Takip Edin

Tedarik Zinciri

Mobil Yağ ve Gres Ailesi Rüzgar Türbinlerinde Üst Düzey Performans Sağlıyor!

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Sunduğu ürün ve hizmetlerle yağ teknolojilerinde dünya lideri olan Mobil, yenilenebilir enerji konusunda yaptığı yeniliklerle de adından söz ettiriyor. Özellikle başta Avrupa olmak üzere önemi giderek artan rüzgar enerjisi alanında sunduğu ürün yelpazesi ve mühendislik hizmetleriyle ön plana çıkan Mobil, bu alanda gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve iş birlikleriyle de geleceğe yön veriyor.

Energy Factor Europe adıyla devreye aldığı yeni çevrim içi bilgi kaynağı aracılığıyla enerji alanındaki faaliyetlerini duyuran Mobil, aynı zamanda çalışmalarını sektörü bilgilendirici içeriklerle de destekliyor. Mobil’in rüzgar türbinlerinin yağlanması ve bakımı konusundaki çalışmaları ile rüzgar türbinleri endüstrisinin günümüzdeki genel perspektifi ise Mobil’in uzman mühendislerinden Gunnar Sienknecht aracılığıyla Energy Factor Europe’da aktarıldı. Sienknecht’ e göre günümüzün gelişmiş yağlayıcıları türbinlerin daha uzun süre dayanmasına, bakım aralıklarını azaltmaya ve parçalardaki aşınmayı azaltmaya yardımcı oluyor. Mobil  ülkemizde de pazara sunulan SHC™ Gear 320 WT, SHC™ 500 Serisi, SHC™ Grease 102 WT ve SHC™ Grease 461 WT gibi performansı artıran ve bakım maliyetlerini azaltan yenilikçi ürünleriyle sektörün liderleri arasında yer alıyor. Ayrıca Kullanılmış Yağ Analizi Programı, kondisyon izleme ve tahmini bakım gibi hizmetleriyle işletmelerin türbin yağlarından maksimum faydayı almalarına destek veriyor.

Bakım aralıkları ve yağ analizi konusunda Mobil’in farkı

Mobil teknik ekipleri, yapılan analizler sonucunda yağın değişimi yarım yıl veya bir yıl ötelenmesine karar veriyorlar. Örneğin transfer kutusunun içinde, partikül sayımı yaparak ve kimyasal elementleri kontrol ederek, aşınma veya kimyasal anormallikleri belirlemek önem arz ediyor. Ekipler, bu verileri kullanarak yağın sürekli kullanıma uygun olup olmadığını anlayabiliyor. Mobil’in Kullanılmış Yağ Analizi programı, mobil mühendisleri tarafından herhangi bir anormalliği tespit etmenin en önemli yolu olarak tercih ediliyor. İlk günden itibaren rüzgar alanındaki çalışmaların içerisinde yer alan Mobil, sektörün liderlerinden biri olarak yağ konusunu ürünle birlikte değerlendirilmesi gereken bir hizmet olarak görüyor. Rüzgar türbinlerinin dişli kutularına özel geliştirilmiş yağ analizleriyle fark yaratarak sektörde ön plana çıkıyor.

Mobil yağ ve gres ailesi yüksek performans ve verimlilik sunuyor

 Mobil’in rüzgar türbinlerine yönelik sentetik yağ ve gres ailesi; türbinlerin daha uzun ömürlü olmalarını amaçlarken, makinelerin üretkenliğinin artmasına da katkı sağlıyor. Performans artıran ve bakım maliyetlerini azaltan Mobil’in yağ ve gres ailesi arasında yer alan Mobil SHC™ Gear 320 WT, markanın yeni gelişmiş rüzgar türbini dişli yağı ürünü olarak dikkat çekiyor. Tam sentetik formda bir endüstriyel dişli yağı olan yeni SHC™ Gear 320 WT, rüzgar türbini dişli kutularında aşırı koşullarda bile en üst düzeyde ekipman koruması ve uzun yağ ömrü sağlıyor. Mobil SHC™ 500 Serisi yağlar da parafin içermeyen hidrokarbon baz yağlardan sentezlenerek dikkatli bir şekilde tasarlanmış olarak sektöre sunuluyor. Bu hidrolik yağ serisi, süper-dengeli katık sistemi kullanılan formülüyle üstün performans sağlıyor. Mobil gres ailesiyle de beklentilerin ötesine geçiyor. Aşırı soğuk havalarda rüzgar türbinlerinin kanat açısı ve sapma uygulamalarının zorlu gereksinimlerini karşılayan Mobil SHC™ Grease 102 WT, aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda da üstün performans sergiliyor. Mobil SHC™ Grease 461 WT ise rüzgar türbinlerinin yalpa rulmanları ile kanat açısı yatakları ve ana yataklarını yağlamak için geliştirilen özel formülüyle çok düşük ilk çalıştırma ve çalışma torku sağlıyor.

Rüzgar türbini bileşenlerinde kullanıma uygun Mobil yağ ve gresleri

  • Pal Rulmanı: Mobil SHC Grease 461 WT, Mobil SHC Grease 681 WT
  • Pal Dişlisi: Mobil SHC Gear Serisi, Mobil SHC 600 Serisi
  • Ana Şaft Rulmanı: Mobil SHC Grease 461 WT, Mobil SHC Grease 681 WT, Mobilith SHC 007
  • Dişli Kutusu:    Mobil SHC™ Gear 320 WT, Mobilgear SHC XMP 320
  • Hidrolik Sistem: Mobil SHC™ 500 Serisi, Mobil DTE 10 Excel Serisi
  • Açık Dişli: Mobilgear OGL 007
  • Jeneratör: Mobilith SHC 100
  • Balans Rulmanı: Mobil SHC Grease 461 WT, Mobil SHC Grease 681 WT
  • Balans Dişlisi: Mobil SHC Gear Serisi, Mobil SHC 600 Serisi

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish