Takip Edin

Sektörel Gündem

Riyad’ın petrol dışı gelirleri geçen yıl 70 milyar doları aştı

Suudi Arabistan, 2022’de G20 ülkeleri arasında yüzde 8,7 ile ekonomisi en çok büyüyen ülke oldu. Suudi Arabistan geçen yıl 222 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

Yayınlanma tarihi

-

Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle 2022’de tüm dünyada yaşanan enerji krizinin ardından birçok sanayi ülkesinin ekonomisinde düşüş yaşanırken, Suudi Arabistan, G20 ülkeleri arasında yüzde 8,7 ile ekonomisi en çok büyüyen ülke oldu.

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumunun verilerine göre, ülke ekonomisindeki büyüme sadece petrol sektörüyle sınırlı kalmadı ve petrol dışı ihracattan da 70 milyar dolardan fazla gelir sağlandı.

Yürüttüğü ekonomi politikasıyla petrol dışı gelirlerini artırma hedefinde başarıyla ilerleyen Riyad yönetiminin, 2022’deki dış ticaret fazlası da yaklaşık 222 milyar dolar civarında seyretti.

Dış ticaret fazlasında yaşanan artışın sadece petrol fiyatlarının yükselmesinden kaynaklanmadığı aynı zamanda ülkenin Yemen’deki iç savaşta sarf ettiği askeri harcamaları azaltmasının da önemli katkısının olduğu belirtildi.

70 milyar doları aşan petrol dışı ihracat

Riyad yönetiminin 2021’de 61,73 milyar dolar olan petrol dışı ihracatı yüzde 14,8’lik artışla 2022’de 70,88 milyar dolara yükseldi.

Bu veriler, Suudi Arabistan’ın petrole bağımlılığın yanı sıra petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan kurtulmak için 2030 vizyonuna göre ekonomisini çeşitlendirmeye yönelik adımları hızlandırdığı anlamına geliyor.

Buna karşın ülkenin toplam ihracatındaki petrol dışı ürünlerin oranı ise Aralık 2021’de yüzde 28,1 iken, Aralık 2022’de yüzde 21’e geriledi. Bu değişim, petrol ihracatındaki artışın petrol dışı ürün gelirlerinden daha hızlı seyretmesinden kaynaklandı.

Dış ticaret fazlasında sıçrama

Suudi Arabistan’ın ticaret dengesinde 2022’de yüzde 80’den fazla artışla adeta bir sıçrama yaşandı.

Riyad’ın petrol gelirleri dahil olmak üzere 2021’de 123,3 milyar dolar olan toplam dış ticaret fazlası 2022’de 222 milyar dolara yükseldi.

Ülkede geçen yıl ihracatın yanı sıra ithalat da arttı, ancak ithalattaki artış, ihracata oranla düşük seyretti.

Petrol ihracatından 326 milyar dolar gelir elde edildi

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda bulunan Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının 2022’de varil başına 100 doların üzerine çıkmasından da kazançlı çıktı. Ülke petrol ihracatından 326 milyar dolar gibi yüksek bir gelir elde etti.

Suudi Arabistan’ın petrol üretimini önemli düzeyde artırmasının yanı sıra yüksek petrol gelirlerinden elde edilen meblağın petrol üretimine yatırılması bu gelire ulaşılmasının temel sebeplerinden biri oldu.

Dış etkenlerin ülke ekonomisine etkisi

Suudi Arabistan ordusunun meşru hükümeti desteklemek için 2015’te Yemen savaşına müdahil olması, 2014-2021 yıllarında petrol fiyatlarının düşmesi, 2019-2021 yıllarında Kovid-19 salgını sebebiyle kapanmaların ekonomik etkileri ve akabinde petrol talebindeki düşüş devlet bütçesi üzerinde baskı oluşturmuştu.

Resmi rakamlara göre, Suudi Arabistan, 2014’te yaklaşık 733 milyar dolar olan döviz rezervinin Mayıs 2021’de 440 milyar dolar civarına düşmesi üzerine ihtiyat bütçesini kullanarak açığı kapatmak zorunda kalmıştı.

Riyad yönetimi yürüttüğü ekonomi politikası ve petrol fiyatlarındaki artış neticesinde 2022’de bütçe fazlası verdi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

İkinci el araçta yeni işbirliği: Hedef, Otonet’e ortak oluyor

Getir’in Moov’a ortak olması, FDN Grubu’nun Goldcar’ı satın almasının ardından araç kiralamada yeni bir işlem hayata geçiyor. Hedef Filo, sektörün öncü firmalarından Otonet’e ortak oluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

Araç kiralama sektöründe satın alma ve ortaklıklar hız kazandı.

Getir’in, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor ile araç kiralama platformu Moov’un yüzde 75 hissesini satın alması, Türk şirketi FDN Grubu’nun Goldcar İspanya’nın Türkiye’de bulunan şirketini 250 milyon TL karşılığında bünyesine katmasının ardından, sektörünün öncü firmalarından bir önemli işlem daha gerçekleşiyor.

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden Hedef, Oto.net’e ortak oluyor. Anlaşma sağlanırsa, Hedef Araç Kiralama ve Servis AŞ, ve yöneticileri Ersan Öztürk ve Önder Erdem, Oto.net markasının sahibi Otonet Motorlu Taşıtlar’a ortak olacak. 2013 yılında faaliyete giren Oto.net, 6 bine yaklaşan kurumsal üye ve 1 milyona yakın kayıtlı bireysel üyesiyle her ay 1.500’den fazla aracın alınıp satıldığı ya da takas edildiği online bir platform olarak öne çıkıyor.

Silikon Vadisi’nde çalıştı

Kurulduğu günden bu yana 85 binden fazla aracın satışına aracılık eden Oto.net, 100 bine yakın da aracın ekspertizini gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu ise Yonca Ulusoy Zaimoğlu.

1993 yılında Robert Kolej’den mezun olan, ardından Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yapan Yonca Ulusoy Zaimoğlu, bir dönem Silikon vadisi’nde çalıştı. Teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak görev alan Zaimoğlu, Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver Wyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu, ardından Oto.net’i kurdu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Üç boyutlu baskı yöntemiyle üretilen ilk uzay roketi yörüngeye ulaşamadı

Dün ilk kez fırlatılan Relativity Space’in üç boyutlu yazıcı ile ürettiği roket, havalanma sırasında maruz kaldığı muazzam dirence karşı koyarak önemli bir eşiği atladı ancak yörüngeye ulaşamadığı için ikinci eşiği geçemedi.

Yayınlanma tarihi

-

Kaliforniya merkezli şirket tarafından başlatılan canlı yayında, %85’i üç boyutlu printer ile üretilmiş ve 34 metre uzunluğunda olan Terran 1 adlı roketin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Space Force Üssü’nden TSİ 0525’te fırlatıldığı görüldü.

Havalandıktan yaklaşık 80 saniye sonra Atlantik Okyanusu üzerinde 16 km irtifaya ulaşan roket, saatte 1,999 km hızla atmosferin yarattığı azami direnci aşarak uzaya çıktı ve deneme için hayati önem taşıyan atmosfer direncini aşma hedefini gerçekleştirmiş oldu.

Roket, uzayda kullanacağı ikinci aşama motoru ise arıza yaptığı için yörüngeye ulaşamadı.

“Yeterli veriyi topladık”

Relativity’nin test programı yöneticisi Arwa Tizani Kelly, canlı yayında, “Bugün tam hedefe ulaşamasak da üç boyutlu yazıcı ile üretilen bir roketin işlediğini kanıtlamak için yeterli veriyi topladık” dedi.

ABD’de pekçok yeni nesil roket şirketi, uzaya çıkmanın maliyetini düşürerek eskiye kıyasla çok daha küçük bütçelerle uzaya çıkılan bir pazar oluşturmak için çalışıyorlar.

SpaceX dahil olmak üzere bu şirketlerden çoğu maliyeti düşürmek için 1960’lardan bu yana kullanılan tek seferlik roketler yerine aynı roketi birden defa uzaya gidip dönmek için kullanarak maliyeti düşürüyor.

Relativity Space ise maliyeti düşürmek için roketlerin gövdelerini çok daha basit bir yöntem olan üç boyutlu yazıcılarla üretme yöntemini deniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

LG Energy Solution, ABD’de yaklaşık 5,5 milyar dolarlık batarya yatırımı yapacak

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

LGES yaptığı açıklamada, ABD’de geçen yıl küresel enflasyon kaynaklı maliyet artışları nedeniyle durdurduğu yatırımlarının devam edeceğini bildirdi.

Dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden olan şirket, bu kapsamda, ABD’nin Arizona eyaletinde elektrikli araçlar için 2170 tipinde lityum-ion batarya hücresi üretecek bir tesis inşa edecek. 3,2 milyar dolarlık yatırımla kurulacak fabrikanın üretim kapasitesi 27 gigavatsaat olacak.

2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor

LGES, ABD’de başta Tesla olmak üzere elektrikli araçlar için batarya üretecek tesisin inşasına bu yıl başlamayı ve 2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor.

ABD’de bir de enerji depolama sistemleri için lityum-demir-fosfat (LFP) bataryalarının üretileceği bir tesis yatırımı yapma kararı alan LGES, üretim kapasitesini 16 gigavatsaat olarak planladığı tesis için 2,3 milyar dolar tutarında yatırım yapacak.

LGES, Mart 2022’de Arizona’da 1,7 trilyon won (1,3 milyar dolar) tutarında yatırım yapacağını duyurmuş, ancak küresel enflasyon kaynaklı artan maliyetler nedeniyle yatırımını durdurma kararı almıştı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan