Takip Edin

Sektörel Gündem

Kontrolmatik uzaya 300 uydu gönderecek

Türk şirketler gözünü uzaya dikti. Son dönemde Türk teknoloji şirketleri Türkiye’de yaptıkları yatırımların yanı sıra dünyada yaptıkları yatırımlarla da dikkat çekiyor. ABD’de 279 milyon dolarlık enerji yatırımı yapan Kontrolmatik Teknoloji, uzay çalışmalarına da hız veriyor. Şirket 2026 yılına kadar uzaya 300 uydu fırlatmayı planlıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Birol BOZKURT

Türk teknoloji şirketleri dünyada adından daha fazla söz ettirmeye başlıyor. ABD’de enerji depolama yatırımı yapma kararı alan Kontrolmatik, şimdi de gözünü uzaya dikti. Bu zamana kadar 2 uydusunu uzaya gönderen şirket 2026 yılına kadar 300 uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. 2022 Mayıs ayında ilk uydusunu uzaya gönderen Kontrolmatik, ikinci uydusunu da bu yılın ocak ayında başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştiren şirket bu alanda büyümeye devam etmeyi planlıyor. Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, haberleşme test uydularında 2023’te seri üretime geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Aslanhan, “Kontrolmatik Teknoloji’nin iştiraklerinden olan Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri AŞ’nin tasarlamış olduğu haberleşme test uydularını 2023 yılında tamamlayıp seri üretime geçmeyi planlıyoruz. 2022 yılında kurduğumuz MCFLY Robot Teknolojileri şirketimizde kolaboratif robot kolların maki[1]ne parkurunun kurularak test üretimlerine geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“Nesnelerin interneti için uzaya 300 uydu yollayacağız”

“Üçüncü görüntüleme uydumuzu göndermeye hazırlanıyoruz ve yakın zamanda Florida’daki Nasa Uzay Üssü’nden SpaceX Falcon9 roketleriyle yörüngeye yerleştirmeyi hedefliyoruz” diyen Aslanhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Dördüncü uydumuz da tamamen nesnelerin internetine (IoT) yönelik hizmet uydusu olacak ve özellikle ilk etapta Controlix markamız ile ürettiğimiz IoT sensörlerimizin haberleşmesinde kullanılacak. Hedefimiz nesnelerin interneti için uzaya en az 300 uydu göndermek. 2026 yılına kadar bu[1]nu tamamlamış olacağız. Yine aynı yıla kadar 100 görüntüleme uydumuz yörüngelerinde olacak. 300 uydu Dünya’nın herhangi bir yerinden en geç 10 dakikada bir veri alacak ve veri akışını sorunsuz bir şekilde sürdürebileceğiz.”

Enerji kaynaklı cari açığa yerli destek Pandemi ile başlayan ve 2022 yılında zirveye çıkan küresel krizler en çok enerji sektöründe kendisini gösterdi. Firmalar da bu krizlere çözüm üretmek için kolları sıvadı. Türk teknoloji şirketleri bu alanda önemli yatırımlar yapıyor. Kontrolmatik teknoloji hem Türkiye’de hem de yurtdışında yaptığı yatırımlarla enerji alanında büyümeyi hedefliyor. Türkiye’de yenilenebilir enerji kullanımının artacağını söyleyen Aslanhan , enerji depolama yatırımlarının hem yenilenebilir enerjiye hem ülke cari açığına önemli katkılar vereceğini söylüyor.

Türkiye’nin en büyük sorunlarının başında gelen enerji kaynaklı cari açığın azalmasına yerli pil hücrelerinin üretimiyle katkı vereceklerini söyleyen Aslanhan, “Biz yerli üretim pil hücrelerimiz[1]le dışa bağımlılığın azalmasına, yani ülkemizin enerji arz güvenliğine katkı sağlayacağız. Enerji depolama çözümlerine yönelik ithalat 2020 yılında yaklaşık 250 milyon doları bulmuştu. Bu yatırım hem dışa bağımlılığın azaltılmasına hem de ülkemizin katma değerli teknoloji üretimi ve ihracatına katkı sağlayacak. Enerji depolama sistemleriyle rüzgar, güneş gibi yenilenebilir kaynaklı enerji santrallerinin ulusal şebekedeki payının artacağı öngörülüyor, bu sayede de enerji kaynaklarındaki dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlanması hedefleniyor” dedi.

Pil hücresine 180 milyon dolarlık yatırım Ankara’da inşaatı devam eden enerji depolama fabrikasının ilk fazının yılın 2. çeyreğinde devreye alınacağını söyleyen, Aslanhan, fabrikada tam kapasiteye 2024 yılı başında ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Aslanhan, “Kontrolmatik Teknoloji’nin bağlı ortaklıklarından olan Pomega Enerji Depolama fabrikamızda lityum-iyon (LiFePO4) pil hücresi, batarya modülü, konteyner ve ev tipi enerji depolama sistemleri üreteceğiz. Lityum iyon ve diğer ileri teknolojileri kullanarak; elektrokimyasal enerji depolama hücre, modül üniteleri ve anahtar teslim enerji depolama sistemlerinin üretileceği fabrikadaki ürünler enerji santralleri, şehir şebekeleri, fabrikalar, ev uygulamaları ve otomotiv alanlarına hitap edecek. Tüm fazları devreye aldığımızda yaklaşık olarak 180 milyon dolarlık bir yatırım büyüklüğüne ulaşacağız. Fabrikamız istihdama da önemli bir katkı sağlayacak, tüm fazları tamamlandığında 600 kişiyi istihdam edecek” diye konuştu.

ABD’de 279 milyon dolarlık enerji yatırımı Enerji krizi tüm ülkeleri etkileyen küresel bir sorun haline geldi. Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle fosil yakıtlara bağımlılığın ülkeleri ne kadar zor duruma düşürebileceği göründü. Bu durum enerji şirketlerini alternatif aramaya yöneltti. Hem yurtiçinde hem yurtdışında enerji depolama yatırımı yapan Kontrolmatik, yurtdışında ilk yatırım kararını ABD’de yapma kararı aldı. Aslanhan, ABD pazarında büyümeyi düşündüklerini söyledi. 279 milyon dolarlık yatırımın Güney Carolina eyaletinde yapılacağını belirten Aslanhan projenin detaylarını anlattı:

“Toplam 320 bin m2 arazi üzerine kurulacak ve “Pomega Energy Storage Technologies Inc.” adıyla hizmet verecek olan yıllık 3 GWh kapasiteli fabrikamız, Lityum-Demir-Fosfat teknolojisiyle pil hücreleri üretmenin yanı sıra farklı alanlarda kullanılması için enerji depolama modül ve sistemleri de üretecek. Colleton ilçesinde inşa edilecek ve ‘Pomega Energy Storages Inc.’ adıyla hizmet verecek olan yıllık 3GWh kapasiteli fabrikamız, şebeke ölçeğindeki depolama pazarını hedefleyecek. Bu yatırım için Güney Carolina eyaletinin sağladığı toplam 127 milyon dolarlık teşvik paketi de ilgili yönetimlerce onaylandı.

“ABD pazarında büyümeye devam edeceğiz”

Aslanhan, ABD’deki yatırımlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “16 Ağustos 2022 tarihinde ABD Kongresi’nde onaylanan ‘Inflation Reduction Act’ (IRA – Enflasyonu Düşürme Yasası) kapsamında Pil Hücresi üretimi için 35 USD/ kWh, Batarya Paketi üretimi için 10 USD/kWh olan ‘Üretim Vergisi Kredisi’nden; 2030 yılına kadar devam edecek bu desteğin 2031 ve 2032 yıllarında her yıl yüzde 25 oranında azaltılmasıyla 2032’de son bulması ve bu kapsamda 2032 yılına kadar yaklaşık 900 milyon Amerikan dolarından fazla federal teşvikten yararlanmayı planlıyoruz. Halen dünya çapında 33’ten fazla ülkede farklı projeler gerçekleştiriyoruz. Büyüme planlarımız çerçevesinde elbette farklı yatırım fırsatlarını değerlendirebiliriz.”

“2023’te 280 milyon dolarlık ciro bekliyoruz”

2022 çok yoğun geçtiğini ve bu dönemde çok ciddi atılımlar yaptıklarını söyleyen Aslanhan, “2022 yılının her çeyreği bir yıl gibi geldi, 2020’nin sonuna doğru pandeminin şokunu atlattık ve yılı 200 milyon TL ciro ile kapattık. 2021’de 600 milyon TL’yi geçtik. 2022’de de tabi nihai rakamlar henüz açıklanmadı ama beklentilerimiz hedeflerimizi tutturmak. Çeyreklik raporlarımızda da 2023 yılında 280 milyon dolar üzerinde bir konsolide ciro bekliyoruz. Her yıl ciromuzu sürdürülebilir bir şekilde artırdık ve bu beklentimiz 2023 ve 2024 için de geçerli” ifadelerini

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish