Takip Edin

Sektörel Gündem

İhracatta nicelik değil nitelik önemli

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım, ihracattaki sorunların çözümüne odaklanmanın önemini vurguladı. “GTO’ya kayıtlı Suriyeli firma sayısı iç savaştan önce 14 iken şimdi 3 bin 200 oldu” diyen Başkan Yıldırım, yeni ekonomik değerler yaratırken yerel ekonomiyi de korumaya odaklandıklarını ve haksız rekabet oluşmaması için çalıştıklarını anlattı.

Yayınlanma tarihi

-

Güneş DOĞDU SOYLU

Gaziantep ekonomisinin lokomotifinin ihracat ve ihracata yönelik üretimler olduğunu, bu nedenle küresel gelişmelerin şehir ekonomisini direkt etkilediğini bildiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım, ihracattaki sorunların çözümüne odaklanmanın önemini vurguladı. GTO Başkanı Yıldırım, ihracatta niceliğin değil niteliğin önemli olduğuna vurgu yaptı. Kent ekonomisine dair konuşan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım projeleri hakkında DÜNYA’ya özel açıklamalarda bulundu.

“Haksız rekabet olmaması için çalışıyoruz”

Suriyeli firmalar ile Türk firmalar arasında haksız rekabete sebep olacak herhangi bir uygulama olmaması için çalıştıklarını ifade eden Başkan Yıldırım, savaştan önce GTO’ya kayıtlı 14 Suriyeli firma var iken şimdi bu sayının 3 bin 200 olduğunu söyledi.

“Gaziantep dün sanayi kenti olmadı” diyen Başkan Yıldırım, başarılarının tarihi İpek Yolu üzerindeki şehrin köklü ticaret kültürüne, Antep Savunması’nda İmalat-ı Harbiye Fabrikası’nda kendi cephanesini üreten Tüfekçi Yusuf ’a dayanmakta olduğunu ifade etti. Yıldırım, “Gaziantep 100 yıldır sanayi kentidir, kendi girişimcisi, kendi sermayesi, kendi emekçileri ile beraber 100 yıllar boyunca da sanayi kenti olmaya ve küresel ekonomide başarılara imza atmaya devam edecektir” dedi.

Hedef kilo başına ihracat değerini artırmak

Gaziantep’te ihracatta artık niteliğe odaklanarak hedeflerinin kilo başı ihracat değerini yükseltmek üzerine belirlenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Yıldırım, “2022 yılında başta Avrupa olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki daralmanın olumsuz etkilerini biz de hissettik. Bunun yanında Rusya – Ukrayna savaşının devam eden etkileri, mevcut enflasyonist ortam, finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar gibi birçok sorunla mücadele ettiğimiz bir yıl geçirdik, işletmelerimizin verimliliği ve kârlılığı düştü.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen ihracatımızı yüzde 4,3 artırarak 10,5 milyar dolara taşıdık. Halâ dış ticaret fazlası vermeye devam ediyoruz. Eğer bu ihracat performansını artırarak devam ettirmek istiyorsak eğri oturup doğru konuşmalı, büyümenin temeline koyduğumuz ihracattaki sorunların çözümüne odaklanmalıyız. Şu an ihracat rakamlarımız niteliği değil niceliği ifade ediyor.

Yüksek ihracat rakamları düşük TL kaynaklı olup, ihracatçının kâr marjları ve satış miktarları düşmüş durumda. 2023 yılında ihracat hedefimiz şu kadar milyar dolar diyebilir ve hedefi tutturabiliriz de… Ancak bu sadece ihracatı niceliksel olarak tanımlar. Kârsızlığı, düşük kilo başı ihracat değerini, düşen rekabet gücünü, Pazar riskini ifade eder. Bizim niteliğe odaklanarak hedefimizi kilo başı ihracat değerini yükseltmek üzerine belirlememiz gerekir” ifadelerini kullandı.

“Irak’taki potansiyeli doğru değerlendirmeliyiz”

Gaziantep’in ihracatındaki pazarlarına bakıldığında ilk sırada Irak’ın olduğunu aktaran Başkan Yıldırım, “Geçen yılki ihracat pazarlarımızda ilk üçte Irak, ABD ve Suriye var. Irak’a ihracatımız yüzde 22,6 artmış. 1 milyar 978 milyon dolarlık ihracat ile ilk sırada.

Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz ile Bağdat’a yaptığımız ziyarette de gördüm ki Irak’ta mal ihracatından öte büyük bir potansiyel mevcut. Özellikle de müteahhitlik, altyapı ve hizmet ihracatını yeniden değerlendirmeliyiz. Bu konuda önümüzdeki süreçte Gaziantep iş dünyası ile Iraklı iş insanlarını bir araya getirecek çalışmalar yapmak için Irak Ticaret Bakanı ile heyetimiz mutabakata vardı” dedi.

“Suriye Masası’nın hedefi yerel ekonomiyi korumak”

Suriye’de yaşanan iç savaş ile başlayan göçü ilk karşılayan illerden biri olarak, büyük bir sorumlulukla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Başkan Tuncay Yıldırım, “Savaştan önce Odamıza kayıtlı Suriyeli firma sayısı sadece 14’iken bu rakam 2016 yılına geldiğimizde 700’e ulaşmıştı. 2022 yılı sonunda ise 3 bin 200 oldu. Sayısı hızla artan Suriyeli firmaların Türkçe, Türk iş kanunları ve prosedürleri, bankacılık hizmetleri ve diğer birçok konuda problem yaşadığını gözlemledik. Ortada beklenmedik bir durum vardı ve bunun doğru yönetilmesi gerekiyordu.

Gelen sermaye ve işgücü potansiyelinin yeni iş alanlarına, üretime ve istihdama yöneltilmeliydi. Bir meslek örgütü ve şehrin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda farkındalık yaratmak, dikkat çekmek, sorunları sahada tespit edip yetkililere aktararak çözüm aramak için 2016 yılında GTO Suriye Masası’nı kurduk. Yaptığı çalışmalar ile 2019 yılında Dünya Odalar Federasyonunun düzenlediği 11. Dünya Odalar Yarışmasının “En Sıra Dışı Projeler” kategorisinde birincilik alan Suriye Masası’nın temel hedefi aslında yerel ekonomiyi korumak” şeklinde bilgi verdi.

Haksız rekabet olmamalı

Başkan Yıldırım, “Yerel ekonomi zarar görmeden yeni ekonomik değerler yaratmak, haksız rekabeti önlemek ve birlikte çalışarak, birlikte üretebilmenin önünü açabilmek. Suriyeli firmalar ile Türk firmalar arasında haksız rekabete sebep olacak herhangi bir uygulama olmaması için çalışıyoruz” dedi

“Projelerin birbiri ile uyum sağlaması verimlilik ve kaynak israfı açısından kritik”

Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı bu özel yılda ekonomik mücadelenin de zorlu geçeceğini bilerek 30 binin üzerindeki üyelerinin önünü açmak, sorunlarının çözümü, ihtiyaçlarının karşılanması noktasında onların gür sesi ve güçlü temsilcisi olacaklarını bildiren Yıldırım, şu bilgileri verdi: “Odamız uzman kadrosu ile üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, üyesinin hızla gelişen ve değişen dünyaya uyumunu kolaylaştırabilmek için birçok hizmet sunuyor.

Hem hizmet birimlerimiz hem de iştiraklerimiz aracılığıyla üyelerimize eğitimden, dış ticarete, mesleki gelişime, endüstriyel tasarıma, yeşil dönüşüme, girişimciliğe, gastronomiye kadar birçok alanda hizmet veriyoruz. Tüm bunlarla beraber etkin ticari diplomasi ve lobi gücümüz ile mesleki konularda üyelerimizin beklenti, sorun ve çözüm önerilerini yetkililere ulaştırıp, sonuçlanmasını sağlamak için çalışıyoruz. 2023 ekonomik mücadelenin zorlu geçeceği bir yıl olacak. Bununla birlikte Cumhuriyetimizin 100.yılı olmasından dolayı da özel bir yıl.

Böyle bir yıl için en önemli projemiz, Gaziantep başarısının mimarları üyelerimizin önünü açmak, sorunlarının çözümü, ihtiyaçlarının karşılanması için onların gür sesi, güçlü temsilcisi olmak. Bugüne kadar üyelerimizin ve kentimizin hizmetine sunduğumuz onlarca projenin sürdürülebilirliğine odaklanmak. Bir projeyi hayata geçirmekten çok onun devamlılığını sağlamayı çok daha değerli buluyorum. Projelerimizin devamlılığını sağlamakla birlikte birbirlerini tamamlamasına da dikkat ediyoruz. Böylece hem verimlilik artıyor hem de kaynak israfı olmuyor.”

Ürününüz çevre kaygısı taşımıyorsa satılamayacak

“Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” ile pek çok işletmenin ilk ihracatını gerçekleştirdiğini ve yeni pazarlara açılma şansı elde ettiğini aktaran Başkan Yıldırım, “Merkezimizin yürüttüğü “How to be international?” projesi kapsamında 30 KOBİ’ye dış ticaret istihbarat koçluğu verdik, 60 kişiyi de dış ticaret alanında eğitim istihdamını sağladık. Aynı projeye bu yılda da devam ediyoruz. Tabi dış ticareti öğretmek ile iş bitmiyor. Çünkü artık geleceğin ekonomi politikalarına çevreci kaygılar yön veriyor. Eğer ürününüz çevreci kaygıyı taşımıyorsa en kaliteli, en ucuz ürün de olsa satamayacaksınız. Uyumlanmak, dönüşmek zorundasınız. İşte üyelerimizin yeşil dönüşüm sürecine rehberlik etmek hedefi ile “GTO Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi” kurduk, bu yıl aktif olarak hizmet verecek” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan