Takip Edin

Haber

‘İstanbul bilişim fuarları için dünya merkezi olsun’

Milli katılımlı fuarlar düzenleyen ExpoHIS, Mobilefest fuarı ile İstanbul’u teknolojide hub yapmak istiyor.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Çin, ABD, Nijerya gibi ül­kelerde otomotiv, lojis­tik, mermer, züccaciye, sağlık, mobilya ve bilişim başta olmak üzere milli katılımlı fuarlar or­ganize eden ExpoHIS, Türk fir­malarına yeni pazarlarda ihraç kapıları açıyor. Yurtiçinde de fu­arlar organize eden şirket, özel­likle bilişim fuarıyla İstanbul’u ‘hub’ yapmak istiyor. ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak, şir­ket olarak organize ettikleri fu­arları Almanya, Dubai gibi hub olan bölgelerde yaptıklarını kay­dederek, “Dubai’de fuar yapıyor­sunuz, fuara Afrikalı, Amerika­lı, Asyalı geliyor. Biz de Mobile­fest İletişim Teknolojileri Fuarı ile İstanbul’u hub yapmak isti­yoruz” dedi. Mobilefest’i glo­bal bir niteliğe taşımak istedik­lerini ifade eden Onak, bu yıl 123 firmanın fuarda yer aldığı­nı amaçlarının bu sayıyı iki ka­tına çıkarmak olduğunu kaydet­ti. Dubai’nin 30 milyar dolarlık dünya fuar pazarından 5 milyar dolarlık pay aldığını dile geti­ren Onak, Türkiye’nin payını ise yüzde 0.2 olarak açıkladı.

Deprem bölgesine büyük bir fuar alanı yapılsın

Dünya ölçeğinde fuarların ya­pıldığı kenti ayağa kaldırdığını söyleyen Kenan Onak, deprem­de yıkılan kentlerin de büyük bir fuar merkezi inşa edilerek onarı­labileceğini söyledi. Onak, “Han­nover, İkinci Dünya Savaşı’nda yerle bir olan bir kent. Almanlar en büyük fuar alanını oraya ya­parak kenti yeniden ayağa kal­dırmış. Bugün 460 milyon met­rekare ile dünyanın en büyük fuar alanlarından biri” dedi. Kahramanmaraş, Gaziantep gi­bi illerin üretim merkezi olduğu­nu hatırlatan Onak, yapılacak fu­ar merkeziyle birlikte kentte ko­naklama, ulaşım gibi sektörlerin de canlanacağını belirtti.

Türkiye’nin aldığı pay 100 milyon $’lara düştü

Reklam

Geçen yıl Türkiye’de 413 adet fuar düzenlendiğini, bu yılki sayının 398 olduğunu aktaran Onak, dünya genelinde ise düzenlenen fuar sayısını 31 bin olarak açıkladı. Onak, dünya fuar pazarı hakkında şu bilgileri verdi: “Dünyada 24 milyon metrekare alan kiralanıyor. 4.4 milyon adet firma fuara katılıyor. Dünya fuarcılığının sadece boş alan cirosu yaklaşık 30 milyar dolar. Stand, lojistik, konaklama gibi alanları da eklediğimizde yaratılan hacim 300 milyar dolar. Türkiye’nin aldığı pay ise 400 milyon dolarlardan 100 milyon dolarlara düştü.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

CANİK’e 2023 Industry Choice Awards’ta iki ödül

CANiK, ABD’de ateşli silah endüstrisinin Oscarları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’tan (ICA) bu yıl iki ödülle döndü.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ABD’ye dünya genelinden en çok ihracat gerçekleştiren üç firmadan biri olan CANiK, kendi ödül rekorunu kırdı.

Şirket, 2023 Industry Choice Awards’tan bu yıl iki ödül aldı. Sektörün en prestijli ödüllerinde CANiK, SFx RIVAL-S ile 4. kez “Yılın Tabancası” seçildi.

Şirket, METE MC9 ile ise 2’nci kez “Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası” ödülünün sahibi oldu. Aynı ödülü 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT ile alan CANiK, 2022 yılında da SFx RIVAL modelleri ile en iyi tabanca ödülünü almıştı.

METE serisinin özel tasarımlı üyesi

CANiK, METE serisinin 28 milimetrelik özel tasarımlı üyesi METE MC9 modeli ile de aynı etkinlikte Concealed Carry Pistol of the Year (Yılın Gizli Taşıma Tabancası) ödülünün sahibi oldu. Şirket, aynı ödülü daha önce de 2020’de TP9 ELITE SC ile elde etmişti.

Reklam

İnce tasarımı ve yüksek kapasite şarjör yapısı mikro kompakt segmentinin tanımını yeniden yapan METE MC9, ince tasarımının yanı sıra optik nişangahların (Trijicon RMRcc hariç) hepsiyle uyumlu olmasıyla dikkati çekiyor.

“Co-witness” özelliğine sahip olan METE MC9, aynı anda hem optik nişangah hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor.

“Savunma sanayimize nitelikli değer katıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, bu yıl ICA’dan iki ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“ICA, hiçbir firmanın üye ya da sponsor olarak kabul edilmediği, tabancalarla ilgili değerlendirmelerin çoğu zaman firmaların haberi olmadan yapıldığı bir organizasyon. Bu etkinlikte iki ürünümüzün farklı kategorilerde yılın tabancası seçilmiş olmasını, ateşli silahlar pazarında sürdürdüğümüz başarının simgesi olarak görüyoruz. Bu sayede savunma sanayimizin vitrinine de nitelikli bir değer kattığımıza inanıyorum.”

Reklam
Devamını oku

Haber

Telefonu gece şarjda ve yastık altında bırakmak zararlı mı? Apple’dan yeni açıklama geldi

Geceleri telefonu şarja takıp yastığın altına koymak herkes için bir alışkanlık. Apple, uzun süre şarjda kalan telefonun kullanılmaması ve gece yastık altına koyulmaması yönünde kullanıcıları uyardı.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, kullanıcıları, şarj olması için prize taktıkları cihazlarıyla uzun süre temastan kaçınmaları konusunda uyardı.

Apple’ın internet sitesinde, iPhone işletim sistemi iOS’un son sürümüne ilişkin “iPhone için önemli güvenlik bilgileri” başlığı altında, gece boyunca telefonunu şarj eden kişilere yönelik uyarılar yer aldı.

Telefon şarj edilirken kullanılır mı?

Apple, kullanıcılara, “Aygıt çalışır durumdayken veya güç kaynağına takılıyken cildinizin aygıtla, güç adaptörüyle veya kablosuz şarj aletiyle uzun süre temas halinde olmasını engellemek için sağduyulu davranın.” çağrısında bulundu.

Telefonu gece yastık altına koymak zararlı mı?

Reklam

Uyarılarda, cihazın güç kaynağına takılı şarj kablosu ve bağlayıcısının uzun süre ciltle temas etmesinin ve şarj edilen cihazın havalandırılmayan alanlarda bulunmasının, “rahatsızlığa veya yaralanmaya yol açabileceğine” işaret edildi.

Bilgilendirme yazısında kullanıcılara; cihazlarını, kablosuz şarj aletini ya da güç adaptörünü battaniyelerinin, yastıklarının veya vücutlarının altına koymamaları ve bu şekilde uyumamaları da tavsiye edildi.

Devamını oku

Haber

Çelik Motor’un yeni markası  ‘Carwizz’

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, yeni ekspertiz markası Carwizz Oto Ekspertiz’i tanıttı.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamada, “Carwizz, ustasından oto ekspertiz’’ sloganıyla hizmet vermeye başlayan Carwizz Oto Ekspertiz’in müşteri odaklı yapısı, tecrübeli ve hızlı hizmet anlayışıyla güvenilir ve alanında uzman ekibiyle bağımsız profesyonel ekspertiz hizmetini araç almak ya da satmak isteyen tüm tüketicilerle buluşturduğu ifade edildi.

Self Ekspertiz paketiyle kullanıcıların kendi paketini oluşturmasına da olanak sağladığı belirtilirken, mobil ekspertiz hizmeti sayesinde müşterilerin 30 dakika gibi kısa bir sürede ekspertiz hizmeti alabildiği kaydedildi. İstanbul’da Orhanlı ve Kurtköy bayileriyle hizmet veren Carwizz Oto Ekspertiz’in şu anda Konya, Kocaeli, Bursa, Denizli ve Diyarbakır olmak üzere 6 ilde 7 bayisi bulunuyor. Çok yakında Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Trabzon şehirlerinde de bayileri açılacak olan Carwizz Oto Ekspertiz, üç yıl içerisinde, Türkiye’nin dört bir yanında 100 bayiye ulaşmayı hedefliyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, “2022 yılının sonlarında ilk bayisini açtığımız Carwizz Oto Ekspertiz olarak kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz’ dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan