Takip Edin

Haber

Muafiyetler hesapta olmayan mağduriyetler yaratıyor

Sigorta sözleşmelerinde yer alan, ancak müşterinin sigorta yaptırırken dikkat etmediği muafiyetler, hasar anında mağduriyet yaratıyor. Muafiyet sorunu en çok kaskoda yaşanıyor. Sigortacılar poliçenin dikkatle incelenmesinin önemini vurguluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Sigortalılar için en önemli sorunlardan biri poliçedeki muafiyetler. Hasar ödemeleri sırasında sigortalının karşısına çıkan muafiyetler çeşitli mağduriyetlere yol açıyor. Muafiyet, sigorta poliçesi kapsamında belirtilen bir tutar ve sigorta şirketinin ödeme yapması için bu tutarın aşılması gerekiyor.

Yüksek bir muafiyet tutarı, sigorta kapsamının daha dar olması anlamına geldiği için tutarın dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Muafiyet tutarının, tazminat talebi durumunda ödenecek miktarı etkileyeceğini söyleyen sigortacılar, bu nedenle poliçe sahibinin muafiyet tutarını doğru bir şekilde belirleyip, poliçeyi satın almadan önce tüm detayları incelemesi gerektiğini hatırlatıyorlar.

Artan kasko bedelleri nedeniyle tercih edilmeye başlanan düşük ödemeli kaskolarda muafiyetlere dikkat çekiliyor. Yüksek muafiyet oranlarının yer aldığı bu tip paketlerde müşteri hasar olduğunda zararın daha büyük kısmını üstlenmek durumunda kalabiliyor. Kaza muafiyeti, aracın sigorta bedeli veya aracın değeri üzerinden belirleniyor. Kaza muafiyeti tutarı ne kadar yüksek olursa, primlerin de o kadar düşük olduğu belirtiliyor.

En fazla şikayet ilk cam değişiminde

Bazı poliçelerde doğal afet muafiyetleri yer alıyor. Doğal afet muafiyeti, aracın sel, deprem, fırtına veya yangın gibi doğal afetler sonucu zarar görmesi durumunda, sigorta şirketinin ödemeyeceği tutarı ifade ediyor.

Reklam

Hırsızlık muafiyeti, aracın çalınması veya araçta oluşan hırsızlık sonucu ortaya çıkan hasarlar için ödenen muafiyet tutarını ifade ediyor. Burada daha çok anahtarla çalınması durumunda muafiyet yüksek oluyor. Diğer yandan kaskoda en çok şikayet edilen konulardan biri cam değişimi. İlk cam değişiminde genellikle olmamasına rağmen bazı servislerde müşteriye muafiyet çıkarılabiliyor.

Muafiyet tutarları, sigorta şirketi, araç özellikleri, kullanım şekli, hasar geçmişi gibi faktörlere göre değişebiliyor. Poliçe sahibinin kaza muafiyeti tutarını doğru belirlememesi veya poliçe koşullarını dikkatli bir şekilde incelemeden imzalaması, kaza sonrası tahmin etmediği bir yükümlülükle karşılaşmasına neden olabiliyor. Sağlık sigortası poliçelerinde, muafiyet tutarı belirli bir sağlık hizmeti için ödenen maliyetin belirli bir yüzdesi olabiliyor.

Burada müşterinin geçmişte yaşadığı sağlık problemleri belirleyici oluyor. Bu hastalıklar için yapılacak ödemelerde muafiyet yüksek tutuluyor. Konut sigortasında da yine doğal afetlerde muafiyet kapsamında yer alabiliyor. Tüm muafiyet türlerinde, poliçe sahibinin poliçe koşullarını ve muafiyet tutarlarını dikkatli bir şekilde incelemesi, doğru muafiyet tutarını seçmesi ve sigorta şirketinin hangi durumlarda tazminat ödemesi yapacağını anlamasının önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

“Türkiye dijital ekonomi için G-20 ülkeleriyle çalışmaya hazır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye’nin dijital kapsayıcılık adına “Dijital Kamu Altyapısı”na önem verdiğini belirten Kacır, vizyonlarının kamu hizmetlerinin ülkenin her köşesine ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kacır, e-Devlet’in bugüne kadar 990 kurumun 7 bini aşkın hizmetinin yaklaşık 64 milyon kullanıcıya ulaştırılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, ayrıca e-Nabız uygulamasının bir diğer entegre hizmet olduğunu ve sağlık sektöründe ezber bozduğunu kaydetti. Kacır, e-Nabız’ın, tedavi konumundan bağımsız vatandaşların tıbbi bilgilerini tek bir merkezi konumdan yönetmelerine olanak tanıdığını bildirdi.

Reklam

Dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siber saldırılar ve veri ihlallerinin bireyler, işletmeler ve hükümetler üzerinde geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri olabilir. Dijital ekosistemin herhangi bir seviyesindeki bir olay veya ihlal, tüm ekosistemi bozabilir. Güvenlik tehditlerini önlemek ve azaltmak için işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Amacımız toplum, kamu ve özel sektördeki paydaşların eğitimi ve güçlendirilmesidir. Hedefimiz, gelişen dijital zorluklar karşısında iyi donanımlı ve dirençli, siber farkındalığa sahip bir toplum oluşturmak. Güvenli, emniyetli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için bir araya gelmeliyiz. Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.”

Türkiye’nin dijital becerileri

Bakan Kacır, Türkiye’nin dijital beceriler alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek, dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile nitelikli insan kaynağının yaygınlaşması için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ortaokul ve lise öğrencilerine erken dijital beceri eğitimi sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin olduğunu ifade eden Kacır, “Sektör Kampüste” programımız ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlayarak üniversite çağından itibaren iş gücüne katılımı artırmak için dijital okuryazarlığı güçlendiriyoruz. Yapay zeka başta olmak üzere, algoritmik düşünme, robotik kodlama ve yazılım gibi dijital beceriler yoluyla istihdamı teşvik etmeye yönelik çeşitli eğitim programlarımız ve projelerimiz var. Sanayinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için mevcut iş gücüne model fabrikalar ve dijital dönüşüm merkezlerinde eğitim olanakları sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Öte yandan Kacır, Türkiye’den gelen teknoloji girişimlerinin temsilcileri ve katılımcı ülkelerin bakanlarıyla görüştü.

Devamını oku

Haber

Uzmanı anlattı… Otomobildeki ÖTV artacak mı? Otomobil fiyatlarındaki yükseliş ne zaman durur?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki durgunluk nedeniyle otomobillerde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artış beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, son günlerde otomotivde ÖTV artışıyla ilgili çalışma yürütüldüğüne dair haberlerin çıktığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Ertemel, otomotivde tahsil edilen ÖTV oranının, tüm vergi gelirlerinin ortalama yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade ederek “Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda” dedi.

Ertemel, “Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobildeki fiyat artışı ne zaman duracak?

İMAS Başkanı Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralını uzattığını anımsatarak, ‘al-sat’çıların siparişlerini iptal ettiğini ifade etti.

Reklam

Temmuzda ihtiyaç sahibi vatandaşın araç almasıyla satış rekoru kırıldığını belirten Ertemel, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler.”

Devamını oku

Haber

X’te yine değişiklik: O özellik kaldırılıyor

Elon Musk, sahibi olduğu X platformunda, “engelleme” özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X ‘te, kullanıcıların diğer hesapları engellemesine olanak tanıyan koruyucu bir özelliği kaldıracağını duyurdu.

Musk, X’te yaptığı paylaşımda “DM’ler (doğrudan mesajlar) hariç, blok bir ‘özellik’ olarak silinecek. Engelleme, hiç mantıklı değil.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Musk, bir kullanıcının belirli hesapları görmesini engelleyen, ancak engellemenin aksine diğer hesabı bu eylem konusunda uyarmayan “sessize alma işlevi”ni koruyacağını söyledi.

Engelleme işlevi, bir kullanıcının belirli hesapların kendisiyle iletişim kurmasını, gönderilerini görmesini veya takip etmesini kısıtlamasına olanak tanıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan