Takip Edin

Haber

OPLOG, Lojistikte rekabet avantajı kazandırarak büyüme sağlıyor 

Yayınlanma tarihi

-

OPLOG Kurucusu ve CEO’su Halit Develioğlu: “Yeni nesil bir fulfillment şirketi olarak, kendi yarattığımız ve geliştirdiğimiz teknolojilerimizle, kurulduğumuzdan bu yana geçen 10 yılda sektörde fark yarattık ve önemli bir oyuncu haline geldik. Dünyada her şeyin yeniden kurgulandığı bu dönemde ticarette rekabet, lojistiği iyi kullanmakla başlıyor. OPLOG da tam bu noktada değer yaratıyor; sunduğumuz hızlı, teknoloji destekli ve marka vaatlerine uygun lojistik hizmetleri ile şirketlere rekabet avantajı kazandırarak onların işlerinin büyümesini destekliyoruz. Türkiye, İngiltere, Amerika ve Almanya’daki depolarımızla hem yerli hem de global müşterilerimize destek veriyor, markaların tek noktadan tüm dünyaya ulaşmasını sağlıyoruz.”

Şirketlerin lojistikte rekabet avantajı kazanarak büyümesini sağlayan OPLOG, sunduğu B2B, B2C, D2C ve omnichannel fulfillment hizmetleriyle 10 yıldır sektöründe fark yaratmayı sürdürüyor. Bugün Türkiye, İngiltere, Amerika ve Almanya’daki depolarıyla yerli ve yabancı markaların tüm dünyada büyümelerine imkân sağlıyor. Üç kıtadaki operasyonlarıyla, globalleşme yolundaki hedeflerini emin adımlarla gerçekleştirmeye devam ediyor.

Kurulduğundan bu yana e-ticaret sektörünün ihtiyaç duyduğu teknolojik ilerlemeye, kendi yazılımları ve robotik geliştirmeleriyle yön veren OPLOG’un “tech-enabled logistics/teknoloji odaklı lojistik” anlayışıyla sektörde yarattığı değişim ve dönüşüm, yurtdışında da ilgiyle karşılanıyor.

Teknoparktan üç kıtadaki dört ülkeye

On yıl önce, 2013’te, Bilkent Cyberpark’taki Teknokent’te kurulan OPLOG, sadece fulfillment hizmeti sunmuyor, teknoloji şirketi olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Bu teknolojileri dünyanın dört bir yanındaki depolarında kullanan OPLOG, sadece Türkiye’de Sony, Rossmann, Tupperware ve Atomy gibi global markaların da bulunduğu 150’den fazla firmanın operasyonlarını yönetiyor. 2022’de Esas Private Equity’den aldığı 11 milyon yatırımın ardından global ağını genişleterek İngiltere, ABD ve Almanya’da da depolar kuran firma, geçen aylarda da İngiltere İş ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Birleşik Krallık’taki İçe Dönük Yatırım (Inward Investment) ve Doğrudan Yabancı Yatırım Programı’nın (FDI) ilgisini çekerek “Unicorn” adayı seçildi. Depo içi verimliliği yüzde 400 artıran depo robotu TARQAN ise yabancı basından ve Avrupalı yatırımcılardan büyük ilgi görüyor.

Reklam

Türk markalarını yeni pazarlara açıyor

Kurdukları fulfillment ağı ile global bir müşteri portföyü elde etmekle kalmayıp Türkiye markalarının da yeni pazarlara açılmasına yardım ettiklerini söyleyen OPLOG Kurucusu ve CEO’su Halit Develioğlu, şu örnekleri veriyor: “IAMNOTBASIC kurulduğu ilk gün itibarıyla bizimle olan değerli bir marka. Türkiye’deki başarılarının ardından Almanya’ya açılma kararı veren marka, OPLOG Almanya depomuzla bu yeni pazara girmeye hazırlanıyor. Kelebek ve Penelope Bedroom da OPLOG ile yabancı pazarlara açılan başarılı yerli markalarımızdan bazıları; onların operasyonları da İngiltere depomuzda yürütülüyor. Sektörde rekabet avantajı sağlayan tech-enabled logistics anlayışımızla daha nice markanın büyümesine yardımcı olmaya devam edeceğiz”.

2024 için yeni robot hazırlığı

Türk mühendislerince yerli ve milli imkânlarla geliştirilen, görücüye çıktığı andan itibaren yerli ve yabancı basının ilgi odağı olan TARQAN, 2024 yılında OPLOG depolarında çalışmaya başlayacak. Bu yöndeki geliştirmelere devam eden OPLOG, insanlarla beraber çalışacak, yeni bir otonom robot geliştirme hazırlığını da sürdürüyor. Önümüzdeki yıl boyunca globalleşme çalışmalarını daha da hızlandıracak olan OPLOG’un Kurucusu ve CEO’su Halit Develioğlu hedeflerini, “Sadece depo ve hizmetlerimizle değil, teknolojiyi önceliklendiren anlayışımızla da dünya genelinde sektörümüzün öncüsü olmayı amaçlıyoruz. Depo içerisinde kullanılan yazılımlar ile mutlak hız ve kalite sağlayan depo otomasyon robotları da dahil, tüm teknolojileri kendi bünyemizde geliştirip kullanıyoruz.  Kaynaklarımızı AR-GE ve teknolojiye aktarıyoruz. Çünkü gelecekte kendi teknolojisini geliştiren lojistik firmaları ayakta kalacak” diyerek anlatıyor.

Ekip büyük transferlerle büyüyor

Reklam

Fulfillment hizmetlerini Türkiye, İngiltere, Amerika ve Almanya’da sunan OPLOG, 2024 yılı itibariyle tüm dünyada yeni depolar açmayı hedefliyor. Bu depoları da yine TARQAN ve robotik teknolojiler ile güçlendireceklerini söyleyen Develioğlu, ekiplerini yeni yetenekler katarak büyütmeye devam edeceklerinin de altını çiziyor: “Bu yıl Amazon’dan yaptığımız iki büyük transfer ile ekibimize güçlü isimler kattık. Önümüzdeki süreçlerde de ekibimizi büyütmeye devam edeceğiz.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan