Takip Edin

Sektörel Gündem

Müstakil evler için imar düzenlemeleri hayati önem taşıyor

Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Adana’da yatay mimarili yapılaşmanın önünü açacak, müstakil evlerin inşasına imkân verecek imar düzenlemelerinin ivedilikle yapılmasının hayati önem taşıdığını dile getirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Afetten en fazla etkilenen Çukurova ilçesinde düşük yoğunluklu konut ve müstakil ev inşa etmeye uygun 16 bin dönüm arazinin imara açılmasının gündeme geldiğini kaydeden Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, “Adana’nın kuzey batısındaki söz konusu bölgede yaklaşık 25 yıldır kamu kurumlarının ve bazı şahısların itirazları nedeniyle yaşanan imar sorunlarının 6 ay içinde çözülmesine yönelik atılan adımların sonuçlandırılması müstakil konut imarlı arsa ihtiyacını çok büyük oranda karşılayacaktır” dedi.

Adana’nın çeşitli mahallelerinde çok katlı binalarda yaşamak istemeyen vatandaşların müstakil ev yapabilecekleri, konteyner veya taşınabilir evler koyabileceği arsa satın almak için arayışa girdiğini, bu kriz ortamında elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinin sağlanamayacağı tarla vasıflı arazilerin dahi ederinin 5 katı fiyatlarla satıldığına dikkati çeken Başkan Sakarya, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de çok yüksek fiyatlardan imarsız arsa satın alınmaması ve fırsatçılara prim verilmemesi çağrısında bulundu.

Ömer Faruk Sakarya, Soner Çetin’in, Adanalıların biraz sabırlı olmalarını isteyerek Karaisalı yolu üzerinde 16 bin dönüm arazinin müstakil ev inşasına uygun olduğunu, ilgili düzenlemeleri yapıp imara açacaklarını ifade ettiğini hatırlattı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yıkılmış veya ağır hasarlı konutların yerine yapılacak afet konutları için Şambayadı bölgesini işaret ettiğini söyleyen Faruk Sakarya, “Başkan Çetin’in haklı talebinin ardından Adana Valisi Sayın Süleyman Elban’ın da söz konusu bölgenin imar sorunlarının çözülüp, afet konutları ile birlikte müstakil konutlar için imara açılması konusunda büyük gayret gösteriyor” diye konuştu.

Bakanlıkların, Valinin ve Belediye Başkanlarının koordinasyonunda ilgili kurumların çalışmalarıyla, 6 ay içinde müstakil ev yapımı konusunda gündeme gelen imar düzenlemelerinin sonuçlandırılmasının vatandaşların arsa taleplerini büyük ölçüde karşılayacağını kaydeden Sakarya, imara açılacak bölgede hak sahiplerinin de sağduyulu davranmasının insanların güven içinde yaşamasını kolaylaştıracağını vurguladı.

Adanalıların birikimlerini müstakil ev yapımı için değerlendirirken aceleci davranmaması çağrısında bulunan Sakarya, “Biraz sabırlı olmaları kendi faydalarına olacaktır. 16 bin dönüm arazi 6 ay içinde imara açıldığında arazilerini fahiş fiyatlarla satışa çıkaran fırsatçılar da gayrimenkullerinin ederini deprem öncesi rakamlara düşürmek zorunda kalacaktır” şeklinde konuştu.

Çukurova GİAD ailesi olarak Adana Valiliği ve belediyelerin hayatı normalleştirme çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizen Başkan Ömer Faruk Sakarya, depremden etkilenen insanlara acil yardımları devam ettirirken, dernek üyeleri arasında bulunan mimar, mühendis ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirket sahiplerinin projelendirme ve planlamalar konusunda gönüllü olarak görev almaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Huawei’nin yeni akıllı saati “Watch Ultimate” Türkiye’ye geliyor

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek.

Huawei açıklamasına göre, Huawei Watch Ultimate’in oluşturulmasında kullanılan bazı özellikler, üst düzey tasarım ve malzemelerle birlikte pazardaki akıllı saatler için yeni bir çıta belirliyor.

Birinci sınıf zirkonyum bazlı sıvı metal kasa, nanotech seramik çerçeve ve safir saat kadranı gibi dayanıklı malzemelerle tasarlanan cihaz, kullanıcıları her türlü açık hava macerasına (kara, yüksek tepeler veya denizin altında) veya önemli sosyal etkinliklere hazırlamak için lüks estetik ve akıllı özellikler sunuyor.

Üst düzey lüks saatlerde ve hassas cihazlarda bulunan yenilikçi yeni bir malzeme olan zirkonyum bazlı sıvı metal, Huawei Watch Ultimate ile ilk kez akıllı saatlere giriyor. Akıllı saat, kayalık araziler, sıcak çöller, akşam yemekleri ve günlük kullanım gibi her türlü ortama karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor.

Genellikle geleneksel üst düzey saatlerde bulunan benzersiz üç düğmeli kurulumla ilk kez donatılan saat, bu özelliğiyle işlevselliğinin kapsayıcılığını, işçiliğin karmaşıklığını ve gelişmiş etkileşimli deneyimi temsil ediyor.

Huawei Watch Ultimate, açık hava sporları ve su geçirmezlik performansıyla pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilirlik iş birliği

Kibar Holding grup şirketlerinden otomotiv tedarik sektörü üreticisi Assan Hanil, Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi Inovent ile iş birliğine giderek otomotiv endüstrisi için sürdürülebilir çözümler elde etmek adına önemli bir anlaşmaya imza attı.

Yayınlanma tarihi

-

Ar-Ge ve inovasyon odağındaki çalışmaları sonucu araç hafifletme, enerji verimliliği, biyoplastik hammadde gibi kritik alanlarda projeler üreten Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi Inovent arasındaki danışmanlık anlaşmasına yönelik toplantı Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, Sabancı Üniversitesi TÜMER (Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi) CEO’su Devrim Özaydın ve Akademik Direktörü Doç. Dr. Burcu Saner Okan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu iş birliği ile birlikte otomotiv endüstrisine yönelik yeni nesil polimer malzeme geliştirilmesi, karbon ayak izinin inovatif çözümlerle azaltılması ve araç hafifletme için çözümler sunulmasına ilişkin ortak projeler üretilmesi ve sektöre dair sürdürülebilir çözümler elde edilmesi hedefleniyor.

“Sektörümüzün geleceğini sürdürülebilirlik faaliyetleri belirleyecek”

Otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna katkı sunmaya devam ettiklerini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, “Artan faaliyetlerimiz ve üretimimizle doğru orantılı bir şekilde sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi de çeşitlendiriyor ve geliştiriyoruz. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliklerine son derece önem veriyoruz.

Sektörümüzün geleceği sürdürülebilirlik faaliyetleriyle belirlenecek. Biz de bu vizyon ışığında ürettiğimiz, özellikle hafifletme odaklı, verimlilik sağlayan ve sürdürülebilirliğe katkı sunan teknolojilerimizi kararlılıkla geliştirmeye devam edeceğiz.

Bugün Sabancı Üniversitesi Inovent ile başlattığımız bu değerli iş birliği ile de hem sektörün hem de ülkemizin sürdürülebilirlik yolculuğuna ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan