Takip Edin

Makine Bülteni

Maden Makinaları İmalatında Yerli Üretimin İsmi ; Çağlak Maden Makinaları

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Çağlak Makine 2009 yılında Kenan Çağlak tarafından Çorum’da 250 m2 alan alanda kurulmuştur.

1998 yılında sektöre aile şirketinden ayrılıp 2009 yılında kendi adına maden makinaları sektöründe, üretimlerine Çorum sanayisinde başlamıştır. Maden makinaları sektörüne yerli üretim alanında önemli bir katma değer yaratan Çağlak Maden Makinaları firma sahibi Kenan Çağlak ile yaptığımız söyleşide şunları söyledi; “Çağlak Maden MakinalarI imalatı toprak sanayi yedekleri, fason cnc torna işleri yapmaktayız. 2009 yılında aile şirketinden ayrılarak kendi tek başına olarak imalata devam etmekteyim. Madenci vagonu, kuyu vinci, havalandırma fantup, tahkimat, tahkimat krikosu, değirmen, tromel elektrik susuzlandırma eleği ve birçok ürünlerin imalatlarını yapmaktayız “ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerli üretim olmadan önce yurtdışından gelen bu maden makinaları ekipmanlarının çok pahalı olduğunu ve sektöre girdisi olduğunu belirten Çağlak sözlerine şöyle devam etti, “Çağlak Makine olarak ,kendi makinalarımız ürettiğimiz ürünlerin makinalarını ,yerli üretim olarak aldık ,cnc tezgâhı gibi ve şu anda Türkiye’de sayılı olan maden makinaları üretiminde söz sahibiyiz. Üretim alanımızI genişlettik ,iç piyasada bir çok kömür ve maden işletmelerine ürün tedariğinde bulunmaktayız. Yerli üretim olmamız bu makinalara ihtiyacı olan firmaların fiyat olarak daha uyguna almasını öngörüyoruz. Yerli imalat maden makinaları ürettiğimiz ürünler, sağlamlık açısından ve satış sonrasında verdiğimiz hizmetlerden dolayı çok daha fazla önemsenmektedir.” İfadelerini kullandı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş ve İnşaat Makineleri

Küresel Enerji Krizi Çimento Üretimini Zora Sokabilir

Yayınlanma tarihi

-

TÜRKÇİMENTO tarafından düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın İzmir durağında bir araya gelen çimento üreticileri, küresel enerji krizinin tetikleyici gücüyle artan enerji maliyetlerinin önümüzdeki aylarda çimento üretimini zora sokabileceğine dikkat çekti.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan BATIÇİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Üyesi Gülant Candaş, “Çimentoda her zamankinden daha çok Ar-Ge ve inovasyona ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. BATIÇİM olarak döner fırınlarımızda yakılarak bertaraf edilen alternatif yakıtlar sayesinde karbondioksit tasarrufu sağlıyor, üretim sırasında oluşan atık ısıdan enerji üretiyoruz. Daha fazla alternatif yakıt kullanabilmek için yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

TÜRKÇİMENTO tarafından gerçekleştirilen Anadolu Buluşmaları’nın 6. durağı olan İzmir’de düzenlenen panelde konuşan BATIÇİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Üyesi Gülant Candaş, küresel enerji kriziyle mücadelede Ar-Ge ve inovasyonu adres gösterdi. Gülant Candaş, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Ege Bölgesi’nin en köklü kuruluşlarından biri olan Batıçim olarak başta çimento olmak üzre faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde Ar-Ge ve inovasyona yönelik önemli adımlar atıyoruz. Çimento üzerinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla Türkiye’ye ilkleri kazandırıyoruz. Çimentoda düşük karbon salınımına odaklanarak TS EN 197-5 standardı kapsamında Türkiye’nin ilk akredite sertifikalı CEM II/C çimentosu üretimini gerçekleştirdik ve çok düşük karbon salınımlı bu çimentoyu yapısal beton üretimlerinde kullanılmasını sağladık. Döner fırınlarımızda yakılarak bertaraf edilen alternatif yakıtlar sayesinde karbondioksit tasarrufu sağlıyor ve daha fazla alternatif yakıt kullanabilmek için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ayrıca 2012 yılından bu yana üretim esnasında oluşan atık ısıdan enerji üretilmekte ve üretilen enerji ile elektrik tüketiminin İzmir fabrikamızda %30’u, Söke fabrikamızda %17,5’i geri kazanımla karşılanmakta böylece yaklaşık toplam 300.000 ton karbondioksit emisyonu engellenmektedir.”

 

Gülant Candaş: “Sürdürülebilirlik İlkesinin İzinden Gidiyoruz”

Sürdürülebilirlik ilkesinin izinden giderek sektörde öncü adımlar attıklarını kaydeden Gülant Candaş, “Attığımız her yeni adımda, İzmir, Ege Bölgesi ve asıl olarak da Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Doğal kaynakları bilinçli bir şekilde kullanmaya maksimum düzeyde özen gösteriyor, çevreyle dost üretim modeli ile karbon salınımının azaltılması için önemli adımlar atıyoruz. Oluşan atıkları kaynağında azaltıyor ve mümkün olan her durumda bu atıkları ülke ekonomisine tekrar kazandırıyoruz. Ege Bölgesi’nde üretilen klinkerin üretiminin %45’ine Batıçim imzası atıyoruz. Türkiye ekonomisine sağladığımız katma değer arttıkça, sorumluluklarımızın da arttığının bilincindeyiz. Bu bilinçle hem faaliyet alanlarımızda hem de sosyal sorumluluk projelerimizde, toplumun yaşam kalitesini yükselten, eğitim, kültür, sanat gibi birçok alanda değer yaratan çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Gülant Candaş: “Bin Kişiyi Aşan İstihdam Sağlıyoruz”

Konuşmasında üretim faaliyetlerine de değinen Candaş, “1966 yılında, %100 Türk sermayesi ile kurulan grubumuz, çimento alanında İzmir’de Batıçim ve Aydın’ın Söke ilçesinde BATISÖKE olmak üzere iki entegre klinker-çimento üretim tesisinde toplam 4 milyon ton/yıl klinker ve 6 milyon ton/yıl çimento kapasitesine ulaştı. Burdur’daki çimento öğütme tesisimizle bölgenin çimento ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyoruz. Hazır beton alanındaki kuruluşumuz BATIBETON da 17 farklı lokasyondaki hazır beton tesisi ile bölgede en yüksek hazır beton kapasitesi ile faaliyetlerini sürdürüyor. BATILİMAN ile İzmir Aliağa’da 6 milyon ton elleçleme liman, BATIENERJİ ile hidroelektrik santrallerimizde elektrik enerjisi üretimi ve satışı hizmeti veriyoruz. Çimento üretimi, enerji ve liman işletmeciliği alanlarındaki faaliyetlerimizle hem Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor hem de yarattığımız bin kişiyi aşan istihdam ile iş gücünü destekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

Fatih Yücelik: “Türkiye’de 1 Litre Su 1 Kilo Çimentodan Daha Pahalı”

Anadolu Buluşmalarında düzenlenen panelde çimento sektörünün zor bir yıl geçirdiğine işaret eden TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Endüstrimizin en önemli maliyet kalemi olan enerjide, yıllardır görmediğimiz bir kriz döneminden geçiyoruz. Döviz kurlarındaki ve enerji birim maliyetlerindeki bu yükseliş, enerji maliyetlerinin değişken maliyetler içindeki payının hala yaklaşık %85’ler düzeyinde seyretmesine neden olmaktadır. Enerji krizine rağmen, Türkiye piyasasına neredeyse dünyanın en ucuz çimentosunu sunuyoruz. Bugün 1 litre su, binlerce derecede işlenen ve sayısız işlemden geçerek üretilen 1 kilo çimentodan daha pahalıdır. Çimento sektörü önündeki dönemde önemli teknolojik değişikliklere gitmek zorundadır. Yani tüm bu zorluklara rağmen yatırım yapmak zorundayız” dedi.

Devamını oku

İş ve İnşaat Makineleri

Rönesans Holding, Dünya İnşaat Sektöründe Adını Duyurmaya Devam Ediyor

Yayınlanma tarihi

-

Rönesans Holding, dünya inşaat sektörüne yönelik en köklü ve saygın değerlendirme olan ENR’nin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” 2022 yılı listesinde 24’üncü, Avrupa’da ise en büyük 8’inci müteahhitlik şirketi olarak yükselişini sürdürdü. Gelirinin yüzde 78’ini yurt dışındaki projelerden elde eden Rönesans, Türk şirketleri arasındaki liderliğini de korudu. 

105 yıldır yayın hayatını sürdüren uluslararası inşaat sektörünün en prestijli dergisi ENR’nin (Engineering News Record), müteahhitlik firmalarının merkezlerinin bulunduğu ülkeler dışındaki gelirlerini esas alarak hazırladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ 2022 yılı listesi açıklandı. Mühendislik projeleri ve yatırımları ile Rönesans Holding, bu yıl dünya sıralamasında dört basamak atlayarak 24’üncülüğe, Avrupa’da ise 8’inciliğe yükseldi. 2015 yılından beri Avrupa’nın en büyük ilk 10 müteahhitlik şirketi arasında yer alan Rönesans Holding, geçen yıl dünya sıralamasında 28’inci, Avrupa’da ise 9’uncu sırada bulunuyordu. Rönesans, listedeki Türk şirketleri arasında da liderliğini korudu.

 

30 Ülkede Faaliyet Gösteriyor

Dünyanın farklı coğrafyalarında parmakla gösterilen örnek projelere imza atan uluslararası bir Türk şirketi olan Rönesans’ın 2021 yılı uluslararası konsolide cirosu 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Farklı coğrafyalarda, yaklaşık 30 ülkede faaliyet gösteren Rönesans Holding, gelirinin yüzde 78’ini Türkiye dışında yer alan projelerden ve yatırımlarından elde ediyor.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Baki “2015 yılından beri bu listede Avrupa’nın en büyük 10 şirketi arasında yer almaktan bir Türk şirketi olarak gurur duyuyoruz. Yurtdışı büyümemizdeki en önemli yetkinliğimiz uluslararası finansman yaratma kabiliyetimizi inşaat becerimizle birleştirip sinerji açığa çıkartmak ve farklı coğrafyalarda değer yaratmak. Faaliyet gösterdiğimiz her coğrafya ve sektörde sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için farklı projeler ile yer almaya ve şirket satın alma işlemleri gerçekleştirmeye devam etmeyi planlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

 

Büyümeye Yönelik Çalışmalar Sürüyor

30. yılını kutlamaya hazırlanan Rönesans Holding, bugün Avrupa başta olmak üzere Türkiye, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada inşaat, gayrimenkul, sağlık ve enerji alanlarında faaliyet gösteriyor.

2010’lu yıllardan itibaren hem organik büyüme hem de satın almalar yoluyla inorganik olarak hızla büyüyen Rönesans, özellikle rekabet avantajını artırmak, grubun teknik kapasitesini yükseltmek ve yeni ülkelerde yer almak stratejisiyle büyümeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Rönesans, 2014 yılında Alman Heitkamp’ı, 2016 yılında ise 145 yıllık geçmişi ile Hollanda’nın en büyük 10 inşaat şirketinden biri olan Ballast Nedam’ı bünyesine katarak başta Hollanda, Almanya, İsviçre ve İngiltere’deki faaliyetlerini geliştiriyor. 2016 yılında tamamlanan ve Avrupa’nın en uzun tüneli olma özelliğine sahip Gotthard Base Tüneli, Heitkamp’ın bugüne dek içinde bulunduğu en önemli projelerden biri olarak Rönesans imzası taşıyor. Avrupa’daki son şirket satın alımlarından biri de Ballast Nedam’ın 2021’in sonlarında gerçekleştirdiği Williems satın alması oldu. 

Dünyanın her kıtasında, her iklim koşulunda ve zorlu şartlarda aynı anda yüzlerce projeyi başarıyla yürüten; Türkmenistan’da dünyanın en büyük doğalgazdan benzin üreten tesisini, Avrupa’nın en yüksek binasını, İsviçre’de dünyanın en uzun tren yolu tünelini, Hollanda’nın en uzun kara tünelini, Türkiye’de dünyanın en fazla deprem yalıtım birimine sahip yapısını hayata geçiren Rönesans, özellikle son yıllarda iş ortakları ile Mühendislik-Tedarik-İnşaat-Finansman (EPCF Engineering, Procurement, Construction and Financing) modeli ile gelişmekte olan ülkelerin altyapı ve sosyal donatı projeleri hayata geçirme kapasitelerini arttırmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bunun yanı sıra enerji ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını arttırıyor.

Devamını oku

Makine Bülteni

Tayvan’ın Önemli Makine Üreticileri İstanbul’a Geliyor

Yayınlanma tarihi

-

Takım tezgahı ihracatında dünyada ilk 5 arasında yer alan Tayvan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 26 Eylül’de açılacak MAKTEK fuarında akıllı takım tezgahlarını Türk sanayicileri ile tanıştıracak. 

Tayvanlı akıllı takım tezgahı üreticileri pandemi sonrası imalat endüstrisinin değişen taleplere uyum sağlayabilmek, süreçleri optimize etmek ve verimliliği artırmak üzere ihtiyaç duyduğu akıllı üretim çözümlerinin Türkiye lansmanlarını MAKTEK Fuarı’nda yapacak.

TAITRA, 26 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında MAKTEK’te (Salon 11, Stand No: 1122), Tayvan akıllı üretim çözümlerini ve ACCUTEX, CHEVALIER, TONGTAI, VISION WIDE, YCM, HONOR SEIKI, VICTOR TAICHUNG gibi 12 Tayvanlı akıllı makine üreticisinin çözümlerini 360 VR teknoloji ile sergileyecek.

Takım tezgahı ihracatında dünyada ilk 5 arasında yer alan Tayvan, BT ve telekom ekipmanlarının yanı sıra komple takım tezgahı tedarik zincirlerinde de güçlü bir geçmişe sahip. 2021 yılında Tayvan’ın makine ürünlerinin ihracat değeri yıllık yüzde 31,7 artışla 27,53 milyar dolar olmuştur. 2022 yılı Ocak-Haziran ayları arasında ihracat değeri 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 1,45 milyar dolara yükselmiş bulunuyor.

Tayvan, gelişmiş endüstriyel makine modelleri ve piyasadaki bazı takım tezgahları dahil olmak üzere, bir dizi yüksek teknoloji ürününe ev sahipliği yapıyor. Tayvan’da üretilen takım tezgahlarının yaklaşık yüzde 75’i dünya çapında 180’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir.

2021 yılında Tayvan, 2020’ye göre yüzde 46,2 artışla Türkiye’ye 241.261 milyon dolar değerinde akıllı takım tezgahı ihraç etmiştir. Tayvan, bu yıl Ocak-Haziran ayları arasında Türkiye’ye 115.056 milyon dolar değerinde akıllı takım tezgahı sevkiyatı gerçekleştirmiştir. Bu değer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 gibi önemli bir artışı işaret etmektedir.

Türkiye 2021 yılında piyasaya sürülen torna ve torna tezgahlarının toplamının yaklaşık 339.590 milyon dolar değerinde olan ekipmanını almış bulunuyor. Tayvan bu rakamın yüzde 34,02’sini yani 115.546 milyon dolarını karşılamış. İşleme merkezleri ile ilgili olarak, Türkiye aynı dönemde toplam 498.678 milyon dolar değerinde ithalat yaparken, Tayvan Türkiye’nin tüm talebinin yüzde 41,62’sini veya yaklaşık 207.522 milyon dolarını karşılayarak Türkiye’nin en büyük tedarikçisi durumundadır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish