Takip Edin

Sektörel Gündem

İklimlendirme sektöründen ocakta 525 milyon dolarlık ihracat

Türkiye iklimlendirme sanayisinin ihracatı, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 artarak 525,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin ocak ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 yükselerek 19,4 milyar dolar oldu.

Ocakta iklimlendirme sektörünün dış satımı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 artarak, 525,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En fazla dış satım Almanya’ya

Ocakta en fazla ihracat 59,9 milyon dolar ile Almanya’ya yapıldı. Almanya’yı, 39 milyon dolar ile Rusya, 36,6 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 34,6 milyon dolar ile İtalya takip etti. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Fransa, İspanya, Polonya ve Irak oldu.

İklimlendirme sektöründe en fazla ihracat yapan il 196,7 milyon dolar ile İstanbul iken İstanbul’u, 62,3 milyon dolar ile Manisa, 49,6 milyon dolar ile Kocaeli, 37,8 milyon dolar ile İzmir ve 37,4 milyon dolar ile Bursa takip etti.

TİM verilerine göre, sektör, ocakta ülkenin toplam ihracatından yüzde 2,7 pay aldı.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı (İSİB) Mehmet Hakkı Şanal, İklimlendirme sektörü olarak ocak ayında 525,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini, sektörün yurt dışında pazarlamadan satışa, iletişimden uygulamaya kadar tüm paydaşları ile koordineli ve verimli bir şekilde ilerlediğini söyledi.

“En büyük hedefimiz dış ticaret fazlası veren sektör olmak”

2023’te dış ticaret fazlası veren sektör olmayı en büyük hedef olarak belirlediklerini belirten Şanal, “Bünyemizde kurduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Merkezinden gelen raporlar ve ihracatçılarımızdan aldığımız görüşler doğrultusunda yurtdışı ticaret heyetlerinden, fuar katılımlarına, alım heyetlerinden yurtdışı eğitim -B2B görüşmelerine kadar 30’u aşkın faaliyetin planlamasını yaptık ve hayata geçiriyoruz.

Şu ana kadar yurt dışında Slovakya, Moskova ve Suudi Arabistan’da 3 adet fuara ihracatçılarımızla birlikte katıldık. Ayrıca bu hafta İsrail’de B2B görüşme toplantısı organizasyonu ile Senegal’de Milli Katılım organizasyonu yapıyoruz.” dedi.

Şanal, Kahramanmaraş depreminin kendilerini derinden etkilediğini ifade ederek, “Deprem felaketine üreticilerimiz hem kendi imkanları ile hem de birlik olarak TİM bünyesinde verdikleri destekle tek yürek oldular. Sektör olarak maddi yardımlarımızla birlikte özellikle konteyner üretimi ve yerleştirilmesi ile depremzedelerin ısınma ihtiyaçlarına yönelik desteklerde bulunuyoruz.

Bununla birlikte sektörümüz bu büyük felaketten üretim anlamında etkilenmedi. Üreticilerimiz daha çok Marmara, Ege ve Orta Anadolu Bölgesinde yerleşik olduklarından üretimlerine devam ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan