Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

Galaksi Platformu’n yeni yatırımı göz doldurdu.

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Galaksi Platform Vinç Kiralama 2004 yılında İbrahim Aparan tarafından temelleri atıldı. Galaksi Platform Genel Kadir Aparan 2012 yılında babasından bayrağı teslim aldı. Gelişen Platform sektörünün “kiralama” olarak güçlendiği yıllarda kendinden yürüyüşlü makina parkurunu oluşturup hizmetlerine başladı. Son dönemde yaptığı yeni makine yatırımları ile göz doldurmaya devam ediyor.

. Taşıma Kaldırma Magazin Dergisi olarak son dönem yeni yatırımları hakkında Galaksi Platform Limited Şirketi Genel müdürü Kadir Aparan ile son yatırımları hakkında özel röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Galaksi Platform kısa olarak faaliyet konusu hakkında bilgi verlrmisiniz?

Galaksi Platform Merkezi Ümraniye vinç, platform, manlift, örümcek platform, sepetli Platform kiralaması yapmaktadır. Türkiye’nin tüm illerine profesyonellikten şaşmadan vinç ve platform kiralama hizmeti veriyoruz.6 metre ‘den 103 metre ’ye kadar platform ve vinç makinalar parkurunda bulunmaktadır.

 Bunun için araç parkurumuzun iş güvenliği standartları uygunluğu ve periyodik bakımları makine mühendisleri tarafından yaptırıyoruz. Operatör personelimizi iş güvenliği eğitimleri ve sertifikaları düzenli olarak yenilenmekteyiz.

 

2021 yılının ilk çeyreğinde Acarlar makineden yaptığınız, yatırım hakkında bilgi verimisiniz? Neden Acarlar makine tercih sebebiniz oldu?

Bildiğiniz üzere Dünyayı saran covid19 salgını 2020 mart ayı ile ülkemizde etkiledi. İlk salgın sonucu 3 aya yakın bir duraklamayı firma ve sektörümüz yaşadı.2020 Ağustos ayı ilk kapanmadan sonra işlerimiz açıldı ve eskiye göre bir projelerde yer alıyoruz. Yatırımı 2020 sonu gibi düşündük, sektörümüzün alımları biraz daha kura bağlı. Kur çıpasının istikrarsız olması, yatırımlarımızı duraklakttı.2021 yılı projelerde önemli bir rol aldık, devam eden projelerimize ihtiyaç gerektiğinden Acar makine ’den bir paket anlaşması yaptık. Parkurumuz ’da her türlü makine çeşitliliğine sahibiz. Acarlar makine tercihimiz ise gösterdikleri kolaylık, Acarlar Genel Müdürü Serkan Acar, Pazarlama Müdürü Serhat Dunay ve satış sonrası hizmetlerin gösterdiği ilgi ve alaka bizleri bu yatırımda Acarlar makineyi tercih etmememizin en büyük etken oldu. Toplam 5 adet makine aldık. Dizel olarak HA 16 RTJ d 4×4,HA 18 PX  ,20  RTJ PRO d4X4 üç adet 2 adet akülü eklemli HA 15 IP makine parkurumuza kattık.

Aparan, konuşmasını şöyle sonlandırdı” Yatırımlarımız devam edecek. Birçok proje işlerinde yer almaya başladık. Kendi makinalarımızın tüm detaylı kontrollüleri, bilinçli teknik bakım alanında bilinçli firmalar yapmaktadır”dedi.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Endüstriyel İş Makinaları

Yuntes Makine Dolphin’le Çok Güçlü

Yayınlanma tarihi

-

1996 yılında Konya’da sektörel yolculuğuna çıkan takım tezgâhı konusunda uzman Yuntes Makine gelinen süreçte birçok ülkeye ihraç ettiği Dolphin markası ve Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin gibi piyasanın önemli bölgelerinde açtığı şubelerle kurumsal bir firma olmanın gerekliliğini yerine getirirken aynı zamanda da uluslararası bir marka olmayı da başarmış durumda. Yuntes Makina Genel Müdürü Yunus Derebağ’la firması ve sektör hakkında konuştuk.

Endüstriyel takım tezgâhı dendiği zaman akla ilk gelen firmanın Yuntes Makine olduğunu kaydeden Derebağ, “Sanayiciyle hep iç içe olduk. Üreticilerin üretimlerinin daha kaliteli ve hızlı olabilmesi için 1996 yılından itibaren yoğun bir faaliyet içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Dolphin

Endüstriyel ürünlerin ülkemizde genellikle ithal ürünler olduğunu belirten Derebağ, “Biz ise Türkiye’nin geleceği bakımından tabii ki kendi imalat sürecimizi planladık. Bu yüzden forklift ithalatı yaparken, yerli ve milli duygularımızın rehberliğinde imalat yapmak istedik. Bunun için Spartek Firması’nı kurduk. Hemen akabinde de Dolphin Forkliftleri’nin üretimine başladık. 2015 yılında başladığımız bu imalata her yıl pazar payını artırarak devam ediyoruz” dedi.

 

Lityum Pilli Elektrikli Forkliftler Yolda!

Açıklamalarında forklift sektörünün Pazar hareketliliğine de değinen Derebağ, “İSDER’in raporuna göre ülkemiz pazarına giren yıllık ithal forklift sayısı yaklaşık 15 bin adeti bulmakta. Bu çok yüklü bir paranın dış piyasaya akması demek. Tecimsel olmayan, tamamen ülkemiz için bir şeyler yapmak adına çok zorlu bir sürece girip yerli imalata imza atmayı başardık ve Dolphin’i piyasalarla tanıştırdık. Demin de belirttiğim gibi pazar payımızı her yıl yüksek oranlarda artırıyoruz. AR-GE departmanımız bizim için çok önemli. Bu birimdeki arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içerisinde. Çok kısa bir zamanda lityum pilli elektrikli forkliftlerimizi piyasaya süreceğiz. Bu forkliftlerimizi artık istediğimiz zaman hızlı şarj edebileceğiz ve bu şarjla ürünler çok daha uzun süre çalışabilecek. Ürünlerimiz şu an test aşamasında ve yaklaşık 3 ay sonra da seri üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa ve Japon menşeli forkliftlerin şu an dünya piyasalarını ele geçirmiş olduğunu söyleyen Derebağ, “Bu markaların çok yüksek adetlerde üretimleri söz konusu. Çok büyük teşvikleri bulunmakta. Bu konuda biz devlerle yarışıyoruz diyebilirim. Çin menşeli ürünlere gelince, bunlarla da fiyat konusunda rekabet zorluğu yaşıyoruz. Yani yerli piyasada bir yandan pahalı ama kaliteli Avrupalı markalarla yarışırken bir yandan da altyapılarından dolayı ucuz Çinli markalarla amansız bir rekabet içerisindeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde forkliftlerimiz çalışmakta. 30 tane bayimiz bulunmakta. Markamıza olan yoğun talep bayi ağımızı da her geçen gün büyütmekte. Bu konuda yoğun bir talep alıyoruz. Ama bu konuda çok hassasız. Detaylı bir inceleme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Tecrübenin Sektördeki Adı; ARICI Vinç İşletmeciliği

Yayınlanma tarihi

-

Dinamik kadrosu ve yeniliklere kolay uyum sağlayan teknolojik altyapısı ile vinç sektörünün öncü şirketlerinden biri olan ARICI Vinç makine parkuruna yaptığı yatırımlarla da birçok sektöre üstün hizmetler sunmakta. ARICI Vinç İşletmeciliği Ltd. Şti Genel Müdürü Hidayet Arıcı firması hakkında konuştu.

Sektörün en eski isimlerinden biri olduğunun bilgisini veren Arıcı, “1971 yılında Konya Sanayisi’nde çocuk yaşlarda çalışmaya başladım. Tabii o dönem Konya, kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkânlara sahip mütevazı bir karakter profiline sahipti. 1989 yılında kendi firmam olan Arıcı Vinç İşletmeciliğini kurdum. O dönem sektörden bir abimizin tornasında kendi hiyaplarımı yapmak için mücadele ettim. Bunu da başardım. 10 tonluk bir hiyap ürettik. Ürettiğimiz bu hiyap o dönem Konya’daki en büyük hiyaptı. Bu üretim sürecimiz HİDROKON kurulana kadar devam etti. Konya’da sanayinin çok hızlı büyümesi, iş potansiyelinin çok olması ve müşteri portföyümüzün zenginliğiyle ARICI Vinç İşletmeciliği kurumsal kimliğini kazandı” ifadelerini kullandı.

2004 yılında yeni yerimize taşındıklarını belirten Arıcı “Yine bu süreçte bir mobil vinç alma fikrimiz gelişti. Bu yüzden Almanya’ya gittik ve ürünümüzü aldık. Bu ürün 90 tonluktu ve Konya’ya ilk gelen mobil vinçti. 2008 yılında da 200tonluk vincimizin siparişini verdik. Aldığımız hiyaplarla, mobil vinçlerle ve forkliftlerle makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü oldukça zenginleştirdik” şeklinde konuştu.

Zengin Makine Parkı

Son olarak firmasının ürün parkı hakkında bilgi veren Arıcı şunları dile getirdi: “Makine parkımızda 250, 200, 160, 80, 75, 35,20, 10 tonluk mobil vinç ve hiyaplarımız, 36mt sepetli platform, 3-16ton arası çeşitli tipte forkliftlerimiz, tırlarımız, dorselerimiz, kayar kasalarımız bulunmakta.  Eski ürünleri pek tercih etmiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi sürekli yenilemekteyiz.”

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

OTONOM FORKLİFT VE İSTİFLEME MAKİNELERİ TANITILDI

Yayınlanma tarihi

-

Forklift ve istif makinelerinde otonom teknolojiler Quick Lift Makine – Yale Türkiye tarafından tanıtıldı.

Forklift, istif makinesi, depolama ekipmanları sektöründe Yale ürün grubuyla faaliyet gösteren Quick Lift Makine, Koç Holding Tasarım Entegrasyon ekibiyle geliştirilen forklift ve istifleme makinelerini tanıttı. WIN Eeurasia Fuarı’nda hazırlanan Yale marka otonom cihazlar büyük ilgi çekti.

 

‘’Otonom cihazlar 24 saat durmaksızın çalışabiliyor’’

Otonom makinelerin özellikleriyle ilgili bilgi veren Yale Türkiye-Quick Lift Marka Müdürü Barış Can, “Forklift ve istif makinelerin otonom dönüşümünü yapıyoruz. Yerli çözüm ortaklarımızla birlikte bu dönüşüm için çalışıyoruz. Dünyada ve Türkiye’de otonom cihazlar son dönemde oldukça yaygınlaştı. İşletmeler piyasada olan otonom cihazları kullanıyordu, farklı işler içinse manuel makinelere ihtiyaç duyuluyordu. Sergilediğimiz ürünler hem otonom hem manuel olarak kullanılma özelliğine sahip. Böylece işletmelerin farklı türde makinelere yatırım yapmasına gerek kalmıyor. Otonom cihazlar 24 saat çalışabiliyor” dedi.

 

Akıllı makineler, akıllı çözümler…

Doğal navigasyon yöntemi kullanan sistem, çalışacağı alanı kendisi öğreniyor ve ekstra bir yönlendirmeye ihtiyaç duymuyor. Sistem ayrıca makinelerin anlık olarak takibi, kullanım oranları, çalışma esnasında hangi noktalarda hangi sebeplerden dolayı durdukları gibi verileri analiz edip raporlama yapabiliyor. Böylece üretim süreçlerinde nerelerde iyileştirmeler yapılabilir, verimlilik artırılabilir, detaylı analizlerle karar vermeniz mümkün olabiliyor.

 

Otonom cihazların yük pozisyonlama hassasiyeti 2 mm’ye kadar sağlanabiliyor. Sistem sadece taşımada otonom olmanın ötesinde, pek çok entegrasyona da açık hale getirilebiliyor. Yerli çözümler ve yazılımlarla daha birçok avantajı bir arada sunan Yale otonom forklift ve istif makineleri, üretim maliyetlerine olumlu etki yaparak verimliliği de artırıyor.

 

Fabrikada tamamen otonom çalışan Yale forklift ve istif makineleri enerji doluluk oranlarını kendisi takip ediyor. Bataryası azalan istif makinesi, kendini şarj edip tekrar çalışma sahasına dönerek kaldığı yerden işine devam edebiliyor.

 

Yale geniş ürün hattıyla dikkat çekti

Öte yandan fuarda ikinci bir stantla müşterilerine Yale’in dizel ve akülü forklift seçeneklerini sergileyen Quick Lift, istif çözümleriyle de dikkat çekti. İleri teknolojisi, güçlü ve sağlam yapısıyla işletmelerin ihtiyacı çözümleri tek çatı altında toplayan Yale, geniş ürün hattı sayesinde avantajlı çözümleri bir arada sundu.

 

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish