Takip Edin

Haber

Lojistik Operasyonlarda Teknolojinin Etkin Kullanımı Büyük Avantaj Sağlıyor

Yayınlanma tarihi

-

Akca Lojistik, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi hizmetlerinin yanı sıra paydaşlarına ‘Akca Teknoloji’ çatısı altında teknolojik çözümler geliştirme ve uygulama hizmeti de veriyor.  Akca Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Erkam Akça, müşterileri için yapay zeka destekli yazılım hizmetleri, akıllı eldivenler gibi donanımsal destekler sağladıklarını ve teknolojinin etkin kullanımının lojistik operasyonlarda büyük avantaj sağladığını vurguladı.

İş ortaklarına yenilikçi ve kişiselleştirilmiş çözümler sunan Akca Lojistik, paydaşlarına sağladığı teknolojik çözümler geliştirme ve uygulama hizmetlerini ‘Akca Teknoloji’ çatısı altında topladı. Akca Lojistik, sektörel bilgi birikimi ve tecrübeleri ışığında bu yıl kurduğu Akca Teknoloji markası ile lojistik sektörüne özgü yazılımsal ve donanımsal çözümler üretiyor. Akca Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Erkam Akça, lojistikte teknolojilerin etkin kullanımıyla müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına hızlı ve pratik şekilde cevap verdiklerini belirterek; “Teknolojide yaşanan hızlı değişim, firmalarda değişiklik ve dönüşüm yapma zorunluluğu doğuruyor. Teknoloji kullanımı; lojistik operasyonlar sırasındaki trafiği ve dataları işlemede, yönetmekte büyük avantaj sağlıyor. Bu amaçla çözüm ortaklarımıza sunduğumuz tüm yazılımsal ve donanımsal çözümleri birleştirerek Akca Teknoloji’yi kurduk. Verdiğimiz hizmetler sayesinde tüm operasyonlarda ve süreçlerde verimlilik, esneklik, izlenebilirlik, güvenlik, odaklanabilme gibi kazanımlar sağlıyoruz.” dedi.

Giyilebilir teknoloji sayesinde daha verimli operasyonlar yürütülüyor

Akca Teknoloji çatısı altında yazılımsal ve donanımsal hizmetler verdiklerini anlatan Akça; “Yazılım hizmetlerimizin yanı sıra donanımsal hizmetler de veriyoruz. Donanım operasyonlarımız kapsamında, otonom cihaz uygulamalarını operasyonlarımıza adapte edebilmek adına adımlar atıyoruz. Otonom ekipmanlar, AGV Sistemler ve insansız cihazların sağladıkları kazanımlar; operasyonel verimliliğin yanında ve bundan daha da önemli olarak iş sağlığı ve güvenliği açısından kaza riskini sıfıra indirmek ve operasyonel hata payını azaltmak.

Donanımsal çözümlerimizin en yenisi ise Thread in Motion tarafından geliştirilen akıllı eldivenlerin partneri olmamız. Giyilebilir teknoloji sayesinde depo içi elleçleme süreçlerinde çok daha verimli operasyonlar yürütüldüğünü görebiliyoruz. Stok yönetimi, veri toplama ve iletişim gibi alanlarda çok büyük potansiyele sahip akıllı eldivenleri kendi operasyonlarımızda da kullanıyor, sonuçları herkesten önce test ederek verimliliğini ispatlamış oluyoruz. Amacımız, kendi operasyonlarımızda ve iş ortaklarımızın faaliyetlerinde en üst düzeyde verimlilik sağlamak. Teknolojinin sektörde etkin kullanımı maliyetleri düşürürken müşteri memnuniyetini de artırıyor. Sektörümüzde dönüşümün öncüsü olmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Reklam

Müşterilerimizin tüm süreçleri tek elden yönetebilmesini sağlıyoruz

Akca Teknoloji çatısı altında verdikleri yazılımsal hizmetleri de anlatan Akça, şu bilgileri aktardı: “Yazılım hizmetleri adı altında IT Danışmanlık, WMS (depo yönetim sistemi) ve TMS (nakliye yönetim sistemi) Kurulumu, bu sistemlerin iş ortaklarının ERP’leri ile canlı entegrasyonları ve Pazaryeri Entegrasyon Hizmetleri veriyoruz. Kullandığımız CONWO yazılımıyla mevcutta hiçbir yapıda olmayan sahada kullanılan akıllı eldivenlerden veri toplayarak yapay zeka destekli, gerçek zamanlı hedef ve verim analizi yapabiliyoruz. Aynı zamanda cihazın (kullanan kişinin) depodaki yerini ve deponun en fazla kullanılan alanlarını gösteren sıcaklık haritası, depolardaki yerleşim planlarımızı verimli, sağlıklı, güvenli ve dinamik bir şekilde yönetmemizi sağlıyor. Böylelikle girilmemesi gereken kısımlara giriş engellenerek, ani cihaz düşüşlerinde çalışanın yöneticisinin uyarılması sağlanıyor.  IT Danışmanlık Hizmetleri kapsamında tüm sistem (ağ, siber güvenlik, veri depolama, yedekleme, raporlama vb.) ve entegrasyon kurulumu, modernizasyonuyla birlikte 7/24 takibini ve desteğini de sağlıyoruz. Gerek lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalara, gerekse depolama veya nakliye süreçlerini kendisi yöneten her sektörden firmaya partneri olduğumuz yazılım çözümlerimizle yerinde tespit, analiz, kurgu, eğitim ve uygulama çözümleri üretmekteyiz. Bu hizmetlerde, On-Premises ya da Cloud ortamında, direkt satış ya da kullandıkça öde gibi alternatif finansman modelleri ile çözümler üretebilmekteyiz. Ayrıca, son yıllarda e-ticaret hacminin artması ile birlikte iş ortaklarımızın tüm süreçlerini tek elden ve entegre bir şekilde yönetebilmesi adına pazar yerleri ile de entegrasyonlarımızı hazır hale getirdik. Burada, Akca Lojistik’in gücünden de faydalanarak, sistemsel entegrasyon hizmetlerinin yanında depolama, depo içi fulfillment, satış ve operasyon hizmetlerinin aksamadan sürdürülmesi ve takibini sağlıyoruz.

Özet olarak, lojistik sektörü teknolojilerin adapte edilebilmesi açısından çok şanslı ve inovasyona açık bir noktada bulunuyor. Depolarda elleçlenen milyonlarca ürün ve sahada yapılan binlerce sevkiyat datasının tutulması, işlenmesi ve analiz edilmesi hem operasyonların doğru KPI’lar ile gerçekleştirilmesi, hem de gelecek öngörülerinin hazırlanmasında çok kritik rol oynuyor. Biz de, Akca Teknoloji olarak, bu yoğun trafik içinde iş ortaklarımızın yüklerini hafifleterek, hedeflerine ulaşabilmeleri için know-how’ımız ve operasyonel kabiliyetlerimiz ile destekçileri oluyoruz.

TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

“Türkiye dijital ekonomi için G-20 ülkeleriyle çalışmaya hazır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye’nin dijital kapsayıcılık adına “Dijital Kamu Altyapısı”na önem verdiğini belirten Kacır, vizyonlarının kamu hizmetlerinin ülkenin her köşesine ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kacır, e-Devlet’in bugüne kadar 990 kurumun 7 bini aşkın hizmetinin yaklaşık 64 milyon kullanıcıya ulaştırılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, ayrıca e-Nabız uygulamasının bir diğer entegre hizmet olduğunu ve sağlık sektöründe ezber bozduğunu kaydetti. Kacır, e-Nabız’ın, tedavi konumundan bağımsız vatandaşların tıbbi bilgilerini tek bir merkezi konumdan yönetmelerine olanak tanıdığını bildirdi.

Reklam

Dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siber saldırılar ve veri ihlallerinin bireyler, işletmeler ve hükümetler üzerinde geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri olabilir. Dijital ekosistemin herhangi bir seviyesindeki bir olay veya ihlal, tüm ekosistemi bozabilir. Güvenlik tehditlerini önlemek ve azaltmak için işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Amacımız toplum, kamu ve özel sektördeki paydaşların eğitimi ve güçlendirilmesidir. Hedefimiz, gelişen dijital zorluklar karşısında iyi donanımlı ve dirençli, siber farkındalığa sahip bir toplum oluşturmak. Güvenli, emniyetli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için bir araya gelmeliyiz. Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.”

Türkiye’nin dijital becerileri

Bakan Kacır, Türkiye’nin dijital beceriler alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek, dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile nitelikli insan kaynağının yaygınlaşması için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ortaokul ve lise öğrencilerine erken dijital beceri eğitimi sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin olduğunu ifade eden Kacır, “Sektör Kampüste” programımız ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlayarak üniversite çağından itibaren iş gücüne katılımı artırmak için dijital okuryazarlığı güçlendiriyoruz. Yapay zeka başta olmak üzere, algoritmik düşünme, robotik kodlama ve yazılım gibi dijital beceriler yoluyla istihdamı teşvik etmeye yönelik çeşitli eğitim programlarımız ve projelerimiz var. Sanayinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için mevcut iş gücüne model fabrikalar ve dijital dönüşüm merkezlerinde eğitim olanakları sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Öte yandan Kacır, Türkiye’den gelen teknoloji girişimlerinin temsilcileri ve katılımcı ülkelerin bakanlarıyla görüştü.

Devamını oku

Haber

Uzmanı anlattı… Otomobildeki ÖTV artacak mı? Otomobil fiyatlarındaki yükseliş ne zaman durur?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki durgunluk nedeniyle otomobillerde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artış beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, son günlerde otomotivde ÖTV artışıyla ilgili çalışma yürütüldüğüne dair haberlerin çıktığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Ertemel, otomotivde tahsil edilen ÖTV oranının, tüm vergi gelirlerinin ortalama yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade ederek “Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda” dedi.

Ertemel, “Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobildeki fiyat artışı ne zaman duracak?

İMAS Başkanı Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralını uzattığını anımsatarak, ‘al-sat’çıların siparişlerini iptal ettiğini ifade etti.

Reklam

Temmuzda ihtiyaç sahibi vatandaşın araç almasıyla satış rekoru kırıldığını belirten Ertemel, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler.”

Devamını oku

Haber

X’te yine değişiklik: O özellik kaldırılıyor

Elon Musk, sahibi olduğu X platformunda, “engelleme” özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X ‘te, kullanıcıların diğer hesapları engellemesine olanak tanıyan koruyucu bir özelliği kaldıracağını duyurdu.

Musk, X’te yaptığı paylaşımda “DM’ler (doğrudan mesajlar) hariç, blok bir ‘özellik’ olarak silinecek. Engelleme, hiç mantıklı değil.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Musk, bir kullanıcının belirli hesapları görmesini engelleyen, ancak engellemenin aksine diğer hesabı bu eylem konusunda uyarmayan “sessize alma işlevi”ni koruyacağını söyledi.

Engelleme işlevi, bir kullanıcının belirli hesapların kendisiyle iletişim kurmasını, gönderilerini görmesini veya takip etmesini kısıtlamasına olanak tanıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan