Takip Edin

Sektörel Gündem

Kripto para platformundan deprem bölgesindeki çocuklar için 1 milyon TL destek

6 Şubat Depremi’nin üzerinden iki aydan fazla zaman geçse de iş dünyasının bölgeye yönelik destek faaliyetleri kesilmedi. Küresel kripto para borsasının kâr amacı gütmeyen birimi, deprem bölgesindeki çocuklara eğitim ve psikolojik destek odağında çalışan Sinemasal Akademi’ye 1 milyon TL bağışladı.

Yayınlanma tarihi

-

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin üzerinden 2 aydan fazla zaman geçse de bölgedeki yaraları sarmaya yönelik faaliyetler kesilmedi. Dünyanın farklı ülkelerinden, farklı sektörlerden işletmelerin de seferber olduğu yeniden inşa sürecinde bir haber de küresel kripto para borsası Gate.io’dan geldi. Gate Group bünyesinde faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen küresel kuruluş Gate Charity, Gate.io Türkiye aracılığıyla deprem bölgesindeki çocukların hayatını eğitim ve psikolojik destek yoluyla iyileştirmeyi amaçlayan Sinemasal Akademi’ye 1 milyon TL bağışladı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate Group Genel Müdür Yardımcısı Rae Pui, “Gate Charity, blokzinciri teknolojisini ve dijital varlıkları kullanarak dünya çapındaki acil sosyal sorunlara kalıcı çözümler üretmeye odaklanıyor. Türkiye’ye gerçekleştirdiğimiz ziyaret sonrasında, afet bölgesindeki çocukların iyileşmesi için çalışan Sinemasal Akademi’ye destek olmaya karar verdik” dedi.

5-17 yaş grubundaki çocuklar için eğitim ve etkinlikler düzenliyor

1999 Düzce depremini çocukken yaşayan, sinemayla tanışmasını bir dönüm noktası olarak tanımlayan Enes Kaya tarafından 2012’de kurulan sosyal girişim Sinemasal, 11 yıllık saha deneyimiyle Türkiye, Peru, Güney Afrika ve Filipinler’de çocukları sinemayla tanıştıran faaliyetler yürütüyor. Bugüne dek 4 milyonu aşkın çocuğu sinemayla tanıştıran, 9 bini aşkın atölyeye imza atan ve 1.145’ten fazla köye ulaşan Sinemasal, depremlerden birkaç gün sonra 2023 boyunca deprem bölgesinde olacaklarını duyurmuştu. Sosyal girişim, afet bölgesinde, konteyner kentlerde yaşayan 5-17 yaş arasındaki çocuklar için okul sonrası eğitimler ve açık hava etkinlikleri düzenliyor. 28 haftalık program, açık hava film gösterimlerini, çocuklara yönelik tiyatro ve konserleri, matematik, fen, görsel sanatlar ve spor etkinliklerini kapsıyor.

“Çocukların yeniden hayal kurabilmesini sağlamak için çalışıyoruz”

Reklam

Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da, 12 farklı ilçe için projeler tasarladıklarını dile getiren Sinemasal Kurucusu Enes Kaya ise “Sinema tam da bugün iyileşmeye ihtiyaç duyan çocukların hayatına zenginlik, farklı bakış açıları ve yeni ufuklar katıyor.

Yoğun bir travma yaşayan çocukların yeniden hayal kurabilmesini sağlamak için yıl boyunca bölgede olacağız. Gate Charity’nin desteği, bu çabamıza yeterli kaynağı sağlamak, gerçekten kalıcı etkileri olan ve çocukların yeniden hayaller kurabilmesine yardımcı olan çıktıları elde edebilmek açısından oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

“Birlik yoluyla daha iyi bir dünya yaratabiliriz”

Gate Charity’nin yükselen blokzinciri teknolojilerini ve kripto varlıkları küresel problemlere çözüm bulmak için kullanmayı amaç edindiğini vurgulayan Rae Pui, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Depremin ardından Gate.io Türkiye olarak yaptığımız ayni ve nakdi yardımlar, Gate Charity’nin bu desteğiyle devam ediyor. Daha fazla insana fayda sağlamak, dayanışmaya ihtiyaç duyulan bölgelere daha fazla katkıyı teşvik etmek için Gate Charity üzerinde bir bağış kanalı da açtık.

Ayrıca Gate NFT pazaryerinde satışa çıkardığımız NFT koleksiyonuyla destekleri sürekli kılmayı amaçladık. Ancak birlik yoluyla daha iyi bir dünya yaratabileceğimize inanıyoruz. Gate Charity’nin küresel sosyal sorunları ele alma taahhüdünü de vurgulayan bu bağışı, Sinemasal’ın eğitim ve psikolojik destek programlarını destekleyerek daha çok çocuğa ulaşmasını mümkün kılacak.”

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan