Takip Edin

Haber

Rusya ile ticaret engeli yeni formüllerle aşılıyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, yaklaşık 1,5 aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı …

Yayınlanma tarihi

-

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, yaklaşık 1,5 aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı süresince Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ticari gelişmeleri ve beklentilerini paylaştı.

Dünya’nın haberine göre; Batılı firmaların çıktığı Rusya pazarında Türkiye için büyük fırsatların yer aldığını söyleyen Ekmekçibaşı, Çin’in KOBİ’leri ile çok hızlı bir şekilde pazardaki boşluğu doldurmak için harekete geçtiğini, İran’ın Hazar üzerinden pazara mal satmaya başladığını, bu nedenle Türk firmalarının elini çabuk tutması gerektiğini dile getirdi.

Bu konuda DEİK olarak karşılıklı sektörel toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydeden Ekmekçibaşı, “Fırsatı fırsatçılık yapmadan değerlendirecek, ilkeli çalışacak firmaların Rusya pazarına girmesi gerekiyor. Ruslar Türk malı varken ne Çin ne Hindistan ne de İran ürünlerini beğeniyorlar. Bu avantajı iyi kullanmalıyız. DEİK olarak Rusya’da rafları, Türkiye’nin nasıl doldurabileceği üzerine temaslarda bulunuyoruz” dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği ile Rusya’daki AVM ve toptan pazarların birliklerinin görüşmeler gerçekleştirdiğini aktaran Ekmekçibaşı, geçen yıl Rusya’ya gerçekleştirilen yaklaşık 6 milyar dolarlık ihracatın bu yıl da yakalanabileceğini, hatta üzerine çıkması için de fırsatlar olduğunu kaydetti.

OTO YAN SANAYİİNDE FIRSAT BÜYÜK

Reklam

Rusya pazarında başta otomotiv yan sanayii olmak üzere gıda ve hazır giyim sektörleri için fırsatlar olduğuna dikkat çeken Ekmekçibaşı, şöyle devam etti: “DEİK olarak bu sektörleri saptadık ve çalışmalara başladık. Rusya’da otomotiv yan sanayiine kısa süre içinde büyük bir talep olacak. Bunu öngörerek, önümüzdeki hafta webinar düzenleyeceğiz. Özellikle Konya, Bursa ve Kayseri’den sektör katılımcıları olacak. Ayrıca Rusya tarafından alıcılar da yer alacak. Hemen ardından gıda ile ilgili bir online toplantımız olacak. Hazır giyim ile ilgili çalışmalarımız da devam edecek. Şu an orada batılı markaların bazıları tamamen çıktı, bazıları da mağazalarını kapattılar ama çalışanlarına maaş ödemeye devam ediyorlar. Putin, batılı markaların bu blöfüne, ‘Mayısa kadar gelin açın. Yoksa bir daha pazara giremezsiniz’ şeklinde karşılık verdi. Bunun üzerine bazı hareketlenmeler başladı. Hatta Volkswagen haziran ayında üretime başlayacağını söyledi. Özellikle İtalyan ve Almanlar pazara dönecek gibi görünüyor. Ancak bugün itibariyle oradaki mağazaları kapalı. Kış sezonu bitti ama mağazalardaki ürünler kış sezonu ürünleri. Yani yeni sezonda satılmayacağı belli. İlkbahar yaz ürünlerinin artık reyonlarda olması lazım. Mağazalarını kapatanlar geri gelmeden bizim elimizi çabuk tutup oraya girmemiz gerekiyor.”

Rusya ile şu anda ticarette halihazırda olan sorunlara değinen Ekmekçibaşı, bu sorunların aşılması noktasında atılan birtakım adımları paylaştı.

Karayolu taşımacılığında bekleme sürelerinin çok uzun olduğunu ifade eden Ekmekçibaşı, Ro-Ro seferlerinin artırılacağını, yeni hatların açılmasının da gündemde olduğunu söyledi. Finans sistemi üzerindeki sorunlara da değinen Ekmekçibaşı, henüz BM’nin kararı çıkmadığı için yaptırım listesinde olmayan bankalar üzerinde her türlü döviz transferinin yapılabildiğine değinerek, “Rusya’daki ithalatçılar kısa süre önce alınan kararla Merkez Bankası’nın döviz alış kuru üzerine 2 ruble ilave ederek dolar bulabiliyor. 10 gün öncesine göre döviz alım-satım arasındaki makas yüzde 30 idi. Bu kur farkı da ithalatçılara yüklü geliyordu. Ancak şimdi maliyeti düştüğü için Rus ithalatçılar dolar bulup ödemelerini yapabiliyorlar” dedi.

RUSYA’YLA TİCARETTE BARTER SEÇENEĞİ DE MASADA

Rusya ile ticarette barter ve yerel paralar ile ticaretin gündemde olduğunu söyleyen DEİK TürkiyeiRusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, “Rusya ile yerel para birimleriyle ticaret zaten yapılıyordu, ama oran çok düşüktü. Burada hacmin büyümesi için iki ülkenin karşılıklı olarak kontrgarantiyi artırması lazım. Bu konuda iki ülkenin de çalışmaları var. Eğer karşılıklı 5 milyar dolarlık kontrgaranti verilirse, o zaman biz 5 milyar dolarlık malı TL ile ihraç edebilecek durumda olacağız” dedi. Barter konusuna da değinen Ekmekçibaşı, Türkiye’nin 80’li yılların sonunda barter usulü ticaret yaptığını ve başarılı uygulamalar olduğunu söyleyerek, bu seçenek üzerinde de çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Reklam

UÇUŞLARA RAĞMEN RUS TURİST BEKLENTİSİ KARŞILANMAZ

Havayolu ve deniz yolu taşımacılığında en önemli sorunlardan birinin sigorta olduğunu aktaran Ekmekçibaşı, “Borcu ve taahhütleri olan bazı havayolu şirketleri sigortasız uçuş yapmak istemiyor. Türkiye’den uçuşlar yapılıyor, tabii eskisi kadar değil. Uçak bilet fiyatları da çok arttı, 400-500 dolar olan biletler 1000 dolarlara çıktı” dedi. Rusların sigorta sorununu Rus malı uçaklarla aşmaya başladığını kaydeden Ekmekçibaşı, “SS100 denilen tamamen Rus üretimi uçaklar var. Bu uçaklardan satın alan Azimuth Havayolları, 4-5 destinasyondan İstanbul ve Antalya’ya uçuş başlattı. Haftada 21 sefer yapılıyor. Yine Aeroflot da yerli uçaklarla Soçi ve Moskova’dan İstanbul ve Antalya’ya sefer düzenleyecek” dedi. Bu yeni gelişmenin Türkiye turizm sektörü için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Ekmekçibaşı, “Bu uçuşlara turizmde hareketlilik olacak. Yaz sezonu geliyor. Ruslar da gelebilecek. Ancak mevcut koşullarda durumu daha iyi olanlar gelecektir. Geçen yıl 4,7 milyon Rus turist gelmişti, bu yıl 7 milyonu bulabilirdi. Ancak bu yıl 3 milyon civarında Rus turist ağırlarız” ifadelerini kullandı.

PORT KAVKAZ’A RO-RO SEFERLERİ ARTIYOR, NOVOROSSİSK HATTI İZİN BEKLİYOR

Türkiye ile Rusya arasında yeni bir Ro-Ro seferlerinin başlayacağı müjdesini veren DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, taşımaların Lider Denizcilik tarafından yapılacağını söyledi.

Lider Denizcilik Genel Müdürü Bircan Bulut, yeni seferlerin ayrıntılarını verirken, Novorossisk Limanı’ndaki bürokratik engellerin aşılması halinde bu limana da TIR taşımayı planladıklarını açıkladı.

Reklam

Lider Denizcilik, yaklaşık 20 yıldır Türkiye ile Rusya arasında deniz taşımacılığı yapan bir şirket. Ancak bu gemilerde sadece dorse taşınıyordu. Şirket, Rusya-Ukrayna savaşının ardından yaklaşık bir ay önce Samsun Limanı ile Port Kavkaz (Rusya) arasında TIR’ı komple taşıyan Ropax gemilerle hizmet vermeye başladı.

Lider Denizcilik Genel Müdürü Bircan Bulut, Rusya’nın transit TIR taşımacılığına şu anda sadece Port Kavkaz Limanın’nda izin verdiğini belirterek, “Yaklaşık bir aydır Port Kavkaz’a 5 günde bir olmak üzere transit TIR taşımacılığı hizmeti veriyorduk. Şimdi bunu iki günde bir olarak yapacağız” dedi. Mevcut gemi ile tek seferde 53 TIR taşınıyor. Yeni gelecek bir gemi ile sefer sayısı artırılacak. Haftada 160’dan fazla TIR taşınacak. Bulut, ay sonunda bir geminin daha filoya eklenebileceğini bu sayede haftada 5 sefer yapılabileceğini söyledi. Bu da haftada 250’nin üzerinde TIR taşınması anlamına geliyor. Bulut, nakliyeciler tarafından hem konumu hem de kapasitesi ile daha çok tercih edilen Novorossisk Limanı’na da sefer yapmak istediklerini belirterek, “Şu anda Novorossisk Limanı, transit TIR taşımacılığına kapalı. Bu izinlerin alınması noktasında çeşitli girişimlerimiz var. İzinleri alabilirsek o limana da daha büyük gemilerle taşıma yapabileceğiz” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşı, Türkiye’den bölgeye yapılan taşımaları da büyük sekteye uğrattı. Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat taşımalarının yüzde 50’den fazlası karayolu ile yapılıyor. Savaştan önce bu taşımaların da yüzde 60’a yakını Ukrayna üzerinden gerçekleştiriliyordu.

Ukrayna’ya ise Ro-Ro ile taşıma yapılıyordu. Bu taşımaları Cenk Ro-Ro şirketi gerçekleştiriyordu. Cenk Ro-Ro, Ukrayna’ya haftada 6 gemi seferi sunuyordu ve yıllık yaklaşık 14 bin TIR taşıyordu. Ukrayna limanları kapalı olduğu için Cenk Ro-Ro’nun bu ülkeye yönelik tüm seferleri durdu. Savaş nedeniyle Ukrayna hattı kapanınca hacmin neredeyse tamamı alternatif bir güzergâh olan Gürcistan hattına yöneldi. Sadece Rusya değil Orta Asya’ya taşıma yapanların da bu güzergahı kullanıyor. Ayrıca armatörlerin çeşitli sebeplerle bölgeye gitmek istememesi nedeniyle denizden karaya kayan yükler var.

Ancak bu güzergâhtaki sınır kapılarının kapasitesi yetersiz olduğu için Gürcistan-Rusya sınırında oluşan TIR kuyruğu 30 km’yi aşmış durumda. Öte yandan, Gürcistan’ın Rusya ile sınır kapısı, yüksek rakımlı bir mevkide bulunuyor. Bu lokasyondaki kar yağışı sebebiyle Verhniy Lars (Rusya) – Kazbegi’nin (Gürcistan) tarafında sürekli olarak yol kapanıyor. Bölgede olan iki binin üzerindeki Türk plakalı araçta bulunan şoförler haftalardır Rusya sınırında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Özellikle dönüş yolunda olan Rusya’da bekletilen TIR sürücüleri çok zor günler geçiriyor.

Reklam

“SEKTÖRDE CAN SUYU OLACAK”

Sektör yetkilileri, Rusya’ya ve Rusya üzerinden Orta Asya’ya yapılan karayolu taşımalarında yaşanan sıkıntıların aşılması için bir süredir direkt bir Ro-Ro hattı kurulmasının aciliyetine vurgu yapıyordu. İki ülke arasında direkt bir Ro-Ro hattı kurulmasının kısa vadede en hızlı ve kalıcı çözüm olacağı belirtiliyordu. Lider Denizcilik’in yeni Ro-Ro gemilerini devreye almasını ve sefer sayısını artıracak olmasını memnuniyetle karşılayan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, “Haftalık 200’ün üzerinde TIR’ın Ro-Ro ile Rusya’ya ulaşacak olması, nakliyecilere nefes aldıracak. Maalesef 40 gündür Rusya sınırında bekleyen araçlarımız var. Lider Denizcilik’in sefer sayısını artırması Gürcistan hattındaki yoğunluğun azalmasına büyük katkı sağlayacak” dedi. Nakliyeciler, sefer sayısının artması ile 4 bin dolar olan Ro-Ro navlunun da düşmesini umut ediyor.

CENK RO-RO’NUN GEMİLERİ UKRAYNA’DAN ÇIKAMIYOR

Rusya-Ukrayna arasında bir hat Türkiye’nin önde gelen Ro-Ro şirketlerinden biri olan Cenk Ro-Ro’nun da gündeminde. Ancak bu yatırım planının önünde bir engel var.

Savaş öncesi Türkiye-Ukrayna arasında Ro-Ro seferleri gerçekleştiriyordu. Ancak, Cenk Ro-Ro’nun iki gemisi Ukrayna’da mahsur kaldı. DÜNYA’ya konuşan Cenk Group Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Yiğit Yener, “Gemilerimiz Ukrayna’da kaldığı için yeni hatlar açamıyoruz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

REAL MADRİD, BARÇA, LİVERPOOL, AJAX GİBİ DÜNYA DEVLERİNİN SUNİ ÇİMLERİNİ YAPAN GAZİANTEPLİ ÇILGIN TÜRK

Yayınlanma tarihi

-

Real Madrid, Barcelona, Ajax ve Liverpool gibi ünlü futbol takımlarının stadyumlarında kullanılan yüksek kaliteli suni çim halısının üreticisi Turk Grass Ma Carpet, Burj Khalifa’dan London School Of Economics’e kadar birçok dünya devi tarafından kullanılıyor. 50 ülkeye ihracat yapan, Gaziantep merkezli, yüzde yüz yerli sermaye oluşumlu Turk Grass Ma Carpet’in Yönetim Kurulu Başkanı Memet Arslan, “Hometex Fuarı ile birlikte iç piyasa, ürünlerimizi yakından görme imkanı buldu. Ürünlerimizi inceleyen müşterilerimiz kalitemize inanamadı. Kalitemizle fuarda ezber bozduk. Fuarımız çok verimli geçti. Fuardan memnun kaldık. Önemli siparişler aldık, yeni bağlantılar gerçekleştirdik. İhracat odaklı olduğumuz için iç piyasaya istediğimiz gibi odaklanamamıştık. 2023-2024 yıllarında iç piyasada çok daha ulaşılabilir olacağız. Bayilikler ile iç piyasada büyüyeceğiz.” dedi.

Ev tekstili sektöründe dünyanın en büyük buluşmaları arasında yer alan Hometex Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde bu yıl, 27. kez kapılarını açtı. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından üreticilerin de yer aldığı fuara 850’ye yakın firma katıldı.

FUARIN YILDIZI TURK GRASS MA CARPET, KALİTESİ İLE EZBER BOZDU

Dekorasyon ve peyzaj alanlarında yurt içi ve yurt dışı birçok projeye malzeme temin eden, otel halısı, parça halı üretim ve satışında da sektörün öncü ve lider firmalarından olan, Gaziantep merkezli, yüzde yüz yerli sermaye Turk Grass Ma Carpet, fuarın en çok ziyaret edilen stantları arasında yer aldı.

Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’nın balkonlarından Hannover Messe’ye; Real Madrid, Barcelona, Ajax ve Liverpool gibi dünyaca ünlü takımların stadyumlarından London School Of Economics Futbol Sahası’na kadar birçok dünya devinin tercihi olan Turk Grass, ürettiği yüksek kaliteli suni çim halılarını Hometex Fuarı’nda Türk piyasasının beğenisine sundu.

Reklam

“İÇ PİYASA İLE BULUŞTUK, ÜRÜN KALİTEMİZLE TAM NOT ALDIK”

Yaklaşık 50 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Turk Grass Ma Carpet’ın kurucusu Memet Arslan, “Kurulduğumuz andan itibaren sürekli ihracat odaklı çalışmalarımız oldu. Dünya devlerinin tercihi olmayı başardık. Durum böyle olunca da iç piyasaya yeterince odaklanamadık. 2023-2024 yılları arasında iç piyasada önemli yatırımlarımız olacak. Bayilikler sistemi ile iç piyasada daha görünür, daha ulaşılabilir olacağız. HomeTex Fuarı’nda iç piyasa ile buluştuk. İş piyasada yeni müşteriler edindik, yeni siparişler aldık. Müşterilerimiz ürün kalitemize inanamadı” dedi.

Dekoratif kullanımdan bahçelere ve halı sahalara özel ürünler ürettiklerini vurgulayan Arslan, Turk Grass’ın yeni teknolojik gelişmeleri takip ettiğini ve ürün yelpazesini genişlettiğini de vurguladı. “Dünyaca ünlü futbol takımlarının halı sahalarına özel çim üretiyoruz. Dünyaya suni çim halıyı biz satıyoruz. Amacımız dünyada en çok satan olmak değil, en kaliteli ürünleri imal eden bir firma olabilmek” diyen Arslan şu bilgileri verdi:

 

“İÇ PİYASA ODAĞIMIZI ARTIRACAĞIZ, BAYİLİKLERLE ULAŞILIR OLACAĞIZ”

Reklam

“İç piyasada ürünlerimize karşı çok önemli bir talep vardı. İhracattaki yoğunluğumuzu atıp da aslında iç piyasaya odaklanamadık. 2023 yılındaki HomeTex Fuarı ile yerli piyasanın bize yaklaşımını birebir deneyimledik. İç piyasada ürün kalitemizle ezber bozduk. Artık iç piyasaya daha fazla yoğunlaşacağız.  Fuarda, standımıza gelip ürünlerimizi inceleyen müşterilerimiz iç piyasada belirli bir tekelleşmenin olduğunu ve bu durumun kendileri açısından bir handikap olduğunu bizlere ilettiler. Bizim iç piyasada bu kalite ile olmamız bu monopol sistemi de sonlandıracaktır. Bayilik sistemimiz ile yerli pazarda ulaşılabilir olacağız.

 

“ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK, ANTİ-STATİK ÜRÜNLERİN PATENTİNİ DÜNYADA İLK BİZ ALIYORUZ”

Sağlık bizim olmazsa olmazlarımız arasında geliyor. Halı sahalarda futbol oynayan futbolseverlerimizin sağlığını kontrol altında tutmayı amaçlıyoruz. Sağlık açısından bir önlem olarak kendi geliştirmiş olduğumuz anti-statik (topraklama etkisi olan) ve güneş ışınlarına karşı solmayı engelleyen ve yağmur tahliye sistemine sahip ürünlerimizi de HomeTex Fuarı’nda ziyaretçilere tanıttık. Anti-statik ürünler için patent başvurusunda bulunduk. 3 aylık bir zaman içerisinde bu ürünlerin patentini alarak dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacağız.

 

Reklam

YAKLAŞIK 50 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

Japonya’dan Brezilya’ya, Arjantin’den Afrika ülkelerine kadar yaklaşık dünyanın 50 ayrı ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz Made İn Türkiye etiketini tüm dünyaya göstermek. Turk Grass Ma Carpet olarak hedefimiz büyük. Enerjimiz yüksek. Bize yıllarca yapamazsınız dediler. Ama görüldüğü üzere dünyanın dev diye tabir edilen kuruluşları ile çalışıyoruz. Ürün kalitemiz hayran bırakıyor. Kalite tesadüf değildir. Hem ürün çeşidimizi hem de kalite çıtamızı artıracağız.”

Devamını oku

Haber

Arkas Lojistik Avrupa’da İntermodal Servislerini Genişletiyor

Yayınlanma tarihi

-

Arkas Lojistik, geleceğe yönelik lojistik çözümler geliştirmeye devam ederken intermodal servislerini genişletiyor. Son olarak Avrupa’nın en büyük intermodal lojistik terminali işletmecisi duisport ve İsviçreli demiryolu şirketi Hupac ile imzaladığı anlaşma sayesinde intermodal taşımalarını Halkalı’dan Avrupa’ya gönderecek.

Kendi özmal 45’lik kapalı konteynerleri ile her gün düzenli olarak Halkalı gar çıkışlı intermodal hizmetine devam ederken Almanya (Ruhr Gebit bölgesi), Belçika, Hollanda taşımaları da gerçekleştirecek Arkas Lojistik, 24 ton kapasiteli taşımasını kapıdan kapıya yaklaşık 7-9 gün gibi kısa bir sürede tamamlayacak. Servis rotasında bulunan tüm servis sağlayıcılarla aktif iş birliği yapılan sistemde duisport terminali üzerinden Avrupa ve Asya’ya 400’den fazla demiryolu bağlantısı ve 80’den fazla doğrudan varış noktası mevcut.

 

Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez yapılan hizmet sözleşmesi ile ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilir lojistiğe ilgi tüm dünyada giderek artıyor. Biz de bu duyarlılık ve ihtiyaç çerçevesinde planlarımızı ve yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Avrupa Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı. Avrupa yeşil mutabakatı çerçevesinde her sektörde dönüşüm şart. Ülkemizin AB başta olmak üzere üçüncü ülkelere ihracatında rekabetçiliğini koruması ve güçlendirmesi için lojistik çözümlerini geliştirmesi gerekiyor. Duisport ve Hupac arasında intermodal taşımacılık alanında yapılan bu hizmet sözleşmesi bu anlamda önemli bir adım. Yapılan bu anlaşma ile ihracatçımızın, üreticimizin dolayısıyla da ülkemizin ticaret hacmine sürdürülebilir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Arkas Lojistik’in 2025 yılında teslim alacağı çevreci özelliklere sahip 5 lokomotif yatırımı da büyük resimde geleceğin lojistik çözümlerinde önemli bir yere sahip olacak.”

Avrupa’ya Daha Hızlı, Uygun ve Çevreci Taşıma

Reklam

Lojistik sektörünün ihtiyacına göre entegre edilmiş ve uyarlanmış bir konsept sunan intermodal taşıma, sağladığı birçok avantajla öne çıkıyor. Karayolundan daha uygun maliyetli, denizyolundan ise daha hızlı olan sistem aynı zamanda çevreci özelliği ve kapıdan kapıya teslim kolaylığıyla geleceğe yönelik çözümlerin başında geliyor.

Beş Lokomotif 2025’te Geliyor

 

Türkiye’de yerinde üretimi desteklemenin Anadolu’nun gelişiminin anahtarı olduğuna inançla uzun yıllardır demiryoluna yatırım yapan Arkas, Türk lojistik sektörüne bir yenilik getirerek lokomotif alıyor. 38,5 milyon Euro’luk yatırımla beş Euro Dual model lokomotif siparişi veren şirket, ilk etapta 2025 yılında lokomotiflerin beş tanesini teslim alacak. Çevreci lokomotiflerle Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden yine Türkiye’nin en büyük limanlarına ithalat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak.

Rota Tarifeli Seferlerle Avrupa ve Demir İpek Yolu

Reklam

 

Son yıllarda önemi daha da artan komple lojistik uygulamalarının en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen, Arkas’ın yine duisport ortaklığı ile Kartepe’de kurduğu kara terminali Railport’un 2024’te faaliyete geçmesi planlanıyor.  Railport, Avrupa’dan gelen ve Avrupa’ya gidecek trenlerdeki yükün tahliye edilip tekrardan elleçlenebileceği bir aktarma terminali olurken Arkas da Avrupa taşımalarını kendi lokomotifleri ile Kapıkule’ye kadar buradan gerçekleştirecek.

 

Diğer yandan 2017 yılında BTK (Bakü-Tiflis-Kars) demiryolu hattında ilk demiryolu taşımasını başlatan Arkas Lojistik, geçtiğimiz yıl çatısı altında kurduğu şirketi Arkas Rail ile Çin-Türkiye Demir İpek Yolu’nda Marmaray bağlantısı ile transit olarak Avrupa’ya yük taşıyor. Yeni açılan bu taşımacılık koridorları Türkiye’nin ihracat yüklerini demiryolu ile başka yeni ülkelere taşıma imkânı sunarken, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle Avrupa ve Asya arasındaki transit yüklerin de Türkiye üzerinden taşınmasına, Türkiye’de demiryolu taşımalarına taleplerin artmasına, dolayısıyla yeni nesil lokomotif ve vagon yatırımlarının hızlanmasına olanak sağlıyor.

TKÜMAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

Instagram’dan, Twitter’a rakip olacak özellik: Metin tabanlı uygulama yolda!

Instagram, Twitter ile rekabet eden kendi metin tabanlı uygulamasını Haziran ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Bloomberg’de yer alan habere göre, Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın ana şirketi olan Meta, Twitter’a rakip olan ürünü bazı influencerlar ve içerik oluşturucular ile test etmeye başladı.

Geçen yılın Mart ayında Meta, milyarder Elon Musk’a ait Twitter ile rekabet etmeyi amaçlayan, metne dayalı, yeni bir merkezi olmayan sosyal ağın lansmanını duyurdu.

Instagram kimlik bilgileriyle erişim sağlanabilecek

Bu duyuru, P92 kod adlı projenin bağımsız bir uygulama olarak geliştirileceğini ve kullanıcıların Instagram kimlik bilgilerini kullanarak projeye erişebileceğini belirten bir raporun ardından geldi.

Meta’nın bu hamledeki amacı, Musk’ın yönetimi ele alıp platformun bazı kurallarında değişiklik yapmasından sonra alternatif arayan bazı Twitter kullanıcılarını kendine çekmek.

Reklam

Bu adımın, Meta’nın Twitter’ın hakim olduğu bir alana girmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Uygulamayla ilgili bazı ayrıntılar ortaya çıksa da, sızıntılar uygulamanın adını açıkça ortaya çıkarmadı.

Kullanıcılar, Instagram kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabilecek ve takipçileri, kullanıcı adı, biyografisi ve doğrulama rozeti yeni uygulamaya aktarılacak.

Kullanıcılar gönderilerin özetlerini görebilecek ve ekli bağlantılar, resimler ve videolar ile birlikte 500 karaktere kadar metin tabanlı gönderiler oluşturabilecek.

Yeni uygulama, Instagram ve Twitter’ın önemli bir karışımı gibi görünüyor.

Reklam

Raporlar, Meta’nın kullanıcılara başlangıçtan itibaren bazı kontroller sağlayacağını ve bu sayede gönderilerine kimlerin yanıt verebileceğini veya hesaplarından bahsedebileceğini kontrol etmelerini sağlayacağını gösteriyor.

Görünüşe göre Instagram’da yasaklanan tüm hesaplar yeni uygulamada da yasaklanacak.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan