Takip Edin
#

Sektörel Sohbetler

Net Medya #sektörelsohbetler , ATM MAKİNA

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sektörel Sohbetler

21. Ortak Akıl Toplantısı BTSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi

BALIKESİR (İHA) – Oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 21.’si Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev …

Yayınlanma tarihi

-

BALIKESİR (İHA) – Oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 21.’si Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, değişen tedarik zincirinin ve ortaya çıkan yeni koşulların Türkiye‘yi ön plana çıkardığını belirterek, “Marmara Havzası’nda yeni yatırım alanlarının oluşturulması bölgemizin küresel değer zinciriyle daha fazla bütünleşmesini sağlayacaktır. Artan ihracat performansı ve cari fazla ile Türkiye, yapısal sorunlarından da büyük ölçüde kurtulacaktır.” dedi.

BTSO Mutfak Akademi’nin uygulama restoranı olan 1889 Bursa&Double F Restoran’da gerçekleştirilen toplantıda, Bursa ile Balıkesir‘de faaliyet gösteren 20 oda ve borsa bir araya geldi. Oda ve borsa başkanları, meclis başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, çoklu krizlerin yaşandığı bir dönemde oda ve borsaların gerek sektörel sorunların çözüme kavuşturulmasında gerekse de yeni yatırımların Türkiye‘ye kazandırılmasında önemli rol üstlenerek takdiri fazlasıyla hak ettiklerini söyledi.

Küresel ticarette hammaddeye ulaşmanın ve ara malı temin etmenin önündeki engellerle tüm dünyada yüksek enflasyon rakamlarının yaşandığına işaret eden Ali Uğur, enerji ve gıda fiyatları başta olmak üzere yaşanan fiyat artışlarının sektörlerin hareket kabiliyetini de sınırladığını dile getirdi. Ortaya çıkan sorunlar karşısında iş dünyasına liderlik eden kuruluşların temel önceliklerine değinen Ali Uğur, elde edilen kazanımları korumak, üretimin ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını sağlamak ve firmaların yeni ekonomiye uyum yeteneklerini geliştirmek olduğunu söyledi.

“Yeni koşullar fırsatları da beraberinde getiriyor”

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, iş dünyasının önünde yeni koşullar ve krizin doğurduğu fırsatlarla dolu kritik bir eşik bulunduğunu ifade ederek, “Dünya ticaretinde değişen tedarik yapısı ve özellikle lojistik maliyetlerdeki artışlar, bulunduğumuz coğrafyaya çok daha büyük bir anlam yüklemiştir. Başta en büyük ticaret ortaklarımız arasında bulunan Avrupalı şirketler olmak üzere birçok firma, üretim gecikmeleri, artan navlun maliyetleri ve konteyner krizi nedeniyle Türkiye gibi daha yakın ve istikrarlı merkezlere yöneliyor. Ülkemizin stratejik konumu, güçlü lojistik altyapısı, maliyet avantajlı nitelikli iş gücü ve oluşan yatırım iklimi, uluslararası şirketlere uygun bir ortam sunuyor. Bu talebi karşılayacak olan en önemli üretim sahası ise bugüne kadar başardıklarıyla Türkiye ekonomisinin zenginlik sahası olan Marmara Havzası’dır. Marmara Havzası’nda yeni yatırım alanlarının oluşturulması bölgemizin küresel değer zinciriyle daha fazla bütünleşmesini sağlayacaktır. Artan ihracat performansı ve cari fazla ile Türkiye, yapısal sorunlarından da büyük ölçüde kurtulacaktır.” dedi.

“Panik alımlar ve stok tutma eğilimi de fiyatları tetikledi”

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, küresel ekonominin iklim değişiklikleri, pandemi ve Rusya-Ukrayna gerginliğinin ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla mücadele ettiğine dikkat çekti. Yaşanan gelişmelerin dünyada tarım ürünleri fiyatlarını yüzde 30 seviyesinde artırdığını kaydeden Özer Matlı, “Pandemi kaynaklı arz-talep değişimlerinin yanı sıra birçok coğrafyada aşırı yağışlar, kuraklık, don gibi hava olayları ürünleri etkiledi. Enerji maliyetindeki artış, biyoyakıt talebindeki büyüme, gübre fiyatlarındaki rekor seviyeler, işgücü sıkıntısı fiyatların son yılların en yüksek seviyelerine gelmesine neden oldu. Yükselen fiyatların artırdığı panik alımlar ve stok tutma eğilimi de fiyatları tetikledi. Bu durum nakliye fiyatlarındaki artışla, zaten stres altındaki tedarik zincirleri üzerindeki baskıyı da oldukça artırdı. Bugüne kadar yaşadığımız krizlerden çok farklı olduğuna hep birlikte kanaat getirdiğimiz bu zorlu süreçte, sorunlarımızın çözümü için yapılması gereken düzenlemelerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin önderliğinde takipçisi olduğumuzu da ayrıca ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Meclis Başkanı Ergün Birgül ise organizasyonu düzenleyen ve davet eden tüm başkanlara, Balıkesir ve BSO adına teşekkür etti. Balıkesir Sanayi Odası olarak 995 üyeye sahip olduklarını belirten Birgül, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 140 firmanın bulunduğunu, tüm güçleriyle Balıkesir sanayisine hizmet etmeye çalıştıklarını vurguladı. Ergün Birgül, ayrıca gastronomi alanında da ciddi çalışmalarının olduğunu söyledi. – BURSA

Devamını oku

Sektörel Sohbetler

Otomotiv satış sonrası ikinci çeyrekten umutlu

Otomotiv satış sonrası pazarı yılın birinci çeyreğini hem satış hem ihracat hem de istihdamdaki artışlarla geride bırakırken, ikinci çeyrekten …

Yayınlanma tarihi

-

Otomotiv satış sonrası pazarı yılın birinci çeyreğini hem satış hem ihracat hem de istihdamdaki artışlarla geride bırakırken, ikinci çeyrekten daha da umutlu.

İSTANBUL (İGFA) – Otomotiv satış sonrası pazarı; 2022’yi yurt içi satışlarda, ihracatta ve istihdamda yakaladığı yükseliş trendi ile karşıladı.

Otomotiv Satış Sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) 2021 Yıl Sonu Sektörel Kıymetlendirme Anketi’ne nazaran; yılın ikinci çeyreğinde yatırım yapmayı planlayan üyelerin oranı yüzde 45’i buldu. Bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna cirosal bazda ortalama yüzde 50’ye yakın artış yaşanırken, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran satışlarda ortalama yüzde 43 artış beklendiği ortaya çıktı.

Dalın yaşadığı meselelerin başında ise ‘tedarik problemleri’ yer aldı.

Otomotiv satış sonrası pazarı özelinde yılın birinci çeyreğini kıymetlendiren OSS Derneği İdare Heyeti Üyesi ve Genel Sekreteri Ali Özçete, istihdamda artış yaşandığını kaydederek “Bunun en kıymetli sebebi yıllardır İstanbul’a ağırlaşan dağıtıcıların, son 3 yıldır ülke geneline yayılmaya başlaması olduğunu söyledi. Özçete, firmalar ikinci çeyrekte ciroda artış öngördüğünü belirterek, “Bu, enflasyonun üzerinde bir artış beklentisi” yorumunda bulundu.

Devamını oku

Sektörel Sohbetler

Antalya EIF Fuarı’nda Ensia İle Beraberiz

Yayınlanma tarihi

-

Net Medya Yayıncılık Genel Müdürü Metin Şendil ve Net Medya Kurumsal İletişim Müdürü Hakan Akın, Taşıma&Kaldırma sektörü içerisin de faaliyet gösteren firmalarımızın yüklenici olarak hizmet verdiği Enerji Sektörünü mercek altına aldılar.

Bu amaçla geçtiğimiz hafta Antalya’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının desteğiyle düzenlenen 14. Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’n da sizler için istişareler de bulunarak, sektörümüzün başta ‘’yeşil enerji’’ olmak üzere tüm enerji sektörüne kattığı katma değeri anlattılar.

Görüşmeler sırasında fuara katılan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları, Tibet Arbak ve Murat Güler ile ‘’yeşil enerji’’ ve sektörümüzün işbirliği hakkın da görüş alışverişin de bulunuldu.

Haberimizin devamı TKU; Taşıma&Kaldırma Üniteleri 56. Sayısı ve tüm Net Medya Sosyal ağlarımızda. Bizi takip etmeye devam edin…

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish