Takip Edin

Sektörel Gündem

Oytun Yumurta, 30 milyon dolar ihracat hedefliyor

Günlük 1 milyon yumurta üretimi gerçekleştiren Oytun Yumurta, 2022 yılını ihracat şampiyonu olarak tamamlanmanın gururunu yaşıyor. Şirket, Irak pazarının ardından Dubai’de de üretime hazırlanıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yumurta sektörünün en fazla ihracat gerçekleştiren şirketi olan Oytun Yumurta, 2023 yılında 30 milyon dolar ihracat hedefliyor. Günde 1 milyon yumurta üretimi gerçekleştiren ve üretimin yüzde 65’ini ihraç ettiklerini söyleyen Oytun Yumurta Genel Müdür Yardımcısı Kadir Çalışkan, 2022 yılını ihracat şampiyonu olarak tamamladıkları belirtti.

Yaklaşık 8 yıldır taze yumurta ihracatı yaptıklarını ve 5 farklı kıtada 25 farklı ülkeye ulaştıklarını belirten Çalışkan; kaliteli ürün, yenilikçi yaklaşım ve müşterilerine sundukları üstün hizmet anlayışları sayesinde sektörün önde gelen üreticisi konumuna ulaştıklarını vurguladı.

2023 yılının 2022 yılından daha iyi olacağını söyleyen Çalışkan, üretim kapasitesinin de 1 milyon 500 bin adede yükseleceğini belirterek, “Dubai başta olmak üzere ağırlıklı olarak Körfez ülkelerine ihracat yapıyoruz. ABD ve Tayvan yeni pazarlarımız arasına girdi, önümüzdeki ay da Avrupa’ya ihracatımız başlayacak.

Afrika da yaklaşık 10 ülkeye ihracat yapıyoruz. Oytun markası adı altında A sınıfı small, medium ve large boy sofralık yumurtalarımızı geniş bir alanda tüketicilerin sofrasına ulaştırıyoruz. Kalitemizi Türkiye’nin şampiyon ihracatçısı ödülü ile taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Reklam

Irak krizini fırsata çevirdik

İzmir, Manisa ve Konya’da toplam 250 bin metrekare açık, 40 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptıklarını, Türkiye’deki tesislerinin yanı sıra Irak’ta da üretim yapan ilk Türk firması olduklarını kaydeden Çalışkan, “Yaklaşık 3 sene önce Irak hükümetinin yerli üreticisini destekleme kararının ardından bu pazarın kapanması ile sektör olarak zor bir sürece girdik, Irak hükümetinin yumurta ihtiyacını kendi kaynaklarından karşılama kararı bizler için adeta bir deprem oldu. Kapanan, kapasitesini düşürmek zorunda kalan üreticilerimiz oldu.

Biz de firma olarak yaşanan süreçten olumsuz etkilendik, ancak krizi bir fırsata çevirerek yerel bir üretici ile işbirliği yaparak Irak pazarında yer almaya karar verdik. Irak’a yumurta satamıyorduk ama zararımızı yem satarak, partner üretim yaparak kapatmayı başardık. Irak’ın yanı sıra en büyük müşterimiz olan Dubai’de de üretim yapma kararı aldık.

Dubaili yöneticilerin de yerel üreticiyi destekleme anlamında bir takım kararlar aldığını gördük ve yılbaşında orada bir ofis açtık, 2024 yılında da Dubai’de ufak bir kapasite ile üretime başlayacağız. Bugün değil ama 1-2 sene içinde kendine yetecek kapasiteyi bulacaklar, Irak’taki başarımızı orada da sağlamak istiyoruz” dedi.

Türk Yumurta sektörünün global pazarlarda yaşanan kuş gribi ve en büyük rakipleri Ukrayna’nın Rusya ile savaş halinde olması nedeni ile bir talep patlaması yaşadığına da dikkat çeken Çalışkan, devletin sektöre olan desteğinin de olumlu yansıdığını vurguladı. Çalışkan, sektör hakkında şu açıklamalarda bulundu, “ Şu an kaliteli yumurtayı en ucuz fiyatla sadece Türkiye’de bulabilirsiniz. Sektörümüz satışta en verimli dönemini yaşıyor.

Reklam

Örneğin 3 yıl önce en büyük pazarımız olan Irak’ta yaşadığımız zorlukları tekrar yaşamamak için hem sektör olarak hem de kurumsal olarak dikkatli davranmak ve öngörülü olmak gerekiyor. Bu kötü deneyimden sonra sektörümüzün kendine çeki düzen vermeye başladığını söyleyebiliriz. Şimdi Amerika’ya yumurta gönderebilecek kapasitelere ulaştık.” Dünyada yumurta üretiminin azaldığına da dikkat çeken Çalışkan, “Şu an yumurtayı yok satıyoruz ama planlı gitmekte fayda var.

Dünyada istediğiniz kalitede yumurta bulabileceğiniz tek yer Türkiye. Uzakdoğu’da geçtiğimiz günlerde yine tavuklar itlaf edildi, bize geldiler. Bizde de kuş gribi vakaları görüldü ancak Tarım bakanlığımız hastalığın yayılmaması konusunda iyi bir yönetim sergiledi en az zarar ile atlattık” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Çağan: AB’nin sınırda karbon düzenlemesine odaklanmalıyız

Türk kimya sektörünün Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na odaklanması gerektiğini söyleyen AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, bu düzenlemenin ihracatçıya maliyetinin yıllık 1,8 milyar eurodan fazla olduğunu söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, üretim yelpazesinde ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya, vernik, sentetik elyaf ve soda gibi kimyasal hammadde ve tüketim ürünleri bulunan Türk kimya sektörünün, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve yeşil dönüşüme uyum kapsamında 1 Ekim 2023 itibarıyla geçiş dönemi başlayacak Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na (SKDM) odaklanması gerektiğini söyledi.

Düzenlemenin geçiş döneminde Avrupa Birliği’nin (AB) tedarikçilerini herhangi bir mali yükümlülük altına sokmayacağını ve sadece SKDM’ye tabi ürünlerde gömülü emisyonların raporlanacağını belirten Saadettin Çağan, 1 Ocak 2026’dan itibaren tam olarak yürürlüğe girecek mekanizmanın Türk ihracatçılar için yıllık maliyetinin 1,8 milyar euroyu aşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Çağan, “Avrupa Yeşil Mutabakatında kimya sektörü özelinde yeşil ve dijital dönüşüm temelli sürdürülebilir kimyasal üretimi, tüketici ürünlerinde bulunan zararlı kimyasal maddelerin yasaklanması, riskleri değerlendirirken kimyasalların kokteyl etkisinin hesabı, üretim sürecindeki risk değerlendirmesinin daha şeffaf yapılması, erfloroalkil ve polifloroalkil maddelerinin kademeli şekilde kaldırılması, geri dönüştürülmüş plastiği teşvik için ambalajla ilgili yeni kurallar konulması, tüketici ürünlerinde mikroplastiklerin kullanımının kısıtlanması ve biyolojik bazlı, biyoçözünür plastiklere düzenleme getirilmesi konuları öne çıkıyor.

Dolayısıyla geçen yıl Türk kimya sektörünün 33,5 milyar dolarlık ihracatının 13,9 milyar dolarlık bölümünü oluşturan AB pazarında büyük emeklerle elde ettiği kazanımları koruyabilmesi için ev ödevlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

”Yeşil dönüşüm için acil projelere ihtiyaç var”

Reklam

Yeşil Dönüşüm açısından finansmana erişimin en önemli konu olarak önlerinde durduğunu ifade eden Başkan Çağan, bu süreçte ihracatçıların yeşil finansman olanaklarından azami ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla fon kaynaklarına erişimi kolaylaştıracak projelerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

319,1 milyon dolar ihracat

AKMİB’in ihracat performansını değerlendiren Saadettin Çağan, söz konusu dönemde 319,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. İhracatı ürün gruplarına göre ele alan Çağan, “Temmuz ayında Birliğimiz mineral yakıtlar ve mineral yağlarda 212,2 milyon dolar, plastikler ve mamullerinde 42,3 milyon dolar, anorganik kimyasallarda 25,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu üç ürün grubu ihracatımızın yüzde 88,1’ini oluşturdu.” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Gelir düşerken, ‘dip göründü mü’ tartışması başladı

Havayolları özellikle yolcu talebindeki artışı gelire dönüştürmek için uluslararası uçuşlara hız verirken, hava kargo gelirleri düşmeye devam ediyor. Hava kargoda olumluya dönüş beklentisi 2023’ün ikinci yarısına ertelenmiş durumda.

Yayınlanma tarihi

-

Havacılık uzmanları şubat 2022’den bu yana olumsuz bir tablo sergileyen hava kargonun Haziran 2023’te dibi gördüğünü ve bundan sonrası için iyimser senaryoların yazılabileceği yönünde görüş açıklamaya başladılar. ABD’nin en büyük üç hava yolu şirketinin ilk yarıda kargo gelirleri geçen yılın aynı döneminde yüzde 40’a varan düşüş gösterdi.

Dünya çapındaki hava kargo oranlarını izleyen Baltık Hava Taşımacılığı Endeksi, bir yıl öncesine göre yüzde 47 düştü. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği-IATA Kargo ton-kilometre (CTK) cinsinden ölçülen küresel talebin 2023 ilk yarıda 2022’nin Ocak-Haziran dönemine kıyasla yüzde 8,1 düştüğünü, uluslararası operasyonlarda bu düşüşün yüzde 8,7 olduğunu açıkladı. 2023’ün ilk yarısında, Delta’nın kargo işi, 2022’nin ilk yarısındaki 561 milyon dolardan 381 milyon dolara indi.

ABD hava kargo piyasasında en büyük paya sahip olan United’ın kargo geliri, taşıyıcının yılbaşından bugüne kadarki 25,6 milyar dolarlık geliri içinde yüzde 3’ünden daha az bir orana düştü. Küresel taşımacılık şirketi UPS’in ikinci çeyrekte konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 10 azalışla 22.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yüzde 40’dan yüzde 18’e düştü

Dünyanın ve Avrupa bölgesinin taşımacılık devi DHL Group da ilk yarıda hava kargo hacimlerinin yüzde 13 azaldığını ve kargo gelirlerinin de yüzde 46.8 düşüşle 1 .48 milyar euro olarak gerçekleştiğini açıkladı. Lufthansa Group ise kargo cephesinde pazar payı aldığını ve ikinci çeyrekte kapasitenin yüzde 8.8 arttığını duyurdu.

Reklam

Gelir tarafında ise Lufthansa Cargo’nun toplm gelirleri geçen yıl 1.3 milyar euro iken bu yıl ikinci çeyrekte bu rakam yüzde 43 azalarak 712 milyon euroya düştü. Havacılık sektörü kargoda 2021 yılında 210 milyar doların üzerinde gelir üreterek rekor kırmıştı. Hava kargonun toplam sektör gelirindeki payı, 2021’deki yüzde 40’lık yüksek seviyeden 2023’te yüzde 18’e kadar geriledi. Bu azalışa karşın hava kargonun payı pandemi öncesi dönem ortalamasının hâlâ yaklaşık yaklaşık yüzde 10-12 üzerinde bulunuyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

“Süt üretiminin düşmesinin nedeni ineklerin kesilmesi ve maliyetler”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023 haziran ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi ile ilgili açıkladığı verilere göre; haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre içme sütü üretiminde yüzde 11,2 azalış kaydedildi.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde Demir

TÜİK verilerini değerlendiren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Torun, sütteki azalmanın nedeninin mevsimsel ve geçici olduğunu, süt ve süt ürünleri üretiminde görülen artış ve azalışların tüketimden kaynaklandığını ve alım gücünün süt ürünleri haricindeki diğer proteinlere kaymasından dolayı olduğunu söyledi.

Torun, “Üretim tüketime göre belirlendiği için ne kadar tüketiliyorsa o oranda üretim yapılıyor. Süt ve süt ürünleri depolarda stoklanamadığı için tüketildiği kadar üretim yapılmaktadır” dedi. Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş ise süt ve süt ürünlerinde yaşanan düşüşün Mersin’de daha fazla görüldüğüne dikkat çekerek, damızlık ineklerin kesilmesi sebebiyle üretimde düşüş yaşandığını kaydetti.

Süt üretiminde girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini, mazota gelen zamların nakliyeyi de etkilediğine değinen Demirbaş, “Hammadde üretimi, lojistik ve enerji konusunda üreticiye uygun şartlarda destek verilmesi gerekiyor” diye belirtti. Süt ve süt ürünleri üretiminde yaklaşık yüzde 35 oranında bir düşüş yaşandığını belirten Atilla Hayvancılık Sahibi Yılmaz Atilla da bu düşüşlerin sebebinin piyasada sütün değerinin altında alınmasından kaynaklandığını söyledi.

Atilla, “Yetkili Bakanlık bu yönde doğru bir uygulama kararı alarak ürünün değerinde alım gerçekleştirirse işletme zarar etmez. İnsanlar üretime ağırlık verebilir. Fakat üretici maliyetin altında ürününü sattığı zaman anaç ve damızlık hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan