Takip Edin

Haber

OPERATÖRLÜK EHLİYETİNE TALEP 5 KATINA ÇIKTI

Yayınlanma tarihi

-

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan yeniden inşa çalışmaları, inşaatta gerekli ekip ve ekipman kullanımına yönelik talebi de artırdı Kahramanmaraş’ta bulunan is makineleri operatörlük kursuna ilk temellerin atıldığı günden bu yana yoğun talep var. Aylık verilen ehliyet sayısı 20’den 100’e kadar çıktı. Yüz binlerce enkaz ve ardından inşaatına başlanan konutlar nedeniyle deprem bölgesinde iş makinesi operatörlüğüne talep patladı. İnşaat sektöründe ekskavatör, yükleyici, dozer, greyder, vinç, sondaj makinesi, beton dağıtıcı ve perdah makinesi gibi makineler öneme sahip. Bunlan kullanmak için ise ayrı bir ehliyet gerekli. Kahramanmaraş merkezli depremler bu araçların ehliyetine talebi artırdı. Kahramanmaraş’taki iş makineleri operatörlük kurusunda ayda 20 ehliyet verilirken hâlihazırda bu sayı 100’e kadar çıktı. Kursa Türkiye’nin birçok farklı şehrinden adaylar geliyor.

İHTİYAÇ KARŞILANACAK

Özellikle depremin ardından artışa geçmesinde deprem esnasındaki çaresizlik, yeniden inşa faaliyetlerinin yeni bir iş kapısı açması ve konutların inşasının ardından artışa geçen arz yoğunluğu etkili oldu. Ehliyet almak için eğitimlere katılan Yakup Kıraç, “Konutlar yıkılıyor, enkazlar kaldırılıyor. Evim ağır hasarlı, konteynerde kalıyorum. Bu alanda bir açık var. Bu yüzden ehliyeti alıp bu alanda çalışmak istiyorum. Hem bir iş kapısı olacak hem de deprem bölgesinin ihtiyacı karşılanacak. Depremde köyümden birçok komşum öldü. Bu beni operatör olmaya yönlendirdi. Bu ehliyeti alırsam yine herhangi bir afet durumunda makineyi alıp yardıma koşanm. Şehirlerimiz yeniden inşa ediliyor. Bu inşa sürecinde de rol oynamak istiyorum” dedi.

KURSLARDA SIKI EĞİTİM

Depremin ardından operatörlüğün önemini anladığını söyleyen Arif Hakan Şarklı, “Hem depremin ardından enkazların kaldırılması noktasında hem de yeniden inşa faaliyetleri kapsamında bu aracın önemi ön plana çıktı. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu yoğunluk talebi karşılayacaktır. İnsanlar evlerini, ailelerini kaybetti. Bu kayıplar bu araçla ilgili bilinci artırdı. Hocalarımız var. Ayda bir defa sınav yapılıyor. Şu an 13 makine çalışıyor. Her makinede 6 kişi eğitim alıyor” diye konuştu.

Reklam

YENİ AFETLERE HAZIR OLMALIYIZ

Türkiye’nin neresinde ihtiyaç olursa olsun calısacağını belirten Can Koyuncu da. “Depremin ardından operatör olmaya karar verdim. Simdi eğitimini alıyorum. Ehliyetimi aldıktan sonra Türkiye’nin neresi olursa olsun herhangi bir ihtiyaç durumunda bulunmaya hazırım” derken Mert Geçkin ise “Yakınlarımızı kaybettik. Çaresizliğin ne demek olduğunu gördük. Bu gibi araçların önemini anladık. Eğitimini alıyoruz, ehliyeti de alınca aktif olarak bu iste cahsacağım” seklinde konuştu. Ali Orhun da. “Yarın bir gün Allah korusun yine böyle bir afet olduğunda müdahale edebilmek için bu ehliyeti aldım. İhtiyacı olana yardıma koşmak isterim. Önceliğimiz deprem illerindeki insa faaliyetlerine katılmak” dedi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan yeniden inşa çalışmaları, inşaatta gerekli ekip ve ekipman kullanımına yönelik talebi de artırdı Kahramanmaraş’ta bulunan is makineleri operatörlük kursuna ilk temellerin atıldığı günden bu yana yoğun talep var. Aylık verilen ehliyet sayısı 20’den 100’e kadar çıktı. Yüz binlerce enkaz ve ardından hasarlı, konteynerde kalıyorum.

 

 İHTİYAÇ KARŞILANACAK

“Depremin ardından Özellikle depremin ardından yeniden inşa faaliyetleri kapsamında operatör olmaya karar verdim. artışa geçmesinde deprem bu aracın önemi ön plana çıktı. Simdi eğitimini alıyorum. Ehliyetimi esnasındaki çaresizlik, yeniden Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu aldıktan sonra Türkiye’nin neresi olursa inşa faaliyetlerinin yeni bir iş yoğunluk talebi karşılayacaktır.

Reklam

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan