Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

Saruhan Günaydın 2022 Yılının İlk Yarısının Değerlendirmesini Yaptı

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

 

  1. 2022 yılının ilk 6 ayını geride bıraktık. Yılın ilk yarısıyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sektör değerlendirmesi yapmak için öncelikle, elinizde bir verinin olması gerekmektedir. Platformder olarak 2018 yılından beri başarılı bir biçimde veri üretmekteyiz. PT20 listesi ile ülkemizdeki kiralama firmalarının makine parklarına yaptıkları yatırımlardan yola çıkarak değerlendirme yapabilmekteyiz. Öte yandan iç pazara satılan yerli ve yabancı markalarında satışlarını da artık 2021 yılından itibaren gözlemlemeye başladık. Bu sayede hem kiralama firmalarına giden hem de son kullanıcıya giden ürünlerin oranları hakkında bilgi sahibi olmaya başladık. Ve en önemlisi yatırımlarda tercih edilen makine tür ve metrajları ile, ilgililerine bir vizyon çizme imkânı tanımış oluyoruz.

Personel Yükseltici Platformların GTİP numarasının torba bir GTİP olması nedeniyle, sektörü tam olarak temsil etmemekteydi ve bu nedenle de değiştirilmesi zorunlu bir hal almıştı. Bu kapsamda Platformder olarak; T.C. Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Tarife ve Laboratuvarlar Dairesi Başkanlığı ile yaptığımız toplantılarda kendilerine sektör hakkında bilgi vererek, Personel Yükseltici Platformlar için GTİP değişim talebimizi ilettik. Değişiklik talebimiz kabul edilerek, 30.12.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda 2022 yılının ilk altı ayına ait dış ticaret verilerini daha sağlıklı bir şekilde görme fırsatını bulduk.

Bu açıklamalardan sonra 2022 yılı ilk altı ayı için, kendinden yürüyüşlü ürün grubunda (mobil ve sabit personel yükseltici platformlar) ihracatımız toplam 3 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat ise 16.3 milyon dolar olmuştur. 2022 yılının ilk altı ayında sektöre 1.500 adedin üstünde yeni ürünün girmiş olması, sektörün büyüme eğilimindeki ivmelenmeyi açıkça göstermiştir diyebiliriz.

  1. Sektörde bu büyümenin en önemli nedenleri nelerdir? Platformder olarak bu büyümede nasıl bir katkı sağladığınızı söyleyebilir misiniz?

STK’lar temsil ettikleri sektörler için en temel ekonomik ve sosyal güçlerden birisidir. Bundan dolayı, artık hem yerel hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ele alınan politikaların hepsinde STK’lar da göz önünde tutulmaktadır. Burada önemli olan sektörün gelişmesi için yapılacak etkili lobi faaliyetleridir. Platformder olarak, kurulduğumuz günden bugüne kadar, 200’den fazla faaliyet gerçekleştirmiş ve gerçekleştirecek olmamız en önemli etkendir diyebiliriz. Üniversitelerde eğitimler düzenledik. Bunu biraz daha ileri götürerek sanayi ve ticaret odalarında eğitimler düzenleyerek, sektörün gelişimine katkı sağladık. Çıkardığımız dergi, sektörel bir dergi olmasına rağmen, akademik bir içerik ile de en önemli sesimiz oldu. Platform Günleri ile sektörün paydaşlarını bir araya getirme fırsatı bularak, önemli işler yaptığımızı düşünüyorum.

 

  1. 2022 yılı sonu itibariyle sektörün durumu ve Platformder’in gelecek dönem faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

2021 yılında bir önceki yıla göre sıfır makine satışında %100 bir büyüme gösteren sektörün, aynı büyümeyi 2022 yılında göstereceğini öngörmekteyiz. 2018 yılında başlayan dövizdeki dalgalanma ve sonrasında pandemi ile gelen problemler neticesinde raflara kaldırılan yatırımlar, artık raflardan indirilmeye başladı ve bu sayede de sıfır makine satış adetleri artmaya başladı. Bununla birlikte sektöre yeni aktörler gerek imalatçı gerek distribütör ve gerekse kiralama firması olarak girmeye başladı.

Platformder olarak bu büyümeye paralel olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özellikle sektör buluşmaları, teknik toplantılar ve kurumsallaşma üzerine yoğunlaşacağız. Platformdergi yine önemli ve dolu dolu içeriği ile sektöre ışık tutmaya devam edecek. Kısaca bir ihtisas derneği olmanın getirdiği görev ve sorumluluk içinde hareket edeceğiz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

PLATFORM GÜNLERİ 25-26 KASIMDA

Yayınlanma tarihi

-

Personel yükseltici platform sektörünün büyük buluşması için geri sayım başladı. Platform  sektörün Türkiye’deki çatı kuruluşu Platformder, tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Platform Günleri etkinliği, 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Tuzla’daki Autodrom İstanbul tesislerinde gerçekleştirilecek. İstanbul’un prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapan adresi Autodrom İstanbul’da, Hybrid İletişim tarafından organize edilecek olan etkinlik; üretici firmalar, distribütörler, kiralama firmaları, finans kuruluşları, destek ürün ve hizmet sağlayıcıları ve nihai kullanıcıları bir araya getirecek. Autodrom İstanbul, merkezi konumunun yanı sıra geniş açık ve kapalı alanlarıyla organizasyona güçlü bir altyapı sağlayacak.

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, Platform günleri ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında konu ile ilgili şöyle konuştu, Günaydın “Ürün bilinirliğine paralel olarak pazar hacmi de her geçen artan personel yükseltici platform sektörünün tüm paydaşlarını bu etkinlikte bir araya getiriyoruz. Platform Günleri 2022, platform ürün teknolojisi ve kullanımıyla ilgili tüm önemli konular hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir etkinlik olacaktır. Teknik bilgi alışverişine ek olarak, kiralama şirketleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere sektörün tüm katılımcıları, ekipmanları çalışır durumda görme fırsatını bulacaklardır.  Ziyaretçilerin ürünleri demo alanlarında kullanma fırsatı bulacakları sürdürebilir  etkinliğin  olmasını  istiyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden, Günaydın “Sektöre hizmet veren tüm tedarikçiler, hizmet sağlayıcılar, bu etkinlikte olmalıdır. Üretici ve distribütör firmalarının ’da bir araya gelmesini sağlayacaklarını” dile getirdi.

Yeşil teknoloji ve güvenli kullanım vurgusu

Personel yükseltici platformların, seviye farkı gerektiren tüm çalışma ortamlarında geçici olarak güvenli çalışma ortamı sağlayan güvenlik ekipmanları olduğunu vurgulayan Saruhan Günaydın,

Etkinliğimizde, platform sektöründe son dönemde önemli bir yer teşkil eden, yeşil teknoloji, güvenli kullanım konuları ön planda olmasını sağlayacağız. Etkinliğe katılan ziyaretçilerimize; yeni ürünleri kullanma, deneyimleme, yeni ürün lansmanları, özel kampanyalar, yarışmalar, seminerler, eğitimler, keyif veren aktiviteleri sunacağımız gibi sosyal medya üzerinden canlı yayınlarımız olacaktı,” dedi.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Yuntes Makine Dolphin’le Çok Güçlü

Yayınlanma tarihi

-

1996 yılında Konya’da sektörel yolculuğuna çıkan takım tezgâhı konusunda uzman Yuntes Makine gelinen süreçte birçok ülkeye ihraç ettiği Dolphin markası ve Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin gibi piyasanın önemli bölgelerinde açtığı şubelerle kurumsal bir firma olmanın gerekliliğini yerine getirirken aynı zamanda da uluslararası bir marka olmayı da başarmış durumda. Yuntes Makina Genel Müdürü Yunus Derebağ’la firması ve sektör hakkında konuştuk.

Endüstriyel takım tezgâhı dendiği zaman akla ilk gelen firmanın Yuntes Makine olduğunu kaydeden Derebağ, “Sanayiciyle hep iç içe olduk. Üreticilerin üretimlerinin daha kaliteli ve hızlı olabilmesi için 1996 yılından itibaren yoğun bir faaliyet içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Dolphin

Endüstriyel ürünlerin ülkemizde genellikle ithal ürünler olduğunu belirten Derebağ, “Biz ise Türkiye’nin geleceği bakımından tabii ki kendi imalat sürecimizi planladık. Bu yüzden forklift ithalatı yaparken, yerli ve milli duygularımızın rehberliğinde imalat yapmak istedik. Bunun için Spartek Firması’nı kurduk. Hemen akabinde de Dolphin Forkliftleri’nin üretimine başladık. 2015 yılında başladığımız bu imalata her yıl pazar payını artırarak devam ediyoruz” dedi.

 

Lityum Pilli Elektrikli Forkliftler Yolda!

Açıklamalarında forklift sektörünün Pazar hareketliliğine de değinen Derebağ, “İSDER’in raporuna göre ülkemiz pazarına giren yıllık ithal forklift sayısı yaklaşık 15 bin adeti bulmakta. Bu çok yüklü bir paranın dış piyasaya akması demek. Tecimsel olmayan, tamamen ülkemiz için bir şeyler yapmak adına çok zorlu bir sürece girip yerli imalata imza atmayı başardık ve Dolphin’i piyasalarla tanıştırdık. Demin de belirttiğim gibi pazar payımızı her yıl yüksek oranlarda artırıyoruz. AR-GE departmanımız bizim için çok önemli. Bu birimdeki arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içerisinde. Çok kısa bir zamanda lityum pilli elektrikli forkliftlerimizi piyasaya süreceğiz. Bu forkliftlerimizi artık istediğimiz zaman hızlı şarj edebileceğiz ve bu şarjla ürünler çok daha uzun süre çalışabilecek. Ürünlerimiz şu an test aşamasında ve yaklaşık 3 ay sonra da seri üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa ve Japon menşeli forkliftlerin şu an dünya piyasalarını ele geçirmiş olduğunu söyleyen Derebağ, “Bu markaların çok yüksek adetlerde üretimleri söz konusu. Çok büyük teşvikleri bulunmakta. Bu konuda biz devlerle yarışıyoruz diyebilirim. Çin menşeli ürünlere gelince, bunlarla da fiyat konusunda rekabet zorluğu yaşıyoruz. Yani yerli piyasada bir yandan pahalı ama kaliteli Avrupalı markalarla yarışırken bir yandan da altyapılarından dolayı ucuz Çinli markalarla amansız bir rekabet içerisindeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde forkliftlerimiz çalışmakta. 30 tane bayimiz bulunmakta. Markamıza olan yoğun talep bayi ağımızı da her geçen gün büyütmekte. Bu konuda yoğun bir talep alıyoruz. Ama bu konuda çok hassasız. Detaylı bir inceleme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Tecrübenin Sektördeki Adı; ARICI Vinç İşletmeciliği

Yayınlanma tarihi

-

Dinamik kadrosu ve yeniliklere kolay uyum sağlayan teknolojik altyapısı ile vinç sektörünün öncü şirketlerinden biri olan ARICI Vinç makine parkuruna yaptığı yatırımlarla da birçok sektöre üstün hizmetler sunmakta. ARICI Vinç İşletmeciliği Ltd. Şti Genel Müdürü Hidayet Arıcı firması hakkında konuştu.

Sektörün en eski isimlerinden biri olduğunun bilgisini veren Arıcı, “1971 yılında Konya Sanayisi’nde çocuk yaşlarda çalışmaya başladım. Tabii o dönem Konya, kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkânlara sahip mütevazı bir karakter profiline sahipti. 1989 yılında kendi firmam olan Arıcı Vinç İşletmeciliğini kurdum. O dönem sektörden bir abimizin tornasında kendi hiyaplarımı yapmak için mücadele ettim. Bunu da başardım. 10 tonluk bir hiyap ürettik. Ürettiğimiz bu hiyap o dönem Konya’daki en büyük hiyaptı. Bu üretim sürecimiz HİDROKON kurulana kadar devam etti. Konya’da sanayinin çok hızlı büyümesi, iş potansiyelinin çok olması ve müşteri portföyümüzün zenginliğiyle ARICI Vinç İşletmeciliği kurumsal kimliğini kazandı” ifadelerini kullandı.

2004 yılında yeni yerimize taşındıklarını belirten Arıcı “Yine bu süreçte bir mobil vinç alma fikrimiz gelişti. Bu yüzden Almanya’ya gittik ve ürünümüzü aldık. Bu ürün 90 tonluktu ve Konya’ya ilk gelen mobil vinçti. 2008 yılında da 200tonluk vincimizin siparişini verdik. Aldığımız hiyaplarla, mobil vinçlerle ve forkliftlerle makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü oldukça zenginleştirdik” şeklinde konuştu.

Zengin Makine Parkı

Son olarak firmasının ürün parkı hakkında bilgi veren Arıcı şunları dile getirdi: “Makine parkımızda 250, 200, 160, 80, 75, 35,20, 10 tonluk mobil vinç ve hiyaplarımız, 36mt sepetli platform, 3-16ton arası çeşitli tipte forkliftlerimiz, tırlarımız, dorselerimiz, kayar kasalarımız bulunmakta.  Eski ürünleri pek tercih etmiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi sürekli yenilemekteyiz.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish