Takip Edin
#

Tedarik Zinciri

SOLİDLAS ile İthal Kaliteyi Ucuza Alın

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Yurtiçinde üretilmediği için dışa bağımlı olunan dolgu forklift lastiklerinde, tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilecek yüksek kaliteye sahip ürünleri, makul fiyatlarla Türk tüketicisinin kullanımına sunarak yerli piyasanın büyüyüp gelişmesinde öncü firmalardan biri olan SOLİDLAS Otomotiv ve Dış Ticaret Ltd. Şti. pandeminin olumsuz koşullarına rağmen müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam etti. Firma Sahibi M.Refik Aydın, okuyucularımız için SOLİDLAS’ı anlattı.

Kısaca kendinizden ve firmanızın kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

1997 Yılından bu yana lastik sektörünün içinde yer almaktayım. Yaklaşık 15 yıl Brisa’da saha satış, toptan kanal yöneticiliği, 3.5 yıl da AKO da bölge müdürlüğü görevlerinde bulundum. Mühendis kökenli olmam ve uzun yıllar boyunca edindiğim tecrübeler münasebetiyle lastik teknolojisi konusunda bilgi sahibiyim. Saha tecrübelerinden gözlemlediğim kadarıyla özellikle forklift lastiklerinde önemli bir boşluk olduğunun farkındalığıyla kendi işimi kurma motivasyonum oluştuğunda endüstriyel segmentte faaliyet gösterecek bir yapı kurguladım. Solidlas’ın misyonu, Yurtiçinde üretilmediği için dışa bağımlı olduğumuz dolgu forklift lastiklerinde, tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilecek yüksek kaliteye sahip ürünleri, makul fiyatlarla Türk tüketicisinin kullanımına sunabilmektir.

Firma olarak verdiğiniz hizmetler ve ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yaptığım, detaylı araştırmalar sonucunda, lastik üretimi konusunda 35 yılı aşkın tecrübeye sahip olan AMW firması ile iş ortaklığı yapılmasına karar verdim. AMW firmasının vizyonu ile ortak paydalar olduğunun anlaşılmasından  sonra distribütörlük anlaşması imzaladık. SOLI-MAX ve SOLTRAC markalı Dolgu Forklift Lastiklerinin Türkiye’deki tek yetkili satıcısı SOLIDLAS OTOMOTİV’dir. Siyah ve iz yapmayan dolgu lastiklerinde, Standart, Premium ve Extrapremium olmak üzere 3 farklı ürün çeşidi ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına tam olarak yanıt vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca yine Sri Lanka menşeili ATire firmasından Runner Solid ve Achiever markalı lastikleri hem siyah hem de iz yapmayan çeşitleri ürün yelpazemize kattık. Havalı forklift lastiklerinde de kendi ithalatımız olan Greckster markası ve Billas markası ile müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz. Ürün çeşitliliğimizin yanı sıra, atelyemizde bulunan presleme makinamız ile iş yerimize gelen müşterilerimize, mobil servis aracımızla da müşterilerimiz nerede ihtiytaç duyuyorlarsa orada presleme hizmeti veriyoruz. Diş açma hizmetimiz sayesinde, tüketicilerin satın almış oldukları lastiklerden en fazla verimi almalarını sağlıyoruz. Ayrıca hizmet verdiğimiz filo müşterilerimizin makinalarının jantlarından stoklarımızda bulunduruyoruz. Böylelikle lastik talebi olduğu anda, lastiği atölyemizde janta takarak gönderiyor ve kullanıcının ciddi bir zaman tasarrufu yapmasına katkı sağlamış oluyoruz.

Sektörünüzün genel anlamda güncel ve gelecekteki durumu ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Endüstriyel lastik sektörü her geçen gün büyümektedir. Son yıllarda havalı lastik kullanımından dolgu lastik kullanımına doğru bir geçiş olmaktadır. Ayrıca özellikle gıda ve ilaç sektörü gibi bazı sektörlerde zorunlu olmakla birlikte, fabrika içi zemini epoksi olan birçok üretim tesisinde de iz yapmayan dolgu lastik kullanımı yaygınlaşmaktadır. Birkaç yerli üretici dolgu lastik üretmeye başlamış ya da başlamak üzere çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca sektöre her geçen gün yeni ithalatçılar katılmaktadır. Lastik tedarikçisinin artması hem ürün ve hizmet kalitesinde hem de fiyatta rekabetin artmasına neden olacaktır.

Müşterilerinizin sizi tercih etme sebepleri nelerdir?

Misyon edindiğimiz yüksek kaliteye sahip ürünleri daha makul fiyatlarla tüketicilere sunuyoruz. Her ihtiyaca yönelik sunduğumuz geniş ürün yelpazesi ve yüksek stok seviyemizle tüketicilerin ihtiyaç duydukları her ürünü bizden tedarik edebilmeleri bizi rekabette bir adım öne çıkartıyor. Ayrıca mobil servis aracımız ile lastik değişimlerini kullanıcıların tesislerinde yaparak, lastik değişimi için geçen zamanı en aza indiriyoruz. Böylelikle kullanıcıların verimliliklerine katkı sağladığımız için tercih sebebi oluyoruz.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların sektörünüze olan yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir ithalatçı olarak döviz kurlarını çok yakından takip etmek durumundayız. Döviz kurlarının sürekli dalgalı bir grafik sergilemesi ciddi anlamda kayıplara uğramamıza neden olmaktadır. Ayrıca döviz kurlarının hızlı yükseldiği dönemlerde insanlarda endişeye yol açmakta ve piyasanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Ayrıca ürün fiyatlarının sürekli yükselmesinden dolayı, Tüketiciler günü kurtarmak adına ucuz ürünlere yönelmektedir. Küçük fir fiyat farkı ödeyerek kaliteli ürün almak yerine ucuz ürünü tercih eden tüketiciler ise lastik performanslarında ciddi kayıplara uğramaktadırlar.

Pandemi sürecini değerlendirir misiniz? Pandemiyle  mücadelede nasıl bir strateji izlediniz?

Pandeminin başlangıcında herkes gibi biz de tedirginlik yaşadık. Zamanla hijyen kurallarına tüm ekibin uymasını sağlayarak hız kesmeden çalışan sanayi ve perakende sektörlerine destek olmayı sürdürdük. Tüm dünyada olduğu gibi, Sri Lanka ve Hindistan’da da pandemi kaynaklı kısıtlamalar nedeniyle lastik üretiminin sekteye uğramasına ve dolayısıyla lastik tedarikinde aksamaya neden oldu. Üretimin azalmasına ek olarak uluslararası deniz nakliyesinde yaşanan fiyat artışları ve konteyner bulunurluğunda yaşanan problemler, ürünlerin istenilen zamanda elimize ulaşmamasına sebep oldu. Bu süreçte ciddi anlamda stok problemleri yaşadık. Bu dönemde gerek hammadde fiyatlarındaki artışlar, gerek kısıtlamalar ve hastalığa yakalanan çalışanlar nedeniyle kapasitelerinin altında çalışmak zorunda kalan tesislerden kaynaklı ürün fiyatlarında ciddi fiyat artışlarına neden olmuştur. Bunun üzerine nakliye fiyatlarının 1.5 yıl öncesine göre 10-12 katına çıkması ürünlerin maliyetlerinde ciddi artışlar sonucunu doğurmuştur. Tüm olumsuzluklara rağmen stok miktarımızı arttırdık. Tüketicilerimizin tüm ihtiyaçlarına yanıt vermeye devam ediyoruz. Son olarak, yaşanan tüm olumsuzlukların bir an önce sona ermesini ve eski güzel günlere bir an dönebilmeyi temenni ediyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tedarik Zinciri

Akü Sektörünün İhracat Şampiyonu; Yiğit Akü

Yayınlanma tarihi

-

100’den fazla ülkeye olan ihracatı ve Avrupa, Afrika, Asya, Amerika ve Orta Doğu ülkelerine, seçkin markaları ve geniş ürün yelpazesi ile üstün hizmetler sunan Yiğit Akü, bir dünya markası olmanın gerekliliğiyle başarılarına devam ediyor. Alanında Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan firma 2022 yılında da bu alandaki yatırımlarına devam edecek. Yiğit Akü Endüstriyel Aküler Satış Müdürü Mustafa Avcı’yla firmasının projeleri hakkında konuştuk.

2021 yılı satış rakamları bütçelerini yaklaşık %40 oranında aştıklarını dile getiren Avcı, “Bizim açımızdan gayet başarılı bir yıl oldu. Yaptığımız yeni makine yatırımları 2021 yılı sonunda devreye alındı ve 2022 yılı satış rakamlarına olumlu etki yaratacağına inanıyoruz. Dünyada sayılı akü üreticilerinin kullandığı ve en teknolojik tubüler plaka üretim makinalarımız gücümüze güç katacaktır. 2022 yılında asıl büyümeyi ihracattan elde edeceğimize inanıyoruz ve insan kaynaklarımıza bu konuda yatırım yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Endüstriyel akü satışında 2021 yılı başına kadar ağırlıklı olarak iç pazarda aktif olduklarını ve hatları doldurduklarını hatırlatan Avcı “Ancak yeni yatırımlar devreye alınınca pazar çeşitliliği açısından ihracata yönelmemiz zaruri hale geldi. 2021 yılında en fazla ciro elde ettiğimiz akü tipleri şöyledir;

–                  Savunma sanayi aküleri (Tamamen yerli üretim olan aküleri sadece Türk ordumuza değil, yurt dışındaki 7 ülke ordusuna da satmaktayız. Pazar lideriyiz.)

–                  Traksiyoner aküler (Tamamen yerli üretim olan aküleri, başta ülkemizin en büyük forklift üretici ve ithalatçı firmalarına vermekteyiz. Özellikle kiralama projelerinde ürün kalitesi öne çıktığı için, kiralama projelerinde akülerimiz daha fazla tercih edilmektedir. Kiralama projelerinde pazar lideriyiz.)

–                  Motive power serisi aküler ( İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler ile özellikle temizlik makinası grubunda, engelli araçlarında, AGV araçlarında kullanılmaktadır.)

–                  Front Terminalli aküler (Tamamen yerli üretim olan bu aküleri, ülkemizin en büyük Telekom firmalarında baz istasyonu aküleri olarak kullanılmaktadır. Bu grupta pazar lideriyiz. Yurt dışında ise 2 ülkeye ihracatımız mevcuttur.)

–                  FFP aküler (Tamamen yerli üretim olan aküleri, golf araçları ve kaldırma platformları pazarlarına vermekteyiz. Ayrıca yurt dışında sektörün en bilinen üretici firmaları pandemi şartlarından etkilendikleri için ihracat imkanlarımız açısından öne çıkan ürünümüz olmuştur. Pazar lideriyiz)

–                  Motorsiklet ve E-bike aküler (İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler ile özellikle pandemi şartlarında evlere servis hizmeti veren araç sayısı arttığından, akü talebi de artmıştır. Bu pazarda ilk 3 te olan firmayız.)

–                  AGM aküler (İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler, özellikle UPS kesintisiz güç kaynaklarında, alarm sistemlerinde, tıbbi cihazlarda kullanılmaktadır.)” şeklinde konuştu.

Son 5 Yıl Üst Üste Akü İhracat Şampiyonu!

Yiğit Akü’nün dünyada 100’ün üzerinde ülkeye akü ihracatı yaptığını kaydeden Avcı, “Toplam ciromuzun  %60 dan fazlasını ihracattan elde etmekteyiz. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre son 5 yıl üst üste akü ihracat şampiyonuyuz. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları içinde 240. sıradayız (ISO 500 2020 yılı verilerine göre)” ifadelerini kullandı.

Son olarak imza atacakları yeni projeler hakkında okuyucularımızı bilgilendiren Avcı, “2022 yılı ve sonrası için 4.akü fabrikamızın inşaatı sürmektedir (Starter – Endüstriyel – Lityum akü fabrikalarımız halen üretim yapmaktadırlar). Amacımız yakın gelecekte dünya klasmanında en iyi akü fabrikası olmaktır. Şu anda ülkemizin %100 yerli ve milli olan en büyük akü fabrikasıyız. Bunu tüm paydaşlarımızla birlikte başaracağız” dedi.

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Akyüzlü, Yeni Tasarım Ürünleriyle Sektöre Yine Yön Verecek

Yayınlanma tarihi

-

Akyüzlü

Sektörün talebi doğrultusunda ihtiyaç duyulan yeni ürünleri AR-GE çalışmaları sonucunda üreterek ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan Akyüzlü Dövme ve Kaldırma Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti., sıcak dövme yük kaldırma ekipmanları sektöründe ülkemizin duayen firması. Pazar stratejilerini sürekli takip eden firma, üretim kalitesini de sürekli yenileyerek Avrupa standartlarında bir üretim ve kalite kontrol sistemine sahip. Akyüzlü Dövme ve Kaldırma Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti Sorumlu Mühendis Tuba Gelişken ile firması ve sektör hakkında konuştuk.

Akyüzlü Dövme ve Kaldırma Ekipmanları hakkında kısa bir bilgi verir misiniz? Firmanızın sektöre kazandırdığı katma değerden bahseder misiniz?

Akyüzlü Dövme 2009 yılından itibaren sektöründe yatırım yapmaktadır. Üretim kapasitesi, makine parkuru, müşteri portföyü derken dönüp geriye baktığımız zaman çok yollar aşmış olduğumuzu görüyoruz.  Göstermiş olduğumuz bu özveri, beraberinde başarıyı da getirdi. Yeni tasarımlar ve ürünlerle sektöre yön veren bir firmayız ve yaptıklarımız yoğun bir şekilde takip ediliyor. Birçok Avrupalı üreticinin stratejik ortağıyız, ürünlerimiz genel kabul görmüş kriterlerin üzerinde ve bu nedenle aranan bir firma olmayı başarabiliyoruz.

 Makine parkurunuza kattığınız yeni makinanınız hakkında neler söylemek istersiniz? Sektöre nasıl bir faydası olacak?

Uzun zamandır planladığımız bir yatırım planımız vardı ve gerçekleştirme fırsatı bulduk. Kısaca bu yatırımdan bahsedecek olursak şu an kaldırma ekipmanları sektöründe bu büyüklükte bir makine tek olma özelliği taşıyor 32.000 kg darbe gücü ile bu anlamda üretim kapasitemize ciddi anlamda katkı sağlayacak. Artık kütle olarak daha büyük parçalara kapalı kalıp olarak şekil verebileceğiz. Yatırımımız sadece bu makine ile sınırlı değil, bu makinenin çevresine bir parkur oluşturuyoruz. 1000 kwh indüksiyon, 1.000 tonluk 4 kolonlu bir hidrolik pres ile de hazırda bulunan ön şekil parkurumuzu daha da güçlendiriyoruz. Bu makine ile birlikte ithal edilen birçok kaldırma ekipmanı ürününe de dur demiş olacağız bu da ayrı bir gurur sebebi. Ayrıca belirtmek isterim ki herhangi bir devlet desteği veya teşviki kullanmadan tamamen Akyüzlü’nün finansal gücü ile yapılmış bir yatırımdır. Temennimiz ülkemize hayırlı olması yönünde. Aynı zamanda yeni fabrika binası projemiz mevcut. Yakın zamanda yeni binamıza üretimimizin bir bölümünü taşımayı hedefliyoruz.

2020-2021 yılının bir değerlendirmesini yapar mısınız? Tedarikçileriniz ve sektör açısından nasıl bir yıl oldu? Yurt içi ve yurt dış piyasalarda neler yaptınız? 2022 yılı hedefleriniz nelerdir?

Vinç kancası konusunda 2021 yılı içerisinde sevk etmiş olduğumuz adet 150.000 bandında, diğer zincir aksesuarlarının adetleri de bu seviyede. 2022 yılı içinse koymuş olduğumuz hedef firma olarak kur etkisinden arındırılmış olarak en az %20 büyüme bunu başaracağımıza ekip olarak güvenimiz tam ve 2022 yılı üretim kapasitemizi 2021 yılı kasım ayı içerisinde doldurmuş durumdayız. Daha senenin başındayken bu seneyi kapattık diyebilirim. Hedef piyasamız ise her zaman olduğu gibi yine yurtdışı. Maalesef yurtiçindeki kalite ve emniyet algısı yetersiz, bu nedenle Çin menşeli ürünlere rağbet büyük. Kaliteyi ve güvenliği seçen, sayısı iki elin parmağını geçmeyecek firmalarımız da mevcut fakat bu firmaların da ihtiyaç duyduğu ürünlerin bize yetmesi mümkün değil. Bununla birlikte ihracatın artık farklı bir boyutu var. Ülkemizdeki ekonomik savaşa destek vermenin en dirençli yolu şu an için buradan geçiyor ve ihracat ağı kuvvetli olan firmaları incelediğinizde nakit akışı sorunu yaşamadığı da aşikâr. Kısaca güçlü olabilmek için ihracat şart. Bizim hedeflerimiz bu şekilde ama yaşanılan süreçlerde malum. Dünyanın içinde bulunduğu bu salgın hastalık, herkesi etkilemiş olduğu gibi bizleri de etkiledi bununla beraber gelen ülkelerin içine girmiş olduğu ekonomik sıkıntılar malum ülkemizde de yoğun şekilde hissediliyor. İş potansiyelimiz tam tersi şekilde bir artış içerisinde fakat çalıştığımız ekip arkadaşlarımız ve onların psikolojileri bu süreçten çok etkilendi. Hastalığa yakalanan personelimize elimizden geldiğince maddi ve manevi olarak desteğimizi göstermeye çalıştık ama bu bir kısır döngü ve maalesef tamamen bitene kadar da belirli periyodlarda tekerrür edecekmiş gibi gözükmekte. Tüm sektörlerde İnsanların korkmalarından kaynaklı tedarik zincirinde bazı aksamalar yaşandı ve yaşanmaya devamda edecek. Bu ciddi bir kriz durumu ve bu krizi en iyi yönetenler zararsız ayrılacaklardır. Şu an için elimizden gelen tek şey metanetli olup sağlık çalışanlarının işlerini yapmalarına müsaade etmek. Bu hastalığın psikolojik sonuçlarını sağlık çalışanlarından çıkarmamak gerekiyor ki bu kişiler konunun en masumu. Sizin de vesileniz ile ‘sağlıkta şiddete hayır’ diyerek bitirmek istiyorum.

 

Devamını oku

Haber

ICCI’DEN TÜRKİYE ENERJİSİNE 25 MİLYAR DOLARLIK CİRO

Yayınlanma tarihi

-

Son 15 yılda, 95 milyar dolar yatırım yapılarak büyüme sürecinin ilk etabını büyük oranda tamamlayan Türkiye enerji piyasası, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü-OECD’nin en büyük onuncu enerji piyasası konumuna geldi. Türkiye enerji piyasası, büyüklük bakımından elektrik piyasası dördüncü, doğal gaz piyasası da üçüncü sıraya yükseldi. Bu kapsamda, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın uluslararası en büyük enerji fuarı ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı, 16-18 Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Fuar, yarattığı yıllık yaklaşık 25 milyar dolarlık ciro ile Türkiye’nin enerji sektörüne önemli bir katkı sağlıyor.

 

Dünya enerji piyasasının çok önemli coğrafyasında yer alan Türkiye’nin, kısa vadede bölgesel ticaret olanaklarını arttırması, yeni yatırımlarla enerji endüstrisini büyütmesi ve teknolojik dönüşümü piyasasına entegre etmesi bekleniyor. T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK desteği ile Sektörel Fuarcılık tarafından 26.cısı düzenlenecek fuar, 200’ den fazla yerli ve yabancı katılımcıya ve 45 ülkeden 15 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiye ev sahipliği yapacak.

 

SEKTÖR PROFESYONELLERİNE ULUSLARARASI YATIRIM FIRSATI SUNUYOR

B2B Alım Heyeti Programı kapsamında ihracatçı firmalar, 26 ülkeden gelen 300 kişilik uluslararası satın alma heyetleri ile ikili iş görüşmesi yapma fırsatı bulacak. B2B Alım Heyeti Programı kapsamında, başta Almanya, Danimarka, İspanya, İtalya, Balkan Ülkeleri olmak üzere Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Körfez Ülkeleri’nden heyetler fuarda bir araya gelecek. Fuara, stantlı katılım yapacak yurtdışı ülkeler arasında; İtalya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Japonya, Norveç, Danimarka, Fransa, Hindistan, İran ve Çin bulunmakta.

Fuar, uluslararası yeni yatırım ve iş birliklerinin gerçekleştirileceği önemli bir platform olmanın yanı sıra içeriğinde yer alan birçok etkinlik ile de enerji sektörünün gündemine damga vuracak. 

 

ICCI KONFERANSLARI SEKTÖRE KATMA DEĞER YARATIYOR  

Fuarla eş zamanlı olarak düzenlenen ve ana teması Enerji ve İklimlendirme, Verimlilik, Sürdürülebilirlik ve Dönüşüm olarak belirlenen ICCI 2022 Konferansları’nda; 3 gün boyunca 4 paralel salonda, TÜSİAD, MÜSİAD, DEİK, Türkiye Belediyeler Birliği, OSBÜK, İstanbul Sanayi Odası, Digit4Turkey, TÜREB, Kojentürk Derneği başta olmak üzere enerji ile ilgili sektörün önde gelen 21 derneğinin ve EPDK ve ETKB gibi yasa koyucuların düzenledikleri özel oturumlar ve fuara katılan firmaların sunumlarının yer aldığı teknik oturumlar ile toplamda yerli ve yabancı 230 konuşmacının yer aldığı 40 oturum gerçekleşecek. 

Kamu, yatırımcı, sanayici, üretici, tedarikçi ve geliştiriciyi bir araya getirecek olan fuarın odağında geleceğin enerji dönüşümü yer alacak. Bu kapsamda, konvasiyonel elektrik üretim, iletim ve dağıtım kaynaklarının yanı sıra rüzgar, güneş, biyokütle, jeotermal ve hidrojen başta olmak üzere yenilenebilir enerjinin tüm alt başlıkları, akıllı şehirler, çevre teknolojileri, enerji verimliliği, enerji lojistiği, dijitalizasyon, enerji depolama, elektrikli araç ve şarj teknolojileri ve enerjide siber güvenlik konu başlıkları tartışılacak ve katılımcılar yeni ürün ve teknolojilerini sergileyecek.

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish