Takip Edin

Sektörel Gündem

Süt zammının durması için işte çözüm

Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş, çiğ süt fiyatları ve üreticinin yaşadığı ekonomik sorunlara ilişkin değerlendirmede bulunarak, bölgede süt üretiminin geçen yıla göre 250 tondan 180 tona düştüğünü söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Burcu KAYA

Nuri Demirbaş, süt üreticilerinin, artan maliyetler karşısında çaresiz olduğunu ifade ederek, süt üretimine devam edemeyecek duruma gelen üreticilerin, sektörü terk etmeye başladıklarını söyledi. Bölgede 1 kilo süt maliyetinin 10 lira civarında olduğunu ve 6 lira olması halinde süt fiyatlarının da düşeceğini aktaran Demirbaş, fiyatlar arasında dengenin kurulmasıyla hayvancılığın ve üretimin devam edeceğini vurguladı.

Süt üretimi % 30 azaldı

Demirbaş, geçen yıla oranla il genelinde süt üretiminin yüzde 30 azaldığını belirtti. Et fiyatlarının yükselmesi ile beraber hayvan yetiştiriciliğinden ziyade hayvanı kesip satmanın daha kârlı bir iş haline geldiğini aktaran Demirbaş bu sebeple inek sayısında da bir azalma yaşandığını, Mersin’de toplam 70 bin büyükbaş hayvan olduğunu belirterek, bunun yaklaşık 22 binin sağmal inek ve dişi yavru olduğunu söyledi. Demirbaş bölgede geçen yıl 250 ton olan süt üretiminin bu yıl 180 tona düştüğünü dile getirdi. Süte erişimde de sıkıntı olduğuna dikkat çeken Nuri Demirbaş, “Mersin’de şu anda sütün litresi 9 ile 12 TL arasında. Marketlerde satılan süt fiyatları ise 20 TL’nin üstünde bir fiyat sergiliyor” dedi. Beside maliyetlerin düşürülmesi için hayvan yeminin üreticiye daha uygun fiyatta satılmasını savunan Demirbaş, “Bu sorun Türkiye genelinde tüm illerde mevcut. Toprak mahsulleri ofisinden verilen arpanın daha uygun fiyata üreticiye ulaşmasını talep ediyoruz. Geçen yıl bu günlerde inek fiyatları 25 bin TL civarındaydı. Şu anda 60 bin TL’nin üzerinde. Mersin’de bir inekten ortalama yılda ortalama 4 ile 7,5 ton arası süt elde ediyoruz” şeklinde konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan