Takip Edin

Sektörel Gündem

TARSİM, üreticilere 3,6 milyar TL hasar ödedi

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 51 artışla 3,6 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Günal, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nde 2022 üretim ve hasar verilerini değerlendirdi, 2023 yılı yenilikleri ve Konya ili genelinde uygulamaya alınan Gelir Koruma Sigortası hakkında bilgi verdi.

Günal, TARSİM Sistemi’nin, önceki yıllarda olduğu gibi 2022’de de istikrarlı büyümesini sürdürdüğüne işaret ederek, üreticilerden 4 milyar TL prim toplandığını, prim üretiminde önceki yıla oranla yüzde 92 artış kaydedildiğini bildirdi.

2021’de 29 milyon dekar alan sigortalanmışken, geçen yıl sigortalanan alanın 35 milyon dekara ulaştığını ve yine bir önceki yıla göre yüzde 21 artış meydana geldiğini aktaran Günal, şunları kaydetti:

“2007 yılında 3,5 milyon dekar olan sigortalı alandan bugün 35 milyon dekar alana gelmiş durumdayız. Tarım sigortalarındaki penetrasyon oranında da artış yaşandı. Tarım sigortaları sistemini 40 yılı aşkın süredir uygulayan ve TARSİM’in de kuruluşunda örnek olarak aldığı İspanya’daki sistemde yüzde 40’larda olan sigortalılık oranı, ülkemizde 17 yıllık süreçte yüzde 22’ye ulaştı. Bu oran, ürün bazında değerlendirildiğinde daha da yüksek seviyelerde. Şöyle ki, narenciyede yüzde 35, buğdayda yüzde 27, ayçiçeğinde yüzde 35 ve Manisa özelinde üzüm ürününde yüzde 55 oranında sigortalılık mevcut. 2021 yılında çeşitli risklerden ötürü zarar gören sigortalı üretici ve yetiştiricilerimize, 2,4 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirmiştik. Geçtiğimiz yıl ise yüzde 51 oranında artışla 3,6 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirdik. Hasar ödemelerini risk bazında değerlendirdiğimizde ise en çok dolu için hasar ödemesi yapıldığını görüyoruz.

Geçtiğimiz yıl üreticilerimize dolu riski sebebiyle 852 milyon TL, don riski sebebiyle 542 milyon TL, kuraklık riski özelinde 367 milyon TL ve hayvan hayat sigortalarında ise ağırlıklı olarak ölüm ve mecburi kesim riskleri başta olmak üzere 1,1 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirdik. Üreticilerimiz, son yıllarda iklim değişikliğinin farkındalar. Meteorolojik olayları çok yakından takip ediyorlar ve tarım sigortasının öneminin bilincindeler. Bu doğrultuda, sistemdeki sigortalı üretici/işletme sayısı da 658 binden 770 bin adede yükseldi ve bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında artış meydana geldi. TARSİM, üretici ve yetiştirici odaklı bir sistem. Bu sistemde kar amacı güdülmüyor.”

“Antalyalı üreticilerimize 100 milyon TL civarında hasar ödemesi gerçekleştirerek yaralarını bir nebze de olsa sardık”

Antalya Kumluca’da geçen ay yaşanan sel afetini anımsatan Günal, TARSİM olarak, afetin yaşanmasının hemen ardından sigortalılardan aldıkları ihbarlar doğrultusunda sahadaki hasar tespit çalışmalarına başladıklarını, sigortalı üreticilerden 1.000’in üzerinde hasar ihbarı aldıklarını bildirdi.

Geçici ekspertiz çalışmalarını tamamladıklarını, 9 Ocak itibarıyla sahadaki tüm ekspertiz çalışmalarının sona erdiğini aktaran Günal, “Antalyalı üreticilerimize 100 milyon TL civarında hasar ödemesi gerçekleştirerek yaralarını bir nebze de olsa sardık. Yine geçtiğimiz günlerde Antalya’nın doğusunda, Aksu ilçesinde dolu ve fırtına afeti yaşandı. Eksperler sahada hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. İşlemlerin ardından hasar dosyaları tamamlanan sigortalı üreticilerimize ödemelerinin en kısa süre içinde gerçekleştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Gelir Koruma Sigortası, tarım sigortacılığında gelinebilecek son nokta”

Serpil Günal, Gelir Koruma Sigortası’nın, tarım sigortacılığında gelinebilecek son nokta olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gelir Koruma Sigortası, ülkemizde ilk kez 2021 yılında Konya ilinin Kadınhanı, Karatay ve Cihanbeyli ilçelerinde buğday ürününde pilot uygulama olarak başlamıştı. 2023 yılı üretim sezonunda Konya ili genelinde yüzde 60 devlet prim desteğiyle uygulamaya alındı. Bu uygulamaya Konya’da başlamamızın nedeni, vadeli işlem borsasının burada bulunması. Gelir Koruma Sigortası, ‘korunan gelir’ ile ‘gerçekleşen gelir’ farkının ödendiği bir sigorta programıdır. Burada üreticiler, gerek fiyat gerekse afetlerden kaynaklı olarak zarar gördüklerinde, zararlarının yüzde 70’i karşılanıyor olacak. Ortalama bir fiyat alınacak. Örneğin, Konya Ticaret Borsası’nda buğday fiyatının sezon ortalaması esas alınarak gelir korunmuş olacak. Her yıl paydaşlarımızdan aldığımız görüş ve öneriler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyor ve teminat kapsamını genişletiyoruz. 2023 yılı için de yoğun bir hazırlık dönemi yaşadık ve üreticilerimiz için çok sayıda yeniliği Cumhurbaşkanımızın kararı ile uygulamaya aldık. Devletimizin desteğini her an yanımızda hissediyoruz. Burada başta Tarım ve Orman Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ve ilgili tüm taraflara desteklerinden ötürü şükranlarımı sunmak istiyorum.

Bu yıl üreticilerimiz için çok sayıda yeniliğimiz var. Tarifelerde ve primlerde iyileştirmeler gerçekleştirdik. Çok sayıda üründe dolu riski tarife fiyatında indirimler yaptık. Kiraz ve vişne ürünlerinde teminat başlangıcını, ‘ilk çiçeklenme’ evresinden ‘beyaz tomurcuk’ evresine aldık. Enginar ürününde don riskini, isteğe bağlı ek teminat olarak sigorta kapsamına aldık. Şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber, patlıcan, kavun ve karpuz ürünlerinde ürünün fide ve yapraklanma döneminde meydana gelen ve yeniden ekim dikime neden olan don riski teminatını, isteğe bağlı ek teminat olarak kapsama aldık. “

“Kümes Hayvanları ve Su Ürünleri Hayat Sigortalarında tarife fiyatlarında indirimler yaptık”

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Günal, alçak tünellerde ise yaban domuzu zararının teminat kapsamına alındığını, kritik olan kayısı ürününde müşterek sigorta oranını düşürdüklerini bildirdi.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak, jeotermal kaynak kullanıldığı tespit edilen seralarda, toplam poliçe primi üzerinden yüzde 5 oranında indirim uygulaması başlattıklarını anımsatan Günal, “Büyükbaş hayvan hayat sigortasında, geniş kapsamlı tarifede, yenilenebilir enerji kaynağı olarak aktif biyogaz enerjisi üretimi yapan ve risk inceleme sonucuna göre bu yöntemi kullandığı tespit edilen büyükbaş hayvancılık işletmeleri için yüzde 5 indirim uygulaması getirdik. Primlerde indirimler yaptık. Kümes hayvanları ve su ürünleri hayat sigortalarında tarife fiyatlarında indirimler yaptık. Yeni uygulamaların üretici ve yetiştiricilerimiz için hayırlı olmasını ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Akü Kış Bakımı İçin İnci Akü’den Önemli Tavsiyeler

Dünyanın enerji uzmanı İnci Akü soğuk, yağmurlu ve rüzgârlı hava koşullarının etkisini gösterdiği kış aylarında, sürücülerin akü kış bakımını yaptırması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın uzmanı İnci Akü soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı hava koşullarının gösterdiği kış muhafazası, enerji merkezinin akü kış bakımını yaptırması dikkat çekiyor. Kış mevsiminde, akünün kullanım ömrünü uzatan ve güvenli bir yolculuk için gerekli olan önlemleri hatırlatan İnci Akü, uygulama ve hizmetleriyle de her zaman serisinin yanında olmaya devam ediyor. İnci Akü merkezleri, araç teknolojisine ve donanıma uygun doğru aküyü kullanmanın önemine değinerek İnci Akü “Akünü Bul” uygulamasına da dikkat çekiyor. 

 

İnci Holding ve GS Yuasa’nın katılımı İnci GS Yuasa’nın lokomotif markası İnci Akü, kış güvenliğini ve kontrollü bir yolculuk için akü kış bakımının önemine dikkat. İnci Akü, bakım muhafazalarının akünün kullanım ömrünün uzayacağını ve kış aylarının olumsuz hava koşullarından korunmak için gerekli olduğunu belirtiyor.

 

Akü bakımı araçtan araca desenini gösteriyor

Kış aylarında düşen sıcaklıkların, akülerin güç kaybetmesine ve çalışma kullanımlarının bazılarına neden olabildiğini aktaran İnci Akü yetkilileri, araç teknolojisine ve aksam donanımına uygun doğru aküyü kullanmanın çok önemli geneline değindi. Yetkililere göre, araç donanımı ve personel ihtiyacına uygun güçte akü kullanımı hem akü ömrü hem de aracın performansını doğrudan kontrol eden bir factor. Bu doğrultuda “Akünü Bul” uygulaması sayesinde yönetimi için en uygun aküyü üreticisinin markası, model ve üretim yılı gibi verilerin elde ettiği bir düşünceyle İnci Akü’den çıktı. Uzun süre kullanılmayacağından zarar görmelerinde bakım, özellikle açık sistem akülerin gerilim seviyeleri kontrol edilmeli, akü üzeri her zaman temiz olması ve oksitlenmeye karşı kutup başları sıcak su ile temizlenip, ince bir tabaka vazelin ile yağlanmalıdır. Araçta ek tesisat var ise alternatör sistemi besliyor mu kontrol ediyor, araç şarj cihazını ölçmelidir. Hava sıcaklığı sıfır derecenin altına düştüğünde akünün performansı neredeyse yarı yarıya sınırlama için araç rölantide çalıştırılarak motor sıcaklığının en az 90’C gelmesi beklenmeli ve aşırı soğuk havalarda mümkünse araç kapalı bir park alanına bırakılmalı.

V bağlantılarını mutlaka kontrol ettirin

Düzenli bakım yapılmamış, kirlenmiş aküler kış sonunda daha kolay arızalanır. Bunun önüne geçmek ve elektrik kaçağını engellemek için aküyü kirden arındırmak zorunda kalan İnci Akü görevlilerinin akünün şarj kapasitesi kontrolünün ardından sistemsel arızadan sonra eksik şarj etme durumu varsa şarjın düşürülmesi tavsiye ediliyor. Akünün V kayışının aktarımını yapmamasının ve şasiyle geriliminin olduğu yerde paslanma olup olmamasının kontrolün de çok önemli genele dokunarak araç belirli bir süre için kullanılmamasısa akü ile kutup başı kablosunun kopmasını öneriyor. Yetkililere göre uzun bir sürenin ardından ilk kez çalıştırılan şekillerde aküsünde şarj muhafazasının yakalamasını korumak adına ise 20-30 dakika rolantide çalıştırmanız ya da en az bir o kadar aracı kullanarak etkili bir sonuç ortaya çıkar.

 

İnci Akü’den saçları

İnci Akü’nün müşteri odaklı anlayışının bir hapishane olarak tüketilmesi Akümgelsin hizmeti, 444 5 258 (AKÜ) hattının yanı sıra web sitesi ile de kullanıcın kullanımına koşuyor. akumgelsin adresi üzerinden anında aküye ulaştırabilen, akümgelsin’in yerinde hizmetinden hızlı bir şekilde faydalanabiliyor.

 

Müşterilerinin ihtiyaçlarına en doğru zamanda yanıt vermeye odaklanan İnci Akü, web sitesinde yer alan Akünü Bul uygulamasıyla araç markası, üretim yılı, model ve motor hacmine göre en uygun İnci Akü’yü çalıştırıyor. Türkiye çapındaki bayi ve servis noktası ile geniş bir hizmet ağına sahip olan İnci Akü’nün bu uygulaması sayesinde, en doğru akünün yanı sıra araç kategorisi, il, ilçe ve servis türüne göre en yakın İnci Akü satış ve servis noktalarına da erişebiliyor. İnci Akü’nün ‘Akünü Bul’ uygulaması için web sitesi (inciaku) ziyaret edebilirsiniz. 

Devamını oku

Sektörel Gündem

MÜHENDİSLİK SİGORTALARI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Yayınlanma tarihi

-

2000 yılından bu yana sektörüne farklı bir bakış açısı getirmiş, profesyonel kadrosu ve bilinçli yaklaşımı ile Türkiye’de lider acenteler arasına girmiş bir kuruluş olan Koçaslanlar Sigorta’nın Genel Müdürü Rasim Güngör, Mühendislik Sigortaları’nın önemi, teminatları ve güvencelerinden bahsetti.

Sigortacılık alanında tüm hizmetleri veren Koçaslanlar Sigorta, kaza branşı başta olmak üzere, Yangın Poliçeleri, Kefalet Sigortaları, Sorumluluk Poliçeleri, Mühendislik Sigortaları, Nakliyat Sigortaları, Bireysel Emeklilik, Sağlık ve Tarım Sigortaları ile kişi veya kurumların yaşam kalitelerini, onlardan gelen talepler dikkate alınarak yükseklere taşımak ve sürekliliğini sağlayacak ürün ve hizmetler sunmaktadır.

GELECEĞİ GÜVENCEYE ALIYOR

Mühendislik Sigortaları’nın işyerleri için öneminden bahseden Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Mühendislik sigortaları, sektöre özel oluşturulmuş poliçe türleri arasında yer alan özelleştirilmiş kurumsal sigortalardır. Hayatımızın pek çok alanına etki eden ve sayısız sektörde görev alan mühendislik biçimleri, iş hayatı bağlamında pek çok risk unsuru ve maddi kayıp tehdidi içeriyor. Bu risklerden görülen zararın minimuma indirilmesi ve sermaye sahiplerinin kendisini güvenceye alması için mutlaka bir mühendislik sigortası yaptırması şarttır.” dedi. Mühendislik Sigortaları’nın işletmelerindeki makine ve elektronik cihazları ani ve beklenmedik olaylara karşı güvence altına aldığının altını çizen Güngör, “Elektrik elektronik, bilişim, yazılım, inşaat, endüstri, makine gibi mühendislik türleri, sorun yaşamaya oldukça açık sektörlerdir. Mühendisliğin aktif olarak kullanıldığı sektörlerde, geleceğin garanti altına alınması önem arz etmektedir. Yaşanabilecek kötü olayları düşünmek bile istemememize rağmen, başımıza geldiğinde neler yapacağımızı planlamamız gerekiyor. Tüm bu nedenlerden ötürü bu sektöre yatırım yapan kişiler için büyük avantajlar sunan mühendislik sigortalarını hayati önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Mühendislik Sigortası çeşitleri hakkında konuşan Güngör, “Elektronik Cihaz Poliçesi, elektronik cihazların deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı işyerinde temizleme, bakım, revizyon ve yer değiştirme esnasında veya dururken, önceden bilinmeyen ani ve beklenmedik her türlü nedenlerle uğradığı zararları poliçede belirli koşullara bağlı olarak temin eden sigorta poliçesidir. Makine Kırılması Sigortaları, sigortalı makine ve tesisleri deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı iş yerinde temizleme, revizyon veya değiştirme esnasında veya dururken ani ve beklenmedik her türlü sebepten uğradığı zararları poliçede belirtilen koşullara bağlı olarak temin eden sigorta poliçesidir. İnşaat All Risk Sigortaları, inşaat öncesi, sırasında ve inşaat sonrası bakım sürecinde, sigorta konusunu teşkil eden değerlerin, poliçede belirtilen istisnalar dışında kalan, önceden bilinmeyen ve ani bir sebeple uğrayacağı zararları temin eder. Montaj All Risk Sigortaları ise, işletmede kullanılan makinelerin montajı sırasında, poliçede belirtilen istisnalar dışında kalan, beklenmedik ve ani bir nedenle meydana gelebilecek maddi zararları kapsar.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ALIŞAN LOJİSTİK YENİ DEPOSUNU HİZMETE SUNDU

Yayınlanma tarihi

-

2023 yılına yaptığı yatırımlar ile hızlı bir giriş yapan, lojistik sektörünün öncü firmalarından Alışan Lojistik, yeni bir deposunu daha hizmete sundu. Gebze OSB, Plastikçiler OSB ve Güzeller OSB gibi bölgenin en önemli sanayi noktalarına 15 dakika uzaklıkta konumlanan, A sınıfı özellikler ile donatılmış olan Alışan Pelitli depo, 13.750 m2 kapalı alanı ve 15.000 palet kapasitesi ile müşterilerinin kullanımına hazır.

 

Kurulduğu 1985 yılından bu yana başta uluslararası nakliye olmak üzere, depo ve antrepo hizmetleri, likit enerji taşımacılığı, entegre lojistik servis sağlayıcılığı gibi pek çok operasyon yürüten; sektörde “kontrat lojistiği” diye de ifade edilen entegre lojistik hizmetleriyle, müşteri taleplerini A’dan Z’ye kurgulayan, ihtiyaca özel lojistik çözümler geliştiren ve ağırlıklı olarak proje bazlı çalışan Alışan Lojistik, yeni deposunu açtı.

Gebze OSB, Plastikçiler OSB ve Güzeller OSB gibi bölgenin en önemli sanayi noktalarına 15 dakika uzaklıkta konumlanan Alışan Pelitli depo, 13.750 m2 kapalı alanı ve 15.000 palet kapasitesi ile dikkat çekiyor.Yeni depo tavan sprinkler sistemi, endüstriyel zemin ve raflı depolama gibi A sınıfı özellikler ile donatılarak, müşterilerinin deneyimine hazırlandı.

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, “Bugün 550 adet öz mal araç filosu ve Türkiye genelindeki 50’yi aşkın farklı lokasyondaki bin 600’den fazla çalışanı ile uluslararası nakliye, depo ve antrepo hizmetleri, likit ve enerji taşımacılığı gibi pek çok operasyonu yürüten; sektörde “kontrat lojistiği” diye de ifade edilen entegre lojistik hizmetleri ile müşterilerinin taleplerini A’dan Z’ye kurgulayan, ihtiyaca özel lojistik çözümler geliştiren 38 yıllık bir markayız. Alışan Lojistik olarak yatırımlarımızı her zaman bilgi, deneyim ve uzmanlık alanlarımızın gerektirdiği noktalara yoğunlaştırıyoruz. Söylediğimiz gibi, 2023 yılında da yeni yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Gebze Pelitli’de bulunan bu yeni depomuz Gebze OSB, Plastikçiler OSB ve Güzeller OSB gibi bölgenin en önemli sanayi noktalarına sadece 15 dakika uzaklıkta. 13.750 m2 kapalı alanı ve 15.000 palet kapasitesine sahip depomuzu müşterilerimize en iyi seviyede hizmet sunacak şekilde tasarladık” dedi.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish