Takip Edin

Tedarik Zinciri

KALITEDEN ÖDÜN VERMEYEN DORUKAN VİNÇ, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ÖNCELİK OLARAK GÖRÜYOR

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Dorukan Hidrolik Makine Şirket Müdürü İsmail Ülvan mevzuatla ilgili olarak, “Vinç imalatını geliştirebilmemiz için haksız  rekabetin önüne geçilerek önlemler alınmalıdır. Özellikle vinç pazarını artırmak  için,  devletimizin binek araçlarda olduğu gibi alıcılara hurda teşviği, yaş sınırı gibi seçenekler sunmalı , alıcılarbu sayede  piyasadaki tehlike teşkil eden vinçlerden kurtulmalıdır” dedi.

Dorukan Hidrolik Makine Şirket Müdürü İsmail Ülvan ile firmanın kalite politikasını konuştuk.

Dorukan Vinç imalatı olarak, faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Ülkemizde sürekli gelişmekte olan araç üstü hidrolik vinç sektöründe, kalifiye ve tecrübeli çalışanlarımızla müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Firmamızı  araç üstü vinç, gemi vinçleri, konteyner kaldırma ekipmanları ve özel ataşmanlar üretmektedir. Kaliteli ürünü uygun şartlarda müşteriye sunmayı hedefleyen firmamız, sektör olarak durağan bir süreçten geçmemize rağmen üretmeye, çalışmaya, ihracat yapmaya devam etmektedir.

STOK MAKİNALAR HAZIRLAYARAK  ÇARKIMIZI ÇEVİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Covid 19 salgından firma olarak nasıl etkilendiniz?

Uzun zamandır kur saldırıları, yüksek enflasyon, yatırımların durağanlığı  gibi sebeplerden  dolayı durgun olan sektörümüz, pandemi başlangıcıyla beraber daha da durgunlaşmış üretimimiz %40 kapasitelere kadar düşmüştür. Çalışanlarımızı sağlık, ekonomik olarak korumak ve süreçten hızlı  normalleşmeye dönmek için,  stok makinalar hazırlayarak  çarkımızı çevirmeye devam ediyoruz.

13 YILDIR KESİNTİSIZ ÜRETİME DEVAM EDİYORUZ

Yerli üretime verdiğiniz vinç üretimini ne zaman nerede, nasıl başladınız?

BÜSAN Organize Sanayi’nde mütevazi bir kadroyla işe başlayan firmamız şu an KOBİSAN 2 Sanayi Sitesi’nde tecrübeli mühendis kadrosu, kendi alanlarında kalifiye çalışanlarımızla 13 yıldır kesintisiz üretime devam etmekteyiz.

YÜKSEK KALİTELİ ÜRÜNLER

Sektöre katma değer yaratan yerli imalat olarak sektöre verdiğiniz katma değerli makinalarınızın imalat sürecinden bahseder misiniz?

Fabrikamızda imalatı gerçekleşen ürünlerde kullandığımız malzemeler dünya standartlarına uygun kalite yönünden tescilli markalardır.  Kullandığımız  saclar yüksek mukavemetli strenx 700 -960-1100  n/mm2  analizleri yapılmış, sertifikalı ürünlerdir. Hidrolik kumanda, valfler, borular, miller, pompalar vinç tonajına uygun olarak seçilerek max kapasitede çalışmasını sağlayan parçalardır. Özellikle operatör arkadaşlarımızın güvenliği ve konforuna önem veren firmamız vinçlere marş stop önemli göstergelerin ve güvenlik işretlerinin olduğu  kabin , moment kontrol sistemleri koymaktadır.

Hangi tonajlarda makine üretim yapıyorsunuz. Hiap, kırmalı vinç olarak yaptığımız imalatta makinalarınızın tedariki hakkında neler söylemek istersiniz?

Firmamız 9 t/m reden 330 t/m’ye kadar her tonajda araç üstü vinç, gemi vinçleri, özel ataşmanlar, konteyner kaldırma aparatları yapmakta olup özel projelerde geliştirebilmektedir.

MÜŞTERİ İSTEKLERİNİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ

İmalatınızda nasıl bir farklılık yaratıyorsunuz?

En büyük farkımız müşterilemizin ne istediğini tam olarak anlayıp, isteklerine uygun mühendislik ve tecrübeyi birleştirerek vinç üretmek. Kaliteden taviz vermeden, zamanında teslim ve  müşteri memnuniyeti her zaman önceliğimizdir.

2021 senesinde fabrika  üretim alanına bir yatırım düşünüyor musunuz?

2021 yılı bizim için hazırlık yılı olacak,  önümüzdeki yıllarda normalleşmeyle beraber hızlı bir atılım yapma hedefimize basamak olacaktır.

Vinç imalatını geliştirebilmemiz için haksız  rekabetin önüne geçilerek önlemler alınmalıdır. Özellikle vinç pazarını artırmak  için,  devletimizin binek araçlarda olduğu gibi alıcılara hurda teşviği, yaş sınırı gibi seçenekler sunmalı , alıcılar bu sayede  piyasadaki tehlike teşkil eden vinçlerden kurtulmalıdır.

Proje bazındaki vinçleriniz hakkında neler söylemek istersiniz, yaptığınız vinçler  hakkında bilgi verir misiniz ?

Müşterilerimizin taleplerine uygun  özel projemiz olan DV 330 K8+6 110 tonluk vinç Dikeyde 60 mt mesafeye uzanabilmekte olup,  dokunmatik ekran sayesinde hassas kullanım sunmaktadır. Hem yerden, hem kabinden rahat bir şekilde kullanılabilen makinamız kullanıcılar tarafından tam not almıştır.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Firmamız satış sonrası bakım ve servis konusuna da önem vererek konusunda tecrübeli elemanları ile müşterilerimize hizmet vermektedir. Gece gündüz demeden tüm bölgelere bir telefon kadar yakınız.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish