Takip Edin
#

Enerji Projeleri

“PROSUMER 2022” ile elektrikte “üreten tüketici” dönemi yükseliyor

Abone Ol 

Elektriğinizi güneş ve rüzgar’dan üretin, “Temiz Enerji”ye geçin! Özellikle pandemi sonrasının alanındaki en büyük etkinliklerinden biri olarak …

Yayınlanma tarihi

-

Elektriğinizi güneş ve rüzgar’dan üretin, “Temiz Enerji”ye geçin!

Özellikle pandemi sonrasının alanındaki en büyük etkinliklerinden biri olarak öne çıkan ve enerji sektörünün lideri firmalar, enerji dernekleri ve STK’ların değerli katılımlarıyla düzenlenen “Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı”, yurtiçi-yurtdışından ziyaretçiler ve katılımcıların da yoğun ilgisiyle birlikte 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde ATO Congresium-Ankara’da gerçekleşiyor.

“Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı”,  “Her bir elektrik tüketicisinin hızlı bir şekilde temiz ve ucuz enerjiye geçişinin zorunluluğuna” vurgu yaparak, her gün alanında en yetkin isimlerin yer aldığı oturumları ve 35’i aşkın stant katılımcısı firma, dernek ve STK’ların  da katılımlarıyla 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Ankara, ATO Congresium Kongre ve Sergi Alanı’nda düzenlenmekte.

Yenilenebilir enerjide güneş ve rüzgarın tüm paydaşlarını oluşturan ve bu alanda gerekli tüm hizmet ve ürünleri sağlayan ve tesis eden şirketler, gerekli regülasyonlara katkı sağlayan enerji dernekleri ve STK’lar bireysel ve kurumsal olarak elektriğini üretmek isteyen tüm katılımcılara değerli bilgilerini sunmaktalar.

“TEMİZ” VE “UCUZ” ENERJİYE GEÇİŞ ARTIK BİR ZORUNLULUK!

Etkinlikte, iklim krizinin artan etkileri, karbon vergileri, Paris anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve herkesin güçlü bir şekilde hissettiği elektrik zamların ardından artık her bir elektrik tüketicisinin hızlı bir şekilde “temiz” ve “ucuz” enerjiye geçişinin zorunlu olduğuna dikkat çekiliyor ana tema olarak.

Bu kapsamda, elektriğini üretmek isteyen kurum ve bireysel tüketiciler için tüm çözümlerin sunulduğu “Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı”nın ilk gün ilk oturumu Prosumer Türkiye Kurucusu Ateş Uğurel moderatörlüğünde, ELİN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Arda Yalı, Asunim Kurucu Ortağı Umut Gürbüz, SMA Satış Direktörü Efe Kökçü, ERL Solar Montaj Sistemleri Genel Müdürü Özgür Balcı’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

İkinci oturumda ise EnerjiIQ CEO’su Emre Ertürk, Solitek Genel Müdürü Nuh Kar, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği ve Deren Hukuk Kurucusu Avukat Çiğdem Dilek’in katılımlarıyla gerçekleşen ikinci oturumda ise güneş enerjisinde lisanslı ve lisanssız üretimde regülasyonların gelişimine ve enerji depolamanın önemine dikkat çekildi.

İlk günün üçüncü oturumu da rüzgar enerjisinin tüm paydaşlarının katılımıyla gerçekleşti. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkan Yardımcısı (TÜREB) Erinç Kısa, TÜREB Genel Başkan Yardımcısı ve ARI-ES Enerji Kurucu Ortağı Ebru Arıcı, XGEN Kurucu Ortağı İskender Kökey, BorusanEnBW İdari Süreçler Müdürü Gökmen Say’ın katılımıyla rüzgar enerjisinin her alanında kurulu gücün artırılması için kamu ve özel iştiraklerle yapılan tüm çalışmalar, yatırımlar, regülasyonlar ve kapasite artışları ele alındı.

Etkinliğin dördüncü oturumu ise Prosumer Türkiye ekip yöneticisi Elif Seda Akça’nın moderatörlüğünde Alibaba Çiftlik İşletmecisi Yunus Çıracı, ProjeX Enerji Kurucu Ortağı Süleyman Bedeloğlu ve Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

35’İ AŞKIN ŞİRKET STANT İLE KATILIM SAĞLIYOR

Prosumer Türkiye Kurucusu Ateş Uğurel, “Başta güneş enerjisi olmak üzere güneş ve rüzgarda  ülkemizde ve dünyada temiz enerji yatırımcılarına verilen alım garantileri, güneş enerji santrali kurulu gücünün son senelerde hızla artmasını sağladı. Kurulum ve teknoloji ilk yatırım maliyetlerinin hızla düşmesi ile artık güneş enerjisinin en büyük müşterisi bireysel ve kurumsal elektrik tüketicileri olacak. Bu değişim ile yeni bir konsept doğdu, fosil yakıt fiyatlarındaki yükseliş elektriği de etkiledi, fiyatların yükselişi ile birlikte yenilenebilir enerjiden elektrik üretimine geçiş daha da yükseldi ve ivmelendi. İngilizce Producer (Üretici) ve Consumer (Tüketici) kelimelerinin birleşmesinden oluşan “Prosumer”, yani kendi enerjisini kendi üreten tüketiciler, artık enerji sektörünün önemli bir paydaşı haline geliyor. Güneş ve rüzgar enerjisi sektörünün değerli temsilcileri dernekler üreticiler ve yenilenebilir enerji ile elektriğini “bedava” olarak üretmek isteyen herkese açık bir etkinlik düzenliyoruz. “Prosumer” yani “Üreten Tüketiciler”in artışı için 35’i aşkın şirket stant ile katılım katılım sağlayacak. Özellikle güneş enerjisi alanında panel üreticisi olarak sektörün ileri gelen firmaları, finansman alanındaki bankaların temsilcileri, EPC dediğimiz “Kurulum” tarafındaki firmalar,  sektörel derneklerin değerli temsilcileri, rüzgar enerjisinin tüm paydaşları ile yenilenebilir enerjinin yükselmesi amacıyla farklı değerli paydaşlıktaki tüm ilgililerin katılacağı etkinliğe, temiz enerji yatırımı yaparak “Ucuz” ve “Temiz” elektrik üretmek isteyen tüm kurumsal elektrik tüketicilerini bekliyoruz.” dedi.

RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİNİN TÜM PAYDAŞLARI BİRARADA

Ülkemizde de birçok tedarikçi-üretici-bayi ile çalışan global markaların müşterilerine ve hissedarlarına CO2 emisyonlarını sıfırlamak ve tüm enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak için taahhütler verdiğine dikkat çeken Prosumer Kurucusu Ateş Uğurel, “Bu şirketler sözlerini tutabilmek için birlikte çalıştıkları taşeron yerel firmaları da temiz enerji dönüşümüne dahil etmek ve aktif yatırımcı olmaları yönünde motive ediyorlar. Yine bu değişimin diğer tarafında olan finans kuruluşları, bankalar, leasing firmaları da şirketlerin yapacağı temiz enerji yatırımlarına çok daha kolay ve çok daha uygun şartlarda kredi sağlayabiliyor.  Tam da bu noktada daha öncesinde 5 kere fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz, 2020 yılında ise Covid19 nedeniyle online olarak gerçekleştirmek zorunda kaldığımız “Prosumer Konferansı”nı, 2022 yılında daha da büyüterek kapsamlı bir kongre ve fuar organizasyonuna dönüştürme kararı aldık . Prosumer Türkiye olarak, katılımcıların ve sponsorlarımızın da değerli destekleriyle birlikte bu misyonla,  “Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı”mızı, 31 Mayıs-1 Haziran 2022 tarihlerinde iki gün sürecek yoğun bir etkinlik programıyla gerçekleştiriyoruz. Rüzgar ve güneş enerjisi sektörünün önde gelen üreticileri, sanayiciler, kamu kurumları ile kurumsal ve bireysel elektrik tüketicileri bir araya gelme fırsatı bulacak. Elektriğini güneş ve rüzgardan “ucuz” ve “temiz” bir şekilde üretmek isteyenler olarak “Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı”mıza ilgi çok büyük. Güneş ve rüzgar enerjisinde üretici, sanayici, dernek, STK’lar gibi tüm paydaşlar etkinliğimize kendi elektriğini üretmek isteyen “Prosumer”lara yani üreten tüketici olmaya aday birysel ve kurumsal olmak üzere tüm ilgili ziyaretçilerimizi bilgilendirmek üzere katılmaktalar” diye konuştu.

“AMORTİSMAN SÜRESİ 4-6 SENEYE DÜŞTÜ”

“Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı kapsamında düzenleyecekleri Kongre’nin değerli konuşmacılarının her alanda aydınlatan sunumları ile yenilenebilir enerji alanında tüm konuları ele alacaklarına dikkat çeken Prosumer Türkiye Kurucusu Ateş Uğurel, “Örneğin; “Neden Temiz Enerji?” sorusunun en önemli yanıtlarından biri olan özellikle Ticari tesislere kurulan güneş enerji santrallerinin yatırım amortisman süresinin 4-6 seneye düşmüş olması konusunda örnekler sunulacak.  Yenilenebilir enerjinin her alanında global ve ülkemizdeki başarılı örnekler ile bilgi ve enformasyonun sağlanması, Paris İklim Anlaşması’nın gerekliliklerinin ülkemizde de sürdürülmesine yönelik adımların atılması için her alanda ilgili sektör temsilcileri ile Güneş enerjisi santrali kuracak kurumların buluşmasını sağlayacağız. “Prosumer Türkiye” olarak öncelikle “çevre” ve global rekabet konusu başta olmak üzere kurumsal ve kamusal faydayı da göz önüne aldığımızda yenilenebilir enerjiye geçiş ile her alanda sağlayacağımız kazanımlara, fayda ve avantajlara dikkat çekmek ilk önceliğimiz. “Prosumer 2022-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı”mızla da bunu sağlayacağız” diye ekledi.

Sponsorluğunu AKSA Enerji, ÇATIGES, ELİN Enerji, Enspire, ERL Solar Montaj Sistemleri, Garabti BBVA, SMA, Solitek Mühendislik Enerji ve Elektrik ve Zorlu Enerji’nin üstlendiği Prosumer-Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı’na AKSA Elektrik, Astronergy, Asunim, ÇATIGES, Dal Elektrik Solar, DEGER, DKN Enerji, ELİN Enerji, Enspire, ERC Sistem, ERL, Fimer, Fons Solar, Foton Enerji, Garanti BBVA, Garanti BBVA Leasing, GoodWe, GTC, HT Solar, Istrich, İncitaş, Mescoen, Prysmian Grup, PV Partner, SMA, SMT Enerji, SolarPark, SolarVis, Solitek, Sunspectra, Üçay Mühendislik, Viessmann, YK Leasing ve Zorlu Enerji stantları ile katılıyor.          

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Enerji Projeleri

RESMEN YÜRÜLÜĞE GİRDİ! ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİ İLGİLENDİREN PROJELERE 20 MİLYON TL’LİK DEVLET DESTEĞİ

Yayınlanma tarihi

-

Son satış verilerinde de göze çarpan elektrikli otomobillerdeki artış talebinin TOGG ile ilerleyen süreçte zirveye çıkması bekleniyor. 3 bin 500 elektrikli araç şarj istasyonuna sahip olan ülkemiz, artan bu talebi karşılamada yeterli sayıya ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile dolum istasyonlarına yönelik projelerdeki harcamaların yüzde 75’ine geri ödemesiz destek sağlanacağı ifade ediliyor. Dolum noktalarını yeterli seviyeye çıkarmada satış ve servis hizmet verecek olan Üçay Grup ise bir yeniliğe daha imza attı. Mart ayında 1 milyon doları aşan bir yatırımla araç filolarını %100 elektrikli araçlara dönüştürmeye başladığını duyuran Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, “Bu yatırımı devam ettirerek araç filomuzun tamamını elektrikli şarj istasyonlarından oluşacak şekilde değiştirmeyi ve karbon izimizi sıfırlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Dünya genelinde elektrikli araç satışları her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. Ülkemizde de kur hareketleri ve uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının yükselmesi nedeniyle akaryakıt fiyatlarında oluşan yukarı yönlü seyrediş tüketicilerin satın alma tercihlerinin elektrikli araçlara yöneltmesine neden oluyor. Dünyaca ünlü çok sayıda otomotiv markası tarafından yapılan açıklamalarda da 2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil üretimine geçileceği ifade edildi. Bu ihtiyaç ve gelecek vizyonuyla yola çıkılarak, Türkiye’nin Otomotiv Girişimi Grubu (TOGG) tarafından tasarlanan ve 2023 yılında yerli ve milli olarak yollarda olması hedeflenen elektrikli araçlar ise tüketiciler tarafından merakla bekleniyor. Ülkemizde milli elektrikli araç projesi kadar önem arz eden bir diğer önemli konu olan elektrikli şarj istasyonlarının kurulumu hususunda da çalışmalarını sürdüren ve alanında lider olma hedefinde olan Üçay Grup’tan ise dikkat çeken bir inovasyon hamlesi geldi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN SİSTEMLERİ TÜRKİYE’YE GETİRECEKLER

Ülkemizde elektrikli araçlara rağbetin hızla artmasına rağmen şarj istasyonlarının yeterliliği konusu kullanıcıların en merak ettiği soruların arasında yer alıyor. Bu soruna çözüm amaçlı olarak harekete geçen Üçay Grup, geçtiğimiz Ekim ayında güç yönetim firması EATON ile partnerlik anlaşmasına imza attı. Anlaşmaya göre elektrikli araçlar için hayati değer taşıyan AC ve DC şarj istasyonları, yük dengeleme üniteleri, network şarj yönetim yazılımı (CNM) ve RFID ödeme sistemleri gibi çözümleri Türkiye’ye getirerek, satış ve satış sonrası temsilciliğini de üstlenecek olan Üçay Grup, araç filolarının tamamını elektrikli araç şarj istasyonu oluşacak şekilde yenilemeyi amaçladıklarını duyurdu.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARINDA DESTEK VE TEŞVİKLER BAŞLIYOR

Benzinli ve dizel otomobillerden kaçışın sürdüğü Türkiye’de, yatırımların odağında elektrikli araçların gerek duyduğu altyapı sistemleri yer aldı. Resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, birden çok sektörde gelişimi hızlandırma potansiyeline sahip mobilite alanında hızlı şarj istasyonlarına yönelik yatırımların desteklenmesi kararlaştırıldı.

Projelerdeki harcamaların yüzde 75’ine geri ödemesiz destek sağlanacağı belirtilirken, söz konusu yardımların tutarının ise 20 milyon TL ile sınırlandırılacağı açıklandı. Hali hazırda 3 bin 500 dolum istasyonun bulunduğu ülkemiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu programıyla geleceğe yönelik adımlarını hızlandırdı.

“TOGG’UN ÇIKIŞIYLA PAZARDAKİ TALEP DAHA DA ARTACAK”

Türkiye ve dünyada elektrikli araç pazarı ile ilgili çok önemli gelişmelerin yaşandığını aktaran Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, yaptığı değerlendirmede, elektrikli araçların önümüzdeki süreçte tüketicilerin tercihlerinde önemli bir yer alacağını vurguladı. Şakacı, yerli ve milli araç projesi TOGG’un da yollara çıkışıyla birlikte elektrikli araç pazarındaki talebin daha da artacağına inandığını belirtti.

YAKLAŞIK 15 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Yenilenebilir enerji kaynaklarına verdikleri önemin bu süreçte daha da önem kazandığını belirten ve araç filolarını tamamen elektrikli araçlardan oluşacak şekilde güncelleyeceklerini açıklayan Şakacı, “Üçay Mühendislik olarak karbon izimizi sıfırlamanın yanı sıra sürekli artan yakıt maliyetleri karşısında da yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiğimiz önem daha da artıyor. Bu kapsamda araç filomuzun tamamını elektrikli otomobillerden oluşacak şekilde yenileyeceğiz. Aldığımız karar doğrultusunda, 1 milyon doları aşan bir yatırımla, 25 adet yüzde 100 elektrikli otomobili araç filomuza kattık. Kısa ve orta vadede bu yatırımı devam ettirerek ve önce filomuzun yüzde 50’sini, daha sonra ise tamamını elektrikli otomobillerden oluşacak şekilde değiştirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARI KATLANDI

Ülkemizdeki elektrikli araçlara olan ilgi satış rakamlarındaki artışla da dikkat çekiyor. Türkiye’de Ocak ayı verilerine göre elektrikli otomobil satışları geçen yıla oranla 237,2 artışla 2 bin 846’ya yükselirken, hibrid otomobil satışları ise yüzde 105,1 artışla 49 bin 493’e ulaştı. Elektrikli otomobillerin toplam satıştaki payı bir önceki yıla göre yüzde 0,1’den yüzde 0,5’e; hibrid otomobillerin payı ise yüzde 4’ten yüzde 8,8’e çıktı. Dünya genelinde artık üretimi yavaş yavaş azaltılan dizel motorlu araç satışlarında ise geçen yıl yüzde 39,5 olan oran yüzde 19,7’ye kadar geriledi. Veriler elektrikli araç satışlarındaki artış trendinin ve pazardan alınan payın ilerleyen dönemlerde otomotiv sektöründeki gelecek planlaması doğrultusunda daha da artacağı tahmin ediliyor.

2030 YILINA KADAR ÇOK SAYIDA MARKA TAMAMEN ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİMİNE GEÇECEK

Küresel ısınma ile mücadele kapsamında sektörün önde gelen çok sayıda otomotiv markası gelecek planlamalarının temelini elektrikli modellere geçiş doğrultusunda oluşturuyor. Dünyaca ünlü çok sayıda marka 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araç üretimine geçeceklerini duyururken bu plan çerçevesinde milyarlarca dolarlık yatırımlar gerçekleştiriyor.

TKUMAGAZİN

Devamını oku

Haber

ÜÇAY MÜHENDİSLİK UYARIYOR: DOĞALGAZDA İLK KURULUMUN UZMAN MÜHENDİS KADROLARLA YAPILMASI GEREKİYOR

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizdeki bireysel doğalgaz dönüşümü artarak devam ediyor. Doğalgazın güvenilir, temiz ve çevreci olması bu dönüşümdeki belirleyici etkenlerin başında geliyor. Türkiye’nin öncü firması Üçay Mühendislik, doğalgaz konusunda kesintisiz hizmet sunarak farkını ortaya koyuyor.

İLK KURULUM UZMAN PERSONEL VE MÜHENDİS KADROLARCA YAPILMALI

 Türkiye çapındaki 65 şube ile yaygın hizmet ağına sahip olduklarını ve bu şubelerin tamamının mühendislik hizmeti veren yapılar olduğunu söyleyen Üçay Mühendislik Genel Koordinatörü Özgür Şahin, “Doğalgaz kullanımı kolay ve aynı zamanda kurallara uygun kurgulanıp işletildiğine oldukça güvenlidir. Bu sebep ile ilk kurulumun uzman personel ve mühendis kadroları ile yapılması gerekmektedir. Türkiye geneli şubelerimizde doğalgazı olmayan konutlarda ana kolon doğalgaz tesisatı, daire içi gaz tesisatı, kombi montajı, radyatör montajı ve kalorifer tesisatı uygulamalarını gerçekleştirmekteyiz” dedi.

TASARRUF VE VERİMLİLİĞİN MAKSİMUM OLMASI İÇİN ÇALIŞMAKTAYIZ

 Üçay Mühendislik olarak tüketicilere bireysel doğalgaz dönüşümü konusunda önemli avantaj sağladıklarını belirten Şahin, “Yaptığımız işin ve kullandığımız her ekipmanın kalitesine güveniyoruz bu güveni müşterilerimize verdiğimiz 6 yıl tesisat ve işçilik garantisi ile de sunuyoruz. Aynı zamanda müşterilerimize 1 günde iş teslimi ve 7/24 çağrı merkezi desteği ile avantaj sunmaktayız. Tabii ki asıl bilinmesi gereken kısa vadede ölçülmesi güç olan faydalardır. Doğru mühendislik yaklaşımı ile kurgulanmış olan bir sistem yıllar içerisinde sağladığı tasarruf ve verimlilik ile müşterilerimize asıl faydayı sağlamaktadır. Biz Üçay mühendislik ile yaptığımız en ufak sistemde bile tasarruf ve verimliliğin maksimum olması için çalışmaktayız” ifadesini kullandı.

HEDEFİMİZ TÜRKİYE’DE DOĞALGAZIN ULAŞTIĞI HER NOKTADA HİZMET VEREBİLMEK

Doğalgaz sistemlerinin katı yakıtlı (kömür, odun vb) veya sıvı yakıtlı (fuel-oil,mazot vb) sistemlerine göre oldukça düşük karbon emisyonuna sahip sistemler olduğunu bu sebeple daha çevreci bir yakıt türü olarak ortaya çıktığını ifade eden Şahin son olarak şu bilgileri verdi:

“Şubelerimiz ile müşterilerimize yaptığımız sözlü veya yazılı tanıtımlarda bunu detaylı olarak anlatmaktayız. Doğalgazın ulaştığı her noktada hızlı dönüşümü hedefliyor, yaptığımız dijital reklam çalışmalarında bu konuları anlatmaya çalışıyoruz.

Üçay Mühendislik olarak hedefimiz Türkiye’de doğalgazın ulaştığı her noktada hizmet verebilmektir. Tabi bunun yapılabilmesi işinde uzman mühendis kadrolara sahip olmayı gerektirmektedir. Üçay Mühendislik her şubesi bir okul gibi teknik personel yetiştirmekte ve bu personeller hem şubelere hem de sektöre deneyimleri ile hizmet vermektedirler. Aynı zamanda tüm platformlarda müşterilerimize dönüşüm noktasında bilgilendirmeler yaparak çevreci bir yapı oluşturma hedefindeyiz.”

TKUMAGAZİN

Devamını oku

Enerji Projeleri

Nükleer Santraller Fuarı ve zirvesi İstanbul’da gerçekleşti

4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da bin 950 ziyaretçiyi buluşturdu. Türk sanayicilerinin nükleer …

Yayınlanma tarihi

-

4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da bin 950 ziyaretçiyi buluşturdu. Türk sanayicilerinin nükleer endüstrisinin parçası olmasını sağlayacak iş birliği anlaşmaları ve 168 ticari eşleştirme görüşmesi yapıldı. Zirve’de nükleer enerjinin inovatif teknolojisi SMR’ler masaya yatırıldı

Nükleer enerjinin sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sıfır karbon hedeflerine ulaşmadaki rolünün tartışıldığı 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi (NPPES), bin 950 ziyaretçiyi ve 149 firmayı ağırladı. İspanya, Hindistan, Çin, Rusya, Güney Kore, İtalya, Danimarka, Bulgaristan, Almanya, Slovakya, Hırvatistan, Fransa, Kongo, Çek Cumhuriyeti’nden nükleer enerjinin önemli oyuncuları NPPES’e katıldı. Nükleer enerji sektöründe tedarikçi ve alt yüklenici olmak isteyen firmalar NPPES kapsamında 168 ticari eşleştirme görüşmesi gerçekleştirdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Haziran 2022 tarihlerinde Pullman İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Türk sanayicileri artık nükleer endüstrinin bir oyuncusu

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi, yerli sanayicilerimizin nükleer endüstrinin önemli oyuncularıyla buluşmasına ve katma değerli bu sektörden pay almalarını sağlayacak ticari eşleştirme görüşmeleri yapmalarına aracılık eden önemli bir platform. Bir nükleer santralin yapımında yaklaşık 550 bin parça kullanılıyor ve inşaat, elektrik-elektronik ve makine sanayi başta olmak üzere birçok sektöre iş imkanı sunuluyor. Türk sanayicilerimizin bu alanda oldukça gelişmiş yetkinlikleri bulunuyor, ASO olarak biz de sanayicilerimizin nükleer endüstrisinin aradığı şartlara uygun üretim yapması konusunda destekliyoruz. Nükleer enerjide tedarikçi olmaya başlayan firmalarımızın sayısı da bu doğrultuda artmaya devam ediyor. Bu yıl NPPES’e ASO NÜKSAK – Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi’nden birçok firmamız da katılarak hem Akkuyu NGS hem de yurt dışında inşaatı devam eden 53 nükleer santral projesindeki fırsatlarla tanışma imkanı buldu” diye konuştu.

SMR’ler yenilenebilir enerji ile nükleer enerjinin kesişim kümesini oluşturacak

Nükleer Sanayi Derneği Başkanı Alikaan Çiftçi ise şu değerlendirmelerde bulundu: “NPPES’te bu yıl hem enerji arz güvenliği hem de sıfır karbonlu ekonomik büyüme modeli için nükleer enerji kapasitesinin önümüzdeki günlerde sürekli arz sağlayacak şekilde artırılması ve sürdürülebilirliğe destek olması gerektiği vurgulandı. Bu kapsamda geleceğin enerji kaynakları kabul edilen yenilenebilir enerji ile nükleer enerjiyi hibrit modellerle buluşturabilecek küçük modüler reaktörler (SMR) ile mikro modüler reaktörlerin (MMR)  nükleer enerji yatırımlarındaki payının artmasının beklendiği Zirve’de tartışıldı. Şu an dünyada 70’ten fazla SMR ve MMR geliştiriliyor. Nükleer endüstrinin inovatif teknolojisi kabul edilen SMR ve MMR yatırımlarına ilginin ekonomik, esnek ve gelişmiş güvenlik altyapısı nedeniyle artacağını öngörüyoruz. NPPES, nükleer endüstrinin gündemindeki konular ve fırsatlarla sanayicilerimizi buluşturmaya devam edecek.”

NPPES’te 5 önemli iş birliği anlaşması yapıldı

Nükleer endüstrisinin gelişmesinde kilit rol oynayan ticari iş birlikleri için NPPES’te bu yıl 5 önemli anlaşma gerçekleşti. Ankara Sanayi Odası, Rosatom Teknik Akademisi, Rusya Teknik Karar Grubu ve FİGES ile nükleer sanayinin gelişmesine aracılık edecek 3 önemli iş birliği anlaşması imzaladı. Nükleer Sanayi Derneği Rusya’nın Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (ACCNI) ile karşılıklı diyalog ve iş fırsatlarını geliştirmek amacıyla önemli bir anlaşmaya imza attı. Rusya Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği ile Kongo Küresel İş Birliği Derneği arasında da 2 milyar dolarlık projelerde birlikte çalışma amacıyla NPPES’te önemli iş birliği anlaşması imzalandı.

Zirve’de nükleer endüstrinin gündemindeki konular tartışıldı

İki gün boyunca NPPES’te 6 özel konusu ve 7 oturumda nükleer enerji alanında hem Türkiye hem de dünyadaki önemli gelişmeler paylaşıldı. Ayrıca Novovoronezh NGS sanal turu gerçekleştirildi. NPPES’teki oturum konuları şunlar oldu: Nükleer Güç Santrallerinin İnşasında Modern Trendler ve Deneyimler, Nükleer Altyapı Geliştirme ve Düzenleyici Rejim, Akkuyu NGS’deki İnşaat Süreci, Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (ACCNI) Özel Oturumu, Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Nükleer Pazarlarda SMR ve MMR Geliştirme Faaliyetleri, Akkuyu NGS Projesi’ndeki Satın Alma Süreçleri, Akkuyu NGS Projesinin Ana Yüklenicisinin Faaliyetleri, İspanya Nükleer Uzmanlık Oturumu.

Açılışta önemli mesajlar verildi

NPPES’in açılışında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü Afşin Burak Bostancı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, NSD Başkanı Alikaan Çiftçi, Dünya Nükleer Derneği Genel Direktörü Sama Bilbao y Leon ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi, Akkuyu NGS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko ve Dünya Nükleer Derneği Sanayi İş Birliği Başkanı Serge Gorlin önemli konuşmalar yaptı. 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler www.nuclearpowerplantsexpo.com adresini ziyaret edebilir.

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish