Takip Edin

Tedarik Zinciri

MASİF MAKİNA OLARAK DİZEL’E ODAKLANDIK, 2019 BİZİM YILIMIZ OLACAK!’

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Masif Makina

Masif Makina Genel Müdür Hasan İmre, Masif olarak şu an sadece dizele odaklandıklarını ve Türkiye’nin buradaki açığını kapatarak ekonomiye can suyu vereceklerini söylüyor. İmre, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve teknoloji ihraç etme hedefinde olduklarını da sözlerine ekliyor.

Antalya Expo Center İş Makinaları Fuarı’nda konuşma imkanı bulduğumuz Makine Mühendisi Masif Makina Genel Müdür Hasan İmre dergimize çok önemşi değerlendirmelerde bulundu.

Masif Makina’yı ve sizin firmayla olan iletişimizi anlatır mısınız?

Masif Makina 2014 yılında Ar-Ge’ye başlamış, 2016 yılında da seri üretime başlamış bir firma. Ben, bu aileye 2016 yılında katıldım. Masif Makina ile yaklaşık olarak 2.5 yıldır birlikteliğimiz var. Bu süre zarfında makinaları bilmiyorduk. Benimle birlikte yaklaşık 8 aylık bir Ar-Ge süreci yaşadık. Tamamiyla copy paste değil, kendi mühendisliğimizi yapıp güzel bir makine oluşturmaya çalıştık. Şu anda hala bu makineyi geliştiriyoruz. Bu makina yıllar geçse dahi gelişebilecek bir makine. Şunu gördük ki; basit, güzel ve kaliteli bir makine yaptığınız andan itibaren ilerleyemeyeceğiniz, makinayı satamayacağınız bir alan yok. Ama bir ilke edinmek lazım. Biz Ar-Ge ekibizimi eklemlilerle, dizellerle daha da genişletmek ve çığır açmak hedefindeyiz. Benim en büyük çocukluk hayalim teknoloji satmaktı. Makinadan ziyade bilgi satmak çok önemlidir. Masif’i incelediğinizde CE belgelerini, yerli malı belgelerini, özellikle makaslı platform sektöründeki panteni çok rahat bir şekilde görebiliriz.

DİZELİN İLK PROTOTİPİ 2019’DA…

Makinanın teknolojik özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Makinanın yenilikleri bizleri sevindiren başlıca hususlardan biri. Biz bu makinayı çok titiz bir saha çalışmasını planlayarak gerçekleştirdik. Masif’in mekaniksel problemleri en aza indirgenmiş durumda. Elektronik olarak yine bazı problemler var. Biz, direkt olarak sök-taklı bir şekilde hedefledik. Özellikle estetiği sanat ve teknoloji ile buluştırmak istedik. Basit ama mühendislik kokan bir makina oldu. Akü daha uzun çaışıyor, daha kısa doluyor. 12 ve 14 metrede çok rahat uyguluyoruz. Dizelde şu anda Ar-Ge ekibimizle yaptığımız ne olmalı, ne olmamalı? Hangi motoru kullanalım, hidrolik sistemin en çok arıza veren yerleri neresidir, neresi değildir? Piyasada bunların hepsini topladık. Fatih Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aydın’ın bilgisi ve katkısı çok ciddi derecede oldu. Kenan Bey’in tecrübelerinden sonuna kadar istifade ettik. Dizelde de ön çalışmlarımız tamamiyle bilgisayar üzerinde tamam. Ama bu kriz döneminde bunu durdurduk. Nasip olursa 2019 yılında dizelin ilk prototipini inşallah hep beraber göreceğiz. Dizelin en büyük faktörü kullanım kolaylığıdır. Dizel, daha bakım isteyen ve bilinçli insanların kullanacağı bir maklinadır. Biz, Msif Makina’nın herhangi bir kazaya karışmamasını önemsiyoruz. Ekstradan güvenlşk önlemlerimizi aldık. Biz yerli üretici olarak 2019’da ithalatın önüne geçmeyi hedefliyoruz. İlk prototipimizle de bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. Biz ilk etapta 14 metreyle başlayıp 20-22 metrelere gitmeyi düşünüyoruz. Eklemli şu an için sadece araştırma konusu. Masif olarak dizele odaklanmış durumdayız tamamen.

Masif Makina Masif Makina

İRAN VE TUNUS’LA İYİ BİR İVME YAKALADIK

İhracat konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İhracat konusunda bu sektör aç. Alımgücü düştüğünde iç piyasada Masif Makina’nın sağlam durabilmesi için bugün İran’la güzel bir ivme yakaladık. Tunus’la yine çok güzel bir ivme kazandık. İhracattaki en büyük hedefimiz, 2019’da yüzde 50 olarak dengelemek istiyoruz. 4. ayın sonunda yaklaşık olarak yurt içine 62 tane makina sattık. Yurt dışında bu rakam 12’yi gördü. Yurt içine biraz daha fazla özendik. 2019’da bu ivme yeniden yakalancak ve yüzde 50 seviyesine gelecek.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish