Takip Edin

Sektörel Gündem

Outdoor Factory ‘hayal’ ile 400 milyon TL hedefliyor

Global alanda da tema park, şehir mimarisi ve müze yatırımlarına hız veren Outdoor Factory, bu yıl minimum 400 milyon lira ciro hedefliyor. “Müşteriye hayal satıyoruz” diyen Outdoor Factory’nin kurucu ortağı Suphi Aydıner, Türkiye’de eğlence sektörünün hızla büyüyeceğine işaret etti.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Tema park ve eğlence alanında küresel oyuncular arasında yer almayı hedefleyen Outdoor Factory, 65-75 milyar dolara ulaşan dünya eğlence pazarı pastasındaki payını büyütmek istiyor. Almanya, İtalya, Özbekistan, Katar ve Chicago’da ofisler açan şirket, ABD ve Avrupa başta olmak üzere Orta Doğu, Türk cumhuriyetleri gibi bölgelerde yatırımını artıracak.

2023 ciro hedeflerini 400 milyon lira olarak açıklayan Outdoor Factory’nin kurucu ortağı Suphi Aydıner, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de turizm hedeflerine paralel tema park-eğlence sektörü büyüyor. Ciro hedefimiz 400 milyon lira, ancak biz seri üretim yapıp ürün satmıyoruz, hayal satıyoruz. Dolayısıyla gelecek projeye bağlı olarak ciro hedefimiz her an artabilir” dedi.

Avrupa’da 450 milyon euro, ABD’de ise 20 milyar dolarlık bir pazarın varlığından söz eden Aydıner, Avrupa’da özellikle Almanya ve Fransa’ya konsantre olduklarını belirtti. ABD’de özellikle dijitalin ön plana çıkmaya başladığını ifade eden Aydıner, bu alandaki yatırımlarına işaret etti. Adelworld projesinde sanatla dijitalin birleştirildiğini aktaran Aydıner, 2 milyon dolar yatırımla ABD’de üretim tesisi L3DFX şirketine ortak olduklarını hatırlattı.

“Turizme katkısı Akdeniz kadar”

Avrupa’da temalı park sektörünün 150 yıllık geçmişe sahip olduğunu dile getiren Aydıner, “Sadece Disneyland yıllık 10 milyon ziyaretçi çekiyor. Disneyland’ın turizm gelirindeki payı yüzde 6.5. Şimdi Orta Doğu da bu alanda öne çıkmaya hazırlanıyor. Orta Doğu eğlence sektöründe hub olmak istiyor. Sektörün dünya turizmine katkısı bizim Akdeniz Bölgesi’nin katkısı kadar” diye konuştu.

Türkiye’de de sektörün emekleme döneminde olsa bile hızla büyüdüğünü söyleyen Suphi Aydıner, şöyle devam etti: “Geleceğin dünyasında tema park ve müzeler yeni konseptleriyle var olacak. Son zamanlarda en çok yatırım yapılan şeylerden biri dijital ve interaktif uygulamalar. Konsept müzeler dahilinde illüzyon müzesi, fun art müzeleri gibi… Özellikle müzecilikte 5 duyuya yönelik olarak koku alınan, müziğin veya anlatımların olduğu dokunarak içeriğin çeşitlendiği tecrübeler ön planda. Bu anlamda Türkiye’de de önemli gelişmeler var.”

2019’da Türkiye’de tema park ziyaretçi sayısının 2.5 milyon kişi olduğunu hatırlatan Aydıner, ziyaretçi dağılımını büyükşehirlerde yüzde 50 yabancı, yüzde 50 yerli, Antalya bölgesinde ise yüzde 80 yabancı şeklinde sıraladı. Aydıner, “90 milyon turist hedefi içerisinde yüzde 5’lik bir dilim olsa bile 4 milyonun üzerinde bir ziyaretçi sayısına tekabül ediyor. Bu da şu anki rakamların 2 katı demek” dedi.

“Hem temalı ürün hem proje üretiyoruz”

Outdoor Factory olarak temalı imalatlar ve proje tasarımı alanında çalıştıklarını anlatan Aydıner, kurdukları parklardaki ürünleri de kendi tesislerinde ürettiklerini açıkladı. 160 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Aydıner, “Bünyemizde, sadece kendi projelerimizde çalışan inşaat şirketimiz de var. Yılda 200’ün üzerinde tasarım gerçekleştiriyoruz.

Körfez ülkelerinde güçlüyüz. Avrupa’da 20 tema parkta imzamız var. Türkiye’de Vialand projesi ile tema park alanında gücümüzü gösterdik. Yassıada’da Demokrasi Müzesi’nde bizim imzamız var. Kamu kurumları ve müzelerden talep alıyoruz” dedi. Özbekistan’daki Bağımsızlık Anıtı’nı Türkiye’den 14 uçak ve 90 TIR sevkiyatı ile hayata geçirdiklerini de hatırlatan Aydıner, merkezi Orlando’da bulunan IAAPA (International Association of Amusement Parks and Attractions) üyesi olduklarını da kaydetti.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Huawei’nin yeni akıllı saati “Watch Ultimate” Türkiye’ye geliyor

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek.

Huawei açıklamasına göre, Huawei Watch Ultimate’in oluşturulmasında kullanılan bazı özellikler, üst düzey tasarım ve malzemelerle birlikte pazardaki akıllı saatler için yeni bir çıta belirliyor.

Birinci sınıf zirkonyum bazlı sıvı metal kasa, nanotech seramik çerçeve ve safir saat kadranı gibi dayanıklı malzemelerle tasarlanan cihaz, kullanıcıları her türlü açık hava macerasına (kara, yüksek tepeler veya denizin altında) veya önemli sosyal etkinliklere hazırlamak için lüks estetik ve akıllı özellikler sunuyor.

Üst düzey lüks saatlerde ve hassas cihazlarda bulunan yenilikçi yeni bir malzeme olan zirkonyum bazlı sıvı metal, Huawei Watch Ultimate ile ilk kez akıllı saatlere giriyor. Akıllı saat, kayalık araziler, sıcak çöller, akşam yemekleri ve günlük kullanım gibi her türlü ortama karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor.

Genellikle geleneksel üst düzey saatlerde bulunan benzersiz üç düğmeli kurulumla ilk kez donatılan saat, bu özelliğiyle işlevselliğinin kapsayıcılığını, işçiliğin karmaşıklığını ve gelişmiş etkileşimli deneyimi temsil ediyor.

Huawei Watch Ultimate, açık hava sporları ve su geçirmezlik performansıyla pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilirlik iş birliği

Kibar Holding grup şirketlerinden otomotiv tedarik sektörü üreticisi Assan Hanil, Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi Inovent ile iş birliğine giderek otomotiv endüstrisi için sürdürülebilir çözümler elde etmek adına önemli bir anlaşmaya imza attı.

Yayınlanma tarihi

-

Ar-Ge ve inovasyon odağındaki çalışmaları sonucu araç hafifletme, enerji verimliliği, biyoplastik hammadde gibi kritik alanlarda projeler üreten Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi Inovent arasındaki danışmanlık anlaşmasına yönelik toplantı Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, Sabancı Üniversitesi TÜMER (Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi) CEO’su Devrim Özaydın ve Akademik Direktörü Doç. Dr. Burcu Saner Okan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu iş birliği ile birlikte otomotiv endüstrisine yönelik yeni nesil polimer malzeme geliştirilmesi, karbon ayak izinin inovatif çözümlerle azaltılması ve araç hafifletme için çözümler sunulmasına ilişkin ortak projeler üretilmesi ve sektöre dair sürdürülebilir çözümler elde edilmesi hedefleniyor.

“Sektörümüzün geleceğini sürdürülebilirlik faaliyetleri belirleyecek”

Otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna katkı sunmaya devam ettiklerini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, “Artan faaliyetlerimiz ve üretimimizle doğru orantılı bir şekilde sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi de çeşitlendiriyor ve geliştiriyoruz. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliklerine son derece önem veriyoruz.

Sektörümüzün geleceği sürdürülebilirlik faaliyetleriyle belirlenecek. Biz de bu vizyon ışığında ürettiğimiz, özellikle hafifletme odaklı, verimlilik sağlayan ve sürdürülebilirliğe katkı sunan teknolojilerimizi kararlılıkla geliştirmeye devam edeceğiz.

Bugün Sabancı Üniversitesi Inovent ile başlattığımız bu değerli iş birliği ile de hem sektörün hem de ülkemizin sürdürülebilirlik yolculuğuna ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan