Takip Edin

Sektörel Gündem

İnşaat malzemeleri ihracatı şubat ayında 2,13 milyar dolara geriledi

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Şubat 2023 sonuçlarına göre, Pazarlardaki yavaşlama ve Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle 2023 yılı şubat ayında 2,13 milyar dolara gerileyen ihracat, birim fiyatı açısından ise bir önceki yıla oranla yüzde 27 artarak 0,71 dolar/kg seviyesinde gerçekleşti.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin 2023 yılı şubat ayı sonuçları açıklandı. Rapora göre, dış ticarette ocak ayında görülen gerileme eğilimi, şubatta da devam etti.

Pazarlardaki yavaşlama ve depremin yarattığı kısıtlayıcı etkiyle bölgede yer alan sanayi tesislerinin olumsuz etkilenmesi sebebiyle gerileyen inşaat malzemeleri ihracatı, şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 632 milyon dolar azalarak 2,13 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu sonuçla birlikte ihracat 2021 yılı şubat ayından sonra en düşük seviyeyi gördü.

Türkiye İMSAD raporuna göre, inşaat malzemeleri ihracatı Şubat 2023’te miktar olarak da bir önceki yılın şubat ayına göre 1,96 milyon ton geriledi. 2022 yılı şubat ayında 4,97 milyon ton olan ihracat miktarı, bu yılın aynı döneminde 3,01 milyon tona indi. Depremin etkisi ihracatta miktar olarak daha belirgin hissedildi.

32,95 milyar dolara geriledi

İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı ise şubat ayında geçen yılın şubat ayına göre yüzde 27 arttı. 2022 yılı şubat ayında ortalama ihracat birim fiyatı 0,56 dolar/kg seviyesindeyken, bu yılın şubat ayında 0,71 dolar/kg seviyesine yükseldi.

Reklam

Birim fiyattaki yüksek artışın sebebi ise görece daha düşük fiyatlardaki ürün ihracatının azalması olarak öne çıktı. Rapora göre, şubat ayındaki ihracat performansına bağlı olarak yıllık (son 12 aylık) inşaat malzemeleri ihracatı 32,95 milyar dolara gerilerken, değer olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. İhracat yıllık bazda miktar olarak ise yüzde 15,9 gerileyerek 54,93 milyon tona indi. Ortalama yıllık ihracat birim fiyatı yüzde 22,4 artarak 0,60 dolar/kg seviyesinde gerçekleşti.

2023 yılı şubat ayında inşaat malzemeleri ithalatı ise geçen yılın şubat ayına oranla yüzde 10’luk artışla 893 milyon dolara yükseldi. İthalat miktar olarak bir önceki aya göre azalırken, 280 bin 201 ton seviyesinde gerçekleşti. İnşaat malzemeleri sanayi ithalat birim fiyatı 2023 yılı şubat ayında 3,19 dolar/kg olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 arttı.

Ekonomi ve finans çevreleri tarafından dikkatle izlenen rapora göre, inşaat malzemeleri sanayisinde alt sektörlerin ihracat performansı da 2023 yılı şubat ayında genel olarak geriledi. Şubat ayında yaşanan depremin etkisi inşaat malzemeleri sanayi alt sektörleri ihracatını sınırladı. Buna karşın alt sektörlerde farklı eğilimler de görüldü.

İhracat birim fiyatları yükseldi

2023 yılı şubat ayında sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat birim fiyatları 2022 yılı şubat ayına göre yüksek gerçekleşti. Küresel emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki gerileme eğilimine rağmen fiyatlar geçen yılın üzerinde kalmaya devam etti. 2023 yılı şubat ayında mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31,8 daha yüksek seviyede gerçekleşirken, demir çelik ürünlerinde ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 17,1, prefabrik yapılarda yüzde 19,1, ağaç ve ahşap ürünlerde ise yüzde 9,9 arttı. Sadece metal bazlı ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 0,6 düştü.

Reklam

2023 yılı şubat ayında sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat miktar olarak geçen yılın şubat ayının altında gerçekleşti. Bir alt sektöre ise artış yaşandı. Miktar olarak düşüşlerde depremin ve pazarlardaki yavaşlamanın etkisi görüldü. 2023 yılı şubat ayında 2022 yılı şubat ayına göre miktar olarak ihracat düşüşleri demir çelik ürünlerinde yüzde 44,3, mineral, taş ve toprak ürünlerde yüzde 41,1 oldu. Metal bazlı ürünlerin ihracatı yüzde 27,3, prefabrik yapıların ihracatı yüzde 61,7 azaldı. Kimyasal bazlı ürünlerin ihracatı ise miktar olarak yüzde 2,7 arttı.

2023 yılı şubat ayında sekiz alt ürün grubunun altısında ihracat değer olarak düştü. İki ürün grubunun ihracatı ise aynı döneme göre değer olarak arttı. 2023 yılı şubat ayında bir önceki yılın şubat ayına göre değer olarak ihracat düşüşü demir çelik ürünlerde yüzde 34,8, metal bazlı ürünlerde yüzde 27,6, mineral, taş ve toprak ürünlerde yüzde 22,5 ve prefabrik yapılarda ise yüzde 54,2 oldu. Kimyasal bazlı ürünlerde ihracat değer olarak yüzde 5,1 ve elektrik malzemelerinde ise yüzde 0,6 oranında artış gösterdi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan