Takip Edin

Özel Haber

Gençliğin dinamizmi; GENÇLER VİNÇ

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

GENÇLER VİNÇ

1996 yılından bugüne kadar her türlü indirme, bindirme tahmil, tahliye, çatı, ytong montaj işleri, nakliye, sepetli vinç ile cam silme, fabrika boyama işleri, iski, boru döşeme, ekipli makine taşıma işlerini büyük bir titizlikle gerçekleştiren Gençler Vinç, 500tona kadar verdiği ağır yük taşıma hizmetiyle müşterilerinden de tam puan almayı başaran bir firma. Gençler Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Loman Balcı ile bir araya geldik.

 

Firmanızın kuruluş süreci ve son 10 yıllık faaliyetlerine değinir misiniz?

Biz normalde 1996 yılında kurulmuş bir firmayız. Mermer, demir doğrama ve otomotiv üstüne faaliyet gösteren bir sektörden geliyoruz. 2008 yılında vinç sektörüne geçiş yaptık. 10 yıllık bir firma olmamıza rağmen kısa zamanda çok uzun bir yol aldık.  Bizim sektörümüzde bir firmayla aynı makine parkuruna sahipsen dost değilsin, rakipsin. Çünkü ister istemez yolun bir yerde o firmayla kesişiyor. 10 yıllık süreçte buralara gelmemizin sebebi işimizi sevmemiz, yenilik üretmemiz, doğru zamanda doğru hamleleri yapmamız ve bakış açımızın iyi olması, kaliteli personele sahip olmamız. Hep “daha iyiyi nasıl yaparız?”ı düşünen bir firmayız. Bugün İstanbul’da Gençler Vinç’i bilmeyen hiçbir firma yok. Kısa zamanda Gençler Vinç ismini herkes öğrendi. Bunda aslan payı personelimizin diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz dönemde kaliteli personel bulmak gerçekten çok zor.  Firma olarak bu personelimizle daha çok başarılara imza atacağız.

Bu başarılı personeliniz hakkında bira daha detay verebilir misiniz?

Bu konuyu örneklendirerek açıklamak isterim. Sektörümüzde 5bine yakın vinç firması bulunmakta. Bunların içerisinde toplasanız 10-15 firmada mühendis vardır. Bir firma kurumsallığa giderken kaliteli, bilgili kişileri bünyesine dahil etmek zorunda. İyi bir çalışma çıkartabilmek için bir makine mühendisi firmaya şart. Büyük projelerde makine mühendisinin önemi çok büyük. Biz bunu görerek firmamıza bir makine mühendisi aldık. Kendisine işletme müdürlüğü pozisyonunu verdik. Bize çok büyük katkıları oldu kendisine de teşekkür ediyorum.

 

Gençler Vinç’in kurumsallaşma sürecine değinir misiniz?

İlk olarak büyüme aşamasındaki eksikliklerimizi giderdik.  Yapmamız gerek şeylerin hepsini yaptık. Bu işler sadece makine almak ile olmuyor. Ofisimizi daha kurumsal hale getirdik. Garajımızı yeniledik. Personelimizin kılık kıyafetini iş güvenliği standartlarına getirdik.  İş güvenliği çok önemli bir kriter bizim için. Kimseye bir şey olmaması için iş güvenliğine çok önem veriyoruz.  Komple yenilendik. Daha güçlü bir Gençler Vinç olarak sektördeyiz.

2018 yılı Gençler Vinç için nasıl geçti? 2019 yılı için ön görüleriniz nelerdir?

2018 yılı malum, sektör bir krize yakalandı. Bu tüm sektörleri etkileyen bir kriz oldu. Gençler Vinç olarak biz bu süreçte diğer firmaların aksine pek bir sıkıntı yaşamadık. Tabi tam istediğimiz gibi de geçmedi. Birçok etken oldu bu süreçte. 2019 yılında bunların düzeleceğine inanıyorum ama alınan yaraların kolay kolay geçeceğini düşünmüyorum.

Vinç sektörünün sorunları ve bu sorunların çözümleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

En büyük sorunumuz vermiş olduğumuz hizmetin karşılığını alamamamız. Vincimizi kiraladığımız zaman ödemelerimizi alamıyoruz. Bir tahsilât sorunu yaşıyoruz. Bunun nedenlerinden biri firmalar olarak birbirimize destek olmamamız.  İşte a firmasının bizde hesabı varken, faturasını ödemiyorken başka bir mobil vinç firması gidip o firmanın  işini yapabiliyor. Bu yüzden birçok sıkıntılar ortaya çıkıyor. Ama bilmiyor ki yarın aynı sorunu kendisi de yaşayacak. Biz bu zamana kadar Gençler Vinç olarak hiçbir vinç firmasının alacağını ödemeyen bir müşteriye vinç göndermedik, göndermeyeceğiz de.  Ama işte meslektaşlarımız bu konuda bize yardımcı olmuyor. Birbirimizle görüşerek, sosyal medyadan sesimizi duyurarak bu sorunu önleyebiliriz. Biz birbirimizi idare etmediğimiz sürece bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz.  Tabi burada vinç derneklerine de çok büyük sorumluluk düşüyor. Ama bu konu üzerinde çalışma yaptıklarını düşünmüyorum.  Sorun çok büyük. Kayıplar bizim kayıplarımız. Hangi işletmeci arkadaşımla görüşsem çok büyük meblağlara varan tahsil edemedikleri hesapları olduğunu görüyorum.

Gençler Vinç olarak hizmet ihracı kapsayan çalışmalar yürütüyor musunuz?

Konuyla ilgili birkaç komşu ülkede görüşmelerimiz mevcut. Alt yapılarımız bunlara uygun. Yabancı ülkelerde kiralama yapma çalışmalarına başladık. Birkaç projemiz var. Olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.

Necati Balcı / Gençler Vinç

Almanya’da çok uzun bir süre vinç operatörlüğü yaptım.  Almanya’da o dönemlerde bile özellikle iş güvenliği konusunda çok yüksek bir hassasiyet vardı. Gerekli önlemler alınmadan asla sahaya girilmezdi. Çalıştığım yıllar boyunca hiçbir kaza meydana gelmedi. Umarım bu alandaki hassasiyet ülkemizde de gösterilir ve iş kazaları gibi acı olaylarla karşılaşmayız.

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Haber

Bursa Ağır Vasıta’nın DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, Bursa Gemlik’te Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma ve lojistik sektörünün dinamik firması Bursa Ağır Vasıta’nın Gemlik’teki yeni DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetleri verecek olan merkez 11.200 metrekarelik alanda hizmet verecek. Yoğun ilginin görüldüğü açılış töreninde, Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve üst yönetimi, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur ile şirket yöneticileri hazır bulundu. Törenin ardından Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ve Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur TKU MAGAZİN DERGİSİ  için özel açıklamalarda bulundu.

 

“Muhsin Koçaslan, “DAF ile 2006 Yılında Başlayan Birlikteliğimizin 16. Yılının Heyecan ve Gururunu Yaşıyoruz”

Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı açılış konuşmasında Bursa Ağır Vasıta ile DAF grubunun yıllardır süregelen dostane ticari ilişkilerine değinerek şunları dile getirdi: “DAF ile 2006 yılında başlayan birlikteliğimizin 16. yılının heyecanını ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bursa Gemlik’te bulunan tesisimiz 4.200 metrekare kapalı, 7000 m2 açık alanıyla aynı anda 30 araca hizmet verebilme kapasitesindedir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin tam ortasında bulunan, Gemlik Serbest Bölge’ye, Gemlik Limanı’na ve önemli yol güzergahlarına yakın konumda olan tesisimizin iç dizaynı; yedek parça bölümünden, ofislerinden, atölye bölümlerine kadar, tamamen DAF kurumsal kimlik kuralları baz alınarak, özenle yapılmıştır. Kalitesi, ürün çeşitliliği, ülkemizdeki yatırımları, satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarısı, ikinci el organizasyonlarıyla ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından olan DAF ile birlikte başladığımız bu ticaret yolculuğumuzun, uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır. DAF Gemlik tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta”

Açılışı töreni sonrası okurlarımız için özel açıklamalarda bulunan Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan şunları dile getirdi: “1999 yılında Koçaslanlar Otomotiv Ltd. Şti. hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olarak sektöre adım attım. Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü maalesef uzun sürmüyor. Çünkü ülkemizde bir yapıyı kurmak ve büyütmek değil onun kurumsal olmasını sağlayıp uzun ömürlü bir karakter sahiplenmesi, şirketin 3. hatta 4. nesillere aktarılması oldukça zor. Bu zorlukları yakından bildiğimiz için şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta. Burada görev tanımları ve kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır. İçindeki tanımlar ve çerçeve net olunca aile firmamızın sürekliliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemiyle birlikte insanların ticarete bakışları ve ticari anlayışları da değişti.  Bu değişiklik beraberinde doğal olarak ticaretin şeklini de değiştirdi. Firmalar eski, geleneksel ticari şekilden uzaklaşıp yeni dönem ticarete uyum sağlamak zorunda. Çünkü şunu bir kez daha gördük ki, piyasalarda her zaman çok güçlüler ayakta kalmaz. Her koşula, zamana, mekâna ve ortama ayak uyduranlar ayakta kalır.”

 

“Lojistiğin Yaşamsal Derecedeki Önemini Anladık”

Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ise okurlarımız için verdiği demeçte; “Bugün hizmete açtığımız tesisle DAF ve TIRSAN markalarının satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinde müşterilerimizin hizmetinde olacağız.  Çok yakın bir gelecekte Bolu bölgesinde de Bursa Ağır Vasıta’nın bir şubesini açacağız. Pandemiden sonra ülke olarak lojistiğin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Lojistiğin yaşamsal derecedeki önemini de önümüzdeki yakın süreçlerden öğreneceğiz. Bazı dünya ülkelerinin ihracatının büyük bir kısmını lojistik sektörü oluşturmakta. Örneğin Polonya; bizden oldukça küçük bir ülke. Uluslararası taşımacılıkla lojistik sektörünün bu ülkeye kazandırdığı katma değer çok ama çok yüksek.”

 

Bursa Ağır Vasıta A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Uğur da açıklamasında; “17 yıldır Koçaslanlar bünyesinde çalışmaktayım. Yapmış olduğumuz tüm işler tamamen müşteri odaklı. Holdingimizin yarattığı istihdam, yaptığı yatırımlar ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamakta. Türkiye’nin özellikle batı yakasında öncü bir kuruluşuz. Bu tesis DAF için Türkiye’de yapılmış olan en büyük tesis. Bu tesis için yaklaşık 40 trilyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Devamını oku

Özel Haber

İlklerin Firması VESA Platform

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de personel yükseltici platform sektörüne yön veren firmalardan biri olan VESA Platform, dünyadaki en iyi personel yükseltici platform üreticileri arasında ilk 10’a girmek gibi oldukça büyük bir hedefe sahip. VESA Platform Kurucu Ortağı – Elektrik-Elektronik Mühendisi İbrahim Başcı firmasını anlattı.

“VESA Platform olarak firmanızın faaliyet konularından bahseder misiniz? Yerli imalata verdiğiniz katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?”

“VESA PLATFORM, ulusal ve uluslararası alanda ‘Personel Yükseltici Platform’ sektörüne yenilikçi ve kaliteli çözümler getirmek amacıyla Şubat 2019’da Konya’da kurulmuştur. Personel yükseltici platformlar için oluşturulmuş EN 280 standardını referans alarak; rekabetçi, teknolojik ve yenilikçi ürünler üretip personel yükseltici platform pazarında kendine yer edinmeyi planlamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına; çeşitli çalışma yüksekliklerine sahip paletli, araç üstüne montajlı ve kendinden yürüyüşlü-lastik tekerlekli gibi modellerle sektöre hizmet verme amacındadır. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Türkiye’de bir ilk olan; tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli, örümcek platform projesi olan T18AJ’yi ortaya çıkararak ürünü ticarileştirmiştir. Daha sonra 28m çalışma yüksekliğine sahip araç üstü V28 modelini üretmiştir. Yakın zamanda tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği SPR serisi 4×2 kendinden yürüyüşlü 18m ve 22m platformları İSTANBUL SHIPYARD’a teslim ederek özel projelere uygun çözümler sunabileceğini ispatlamıştır.”

 

VESA Platform Çözüm Demek!

VESA Platform, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği disiplinlerinin buluşmasıyla, ürünlerini tamamen kendisi tasarlayıp, mühendislik hesaplamalarını ve analizlerini yapabilmekte, makinelerin yazılımlarını kendi bünyesinde geliştirerek sorunsuz (trouble-free) ürünler üretebilmektedir. Aynı zamanda bu yapı sayesinde sektörün gereksinimlerine, müşteri taleplerine, ürün üzerindeki özelleştirmelere hızlıca çözümler sunabilmektedir.

 

“2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Türkiye pazarınızda nasıl bir yeriniz nasıl olacak?”

Genç bir firma olduğumuz için öncelikli hedefimiz VESA Platform’un ismini, ürünlerini ve kalitesini sektöre tanıtmak. Ürettiğimiz makinelerle insanların yüksekte güvenle çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden ‘insan hayatı’nın hiçbir maddi değerle kıyaslanamayacağının bilincinde olarak, emniyet sisteminden kesinlikle taviz vermeden ve bu bilinci fiyat odaklı yaklaşan müşterilerimize de aşılamaktır. Kaldı ki Türkiye’de üretilen her personel yükseltici platformun EN 280 standardına uygun şekilde üretilmesi yasal zorunluluktur ve istisnasız şekilde emniyet sistemine sahip olmalı ve platformlarda bu standarda uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Yurtdışında ciddi görüşmeler yürütmekteyiz, bunun meyvelerini yıl sonuna doğru toplayarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak ve Türk malının kalitesini dünyaya da göstermek istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl için, sektörün yurtdışı en az bir fuarına katılmak ve bu fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz.  Ürün gruplarımızda ise tasarımını tamamladığımız T25AJ model 25m çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformumuzun imalatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Devamını oku

Özel Haber

HBA AKÜ’den Lityum Aküler

Yayınlanma tarihi

-

Lityum akü üretimine başlayan HBA Akü bu alanda oldukça başarılı bir performans sergileyerek piyasadan önemli talepler alacağının sinyalini verdi. Konuyla ilgili HBA Akü Genel Müdürü  Ali Baykal’la konuştuk.

Uzun süredir lityum akü Ar-Ge’sinde önemli aşamalar katettiklerini dile getiren Baykal, “Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Manlift, eklemli platformların lityum akülerinde çok güçlü bir performans elde ettik” ifadelerini kullandı.

HBA Akü’nün  manlift sektörüne yönelik üreteceği yerli lityum akülerle sektöre büyük bir ivme kazandıracaklarını iddia eden Baykal, “Lityum akülerde performans oldukça yüksektir. Makaslı platformlar için örnek vermek gerekirse; kurşun asit akümülatörlerde %80 deşarja kadar çalışma voltaj aralığı yaklaşık 24V-20V iken lityum pil gruplarında 25.6V-24V’tur. Lityum gruplarda voltaj deşarj eğrisi yataya yakın olduğundan dolayı, günlük kullanımda, makinada performans düşüşü olmamaktadır. Bununla birlikte kurşun asit akümülatörlerden yaklaşık 1/3 oranında daha az hacme sahip olduklarından dolayı talebe göre günlük kullanımda büyük akülü makinaların ulaştığı kullanım süresine de kolaylıkla ulaşılabilinir”.

“Lityum Akülerde de Aynı Özveri ile Hareket Edeceğiz” 

Baykal şu şekilde devam etti: “Lityum akü ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık beş yıldır lityum aküler tasarlayıp üretmekteyiz. Kullanmış olduğumuz ürünlerde önceliğimiz kalite ve performans. Kurşun asit akülerde her zaman ürünümüzün ve yapmış olduğumuz işlerin arkasında olduğumuzu müşterilerimiz bilmektedir. Lityum akülerde de aynı özveri ile hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish