Takip Edin

Sektörel Gündem

TOKİ Başkanı Bulut: 17 ilde 5 bin 615 konutun temeli atıldı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “İlk Evim, İlk İş Yerim projesinin ilan edilmesinden yaklaşık bir ay sonra Ankara başta olmak üzere 17 ilimizde 5 bin 615 konutun temelini attık. Bugün itibarıyla inşaatına başladığımız ve ihale sürecinde olan konut sayısı 31 bini, projesi hazırlanan konut sayısı da 100 bini bulmuştur” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Bulut, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında, Mamak Belediyesi Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’ndeki “Mamak TOKİ Kura Çekimi”ne katıldı.

Bulut, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı projesi olan “İlk Evim Arsa” ve “İlk İş Yerim” kampanyasının 13 Eylül 2022’de başladığını anımsattı.

“Dünyada hiçbir devletin, maliyet ve süre olarak cesaret edemediği bu projeyle milyonlarca vatandaşımız ev sahibi oluyor” ifadesini kullanan Bulut, TOKİ olarak ilk etapta 250 bin konut, 1 milyon altyapısı tamamlanmış konut arsası ve 10 bin iş yerinin inşası için çalışmalara hızla başladıklarını anlattı.

Kısa sürede 81 ilde uygun ve nitelikli arsalar temin ederek, 684 proje geliştirip vatandaşa sunduklarını aktaran Bulut, 81 ilden gelen 7 milyonun üzerindeki başvuruyu titizlikle inceleyerek, 5 milyon 57 bin geçerli talebi kuraya dahil ettiklerini söyledi.

Bulut, “Projenin ilan edilmesinden yaklaşık bir ay sonra Ankara başta olmak üzere 17 ilimizde 5 bin 615 konutun temelini attık. Bugün itibarıyla inşaatına başladığımız ve ihale sürecinde olan konut sayısı 31 bini, projesi hazırlanan konut sayısı da 100 bini bulmuştur.” diye konuştu.

TOKİ’nin son 20 yılda 1 milyon 170 bin konut rakamına ulaşmasıyla milyonlarca vatandaşı ev sahibi yaptıklarına dikkati çeken Bulut, yatay şehircilik anlayışını esas alan projeleri şehirlere yaydıklarını vurguladı.

Bulut, şöyle devam etti:

“Ankara’da Mamak’tan Sincan’a, Çankaya’dan Altındağ’a birçok ilçemizde dönüşüm projeleri başlatık, 39 bini kentsel dönüşüm olmak üzere, yaklaşık 95 bin konutu tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik. Ankara’da şehrin merkezinde 700 bin metrekarelik alanda büyük bir yeşil alan oluşturduk, Başkent Millet Bahçesini Ankaralıların hizmetine açtık. Mamak en çok proje geliştirdiğimiz, temel attığımız, açılış yaptığımız ve kura çektiğimiz ilçelerimizin başında gelmektedir. Mamak’ta toplamda 15 bin 600 konut ürettik. Anayurt-Gülseren başta olmak üzere Yatıkmusluk’ta, Altıağaç, Karaağaç, Hüseyingazi ve Mutlu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirdik.”

TOKİ Başkanı Bulut, ilçede içinde koşu, bisiklet ve yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, biyolojik gölet, lavanta ve meyve bahçeleri ile kıraathane olan 58 bin metrekarelik büyük bir millet bahçesini inşa ettiklerini dile getirdi.

Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün kurasını çekeceğimiz 3 bin 645 konutla birlikte ‘İlk Evim Projesi’ kapsamında, Ankara’da 16 ayrı yerleşim alanında 18 bin 499 konut inşa edilecektir. Bu konutlara yaklaşık 100 bini genç kategorisinde olmak üzere, toplam 220 bin müracaat olmuştur. 2 Ocak’ta başlayan Ankara’daki kuralarda bugüne kadar 14 bin 854 hak sahibi belirlenmiştir. Mamak’ta çekilecek kurayla birlikte Ankara’daki konut kuraları tamamlanmış olacaktır. Dün Gölbaşı’nda 1545 konutun kurasını çektik, vatandaşlarımızın büyük coşkusuna şahit olduk. Bu heyecan ve coşkuyu burada da görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Mamak’ta inşa edeceğimiz 3 bin 645 konuta 38 bin 257 başvuru olmuştur. Bunun 63’ü şehit ailesi, 6’sı gazi, 2 bin 377’si engelli, 3 bin 586’sı emekli, 15 bin 425’i genç ve 16 bin 800’ü de diğer kategorilerde müracaat etmiştir.”

Mamak Nenek’te 1300 konutluk arsa için imar çalışmaları devam ediyor

Bu projeyi nasıl yapacaklarının kendilerine sorulduğunu belirten Bulut, 20 yılda 5 milyon vatandaşa nasıl yuva yaptılarsa, yeni üretecekleri konutları, imarlı arsa ve iş yerlerini de süresi içinde vatandaşlara teslim ederek şehirlere yepyeni yaşam alanları kazandıracaklarını söyledi.

Kurada ismi çıkmayan vatandaşlar için ikinci 250 bin konut kampanyasını başlatarak toplamda 500 bin konut inşa edileceklerini anlatan Bulut, kendi evini yapmak isteyen vatandaşlar için de Ankara’da 100 bin konutluk, altyapısı hazırlanmış arsa projesinin işlemlerinin hızla devam ettiğini bildirdi.

Altyapılı arsa üretiminin her vatandaşın rahat erişebileceği, kendi evini yapabileceği, ekonomik olarak karşılanabilir, devletin desteği ile alternatif bir konut üretim modeli olduğuna işaret eden Bulut, Mamak Nenek Mahallesi’nde toplam 500 bin metrekarelik alanda yaklaşık 1300 konutluk arsa ürettiklerini ve imar çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Programda, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse de selamlama konuşması yaptı.

Konuşmaların ardından Mamak TOKİ konutları için kura çekilişi yapıldı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish