Takip Edin

Sektörel Gündem

“Tarım Kredi Kooperatifi’nde gübre fiyatı, piyasadan pahalı!”

Çiftçinin ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatifi’nde gübre fiyatının piyasadan daha pahalı olduğunu söyleyen Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ayrıca kooperatifte nakliyenin fiyata dahil olmadığını belirterek “Bu problemin çözülmesi gerekli. Daha iyi piyasa ve stok takibi yapılmalı, işletme gideri düşürme, reorganizasyon, daha profesyonel yönetim gibi konularda gerekenler yapılmalı” şek

Yayınlanma tarihi

-

“Tarım Kredi Kooperatifi’nde nakliye fiyata dahil değil” Anadolu’da buğday verimini artırmak için azotlu gübre atma zamanı geldiğini söyleyen Mutlu Doğru, piyasada nakliye dahil, üre gübre ton fiyatının 9 bin 500- 10 bin lira arasında değiştiğini, Tarım Kredi Kooperatifi’nde ise 11 bin 500 lira artı nakliye ücreti istendiğini ifade etti.

Doğru, sosyal medya hesabından güncel gübre fiyatlarını paylaşarak, “Biri piyasada gübre bayisi olan tüccardan alınmış gübre fiyatı, diğeri de Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınmış güncel fiyat. Bayideki fiyat çiftlik teslimi; çiftçinin deposuna kadar nakliye dahil. Tarım Kredi Kooperatifi’nin deposundan gidip siz alıyorsunuz, artı nakliye ödüyorsunuz. Nakliye fiyatları da pahalı ki ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi’nde gübre daha pahalı.”

Kooperatiflerin “Birlikten güç doğar” amacıyla kurulmuş yapılar olduğunu kaydeden Mutlu Doğru, şöyle devam etti: “Piyasadan daha fazlaya satarsa kooperatifçilik nerede kaldı? Tarım Kredi Kooperatifi çok eski bir kuruluş, kooperatifin yapısını mı değiştireceğiz, stok maliyeti, stok takibi bunu mu değiştireceğiz, organizasyonu reorganize mi edeceğiz? Bunları düşünerek tekrar bir yapılanmaya gitmemiz lazım.

Tarım Kredi Kooperatifi çiftçiye uygun koşullarda kredi veriyor. Ama orada da yaptığı sadece Hazine’den aldığı desteği, üzerine kendi komisyon koyarak çiftçiye dağıtmak, aradaki farkı da Hazine’den alıyor. Bunun işlemlerini de yine Ziraat Bankası yapıyor. Girdiyi de ucuza sağlayamayacaksa Tarım Kredi Kooperatifi’nin çiftçiye nasıl bir faydası var? Bu konuda doğru adımların atılması lazım artık, neşter atmak lazım.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan