Takip Edin

Tedarik Zinciri

SERKAN AŞKIN: CEMSAN, KALİTE VE MARKAYI BİRLEŞTİREREK KESİNTİSİZ HİZMET SAĞLIYOR

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Cemsan Genel Müdür Yardımcısı Serkan Aşkın, “Cemsan, kalite ve markayı birleştirerek kesintisiz hizmet sağlıyor” dedi.

Cemsan Genel Müdür Yardımcısı Serkan Aşkın ile firmanın hedef ve yatırımlarını değerlendirdik.

Cemsan’ı tanıtır mısınız?

Cemsan, babamızdan kalma bir firma ve babam hala başımızdadır. Babam, 1973 yılında bu işe başlıyor. İlk başlarda ağır nakliye sektöründe sadece Öz Nakliyat ile çalışmıştır. Daha sonrasında sektör bu noktaya doğru yönelmeye başladı. Babam da başka firmalarla da çalıştı. Ardından 2006 senesinin başında ben geldim. Geldiğimde de kendi adıma ağır nakliye firmalarına daha fazla ağırlıklı vermemiz gerektiğini farkettim ve yeni firmalar kazandırdım Cemsan’a. Bunlardan ilki de Hareket Proje, o zamanki ismiyle Vinç, Haraket Nakliyat şeklindedir. Daha sonrasında Ahmet Yiğit ile çalışmaya başladık ve ardından diğer firmalar gelmeye başladı. Bakım onarın, yedek parça, römorkların pistonlarından tutun da çelik yapısına kadar birçok şeyi imal edebiliyoruz. Aynı zamanda inşaat firmalarının kule vinçlerine, iş makinalarına da hizmet vermeye başladık. İnşaat bölümünde 3-4 firma ile çalışıyoruz. Akdeniz İnşaat, ADV kulevinç bu bağlamda portföyümüzdeki müşterilerimizdendir. Asıl hizmet verdiğimiz sektörler ağır nakliyedir. Son zamanlarda Borusan ile de çalıştık. Bu sektör içerisinde farklı olabilecek çelik yapıları, hidrolikleri yapıyoruz.

İmalatınızda neler var?

Cemsan olarak hidrolik pistonlar, dönüş botları ve bunun parçaları, römorkun ve vincin üzerindeki birçok parça, elektrik ve elektronik hariç her noktasını yapıyoruz. Son dönemlerde köprü üzerine römork parçaları ihracatımız başladı. Şu anda Avrupa ve Irak’a ihracatımız başladı.

Tercih edilme nedenleriniz nelerdir?

Güven, kalite ve hızlı bir zamanda müşterilerimize hizmeet vermemiz; fiyat açısından müşterilerimize istenilen fiyatı veriyor olmamız bizim tercih nedenlerimizdeki başlıca parametrelerdir. Tercih edilmemizi aslında müşterilerimizin anlatması daha doğru olur.

Tersanelere ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Tersanelere ve demirçelik fabrikalarına kendinden yürüyüşlü römorklar ve tranporteler olarak hizmet veriyoruz. Son dönemlerde kendinden yürüyüşlü römorklar tercih edilmeye başlandı. Cemsan olarak altyapının ağır taşıma ve nakliye firmalarına A’dan Z’ye hizmet verebiliyoruz.

Üsküdar’da 1973 senesinde 20-25 metrekare bir yerde başladık. Ben ufak olmama rağmen çok iyi hatırlıyorum, yanımızdaki dükkanı da katarak 50 metrekareye çıktık. 1984 senesinde Babam Cemal Aşkın Bostancı’yı da açtı. Üsküdar da faaliyettiydi. Üsküdar, şehrin içinde kaldığından dolayı orayı kapttık. 1991 senesinden beri burada yer alıyoruz.

 Üçüncü jenerasyon okulunu bitirince işin başına geçecek

Üçüncü jenerasyon şu an okulda. Okulunu bitirdikten sonra bizimle çalışsın isteriz tabii ki… Bunu konuşmak için belki biraz erken ama planlamamız bu yönde. Benim babam, bu işi yapan insanlar içerisinde çok iyi bilinir. Şoförler, formenler babamın ismini çok iyi bilir. Bunun da bize çok büyük bir artısı var.

Kutu kutu…

Cemsan Cemal/ Cemal Usta kaliteyle anılıyor

Herkesin babamı tanımasında yaptığımız işin kaliteli olmasının yeri önemlidir. Babamın piyasadaki lakabı CEMSAN CEMAL ya da CEMAL USTA’dır. Babamın katkısı çok büyüktür. Biz bunu geliştirdik ama buradaki aslan payı aslında babama aittir. Müşterilerimiz kaliteli hizmetimiz olmasa zaten bizi tercih etmez. Ama uzun yıllarada dayanan bir karnemiz olduğu için herkes Cemsan’ı kalite ile anmaktadır.

Pandemi nasıl etkiledi?

Pandemide ilk dönemlerinde yaklaşık 4 hafta boyunca dükkanı açmadık. Ama ilerleyen zamanlarda hepimiz pandeminin ne olduğunu öğrendik ve gardımızı ona göre aldık. Pandemide şoför krizi çok yaşanmıştı. Pandemi daha ne kdar sürer bilmiyoruz ama inşallah en kısa sürede atlatırız.

Faymonville ve Kometto

Faymonville ve Kometto olarak da devam ediyoruz. Rüzgar güllerinde kullanılabilecek römorkları müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Kometto’da çok yakın bir zamanda daha iyi yerlere geleceğiz. Faymonville’de de müşterilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. 2020 senesinin sonundaki yoğunluk bazı aksaklıklara da neden oldu. Yetişme anlamında belki tam olarak yetişemedik. Kadromuzu genişlettik. Teknik anlamda daha geniş bir kaliteye ulaştık. Römork satışlarında güzel yerlerdeyiz.

Faymonville Türk köyü

Faymonville bir Türk köyü. İnternete yazdığınızda da Türk bayrakları çıkar. Bu konuda çok çeşitli söylentiler var. Kanuni Sultan Süleyman zamanında bu köy haçlı seferlerine katılmak istememiş. Bu sefer de haçlılar, buraya ek vergiler koymuşlar. Onlar da Kanuni’den yardım istemiş. Kanuni de turasını bir notla göndermiş. Bu köye dokunmayın minvalinden Kanuni bir not göndermiş. Bu köy de Haçlı seferlerine katılmamış ama vergi de vermemişler. Bu köy de kendisini Türk ilan etmiş. Biz daha sonra bir dernekle köye gittik. Köyün idari binasının duvarında bile Türk bayrağı vardı. Sokaklarında, caddelerinde caddenin ismi yazar, Belçika bayrağının yanında Türk bayrağı v ardır.

Güçlü servis ağımızla fark yaratıyoruz

Kometto olarak da Faymonville olarak da geçen sene hedeflerimizi tutturduk. Umarım bu yıl da hedeflerimizi tuttururuz. Bu sene teslimat yaptığımız firmalar, Borusan, Zafer Kardeşler, Ahmet Yiğit, Güleray, Madenli, Tur Transit, Işıklar Ağır Nakliyat, Hareket Proje genel anlamda çalıştığımız ve ismini verebileceğimiz firmalar. Fiyat ve kalite olarak avantajlıyız. Servis olarak Türkiye’de önemli avantajlar sunuyoruz.

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish