Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

Kriz Kültürümüz Var, Covid 19’u da Layıkıyla Atlatacağız

Yayınlanma tarihi

-

Heavy Haulage

Heavy Haulage &Logistics Genel Müdürü Sadık Durmuş, Korona sürecini sektör olarak profesyonel bir şekide atlatacaklarını ifade ediyor.

“Son 2 yıldır hem ülkemizde, hem de komşu ülkeler, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika gibi, iş yaptığımız ülkelerde proje taşımacılığı durağan hal almıştır. Beraberinde ekipman ve mühendislik hizmeti ihracatında önemli yeri olan sektörümüz, bu yıl başı itibariyle meydana gelen pandemi ile birlikte bir kez daha olumsuz etkilenmiştir” diyen Heavy Haulage & Logistics Genel Müdürü Sadık Durmuş, Covid-19’la ilgili olarak şunları söyledi: “Üç ay öncesine kadar, içeride veya dışarıda mega-makro projeler olmamasına rağmen, sektörümüz, ekip-ekipman varlığını muhafaza edebilme adına orta ölçekli ve mikro seviyesindeki işlerle faaliyet lerine devam etmekteydiler. Ancak, başta Avrupa ve bölgemizde hızlı yayılan pandemi sebebiyle adeta hareket edilemez bir durum ile karşılaşıldı. Elbette, çark tamamen durmuş değil, önemi ve aciliyetine binaen ağır aksak devam eden bazı işler devam etmekte. Bu sektörel durgunluğun sadece bizde olmadığını, Avrupalı meslektaşlarımız ve Avrupa basınından takip ettiğim kadarıyla bizden iyi olmadıklarını görüyorum.

Hizmet sektörü ilk etkilenen sektörlerin başında geliyor

Faaliyet alanımızın hizmete dayalı bir sektör olması, bu gibi olağanüstü durumlarda ilk etkilenenlerden olmamız bir gerçektir. Son yirmi yılda, gerek global anlamda, gerek bölgesel anlamda bu denli olmasa da birçok krize maruz kalan sektörümüz,  her defasında kısa sürede toparlanıp gücüne güç, ekipmanına ekipman katarak büyüme başarısını gösterdi. Ulaştığı Sektörel gücüyle üç kıtanın değişik ülkelerinde mega düzeyinde  projelerde yerini aldı. İnancım ve temennim odur ki, bu pandemi krizi hem ülkemizde, hem dünyada bir an evvel kontrol altına alınır. Bizim gibi daha birçok sektörümüz daha fazla hırpalanmadan, gücünden güç kaybetmeden faaliyetlerine başlar.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Benim şahsi kanaatim; bizim sektör korona öncesi gibi olmayacak, birçok alanda olası değişiklikler ve evrilmeler bizde de olacak. Mesela en büyük merakım ham petrol fıyatlarının düşmesi sebebiyle başta gelirleri petrole bağlı ülkelerin yatırımları nasıl bir hal alacak? Klâsik olarak bu ülkeler yatırım bütçelerini varil petrol 60 USD üzerinden yapıyorlardı, gelinen bu noktada anlaşılıyor ki, tüm yatırım bütçe maliyet ve süreleri yeni duruma göre düzenlenecek. Bununla birlikte, tüm ihracat ve ithalat hususları da yeni fiyat politikalarına göre düzenlenecek. Korona sonrası para piyasası nasıl bir hareket gösterecek? Mesela ödeme süreleri zaten son yıllarda 90-120 güne kadar uzamıştı, bundan sonra nasıl bir süreyle karşımıza çıkacak. Tüm bu bilinmeyenler, sektörümüzün varlığının idamesi için hayati önem teşkil etmektedir. Tüm olumsuzluklara rağmen sektörümüzün korona sonrasına da hazırlıklı olduğunu söyleyebilirim. Bundan önceki krizlerden nasıl toparlanıp ayağa kalktıysa, edinmiş olduğumuz bilgi, beceri, tecrübe ve cesaretimize güvenerek, yeni bir yapılanma, ekipman modernizasyonu, farklı bir konsept ile bununda üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

Arkas Lojistik 38.5 milyon euroluk yatırımla lokomotif alacak

38,5 milyon euroluk yatırımla beş Euro Dual model lokomotif si¬parişi veren Arkas Lojistik, ilk etapta 2025 yılında lokomotiflerin üç tanesini teslim alacak.

Yayınlanma tarihi

-

Arkas Lojistik CE­O’su Onur Göçmez, demiryolun­da tarifeli seferlerle taşıma yapa­bilmek için lokomotif alınmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Göç­men, “Türkiye Demiryolu Ulaştır­masının Serbestleşmesi Kanunu ile özel sektöre lokomotif yatırımı yap­ma imkanı verildi. Uzun yıllardır demiryoluna hem ekipman hem de kara terminali konusunda yatırım yapan bir şirket olarak sektörde bir ilki gerçekleştirerek, Arkas Rail şir­ketimizin çatısı altında üç tanesini 2025 yılında teslim almak üzere beş lokomotif yatırımıyla tüm sektöre hizmet vermeyi planlıyoruz.

Bunun yanı sıra 700 adet öz mal vagonumu­za ek olarak 100 adet daha vagon alı­mı için çalışmalar yapıyoruz. Böyle­ce Arkas Rail halihazırda demiryo­lu ile taşımalarını gerçekleştirdiği Kayseri, Konya, Ankara, Gaziantep, Eskişehir gibi Türkiye’nin önde ge­len sanayi şehirlerinden yine Tür­kiye’nin en büyük limanlarına itha­lat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak” diye konuştu.

Devamını oku

Haber

Arkas, 38.5 Milyon Euro’luk Lokomotif Yatırımı Yaptı

Yayınlanma tarihi

-

Arkas, Türk lojistik  sektörüne bir yenilik getirerek lokomotif alıyor. 38,5 milyon Euro’luk yatırımla beş Euro Dual model lokomotif siparişi veren şirket, ilk etapta 2025 yılında lokomotiflerin üç tanesini teslim alacak. Çevreci lokomotiflerle Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden yine Türkiye’nin en büyük limanlarına ithalat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak. Anadolu şehirlerinin demiryoluyla limanlara bağlanmasının yerinde üretimi teşvik edeceğine inançla hareket eden ve 20 yıldan fazla süredir yatırımlarını bu doğrultuda yapan Arkas, “Lojistiğin Arkasındaki Güç” mottosu ile lojistik sektörünü geliştiren öncü yatırımlar yapan Arkas Lojistik çatısı altında kurduğu Arkas Rail ile ‘Arkas Anadolu Projesi’ kapsamında Cumhuriyet’in 100. yılında Anadolu’yu demiryolunun avantajını da kullanarak uygun maliyetlerle limanlara ve dünyaya bağlamak üzere ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Arkas Rail, 38,5 milyon Euro yatırımla Stadler Rail Valencia S.A.U. firmasından beş adet Euro Dual model, dizel ve elektrik ile çalışan lokomotif siparişi verirken 100’e yakın vagon alımı için de planlama yapıyor. Şirket, böylece müşterilerine daha düşük maliyet avantajlı, daha hızlı ve daha güvenli bir taşıma hizmeti sunmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, “Demiryolunda tarifeli seferlerle taşıma yapabilmek için lokomotif alınması çok önemliydi. Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Kanunu ile  özel sektöre  lokomotif yatırımı yapma imkanı verildi. Uzun yıllardır demiryoluna hem ekipman hem de kara terminali konusunda yatırım yapan bir şirket olarak sektörde bir ilki gerçekleştirerek, Arkas Rail şirketimizin çatısı altında üç tanesini 2025 yılında teslim almak üzere beş lokomotif yatırımıyla tüm sektöre hizmet vermeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra 700 adet öz mal vagonumuza ek olarak 100 adet daha vagon alımı için çalışmalar yapıyoruz. Böylece Arkas Rail halihazırda demiryolu ile taşımalarını gerçekleştirdiği Kayseri, Konya, Ankara, Gaziantep, Eskişehir gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden yine Türkiye’nin en büyük limanlarına ithalat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak. Diğer yandan Türkiye ile Avrupa arasında özellikle Almanya, Polonya gibi ülkeler ile artarak devam eden demiryolu konteyner taşımalarında karşılıklı blok tren seferleri ile hizmet verecek. Türk lojistik sektörüne yeni bir hizmet olarak sunacağımız bu yatırım liman lojistiği yani konteyner trafiğe odaklı, Kuzey’de Kartepe’de Railport ve Güney’de Mersin Yenice’de kara limanlarını destekleyecek bir faaliyet” diye konuştu.

 

Çevreci Lokomotifler

Lokomotiflerin en önemli özelliği ise çevreci olmaları. Sıfır karbon salınımı yapan elektrikli lokomotiflerin dizel motorunun da olması sayesinde elektrik bulunmayan demiryolu hatlarında veya elektrik hatlarında bir arıza oluşması halinde elektrik motorundan dizel motora geçerek taşımalarına kesintisiz olarak devam edebilecek.

Rota tarifeli seferlerle Avrupa ve demir İpek yolu

Son yıllarda önemi daha da artan komple lojistik uygulamalarının en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen,  Arkas’ın  Avrupa’nın en büyük intermodal lojistik terminali işletmecisi duisport ortaklığı ile  Kartepe’de kurduğu  kara terminali Railport’un 2024’te faaliyete geçmesi planlanıyor.  Railport, Avrupa’dan gelen ve Avrupa’ya gidecek trenlerdeki yükün tahliye edilip tekrardan elleçlenebileceği bir aktarma terminali olurken Arkas da Avrupa taşımalarını kendi lokomotifleri ile Kapıkule’ye kadar buradan gerçekleştirecek. Diğer yandan 2017 yılında BTK (Bakü-Tiflis-Kars) demiryolu hattında ilk demiryolu taşımasını başlatan Arkas Lojistik, geçtiğimiz yıl çatısı altında kurduğu şirketi Arkas Rail ile Çin-Türkiye Demir İpek Yolu’nda Marmaray bağlantısı ile transit olarak Avrupa’ya yük taşıyor. Yeni açılan bu taşımacılık koridorları Türkiye’nin ihracat yüklerini demiryolu ile başka yeni ülkelere taşıma imkânı sunarken, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle Avrupa ve Asya arasındaki transit yüklerin de Türkiye üzerinden taşınmasına, Türkiye’de demiryolu taşımalarına taleplerin artmasına, dolayısıyla yeni nesil lokomotif ve vagon yatırımlarının hızlanmasına olanak sağlıyor.

TKÜMAGAZİN

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

OYAK’tan Alman deviyle liman yatırımı

Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı şirketlerinden Alman devi Oldendorff, Türkiye’nin en önemli gruplarından OYAK ile ortaklığa imza atıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

OYAK Denizcilik, Alman Oldendorff’un iştiraki olan Iskolden Gmbh ile ortaklık kararı aldı. Yeni işbirliğiyle OYAK ve Alman ortağı Iskolden Taşımacılık ve Ticaret adlı şirkette ortak kontrol sahibi olacak.

Iskolden, İskenderun Körfezi’nde, dünyanın en büyük ve en üretken yüzen kömür aktarma terminallerinden birini işletiyor. 1921 yılında kurulan Alman devi Oldendorff, 60 ülkeden 4.500 çalışana sahip. Dünya genelinde 21 ofisi bulunan şirketin filosunda 700’den fazla gemi bulunuyor. Yıllık 5 milyar dolar ciro yapan şirket, filosundaki gemilerle her yıl yaklaşık 380 milyon mt dökme ve birim kargo taşıyor.

Hatırlanacağı üzere OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri, 2018’de Japonya’nın en büyük denizcilik şirketlerinden Nippon Yusen Kaisha (NYK) ile ortaklık kurmuş ve 110 milyon dolarlık yatırımla otomotiv odaklı OYAK Port projesini yapmıştı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan