Takip Edin

Sektörel Gündem

Orta gelirliye %0,69 faizle sıfır konut

Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası’nın detayları belli oldu. Yeni Evim kampanyası sadece sıfır konutlar için geçerli olacak. Azami vade süresi 15 yıl, faiz oranı ise 0,69 olacak. İstanbul’daki finansmanın üst limiti 5 milyon lira olacak.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan “Yeni Evim” kampanyası ile orta gelirli kesime yeni konut alımında sağlanacak avantajlar da belli oldu. Orta gelirlilere yönelik “Yeni Evim Kampanyası”nın detayları açıklandı. 16 Ocak’ta başlıyor Kampanya kapsamında İstanbul’da 5 milyon liraya kadar finansman sağlanabilecek.

16 Ocak’ta başlayacak

Yeni Evim Projesi yeni konutlar için geçerli olacak, kampanyadan konutu olmayanlar yararlanabilecek. Asgari peşinat oranı yüzde 10, azami vade 15 sene olacak. Kredi faizi/kar payı yüzde 0.69’dan başlayacak. Taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek.

İlk 3 yıl aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. İlk 3 yıl devlet katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hane halkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla sunulacak finansman modeliyle ilk etapta 100 bin ailenin tamamının birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor. Bu kapsamda, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 milyon TL’lik konutta aylık taksitin 13 bin 587 TL olacağını ve Hazine desteği ile ilk yıl taksit ödemesinin 4 bin 410 TL’ye düşeceğini söyledi.

Kredi üst limiti 5 milyon lira olacak

Limitler 3 bölgeye göre belirlendi. İstanbul birinci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller 3. bölge. 1.bölgede azami geliri 80 bin TL olan, 2. bölgede 65 bin TL olan, 3 bölgede 45 bin TL olanların faydalanacak.

Müteahhitlere KGF destekli kredi

Konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunulacak. Yeni Evim Kampanyası’nda ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi yapılması planlanıyor.

“Konut fiyatları takip edilecek”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu hisse 50’den fazla değilse bu projelere başvurabiliyorlar” dedi. Konut fiyatlarını takip edeceklerini kaydeden Kurum ”Projeye dahil olan firmalar belirlediğimiz kriterler çerçevesinde girecek ve kampanya süresince konut fiyatlarını sabit tutacaklar. Bu kampanya ile yaklaşık 600 milyar liralık katma değer oluşacak” diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ NE DEDİ?

Tüm paydaşları besleyen bir yaklaşım

Ziya Yılmaz/ DAP Holding Yön. Krl. Başkanı Alt sektörlerle birlikte yaklaşık 300 sektörü harekete geçiren gayrimenkul sektörü, bu özelliğiyle de ekonominin dinamosu konumunda. Bu kampanyanın özeti şu; şu an Avrupa’da ne uygulanıyorsa, bizim ülkemizde de uzun vadeli, 180 ay gibi ciddi bir süreyle konut kredisi verilmiş oluyor. Böyle bir dönemde Türkiye’nin orta sınıf alıcı için bu kampanyayı yapması, tüm paydaşları besleyen bir yaklaşım. Bu açıdan konut alıcısının bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

Uygulama sektördeki tıkanıklığı açacak

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yön. Krl. Başkanı Kampanya kapsamında azami 15 sene vadeli finansmanlarda faiz oranı yüzde 0,69 olarak açıklandı. Vatandaşın ilk üç yılda ödeyeceği aylık taksit tutarının belirli bir kısmının bakanlık tarafından üstlenilmesi de rahatlatıcı bir uygulama olacak. Özellikle orta gelirli vatandaşın hedeflendiği ve hane gelirine göre belirlenecek olan finansman modelinin planlandığı bu kampanyanın ses getireceğine inanıyorum. Gelire göre kredi uygulaması sektördeki tıkanıklığı açacak.

Arzı destekleyecek etkili bir teşvik oldu

İrfan Aşçıoğlu/Aşçıoğlu Yön. Krl. Başkan Vekili Bu kampanya satın alma gücünü arttırıcı özelliği ile başta tüketiciler olmak üzere, arzı destekleyen teşvikleri ile gayrimenkul geliştiricilere ve alt sektörlere olan etkisi ilk genel ekonomik görünüme pozitif etki sağlayacak. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü, yaklaşık 250 farklı sektörü ve binlerce iş alanını besliyor. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi için çok önemli bir gelişme olacağını ve çok iyi planlandığını söylemek mümkün.

İç piyasa satışı durma noktasına gelmişti

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su Bugüne kadar yabancı yatırımcının gayrimenkul sektörüne olan ilgisi, sektörümüzü canlı tuttu. İç piyasa satışları ise bir süredir neredeyse durma noktasına gelmişti. Konuta olan ihtiyaç mevcuttu ancak ekonomik şartlar nedeniyle satışlarda bir türlü istenilen seviyeye ulaşılamıyordu. Yeni Evim Programı ile hane halkı gelirine göre belirlenecek kredi faiz oranları, sektörde harekete neden olacak. Bekleyen kesim harekete geçecek. Ayrıca konut üreticileri için önemli bir destek sağlayacak.

Durgunluğa ilaç gibi gelecek, yatırım başlar

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yön. Kurulu Başkanı Gayrimenkul sektöründe iç piyasadaki durgunluğun sürdüğü, ihtiyaca rağmen konut alımlarının durma seviyesinde olduğu bir dönemde bu kampanya ilaç gibi geldi demek yanlış olmaz. Yeni Evim Programı ile hem evi olmayan orta gelirli vatandaşa ev sahibi olma şansı doğdu, hem de müteahhide verileceği açıklanan 25 milyar liralık finansman desteğiyle yeni yatırımların önü açılmış oldu. Böylece müteahhitler yeni projelere başlayabilecek. Önümüzdeki dönemde konut üretim ve satış rakamlarının yukarılara doğru çıktığı günleri göreceğiz.

Sektör bu yıl eski canlılığına kavuşacak

Sedat Al / FKG İnşaat Genel Müdürü Kampanyada hedef, yeni ev alacaklara avantaj sağlamak. Son aylarda açıklanan sektörel resmi veriler konut üreticisini de yerli yatırımcıyı da mevcut şartlarda memnun etmiyordu. Bu kampanya sektörde harekete neden olacak. Özellikle finansman sorunlarının çözülmesiyle sektör canlanacaktır. Bakanlıklarımız da buradan yola çıkarak kampanyalar planlıyor. İnsanlar paraya erişemediği için konut alamıyordu, şimdi finansmana erişimde ve ödemelerde kolaylık sağlanmış oldu. Sektörümüz 2023 yılında eski canlılığına kavuşacak.

Şehirlerin gelirine göre ayrılması önemli

Sedat Karakütük / Golden Sign Kurucu Ortağı Özellikle finansman sorunlarına çözüm getirilmesi ve konut sahibi olmak isteyenlerin de gerçekçi yaklaşımlarla desteklenmesi önemli. Yeni Evim Programı’yla evi olmayan vatandaş ev sahibi olma imkanına kavuştu. Finansal destek sağlanırken şehirlerin gelirine göre bölgelere ayrılması ve hane halkı toplam gelire bakılması bunlar önemli detaylar. Ayrıca ilk üç yıl için ödemelerde vatandaşa bakanlık desteği ve müteahhitler için de finansman desteği var. Her yönüyle düşünülmüş bir kampanya. Sektöre katkısı kaçınılmaz.

Maliyetler lüks konut üreticisini zorluyor

Hamit Demir/Demir Grup Yön. Kurulu Başkanı Ülkemizin 81 ilinde milyonlarca vatandaşımızı 0,69 gibi oldukça düşük kredi oranıyla ev sahibi yapacak olan kampanya, sektörümüz için de can suyu olacak. Satışlara olumlu yansıyacaktır. Öte yandan inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle konut maliyetleri oldukça yüksek seyrediyor. Yükselen maliyetler karşısında lüks konut üreticileri bu kampanyadan ne kadar yararlanabilecekler, kampanya dahilinde ne kadar konut üretebilecekler soruları belirsizliğini koruyor. Gayrimenkul sektörü 200’ün üzerinde yan sektöre kaynak sağlıyor.

Şişen fiyata aldanmayın, fırsatçıya kanmayın

Emlak Danışmanları Derneği Başkanı Şadi Akdağ: Orta gelir grubuna yönelik konut kampanyasının ikinci el piyasasında da konut fiyatlarını aşağı çekeceğini söylenen Emlak Danışmanları Derneği Başkanı Şadi Akdağ, “Hem satılık hem de satışta bir yıl içerisinde konutlar gerçek değerini bulacak. Şişirilmiş fiyatlara aldanmayın fırsatçılara fırsat vermeyin” dedi. Kampanya ile birlikte birçok kiracının ev sahibi olacağını ifade eden Akdağ, şunları söyledi: “Kiracılar mal sahibi olunca dairler boşalacak. 8-10 dairesi olan mecburen boşalan dairesini satacak. Bugün 2 milyon lira olan ikinci el evin değeri 1 milyona kadar düşecek. Bankalar uygun kredi sağlarda birinci el konutlarda da fiyatlar aşağı iner.” Özellikle emlak satışı yapan portallarla ilgili ‘dolandırıcılık’ uyarısında bulunan Akdağ, emlak danışmanlarının yetki belgesiyle çalışmak zorunda olduğuna dikkat çekti. Portallarda yetki belgesiz kişilerin istediği gibi ilan yayınladığını belirten Akdağ, “Portalların yüzde 90’ı şişirme ilan. Biz gerçek emlak beyanları yapılarak gayrimenkulün gerçek değerinde satılmasını ve yetki belgesinin ilanın altında yayınlanmasını istiyoruz” dedi. Akdağ, portallarla ilgili gelecek hafta yasal işlem başlatacaklarını da ekledi.

Artış kontrol edilecek ancak fırsatçılara dikkat

İTO Gayrimenkul Hizmetleri Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan: Orta gelir grubuna yönelik konut kampanyasında sadece şartları yerine getiren projelere finansman desteği sağlanacağına dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası ( İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan, ‘durumdan vazife çıkarmaya’ çalışan fırsatçılar olabileceği noktasına işaret etti. Mevcut uygulamanın açıklanan haliyle buna çok fırsat tanımayacağını ancak fırsatçılar olabileceğini söyleyen Akdoğan, “İkinci el kapsam dışı bırakıldığı için piyasanın çok manipüle edileceğini sanmıyorum. Fiyat artışı olsa da piyasada çok yer bulamayacak. Yine de spesifik örnekler çıkacak” dedi. Kampanyaya dahil olacak firmaların son başvuru tarihlerine kadar fiyatlarını artırmama taahhüdü vermeleri gerektiğini dile getiren Akdoğan, şunları söyledi: “Bu da fiyatların manipüle edilmemesi yönünde önemli. Bakanlıkta komisyon kurulacak ve komisyon kampanyalara dahil olan projeleri inceleyip denetleyecek. Aykırılık tespit edildiğinde de gerekli yaptırımlar yapılacak. Ama sahada uygulanabilirliği ne kadar olur bunu göreceğiz. “

Anadolu’daki projeler ivme kazanacak

TMB Başkanı Erdal Eren: Dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmasına destek veren ‘Yeni Evim Projesi’nin Türkiye müteahhitlik sektörüne de ivme kazandıracağını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, “Özellikle yüzde 1’in altında konut kredisi verilmesi son yıllarda hep talep ettiğimiz bir çareydi. Bugün yüzde 0.69 olarak açıklandı. Bu da olumlu bir adım” dedi. Erdal Eren, büyük şehirlerin merkezlerindeki konut projelerinin misliyet ve dolayısı ile satış fiyatları nedeniyle bu proje kapsamında satılabilmesinin mümkün olmadığını da belirtti. Eren, “Öte yandan şehirlerin varoşları ve özellikle Anadolu’daki şehirlerde yeni konut projelerinin başlaması açısından küçük ve orta ölçekli konut üreticisi müteahhitlere olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

Birinci el konut desteklenecek üretim artacak

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu: Devletin sektöre verdiği desteği çok önemli bulduklarını söyleyen Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Çünkü şu anda konut ve barınma meselesi milli bir meseleye dönüştü. Bu noktada devletimiz bu adımları atmışken biz de iş dünyası olarak konuya toplumsal ve sosyal açıdan yaklaşmalıyız. Açıklanan kampanya birinci eli destekleyen ve ilk defa konut sahibi olacak kişilerin erişimini kolaylaştıracak bir sistem. İnsanların aylık geliriyle faizi ödeyebildiği bir kredi imkanı, birinci el piyasasını ve üretimi desteklerken, ilk defa ev alacaklara özel kriterler oluşturularak toplumsal ve sosyo-ekonomik katkı artırılacak” dedi. Açıklanan kararların, ilk kez konut sahibi olacaklar için çok olumlu adımlar olarak yorumlayan Kalyoncu, “Devlet atılacak adımları hızla atarken, özel sektör de üzerine düşeni yapmalı. GYODER olarak erişilebilir kiralık konut modeliyle biz de konut geliştirme süreçlerinde yeni bir iş modeli ile halkımızın ve devletimizin yanında olacağız” diye konuştu.

Böyle bir kampanya konut sektörünü ateşler

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım: “Herkes düşük kredili ev alımına olanak sağlayan bir kampanya beklerken, detaylarda konut üretimini teşvik eden ve konut alımına finansal destek veren sosyal içeriği çok fazla olan önemli başlıklar olduğunu gördük” diyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Durgun bir dönemden sonra böyle bir kampanya konut sektörünü ateşler. Tekrar sektör oyuncuları işlerine daha büyük bir gayretle sarılır. Uygulama, şartları taşımadığı için kampanyaya dahil olmayan konut firmalarının katkı payı vererek kendi özel düşük faizli satış kampanyası başlatmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish