Takip Edin

Sektörel Gündem

Oytun Yumurta, 30 milyon dolar ihracat hedefliyor

Günlük 1 milyon yumurta üretimi gerçekleştiren Oytun Yumurta, 2022 yılını ihracat şampiyonu olarak tamamlanmanın gururunu yaşıyor. Şirket, Irak pazarının ardından Dubai’de de üretime hazırlanıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yumurta sektörünün en fazla ihracat gerçekleştiren şirketi olan Oytun Yumurta, 2023 yılında 30 milyon dolar ihracat hedefliyor. Günde 1 milyon yumurta üretimi gerçekleştiren ve üretimin yüzde 65’ini ihraç ettiklerini söyleyen Oytun Yumurta Genel Müdür Yardımcısı Kadir Çalışkan, 2022 yılını ihracat şampiyonu olarak tamamladıkları belirtti.

Yaklaşık 8 yıldır taze yumurta ihracatı yaptıklarını ve 5 farklı kıtada 25 farklı ülkeye ulaştıklarını belirten Çalışkan; kaliteli ürün, yenilikçi yaklaşım ve müşterilerine sundukları üstün hizmet anlayışları sayesinde sektörün önde gelen üreticisi konumuna ulaştıklarını vurguladı.

2023 yılının 2022 yılından daha iyi olacağını söyleyen Çalışkan, üretim kapasitesinin de 1 milyon 500 bin adede yükseleceğini belirterek, “Dubai başta olmak üzere ağırlıklı olarak Körfez ülkelerine ihracat yapıyoruz. ABD ve Tayvan yeni pazarlarımız arasına girdi, önümüzdeki ay da Avrupa’ya ihracatımız başlayacak.

Afrika da yaklaşık 10 ülkeye ihracat yapıyoruz. Oytun markası adı altında A sınıfı small, medium ve large boy sofralık yumurtalarımızı geniş bir alanda tüketicilerin sofrasına ulaştırıyoruz. Kalitemizi Türkiye’nin şampiyon ihracatçısı ödülü ile taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Reklam

Irak krizini fırsata çevirdik

İzmir, Manisa ve Konya’da toplam 250 bin metrekare açık, 40 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptıklarını, Türkiye’deki tesislerinin yanı sıra Irak’ta da üretim yapan ilk Türk firması olduklarını kaydeden Çalışkan, “Yaklaşık 3 sene önce Irak hükümetinin yerli üreticisini destekleme kararının ardından bu pazarın kapanması ile sektör olarak zor bir sürece girdik, Irak hükümetinin yumurta ihtiyacını kendi kaynaklarından karşılama kararı bizler için adeta bir deprem oldu. Kapanan, kapasitesini düşürmek zorunda kalan üreticilerimiz oldu.

Biz de firma olarak yaşanan süreçten olumsuz etkilendik, ancak krizi bir fırsata çevirerek yerel bir üretici ile işbirliği yaparak Irak pazarında yer almaya karar verdik. Irak’a yumurta satamıyorduk ama zararımızı yem satarak, partner üretim yaparak kapatmayı başardık. Irak’ın yanı sıra en büyük müşterimiz olan Dubai’de de üretim yapma kararı aldık.

Dubaili yöneticilerin de yerel üreticiyi destekleme anlamında bir takım kararlar aldığını gördük ve yılbaşında orada bir ofis açtık, 2024 yılında da Dubai’de ufak bir kapasite ile üretime başlayacağız. Bugün değil ama 1-2 sene içinde kendine yetecek kapasiteyi bulacaklar, Irak’taki başarımızı orada da sağlamak istiyoruz” dedi.

Türk Yumurta sektörünün global pazarlarda yaşanan kuş gribi ve en büyük rakipleri Ukrayna’nın Rusya ile savaş halinde olması nedeni ile bir talep patlaması yaşadığına da dikkat çeken Çalışkan, devletin sektöre olan desteğinin de olumlu yansıdığını vurguladı. Çalışkan, sektör hakkında şu açıklamalarda bulundu, “ Şu an kaliteli yumurtayı en ucuz fiyatla sadece Türkiye’de bulabilirsiniz. Sektörümüz satışta en verimli dönemini yaşıyor.

Reklam

Örneğin 3 yıl önce en büyük pazarımız olan Irak’ta yaşadığımız zorlukları tekrar yaşamamak için hem sektör olarak hem de kurumsal olarak dikkatli davranmak ve öngörülü olmak gerekiyor. Bu kötü deneyimden sonra sektörümüzün kendine çeki düzen vermeye başladığını söyleyebiliriz. Şimdi Amerika’ya yumurta gönderebilecek kapasitelere ulaştık.” Dünyada yumurta üretiminin azaldığına da dikkat çeken Çalışkan, “Şu an yumurtayı yok satıyoruz ama planlı gitmekte fayda var.

Dünyada istediğiniz kalitede yumurta bulabileceğiniz tek yer Türkiye. Uzakdoğu’da geçtiğimiz günlerde yine tavuklar itlaf edildi, bize geldiler. Bizde de kuş gribi vakaları görüldü ancak Tarım bakanlığımız hastalığın yayılmaması konusunda iyi bir yönetim sergiledi en az zarar ile atlattık” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan