Takip Edin

Sektörel Gündem

Murat Kulaksız: Küresel kriz devam edecek!

2022 yılının dünyada olduğu gibi ülkemizde de zorlu geçtiğini belirten Deniz Leasing Murahhas Üyesi Murat Kulaksız, 2020 yılında Çin’de başlayıp yayılan salgın ve tedarik zincirinde yaşanan aksamaların yoğun etkilerinin halen devam ettiğine dikkat çekti.

Yayınlanma tarihi

-

Belma A.ÖZGEN

Dünya ekonomisine ve ülkemize yansımalarına bakıldığında 2020 yılında Çin’de başlayıp yayılan salgın ve tedarik zincirinde yaşanan aksamaların yoğun etkilerinin halen devam ettiğine dikkat çeken Deniz Leasing Murahhas Üyesi Murat Kulaksız, “Tedarik zincirinde yaşanan aksamaların emtia fiyatlarında gözle görülür artışa sebep olması, tüm dünyada ekonomiyi bugün dahi görebileceğimiz şekilde etkilerken, petrol ve doğal gaz başta olmak üzere tüm enerji kaynaklarının fiyatları arttı, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte enerji tedarikindeki bu durum ciddiyet kazandı. Söz konusu artışlar üretimin de darbe almasına sebep oldu, tüm dünyada ve ülkemizde 2022 yılı zorlu geçti” değerlendirmesinde bulundu.

Leasing sektörünün sözkonusu çıktıların etkisi ile 2022 yılını 69,3 milyar TL yeni işlem hacmi ile kapattığını ve yeni işlemlerle birlikte sektörün kira alacaklarının yılsonu verilerine göre 121 milyar TL’ye ulaştığını açıklayan Murat Kulaksız şöyle devam etti: “IMF’nin global büyüme tahminlerinin negatif yönde olduğu 2023 yılına baktığımızda, küresel krizin devam edeceğini öngörmek ve bu etkinin ülkemizde de hissedileceğini söylemek mümkün.

Krizin enflasyon gibi etkilerinin yanı sıra ülkemizde genel seçimlerin yapılacak olması, seçim sonrası izlenecek ekonomi politikalarının belirsizliği gibi birçok değişkenin etki edeceği 2023’te 25 yıllık sektör tecrübemizle müşteri odaklı yaklaşımımızı benimsemeye ve ihtiyaç odaklı ürün geliştirmeye devam edeceğiz.

Her zaman olduğu gibi ülke ekonomisine büyük katkı yapan üretici ve ihracatçı firmaları odağımızda tutarken, daha önce finansal kiralama yolu ile yatırımlarına finansman sağlamamış potansiyel müşterilerimize de her zaman olduğu gibi leasingin avantajlarını anlatarak destek olacağız.”

Reklam

Tarım ekipmanlarında uzmanlaşma devam edecek

İhracatçı ve döviz kazandırıcı hizmet faaliyeti gösteren firmaların Deniz Leasing aracılığı ile, kendilerinin Türk EximBank ile yaptıkları iş birliği kapsamında finansman desteği alabildiklerini belirten Murat Kulaksız, 2023 hedefleri konusunda şunları aktardı: “2023, zorlu ekonomik koşullarda üretimin önemine istinaden, özellikle tarım portföyün de yer alan biçerdöver, pamuk toplama makineleri gibi KDV’si yüzde 1’e düşen üretimi destekleyecek ekipmanların finanse edilmesinde uzmanlaşmaya devam ettiğimiz bir yıl olacak.

Tabana yaygın büyüme algısı ile işlem adetlerini ciddi oranda artırarak daha çok müşteriye ulaşmayı ve sektörün büyüme trendi gösterdiği bu dönemde, yeni işlem hacmi yaratmak noktasından hareketle pazar payımızı günden güne artırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda, büyük ya da küçük ölçek ayırt etmeksizin, kurumsal, ticari, KOBİ ve tarım segmentinde yer alan yatırımcılara kendi ihtiyaçları doğrultusunda hem finansal hem de operasyonel kiralama hizmeti sunarken, DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun parçası olarak süpermarket anlayışı ile müşterilerimizin yeni yatırımlarını finanse edecek; A’dan Z’ye hizmet anlayışı ile DenizBank şubeleri üzerinden finansal döngülerini destekleyecek çek, pos gibi nakit akış ürünlerini de sunacağız.

Enerji potansiyeli daha etkin kullanılmalı

Reklam

Küresel krizin ana bileşenlerinden biri olan enerjide tüketiminin gittikçe artan bir ivme kazandığını ve buna paralel olarak geleneksel enerji kaynaklarının büyük hızla tükendiğini söyleyen Murat Kulaksız, mevcut enerji potansiyelinin daha verimli ve etkin bir şekilde kullanılması ve yönetilmesi gerekliliğine dikkat çekti.

Diğer yandan yeni enerji kaynaklarının bulunmasındaki zorluğa da dikkat çeken Murat Kulaksız, şöyle devam etti: “Sürdürülebilirliğin öneminin arttığı bu dönemde uzmanlık alanlarımızdan bir diğerini de yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor. Dünyadaki dinamiğe baktığımızda da enerji alanında talebin arzdan fazla olması nedeniyle 2023 yılında temiz enerji konusunun daha da önem kazanacağını söylemek mümkün.

Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji projelerinde yatırımcılara yalnızca fon kaynağı yaratmıyor, aynı zamanda teknik, hukuki ve operasyonel olarak da destek sunarak doğru projeye, doğru iş modeliyle fon ayırmak konusundaki misyonumuzu sürdürüyoruz. Müşterilerimizin yenilenebilir enerji yatırımları ve dönüşümlerini leasing aracılığıyla finanse etmede pusula görevi üstlenerek ülke kaynaklarını sürdürülebilir yatırımların finansmanında kullanmayı destekliyoruz.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan