Takip Edin

Sektörel Gündem

Tezcan: Türkiye, dünya un ihracatında birinciliğini koruyor

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Türkiye’nin 85 milyona yaklaşan nüfusu ile kişi başı dünyada en çok un ve unlu mamul tüketen ülkelerden biri olarak kendi iç pazarının yanı sıra her sene 100’ün üzerinde ülkeye un ihracatı gerçekleştiğini kaydetti.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin uzun yıllar dış piyasaya un tedarikinde yıllık 3 milyon ton un ihraç ettiğini, bunun yanı sıra yaklaşık olarak 11-12 milyon ton olan iç piyasadaki talebi de karşıladığını belirten Haluk Tezcan, Türkiye sanayisinin pazar arayışını sürdürmekle birlikte mevcut pazarları derinleştirmek için çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Devletler arası yapılan anlaşmalarda Türk ununa uygulanan fonların kaldırılması, gümrük vergilerinde ayrımcılık yapılan Türk ununun dünya sofraları ile daha fazla buluşması ve Türkiye’de buğday üretiminin artırılması için Tarım Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürdüklerini de aktaran Tezcan, “Küresel iklim değişikliği için ürüne ulaşım konusunda ilgili Bakanlıklarımızla ve üniversitelerimizle çalışmalar yapıyoruz. Dünyada en güçlü olan Türkiye Un Sanayisi olarak kongre ve sergi düzenliyoruz. Sektörümüzün, gelecek Türkiye 100 yılında en baş sektörler sıralamasında yer alması için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Türkiye un ihracatında 166 ülkeye hizmet veriyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre ülkemizde 69 ilde 598 adet un fabrikası bulunduğunu, bu işletmelerin yılda yaklaşık 30 milyon ton üretim kapasitesine sahip olduğu bilgisini veren Haluk Tezcan, Türkiye’de buğday unu üretiminin, Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği’ne uygun olarak yapıldığını belirtti.

Un üretiminin, tarım sektörünün ülke ekonomisindeki en önemli faaliyet alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Tezcan, “Bununla beraber; üretim, işgücü, sanayi, çevrebilim ve sürdürülebilirlik açılarından da tarım sektöründe, büyük bir önem taşımaktadır. Türkiye’nin un üretim kapasitesinin bölgesel dağılımı genel olarak işletme sayısının bölgesel dağılımıyla paralellik arz etmektedir. Üretim miktarına ait resmi bir veri olmamakla birlikte yılda yaklaşık 15 milyon ton üretim yapıldığı tahmin edilmektedir.

Reklam

Türkiye, un ihracatını her geçen yıl artırarak 166 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Değişen dünyada tüketicilerin değişen taleplerinde unlu mamuller sektörünün de değiştiği ve yeni trendler oluştuğu görülmektedir. Sanayicilerimizin trendleri takip edebilmesi ve trendlere uygun ürünler üretmesinin un ihracatını daha da arttıracağı öngörülmektedir” dedi.

“Yüksek teknoloji sayesinde üretim artıyor”

Teknolojik altyapı ve donanım olarak Türkiye’nin çok önemli bir noktada yer aldığını ifade eden Tezcan, “Bugün dünya un ihracat şampiyonuysak bunda teknolojimizin büyük katkısı var. Çünkü insan kaynağına dayalı bir sistemi sürdürebilmek çok kolay değil. Bugün modern değirmenlerimiz çok gelişti. Biz bu modern değirmenlerle buğdaya ne kadar büyük değer kattığımızı, buğdayı ne kadar kıymetli hale getirdiğimizi biliyoruz” diye konuştu.

Türkiye un sanayicileri olarak, değirmen makineleri sanayicileriyle birlikte buğdaydan kaliteli ve sağlıklı ürünler ürettiklerini, herkesin reçetesine uygun ürün üreterek, ihracat yapılan ülkelerin damak zevkine, hava ve iklim koşullarına göre ürün geliştirdiklerini aktaran Tezcan, “Türk un sanayisinin bu başarısı unlu mamuller sektörünü de katma değerli hale getirdi. Un sanayicileri olarak bizler 7-7,5 milyar insana dokunuyoruz. Dünya sofralarında Türk Unu var. Türkiye’nin un üretimi alanında gerçekten çok büyük bir rolü var” ifadelerine yer verdi.

“Son yılların en yüksek ihracat rakamına ulaştık”

Reklam

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “TÜİK verilerine göre 2022 yılında 19.5 milyon ton üretim gerçekleştirdik ve buna ek olarak son yılların en yüksek ihracat rakamına ulaşarak 3 milyon ton üzerinde bir ihracat gerçekleştirerek son 9 yıldır dünya ihracat liderliğimizi sürdürüyoruz. 2022-2023 üretim sezonunda ise yaklaşık 7.3 milyon hektar alanda 20 milyon tonun üzerinde bir rekolte ön görmekteyiz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan