Takip Edin

Sektörel Gündem

İş sürekliliği planına sahip olan daha az zarar görür

Kuruluşlar için operasyonel ve ekonomik etkisi yıkıcı olan deprem ve doğal afetler karşısında iş sürekliliği planlarının devreye alınması büyük önem taşıyor.

Yayınlanma tarihi

-

“Güçlü bir millet olarak bu zor günleri de birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımızdan şüphemiz yok”diyen Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar, tüm kurumların hem kendi yaşam döngüleri için hem de umutlarımızı diri tutabilmeleri için ayakta kalmalarının ve faaliyetlerini sürdürmelerinin önemini vurguluyor. “İş sürekliliği planına göre hareket edildiği ve önceden belirlenmiş yazılı ve kayıt altındaki kural ve önceliklere uygun bir yol izlendiği sürece kuruluşların bu süreci göreceli olarak daha az zararlarla atlatabileceğini biliyoruz” ifadesinde bulunuyor. KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar iş sürekliliği planlamasına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Her ölçekte işletme iş sürekliliği planlaması yapmalı mı?

Büyük ya da küçük ölçekli olması fark etmeksizin tüm firmaların deprem başta olmak üzere diğer tüm doğal afetler karşısında bir kurtarma planı hazırlamış, çalışanları bilgilendirmiş, eğitmiş, tatbikatlarını yapmış olmaları büyük önem taşıyor. Söz konusu plan ve senaryolar değişen koşullara göre her yıl güncellenmeli ve paylaşılmalı.

Bu süreçte ilk atılması gereken adım ne olmalı?

Planlar içerik olarak kapsama ve etki alanı ile amaçlar, politikalar, personel sayıları ve diğer uygulamalar gibi değişkenleri irdelemiş ortaya koymuş olmalı. Olası bir depremde operasyonel sürecin aksamaması adına en gerekli ve öncelikli iş faaliyetleri belirlenmeli. Bu yapılırken firmanın tedarik zinciri ve o zincirin olası zayıf halkalarının riskleri göz önünde bulundurulmalı. Yalnızca kendi risklerine odaklanan kuruluşların kafasını kuma gömmüş deve kuşundan farkı olmayacağı bilinmelidir. Bu konunun çok yaygın bir zafiyet olduğu en baştan bilinmelidir.

Bu ilk adımları attıktan sonra önemli bir nokta çabaları sürekli hale getirmek ve kurumsallaştırmak. Bunu sağlamak için yapılması gerekenler neler?

Sürecin devamında kuruluşu tehlikeye atacak olası riskler ve tehditler, fırsatlarla birlikte belirlenmelidir ki doğal afet gerçekleştiğinde bu riskleri daha güvenilir bir biçimde yönetebilmek kolay olsun. Ardından acil durum komitesinin belirli olması, görevlerin tanımlı olması ve acil durum planlarına göre gerekli koordinasyonu sağlamaları ile beraber bu planı devreye koyacak kilit kişiler ve iş operasyonları için alternatif iletişim araçları, iletişim planları, kritik isimler ve iletişim bilgileri belirlenmelidir. Bu aşamalardan sonra ise yasal sözleşmeler, yükümlülükler, vergi beyannameleri gibi her zaman kolay ulaşılamayan belgelerle birlikte kaydedilmeli ve yedeklenmelidir. Ayrıca afet anında çalışanların soğukkanlılıklarını koruyabilmeleri için gerekli bilgilendirmeler yapılmalı, eğitimler verilmelidir. Kilit kişilerin yedekleme planları söz konusu raporlarda mutlaka belirtilmiş olmalıdır.

Tatbikatlar ve eğitimler de oldukça önemli bu süreçte değil mi?

Elbette belirli aralıklarla tatbikatlar düzenlenerek acil durumlara hazırlık seviyesi artırılabilir. Bu planlar devreye almak zorunda kalındığında ise planda öngörülen yönergelerin ana hatlarını izleyerek operasyonlara başlamak için geçici iş prosedürleri devreye alınmalıdır. İş gücünü olabildiğince hızlı geri çağırmak adına öncelik sıralamasına uygun olarak iletişime geçilmelidir. İşin devamlılığı için esas olan insan iş gücünün ayakta kalabilmesi adına gerekli koşullar sağlanmalıdır. Eğitimde verilen bilgiler doğrultusunda önce güvenlik; sonrasında ise operasyon alanı oluşturulmalıdır.

Gerekli olması durumunda varsa alternatif tesislerde de iş yürütebilmeye hazırlıklı olunmalıdır. Çalışanların bu zorlu ortamlarda operasyonel faaliyetleri yürütebilmesi için gerekli destek esirgenmemelidir. Yönetimin risk alan personelin arkasında ve yanında olduğu çalışanlar tarafından da hissedilmelidir. Bu iş adımları uygulandığı takdirde iş sürekliliğini sağlamak herkes için çok daha kolay olacaktır. Son olarak yönetimler, çalışanlar ve paydaşları için çalışma alanlarında gerçekleşecek olası risklerde neleri ‘taahhüt’ ettiğini yazılı bir şekilde kapıya asmalıdır!

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Güvenli yapılaşma için kentsel dönüşüm başlatılmalı

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Erkan Demir, kıyı şeridi üzerindeki mevcut yapıların büyük çoğunluğunun kötü zemin üzerine inşa edildiğini ve binaların dayanıklılık özelliğini yitirdiğini belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde DEMİR

Erkan Demir çözüm yolunun binaların kontrollü bir şekilde yıkılarak, güvenli yapılaşma süreci sonrasında kentsel dönüşümün başlatılması olduğunu söyledi.

Mersin’in jeolojik özelliğinden dolayı deprem riski taşıdığını ifade eden Erkan Demir, kıyı arazilerinin normalde tarımsal amaçlı kullanılması gerektiğini ve topraklarının verimli birinci sınıf tarım arazisi olduğunu belirtti.

Demir, “Fakat kıyı arazileri insanlar tarafından maliyeti ucuz, ulaşımı kolay manzarası da güzel olduğu için yapılaşma alanı olarak kullanılmıştır. Bu zemin koşulları olası depremlerden hasar görecek bir yapıya sahiptir” diye konuştu. Erkan Demir, Mersin’de daha güvenli yapıların yapılması için özellikle zemine dair önemli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı ve “Mersin’de dere yataklarının yapılaşmaya kapatılmasıyla beraber kentsel dönüşüm sürecini hayata geçirmek gerekiyor” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Deprem Acil Destek Kredi Programı genişletilmeli

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Programa ilişkin değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım programın sektörel kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Hatay ziyareti sırasında açıkladığı KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı iş dünyasından olumlu geri dönüşler alıyor fakat krediye ilişkin ek talepler de bulunuyor.

Bu taleplerden biri de Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, “KOSGEB’in deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve afetten etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsayan ilk 12 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli sıfır faizli kredi programını oldukça olumlu buluyorum ancak programdan sadece imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmelerin yararlanabiliyor olması ekonomik aktivitenin canlanması için yetersiz kalacaktır.

Özellikle hizmet sektörüne ait tüm NACE kodları ve perakende sektörü tüm alt dalları ile kapsam dâhiline alınmalı. Ayrıca destek kapsamına alınan mimarlık faaliyetleri de güncellenerek tüm alt sektörleri de kapsayacak bir hale getirilmeli” dedi.

30 bin KOBİ’yi kapsıyor

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlatmıştı. Program, deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsıyor. Bu durumdaki işletmelere ölçeklerine bakılarak 1 buçuk milyon liraya kadar hızlı finansman imkânı sağlanacak. Kredi programı ile 11 milyar liralık kredi hacmi ortaya çıkacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Yani işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanacak.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan