Takip Edin

Sektörel Gündem

İhracatçıya sağlanacak kefalet tutarı 40 milyar TL’yi bulacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, finansman sorununun çözülmesi amacıyla kurulan İGE AŞ’nin ihracatçıya bu yıl sağlayacağı kefalet tutarının 35-40 milyar liraya kadar çıkma potansiyeli bulunduğunu bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçının finansman sorununun çözülmesi amacıyla kurulan İhracatı Geliştirme AŞ’nin (İGE AŞ) gün geçtikçe büyüdüğünü ve bugüne kadar 21 milyar liranın üzerinde krediye kefalet sağladığını belirterek şunları kaydetti: “İGE AŞ’nin kefalet rakamını çok rahat şeklide ikiye katlayıp, bu yıl 35-40 milyar liraya kadar çıkma potansiyeli var.

Önümüzdeki dönemde TİM, birlikler ve ihracatçılar için iyi bir finans kaynağı olacak. Biraz süre lazım ama 3-4 sene içinde çok büyük bir çarpanla iyi bir destek sağlayacak. Yıl sonunda kadar 35-40 milyar liraya kadar zorlar diye düşünüyorum.”

“Yıl sonu hedefini rahat yakalarız” Dünyada devam eden resesyona rağmen 19,4 milyar dolarla ocak ayı ihracatının rekor kırdığını hatırlatan Gültepe, “Yıla aslında iyi başladık, şu durgunluğun olduğu noktada ihracattaki yüzde 10 artış oranı, hepimizi gelecekle ilgili daha fazla umutlandırdı.

Ülke ekonomisini, ihracatımızı, üretimimizi en az yüzde 10 büyütmeliyiz ki önümüzdeki dönemlerde ortaya koymuş olduğumuz hedefleri yakalamış olalım” diye konuştu.

Gültepe, ihracatın bu şekilde devam etmesi halinde 2023 yılı için 265 milyar dolar olarak belirlenen Orta Vadeli Program hedefinin çok rahat yakalanacağını dile getirerek şöyle konuştu: “Küresel dünyada neyin, ne şekilde değişeceği belli olmuyor.

İhracat hedefini normal sürecinde yakalayacağız gibi görünüyor. İnşallah dünya daha fazla normalleşir, PMI verilerinin Avrupa’daki gelişmesi, ABD’de ki büyüme rakamlarının yüzde 2’nin üzerinde çıkması, biraz daha dünyanın normalleştiğinin göstergeleri.

Bunlar pozitif olmaya devam edince ihracat da pozitif olmaya devam edecek.” Geçen yıl euro/dolar paritesinin 0,95’lere kadar gerilemesinin ülke ihracatında kayıplara neden olduğuna dikkati çeken Gültepe, “Biz Avrupa ve Euro Bölgesi ağırlıklı ihracat yapan bir ülkeyiz. Bu yılın ocak ayında 500 milyon dolar kayıp oldu, geçen yıla göre toplamdaki kayıp 15 milyar dolara yakın. Aslında geçen yıl ihracatımız 254,2 milyar dolar değil de 268 milyar dolar bandında olacaktı” ifadelerini kullandı.

“Ayak basmadık ülke bırakmayız”

Mustafa Gültepe, 2023 yılında 100’e yakın ticari heyet ziyareti yapacaklarını söyledi. Gültepe, “Sadece ocak, şubat, martta nerdeyse 25’e yakın ziyaret gerçekleştireceğiz. Hedef ülkelerimizden ayak basmayacağımız yer olmayacak” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan