Takip Edin

Haber

TÜBİTAK’ın çip üretim tesisi Kocaeli’nde açıldı

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde Çip Üretim Tesisi Yatırımı İmza ve “IDEA Incubation” Kuluçka Merkezi’nin açılışı yapıldı. Bakan Mustafa Varank da tesisin açılış törenine katıldı.

Yayınlanma tarihi

-

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde Çip Üretim Tesisi Yatırımı İmza ve “IDEA Incubation” Kuluçka Merkezi Açılış Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1983 yılından beri Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı (YİTAL) vasıtasıyla bu alanda yetkinliğinin olduğunu belirterek, 2010’lu yılların başından itibaren sınırlı da olsa savunma sanayi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetkinliğe ve altyapıya sahip olduklarını kaydetti.

KATAR İLE ORTAKLIK

Yetkinlik olmadan altyapıya sahip olmanın bir önemi olmadığını vurgulayan Mandal, bu konudaki girişimlere bugün bir yenisini eklediklerini dile getirdi.

Mandal, şu ana kadar ki yetkinliklerinin 250 nanometre boyutunda olduğunu aktararak, “Buradaki ihtiyaç noktası hem hassasiyet hem performans hem de üretim hızı noktasında daha farklı amaçlara yönelik sensörlerin geliştirilmesi. Bunu da Katar’daki Hamad Bin Khalifa Üniversitesiyle geliştiriyor olacağız.” dedi.

Reklam

Hem teknolojiye ortak sahip olma hem de insan kaynağı geliştirme boyutunda ortak bir girişimlerinin olacağını anlatan Mandal, şöyle devam etti:

İNSAN KAYNAĞI YETİŞTİRMEDE ÖNEMLİ AŞAMA

“Bu şekilde önemli bir aşamaya geçmiş olacağız. Bunun devamında daha büyük bir yatırıma ihtiyaç olacak. Bunun için insan kaynağına ihtiyaç olacak. Bugün için 65 nanometrede kazanacağımız yetkinliğin, hem özgüvenimiz açısından hem de yatırımın gerçekleşmesi açısından önemli bir deneyim olacağı görüşündeyim. Türkiye’de TÜBİTAK’ın yetkinliği dahilindeki potansiyelimizi arttırıp ve özellikle insan kaynağı yetiştirme noktasında da önemli bir aşama olacak.”

YARIŞMALAR İLE GENÇLERİN ÜRETİME KATILIMI SAĞLANIYOR

Mandal, tasarım noktasında da hem TÜBİTAK hem de yakın zamanda oluşan firmalarla birlikte ekosistemin çok iyi bir şekilde büyüdüğünü belirterek, “TEKNOFEST yarışmaları kapsamında ilk kez geçen sene çip tasarım yarışması başladı, mükemmel bir şekilde bunu gençlerimiz gerçekleştiriyor.” ifadesini kullandı.

Reklam

“80 GİRİŞİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ”

Bugün Türkiye’nin ilk teknoparklarından olan MARTEK’te IDEA Incubation Kuluçka Merkezi’nin de açılışını yaptıklarını belirten Mandal, MARTEK’teki firmaların birçok sektörde teknoloji geliştirme ve üretim yetkinliğine sahip olduğunu anlattı.

Burada özellikle teknoloji tabanlı girişimci ekosistemine katkıda bulanacaklarını dile getiren Mandal, “Hem ön kuluçka hem de şirketleşmiş girişimlerimizde birlikte 80 girişime ev sahipliği yapacağız. 1 yıl boyunca ücret almayacağız, yine yemek ve servis masrafları bizim tarafımızdan karşılanacak ve ücretsiz mentör hizmeti sunacağız.” diye konuştu.

KATARLI ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜNDEN AÇIKLAMA

Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmad Hasnah ise kurumlar arasında daha fazla köprü kurmaları gerektiğinin altını çizerek, hep beraber çalışıp hep beraber geleceği inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

Reklam

Konuşmaların ardından TÜBİTAK Başkanı Mandal ve Rektör Hasnah, çip üretim yatırımıyla ilgili protokolü imzaladı. Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve protokol üyeleri, kuluçka merkezi IDEA Incubation’ın açılış kurdelesini kesti.

Programa, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da katıldı.

GEBZE’DE ÇİP ÜRETİM TESİSİ KURULACAK

TÜBİTAK ve Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi arasında imzalanan protokol, TÜBİTAK Gebze kampüsünde çip üretim tesisi kurulmasına yönelik iş birliğini içeriyor. Protokol kapsamında çip üretimi hattının kurulabilmesi için gerekli olan makine parkı, Hamad Bin Khalifa Üniversitesi tarafından temin edilecek. Üretim tesisi ve temiz odaların inşa edilmesi ve tesisin işletilmesinden TÜBİTAK BİLGEM sorumlu olacak.

Tesis, 2000 metrekare temiz alana sahip olacak ve bir sene içerisinde üretime başlayacak. Çip Üretim Tesisinde AR-GE ve ürün geliştirme fırsatı da olacak.

Reklam

-IDEA INCUBATİON’DA 42 GİRİŞİMCİ, FİKİRLERİNİ GELİŞTİRİYOR

Açılışı gerçekleştirilen Idea Incubation’da kuluçka ve ön kuluçka olmak üzere iki program yürütülüyor.

Şirket kuruluşunun üzerinden en fazla 3 yıl geçmiş ve bir AR-GE projesi olan firmalara yönelik kuluçka programı kapsamında halihazırda 38 firma faaliyet gösteriyor. 9 firmanın da hakem değerlendirme süreçleri devam ediyor. Bu firmalar sektörel bakımdan ağırlıklı olarak yazılım ve bilişim alanlarında faaliyet gösteriyor.

Ön kuluçka programında ise henüz fikir aşamasından proje aşamasına geçememiş ve şirketleşememiş ağırlıklı olarak öğrencilerden oluşan girişimciler yer alıyor. Bir eğitim planı doğrultusunda girişimcilikten patent süreçlerine, şirket kurulumundan pazarlama süreçlerine kadar girişimcilik yolculuğunda ihtiyaç duyulacak tüm eğitimler veriliyor. Girişimcilere patent desteği ve danışmanlığı da sunuluyor.

Ayrıca girişimciler ücretsiz bir şekilde 7/24 açık olan ofis ve mentörlük imkanlarından da faydalanabiliyor. Ön kuluçka programı kapsamında 42 girişimci kuluçka merkezinde fikirlerini geliştiriyor.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

“Türkiye dijital ekonomi için G-20 ülkeleriyle çalışmaya hazır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye’nin dijital kapsayıcılık adına “Dijital Kamu Altyapısı”na önem verdiğini belirten Kacır, vizyonlarının kamu hizmetlerinin ülkenin her köşesine ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kacır, e-Devlet’in bugüne kadar 990 kurumun 7 bini aşkın hizmetinin yaklaşık 64 milyon kullanıcıya ulaştırılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, ayrıca e-Nabız uygulamasının bir diğer entegre hizmet olduğunu ve sağlık sektöründe ezber bozduğunu kaydetti. Kacır, e-Nabız’ın, tedavi konumundan bağımsız vatandaşların tıbbi bilgilerini tek bir merkezi konumdan yönetmelerine olanak tanıdığını bildirdi.

Reklam

Dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siber saldırılar ve veri ihlallerinin bireyler, işletmeler ve hükümetler üzerinde geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri olabilir. Dijital ekosistemin herhangi bir seviyesindeki bir olay veya ihlal, tüm ekosistemi bozabilir. Güvenlik tehditlerini önlemek ve azaltmak için işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Amacımız toplum, kamu ve özel sektördeki paydaşların eğitimi ve güçlendirilmesidir. Hedefimiz, gelişen dijital zorluklar karşısında iyi donanımlı ve dirençli, siber farkındalığa sahip bir toplum oluşturmak. Güvenli, emniyetli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için bir araya gelmeliyiz. Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.”

Türkiye’nin dijital becerileri

Bakan Kacır, Türkiye’nin dijital beceriler alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek, dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile nitelikli insan kaynağının yaygınlaşması için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ortaokul ve lise öğrencilerine erken dijital beceri eğitimi sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin olduğunu ifade eden Kacır, “Sektör Kampüste” programımız ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlayarak üniversite çağından itibaren iş gücüne katılımı artırmak için dijital okuryazarlığı güçlendiriyoruz. Yapay zeka başta olmak üzere, algoritmik düşünme, robotik kodlama ve yazılım gibi dijital beceriler yoluyla istihdamı teşvik etmeye yönelik çeşitli eğitim programlarımız ve projelerimiz var. Sanayinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için mevcut iş gücüne model fabrikalar ve dijital dönüşüm merkezlerinde eğitim olanakları sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Öte yandan Kacır, Türkiye’den gelen teknoloji girişimlerinin temsilcileri ve katılımcı ülkelerin bakanlarıyla görüştü.

Devamını oku

Haber

Uzmanı anlattı… Otomobildeki ÖTV artacak mı? Otomobil fiyatlarındaki yükseliş ne zaman durur?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki durgunluk nedeniyle otomobillerde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artış beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, son günlerde otomotivde ÖTV artışıyla ilgili çalışma yürütüldüğüne dair haberlerin çıktığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Ertemel, otomotivde tahsil edilen ÖTV oranının, tüm vergi gelirlerinin ortalama yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade ederek “Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda” dedi.

Ertemel, “Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobildeki fiyat artışı ne zaman duracak?

İMAS Başkanı Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralını uzattığını anımsatarak, ‘al-sat’çıların siparişlerini iptal ettiğini ifade etti.

Reklam

Temmuzda ihtiyaç sahibi vatandaşın araç almasıyla satış rekoru kırıldığını belirten Ertemel, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler.”

Devamını oku

Haber

X’te yine değişiklik: O özellik kaldırılıyor

Elon Musk, sahibi olduğu X platformunda, “engelleme” özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X ‘te, kullanıcıların diğer hesapları engellemesine olanak tanıyan koruyucu bir özelliği kaldıracağını duyurdu.

Musk, X’te yaptığı paylaşımda “DM’ler (doğrudan mesajlar) hariç, blok bir ‘özellik’ olarak silinecek. Engelleme, hiç mantıklı değil.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Musk, bir kullanıcının belirli hesapları görmesini engelleyen, ancak engellemenin aksine diğer hesabı bu eylem konusunda uyarmayan “sessize alma işlevi”ni koruyacağını söyledi.

Engelleme işlevi, bir kullanıcının belirli hesapların kendisiyle iletişim kurmasını, gönderilerini görmesini veya takip etmesini kısıtlamasına olanak tanıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan