Takip Edin

Sektörel Gündem

İzmir’de sanayiciler İGG ile yönünü gayrimenkule çevirdi

İzmir Girişim Grubu Gayrimenkul ve Sportif Hizmetler, gayrimenkul sektöründe önemli projelere imza atmaya başladı. Cenk Karace, İGG’nin Türkiye’de en çok ortağı olan grup haline geldiğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

355 iş insanının bir araya gelerek 110 milyon TL ödenmiş sermaye ile kurduğu İzmir Girişim Grubu Gayrimenkul ve Sportif Hizmetler A.Ş, gayrimenkul projelerinde marka olma yolunda ilerliyor. 2021 yılında 7 iş insanı ile yola çıktıklarını söyleyen İGG Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, grubun gayrimenkul sektöründe büyük ve marka olacak projeleri üstlenmeye başladığını söyledi. Karace, “Yola çıkarken bu kadar ilgi göreceğimizi ummuyorduk. Bugün 355 kişilik büyük bir aile olduk. 355 iş insanının güvenini kazanmak, kısa zamanda başarılı işlere imza atmak kolay değil. Birlikte iş yapabilme duygusu bizi bu noktaya getirdi” dedi.

Projelerin değeri 1.2 milyar dolara yükseldi

Fırsatları değerlendirerek doğru ve kaliteli projeler ile yola çıktıklarını dile getiren Karace, “İGG içindeki bazı ortaklarımızın oluşturduğu Park İzmir A. Ş. ile Emlak Konut tarafından ihaleye çıkılan Antalya’daki bir projeyi aldık. Burada 1400 konutun inşaatı başladı. Royal Alaçatı A.Ş. ile de Çeşme Alaçatı’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsise çıkardığı 30 dönümlük bir arsanın ihalesi alındı. Bu projede 30 villa ve 300 yataklı otel inşa edilecek. İGG’nin de doğrudan ortak olduğu Park Bodrum ile Bodrum Yalıkavak’ta Özelleştirme İdaresi’nden 22 dönümlük bir arsa satın aldık. Burada 60’a yakın üst segmentte villalar inşa edeceğiz. Yine İGG içindeki bazı ortaklarımızın oluşturduğu ve İGG’nin de ortağı olduğu Park İstanbul ile de Emlak Konut’un ihaleye çıktığı, İstanbul Çekmeköy’de 1600 konutluk bir projenin daha içinde yer aldık. Bu proje Emlak Konut’un 2023 yılında ihaleye çıktığı en büyük projesidir. İGG büyük bir aile haline gelmiş, ortaklar arasında iletişim ve bu iletişimin iş ortaklığına dönüşmesi neticesinde bünyesi içinde Park İzmir, Park İstanbul, Park Bodrum, Royal Alaçatı, Park gibi oluşumlar kurarak, bahsi geçen bu projeleri hayata geçiriyoruz. Başlanılan bu projelerin büyüklüğü 1.2 milyar dolara ulaştı. Bizler sanayiciyiz ve ancak İGG sayesinde yönümüzü gayrimenkule de çevirdik” dedi.

Enerji sektörüyle de ilgileniyoruz”

Reklam

Gayrimenkulün yanı sıra geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olacak enerji sektörüne de yatırım portföylerine dahil etmeyi düşündüklerini söyleyen Karace, “Ben aynı zamanda Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Enerji projelerinde AOSB’de yer alan sanayicilerimizle birlikte yol almayı düşünebiliriz. Güneş, rüzgar gibi ülkemizdeki büyük kapasitesi olan enerji kaynakları alanlarında yüksek üretim hacmine sahipsantralleri Türkiye’nin her yerinde kurabiliriz. Bu düşüncemiz niyetten çıkıp ön çalışma ve değerlendirme aşamasındadır. Ayrıca, AOSB içindeki pek çok sanayici dostumuz da İGG’nin ortaklarıdır” dedi.

“Benim için dönüm noktası oldu”

Bu projenin kendisi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Cank Karace, “Bu kadar çok iş insanını bir telefon ile bir araya getirmek, onların bu güvenini hissetmek benim için büyük bir onur nedeni ve başarı hikâyesidir. Bu oluşuma güvenerek katılan, ortak olan tüm dostlarımız bana hayatım boyunca omzumda taşıyacağım bir onur nişanesi vermişlerdir diyebilirim” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Çağan: AB’nin sınırda karbon düzenlemesine odaklanmalıyız

Türk kimya sektörünün Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na odaklanması gerektiğini söyleyen AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, bu düzenlemenin ihracatçıya maliyetinin yıllık 1,8 milyar eurodan fazla olduğunu söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, üretim yelpazesinde ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya, vernik, sentetik elyaf ve soda gibi kimyasal hammadde ve tüketim ürünleri bulunan Türk kimya sektörünün, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve yeşil dönüşüme uyum kapsamında 1 Ekim 2023 itibarıyla geçiş dönemi başlayacak Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na (SKDM) odaklanması gerektiğini söyledi.

Düzenlemenin geçiş döneminde Avrupa Birliği’nin (AB) tedarikçilerini herhangi bir mali yükümlülük altına sokmayacağını ve sadece SKDM’ye tabi ürünlerde gömülü emisyonların raporlanacağını belirten Saadettin Çağan, 1 Ocak 2026’dan itibaren tam olarak yürürlüğe girecek mekanizmanın Türk ihracatçılar için yıllık maliyetinin 1,8 milyar euroyu aşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Çağan, “Avrupa Yeşil Mutabakatında kimya sektörü özelinde yeşil ve dijital dönüşüm temelli sürdürülebilir kimyasal üretimi, tüketici ürünlerinde bulunan zararlı kimyasal maddelerin yasaklanması, riskleri değerlendirirken kimyasalların kokteyl etkisinin hesabı, üretim sürecindeki risk değerlendirmesinin daha şeffaf yapılması, erfloroalkil ve polifloroalkil maddelerinin kademeli şekilde kaldırılması, geri dönüştürülmüş plastiği teşvik için ambalajla ilgili yeni kurallar konulması, tüketici ürünlerinde mikroplastiklerin kullanımının kısıtlanması ve biyolojik bazlı, biyoçözünür plastiklere düzenleme getirilmesi konuları öne çıkıyor.

Dolayısıyla geçen yıl Türk kimya sektörünün 33,5 milyar dolarlık ihracatının 13,9 milyar dolarlık bölümünü oluşturan AB pazarında büyük emeklerle elde ettiği kazanımları koruyabilmesi için ev ödevlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

”Yeşil dönüşüm için acil projelere ihtiyaç var”

Reklam

Yeşil Dönüşüm açısından finansmana erişimin en önemli konu olarak önlerinde durduğunu ifade eden Başkan Çağan, bu süreçte ihracatçıların yeşil finansman olanaklarından azami ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla fon kaynaklarına erişimi kolaylaştıracak projelerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

319,1 milyon dolar ihracat

AKMİB’in ihracat performansını değerlendiren Saadettin Çağan, söz konusu dönemde 319,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. İhracatı ürün gruplarına göre ele alan Çağan, “Temmuz ayında Birliğimiz mineral yakıtlar ve mineral yağlarda 212,2 milyon dolar, plastikler ve mamullerinde 42,3 milyon dolar, anorganik kimyasallarda 25,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu üç ürün grubu ihracatımızın yüzde 88,1’ini oluşturdu.” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Gelir düşerken, ‘dip göründü mü’ tartışması başladı

Havayolları özellikle yolcu talebindeki artışı gelire dönüştürmek için uluslararası uçuşlara hız verirken, hava kargo gelirleri düşmeye devam ediyor. Hava kargoda olumluya dönüş beklentisi 2023’ün ikinci yarısına ertelenmiş durumda.

Yayınlanma tarihi

-

Havacılık uzmanları şubat 2022’den bu yana olumsuz bir tablo sergileyen hava kargonun Haziran 2023’te dibi gördüğünü ve bundan sonrası için iyimser senaryoların yazılabileceği yönünde görüş açıklamaya başladılar. ABD’nin en büyük üç hava yolu şirketinin ilk yarıda kargo gelirleri geçen yılın aynı döneminde yüzde 40’a varan düşüş gösterdi.

Dünya çapındaki hava kargo oranlarını izleyen Baltık Hava Taşımacılığı Endeksi, bir yıl öncesine göre yüzde 47 düştü. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği-IATA Kargo ton-kilometre (CTK) cinsinden ölçülen küresel talebin 2023 ilk yarıda 2022’nin Ocak-Haziran dönemine kıyasla yüzde 8,1 düştüğünü, uluslararası operasyonlarda bu düşüşün yüzde 8,7 olduğunu açıkladı. 2023’ün ilk yarısında, Delta’nın kargo işi, 2022’nin ilk yarısındaki 561 milyon dolardan 381 milyon dolara indi.

ABD hava kargo piyasasında en büyük paya sahip olan United’ın kargo geliri, taşıyıcının yılbaşından bugüne kadarki 25,6 milyar dolarlık geliri içinde yüzde 3’ünden daha az bir orana düştü. Küresel taşımacılık şirketi UPS’in ikinci çeyrekte konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 10 azalışla 22.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yüzde 40’dan yüzde 18’e düştü

Dünyanın ve Avrupa bölgesinin taşımacılık devi DHL Group da ilk yarıda hava kargo hacimlerinin yüzde 13 azaldığını ve kargo gelirlerinin de yüzde 46.8 düşüşle 1 .48 milyar euro olarak gerçekleştiğini açıkladı. Lufthansa Group ise kargo cephesinde pazar payı aldığını ve ikinci çeyrekte kapasitenin yüzde 8.8 arttığını duyurdu.

Reklam

Gelir tarafında ise Lufthansa Cargo’nun toplm gelirleri geçen yıl 1.3 milyar euro iken bu yıl ikinci çeyrekte bu rakam yüzde 43 azalarak 712 milyon euroya düştü. Havacılık sektörü kargoda 2021 yılında 210 milyar doların üzerinde gelir üreterek rekor kırmıştı. Hava kargonun toplam sektör gelirindeki payı, 2021’deki yüzde 40’lık yüksek seviyeden 2023’te yüzde 18’e kadar geriledi. Bu azalışa karşın hava kargonun payı pandemi öncesi dönem ortalamasının hâlâ yaklaşık yaklaşık yüzde 10-12 üzerinde bulunuyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

“Süt üretiminin düşmesinin nedeni ineklerin kesilmesi ve maliyetler”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023 haziran ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi ile ilgili açıkladığı verilere göre; haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre içme sütü üretiminde yüzde 11,2 azalış kaydedildi.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde Demir

TÜİK verilerini değerlendiren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Torun, sütteki azalmanın nedeninin mevsimsel ve geçici olduğunu, süt ve süt ürünleri üretiminde görülen artış ve azalışların tüketimden kaynaklandığını ve alım gücünün süt ürünleri haricindeki diğer proteinlere kaymasından dolayı olduğunu söyledi.

Torun, “Üretim tüketime göre belirlendiği için ne kadar tüketiliyorsa o oranda üretim yapılıyor. Süt ve süt ürünleri depolarda stoklanamadığı için tüketildiği kadar üretim yapılmaktadır” dedi. Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş ise süt ve süt ürünlerinde yaşanan düşüşün Mersin’de daha fazla görüldüğüne dikkat çekerek, damızlık ineklerin kesilmesi sebebiyle üretimde düşüş yaşandığını kaydetti.

Süt üretiminde girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini, mazota gelen zamların nakliyeyi de etkilediğine değinen Demirbaş, “Hammadde üretimi, lojistik ve enerji konusunda üreticiye uygun şartlarda destek verilmesi gerekiyor” diye belirtti. Süt ve süt ürünleri üretiminde yaklaşık yüzde 35 oranında bir düşüş yaşandığını belirten Atilla Hayvancılık Sahibi Yılmaz Atilla da bu düşüşlerin sebebinin piyasada sütün değerinin altında alınmasından kaynaklandığını söyledi.

Atilla, “Yetkili Bakanlık bu yönde doğru bir uygulama kararı alarak ürünün değerinde alım gerçekleştirirse işletme zarar etmez. İnsanlar üretime ağırlık verebilir. Fakat üretici maliyetin altında ürününü sattığı zaman anaç ve damızlık hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan