Takip Edin

Tedarik Zinciri

SOLİDLAS ile İthal Kaliteyi Ucuza Alın

Yayınlanma tarihi

-

Yurtiçinde üretilmediği için dışa bağımlı olunan dolgu forklift lastiklerinde, tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilecek yüksek kaliteye sahip ürünleri, makul fiyatlarla Türk tüketicisinin kullanımına sunarak yerli piyasanın büyüyüp gelişmesinde öncü firmalardan biri olan SOLİDLAS Otomotiv ve Dış Ticaret Ltd. Şti. pandeminin olumsuz koşullarına rağmen müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam etti. Firma Sahibi M.Refik Aydın, okuyucularımız için SOLİDLAS’ı anlattı.

Kısaca kendinizden ve firmanızın kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

1997 Yılından bu yana lastik sektörünün içinde yer almaktayım. Yaklaşık 15 yıl Brisa’da saha satış, toptan kanal yöneticiliği, 3.5 yıl da AKO da bölge müdürlüğü görevlerinde bulundum. Mühendis kökenli olmam ve uzun yıllar boyunca edindiğim tecrübeler münasebetiyle lastik teknolojisi konusunda bilgi sahibiyim. Saha tecrübelerinden gözlemlediğim kadarıyla özellikle forklift lastiklerinde önemli bir boşluk olduğunun farkındalığıyla kendi işimi kurma motivasyonum oluştuğunda endüstriyel segmentte faaliyet gösterecek bir yapı kurguladım. Solidlas’ın misyonu, Yurtiçinde üretilmediği için dışa bağımlı olduğumuz dolgu forklift lastiklerinde, tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilecek yüksek kaliteye sahip ürünleri, makul fiyatlarla Türk tüketicisinin kullanımına sunabilmektir.

Firma olarak verdiğiniz hizmetler ve ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yaptığım, detaylı araştırmalar sonucunda, lastik üretimi konusunda 35 yılı aşkın tecrübeye sahip olan AMW firması ile iş ortaklığı yapılmasına karar verdim. AMW firmasının vizyonu ile ortak paydalar olduğunun anlaşılmasından  sonra distribütörlük anlaşması imzaladık. SOLI-MAX ve SOLTRAC markalı Dolgu Forklift Lastiklerinin Türkiye’deki tek yetkili satıcısı SOLIDLAS OTOMOTİV’dir. Siyah ve iz yapmayan dolgu lastiklerinde, Standart, Premium ve Extrapremium olmak üzere 3 farklı ürün çeşidi ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına tam olarak yanıt vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca yine Sri Lanka menşeili ATire firmasından Runner Solid ve Achiever markalı lastikleri hem siyah hem de iz yapmayan çeşitleri ürün yelpazemize kattık. Havalı forklift lastiklerinde de kendi ithalatımız olan Greckster markası ve Billas markası ile müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz. Ürün çeşitliliğimizin yanı sıra, atelyemizde bulunan presleme makinamız ile iş yerimize gelen müşterilerimize, mobil servis aracımızla da müşterilerimiz nerede ihtiytaç duyuyorlarsa orada presleme hizmeti veriyoruz. Diş açma hizmetimiz sayesinde, tüketicilerin satın almış oldukları lastiklerden en fazla verimi almalarını sağlıyoruz. Ayrıca hizmet verdiğimiz filo müşterilerimizin makinalarının jantlarından stoklarımızda bulunduruyoruz. Böylelikle lastik talebi olduğu anda, lastiği atölyemizde janta takarak gönderiyor ve kullanıcının ciddi bir zaman tasarrufu yapmasına katkı sağlamış oluyoruz.

Sektörünüzün genel anlamda güncel ve gelecekteki durumu ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Endüstriyel lastik sektörü her geçen gün büyümektedir. Son yıllarda havalı lastik kullanımından dolgu lastik kullanımına doğru bir geçiş olmaktadır. Ayrıca özellikle gıda ve ilaç sektörü gibi bazı sektörlerde zorunlu olmakla birlikte, fabrika içi zemini epoksi olan birçok üretim tesisinde de iz yapmayan dolgu lastik kullanımı yaygınlaşmaktadır. Birkaç yerli üretici dolgu lastik üretmeye başlamış ya da başlamak üzere çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca sektöre her geçen gün yeni ithalatçılar katılmaktadır. Lastik tedarikçisinin artması hem ürün ve hizmet kalitesinde hem de fiyatta rekabetin artmasına neden olacaktır.

Müşterilerinizin sizi tercih etme sebepleri nelerdir?

Misyon edindiğimiz yüksek kaliteye sahip ürünleri daha makul fiyatlarla tüketicilere sunuyoruz. Her ihtiyaca yönelik sunduğumuz geniş ürün yelpazesi ve yüksek stok seviyemizle tüketicilerin ihtiyaç duydukları her ürünü bizden tedarik edebilmeleri bizi rekabette bir adım öne çıkartıyor. Ayrıca mobil servis aracımız ile lastik değişimlerini kullanıcıların tesislerinde yaparak, lastik değişimi için geçen zamanı en aza indiriyoruz. Böylelikle kullanıcıların verimliliklerine katkı sağladığımız için tercih sebebi oluyoruz.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların sektörünüze olan yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir ithalatçı olarak döviz kurlarını çok yakından takip etmek durumundayız. Döviz kurlarının sürekli dalgalı bir grafik sergilemesi ciddi anlamda kayıplara uğramamıza neden olmaktadır. Ayrıca döviz kurlarının hızlı yükseldiği dönemlerde insanlarda endişeye yol açmakta ve piyasanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Ayrıca ürün fiyatlarının sürekli yükselmesinden dolayı, Tüketiciler günü kurtarmak adına ucuz ürünlere yönelmektedir. Küçük fir fiyat farkı ödeyerek kaliteli ürün almak yerine ucuz ürünü tercih eden tüketiciler ise lastik performanslarında ciddi kayıplara uğramaktadırlar.

Pandemi sürecini değerlendirir misiniz? Pandemiyle  mücadelede nasıl bir strateji izlediniz?

Pandeminin başlangıcında herkes gibi biz de tedirginlik yaşadık. Zamanla hijyen kurallarına tüm ekibin uymasını sağlayarak hız kesmeden çalışan sanayi ve perakende sektörlerine destek olmayı sürdürdük. Tüm dünyada olduğu gibi, Sri Lanka ve Hindistan’da da pandemi kaynaklı kısıtlamalar nedeniyle lastik üretiminin sekteye uğramasına ve dolayısıyla lastik tedarikinde aksamaya neden oldu. Üretimin azalmasına ek olarak uluslararası deniz nakliyesinde yaşanan fiyat artışları ve konteyner bulunurluğunda yaşanan problemler, ürünlerin istenilen zamanda elimize ulaşmamasına sebep oldu. Bu süreçte ciddi anlamda stok problemleri yaşadık. Bu dönemde gerek hammadde fiyatlarındaki artışlar, gerek kısıtlamalar ve hastalığa yakalanan çalışanlar nedeniyle kapasitelerinin altında çalışmak zorunda kalan tesislerden kaynaklı ürün fiyatlarında ciddi fiyat artışlarına neden olmuştur. Bunun üzerine nakliye fiyatlarının 1.5 yıl öncesine göre 10-12 katına çıkması ürünlerin maliyetlerinde ciddi artışlar sonucunu doğurmuştur. Tüm olumsuzluklara rağmen stok miktarımızı arttırdık. Tüketicilerimizin tüm ihtiyaçlarına yanıt vermeye devam ediyoruz. Son olarak, yaşanan tüm olumsuzlukların bir an önce sona ermesini ve eski güzel günlere bir an dönebilmeyi temenni ediyorum.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish