Takip Edin

Son Dakika

Ford Otosan mühendisleri, Henry Ford Teknoloji Ödülü’nü kazandı

Yayınlanma tarihi

-

Ford Otosan mühendislerinin “LaserSonix Q” projesi Henry Ford Teknoloji Ödülü’ne layık görüldü  

Türk otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, sopranoların sesi ile bardağı çatlatabilmesinden esinlenerek geliştirdiği teknolojiyle bir ilke daha imza attı. Tamamı Ford Otosan çalışanlarından oluşan bir ekibin geliştirdiği, ses dalgalarını kullanarak parçalarda hata olup olmadığını tespit eden “LaserSonix Q” projesiyle otomotiv sektörünün kurucusu Henry Ford adına verilen tek teknoloji ödülü olan Henry Ford Teknoloji Ödülü’ne (HFTA) layık görüldü.

  AKILLI ÜRETİM TEKNOLOJİ

Ford Otosan’ın kurum içi girişimcilik programı kapsamında, akıllı üretim teknoloji kampanyasında bir fikir olarak başlayan “LaserSonix Q” projesi,  tamamı Ford Otosan çalışanları tarafından geliştirilmiş donanım ve yazılımdan oluşan patentli teknolojisiyle,  üretim parçalarını operatörlerden bağımsız bir şekilde % 100 gerçek zamanlı olarak kontrol edilmesini sağlıyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

ÜÇAY’ın Evjet’i ile İstanbul Bu Kış Verimli Isınacak

Yayınlanma tarihi

-

Üçay Grup’un yaşam alanlarındaki usta arama sorununa çözüm sunan şirketi Evjet, ‘kışa hazırlık paketi’ ile bu kış İstanbulluların ısıtma giderlerini düşürmeyi hedefliyor. Evjet, bu kapsamda İstanbul’daki ev ve işyerlerine ‘kombi bakımı ve petek temizliği’ hizmeti vererek, tüketicilerin yıllık ısıtma maliyetlerini yüzde 10’lara varan oranlarda düşürmeyi planladıklarını açıkladı.

İstanbul’da soğuklar giderek yüzünü gösteriyor. Soğuyan havalarla birlikte evlerde ve işyerlerinde kışa hazırlık başladı. Yaşam alanlarında kışa hazırlık, kombi bakımı ile başlıyor. Çünkü kışın konforlu, güvenli ve verimli ısıtma sağlamak için kombi bakımı ve radyatör temizliği yaptırmak kritik önem taşıyor.

Evjet, “kışa hazırlık paketi” ile evlerde ve işyerlerinde yapılacak ‘kombi bakımı ve petek temizliği’ hizmeti için bütçe dostu bir kampanya gerçekleştiriyor.

Evjet’in kışa hazırlık paketi ile yaşam alanlarında; güvenli, konforlu ve verimli bir ısıtma sağlamayı hedeflediklerini belirten Üçay Grup Ar-Ge Direktörü Volkan Demir,  kombi bakımının önemine dikkat çekti:

Yıllık ısıtma maliyetlerini yüzde 10 düşürüyor

Reklam

“Periyodik bakım, kombi kullanıcılarına birçok avantaj sunuyor. Özellikle doğalgaz faturalarının cep yaktığı şu günlerde tüketicilerin yıllık ısıtma maliyetlerini yüzde 10’lara varan oranlarda düşürüyor.

Gaz sızıntısını ve patlama riskini önlüyor

Kombi bakımı, tasarrufun yanı sıra güvenli yaşam alanları da sunuyor. Çünkü periyodik bakımı yaptırılmayan kombiler, ölümcül olan karbon monoksit gazı yayabiliyor. Gaz sızıntısı, patlama riskini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle evlerde ve işyerlerinde güvenli yaşam için kombi bakımı, hayati önem taşıyor.

Kombinin ömrünü uzatıyor, peteklerde daha iyi ısınma sağlıyor

Periyodik bakım ile olası sorunları erken tespit edip, onarmak, ileride oluşabilecek yüksek onarım maliyetlerini önlemek ve böylece kombinin ömrünü uzatmak mümkün. Çünkü periyodik olarak bakımı yapılan 10 kombiden yalnızca 3’ü ilk altı yılda onarıma ihtiyaç duyuyor. Düzenli yıllık bakım yapılmayan her 10 kombiden 6’sı ise ilk altı yılda onarıma ihtiyaç duyuyor.

Reklam

Konforlu ve verimli bir ısıtma için kombi bakımı kadar önemli bir diğer husus da radyatör temizliğidir. Periyodik bakım ile radyatör borularında tıkanıklık oluşturabilecek kirleri temizlemek gerekiyor. Çünkü borularda ve radyatörlerde tıkanıklık oluşturan kirler, radyatör verimini düşürüp, hem konfor şartlarını bozuyor hem de ısıtma giderlerini yükseltiyor.

Bütçe dostu kampanya

EVJET olarak, gerçekleştirdiğimiz “kışa hazırlık paketi” ile kombi kullanıcılarına bütçe dostu bir kampanya sunmayı hedefledik. 1 Kasım’a kadar devam edecek kampanya kapsamında kombi bakımı ve petek temizliği hizmeti için oldukça makul bir fiyat belirledik. Bu kampanya ile İstanbul’da kombi bakımı ve petek temizliği yapılmayan ev ve işyeri kalmamasını hedefliyoruz.

Kampanyadan yararlanmak isteyenler; Evjet.com ve AppStore ile Android Market’te yer alan Evjet mobil uygulaması üzerinden kayıt oluşturabilecek. Bu kapsamda insanlara hem zaman tasarrufu ve hem de online ödeme kolaylığı sunuyoruz” dedi. 

TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

Anadolu Isuzu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne  25 adet Otobüs Teslimatı 

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne 25 adet otobüs teslimatını gerçekleştirdi. Modern ulaşım ihtiyaçlarına yanıt veren Citibus ve Novo Citi otobüsler  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından kent sakinlerine daha konforlu, güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir hizmetler sunulmasında kullanılacak. 

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, belediyelere ve toplu ulaşım ve taşıma hizmeti veren işletmelere yönelik satışlarını tam zamanında gerçekleştirdiği teslimatlarla devam ediyor. Anadolu Isuzu, son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne 14 adet Citibus ve 11 adet Novo Citi araç teslimatını gerçekleştirdi.

Araçların teslimatı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Isuzu yetkililerinin katılımı ile 6 Eylül 2023 tarihinde Tekirdağ Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle gerçekleşti. Teslim törenine Tekirdağ Milletvekilleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdin Eral, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TEKULAŞ Genel Müdürü İlyas Küçükmidil ve Tekirdağ Ulaşım Hizmetleri görevlileri katıldı. Törende Anadolu Isuzu’yu Satış Direktörü Yusuf Teoman, Otobüs Satış Müdürü Murat Küçük ve Otobüs Bölge Satış Sorumlusu Ozan Şimşek temsil etti.

Anadolu Isuzu tarafından üretilen midibüs ve otobüsler, özellikle toplu ulaşım ve servis taşımacılığı hizmetlerinde belediyelerin ve işletmecilerin taleplerini başarıyla karşılıyor. Anadolu Isuzu’nun Çayırova’daki yenilikçi “Akıllı Fabrika” altyapısına sahip modern tesislerinde ürettiği midibüs ve otobüsler, yurt içindeki ve yurt dışındaki belediyelerden büyük ilgi görüyor. Yüksek performanslı, dayanıklı ve çevreci motorları, gelişmiş teknik ve güvenlik özellikleri ile beğeni toplayan Isuzu midibüs ve otobüs modelleri, düşük bakım ve işletim maliyeti avantajları ile rekabette fark yaratıyor.

Isuzu Citibus: Sınıfının en geniş ve en yüksek yolcu kapasitesine sahip otobüsü 

Reklam

Anadolu Isuzu’nun 9,5 metrelik toplu taşıma otobüsü Isuzu Citibus kendi segmentinde rakipsiz özelikleri ile büyük beğeni topluyor. Isuzu Citibus, dar sokakları olan metropollerin ve daha düşük nüfuslu kentler de dahil olmak üzere birçok transit güzergahta hizmet sunan belediyelerin ihtiyaçları için tasarlandı. Isuzu Citibus, daha geniş ebatlara sahip toplu taşıma otobüsleri ile karşılaştırıldığında, düşük yatırım ve işletme maliyetleri, üstün manevra kabiliyeti ve yüksek yolcu kapasitesi ile modern şehirler için ideal bir ulaşım çözümü olarak öne çıkıyor.

Citibus’ın sunduğu düşük yatırım ve işletme maliyetleri sayesinde belediyeler, toplu ulaşım rotalarını mümkün olan en verimli ve ekonomik biçimde yönetme olanağına kavuşuyor. 205 HP güç üreten yüksek performanslı ve otomatik şanzımanlı, Euro 6 emisyon standartlarına uygun motora sahip olan Citibus, geniş iç hacmi, engelliler için kolaylık sağlayan tekerlekli sandalye rampası ile aracın erişilebilirliğini artırıyor ve tüm yolcular için engelsiz bir yolculuk olanağı sağlıyor. EBS, ABS, ASR, entegre retarder, yokuş tutucu, bağımsız havalı süspansiyon ve entegre CCTV sistemi, yoğun şehir trafiğinde sürücü ve yolcular için üstün güvenlik sunuyor.

Devamını oku

Haber

MNG Kargo, Laska iş birliğiyle karbon emisyonunu azaltıyor

Yayınlanma tarihi

-

Kusursuz teslimat ile herkesin hayatına değer katma vizyonuyla sektörün geleceğine yönelik yatırımlarını sürdüren MNG Kargo, iş süreçlerini sürdürülebilirlik politikası doğrultusunda geliştirmeye devam ediyor. Bu anlayıştan hareketle, yeşil teknoloji şirketi Laska ile hayata geçirdiği “Atık Lastikleri Çevre Dostu Yöntemlerle Sürdürülebilir Malzemelere Dönüştürme Projesi” kapsamında atıkları geleneksel yöntemlerin aksine Laska’nın geliştirdiği ileri teknoloji sayesinde sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler üzerinden doğaya saygılı biçimde dönüştürüyor.  

Yirminci yılını kutlayan Türkiye’nin öncü firmalarından MNG Kargo, sahip olduğu gelecek vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarıyla Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlıyor. Sürdürülebilirlik anlayışını benimseyen şirket, Laska ile bir yıl önce başlattığı iş birliği kapsamında, kullanım ömrünü tamamlamış araç lastiklerinin çevre dostu yöntemlerle geri kazanılmasını sağlıyor. MNG Kargo, atık lastik geri kazanım projesi kapsamında kullanım ömrünü tamamlayan araç lastiklerini Laska’ya teslim ederek atık lastiklerin sebep olduğu kirliliğin önlenmesine destek oluyor. Projenin ilk yılında toplamda 18.240 kilogram ağırlığındaki araç lastiğini geri dönüştürülmek üzere ayrıştıran MNG Kargo, kullanılmış lastiklerin temiz ve fosil yakıtlara alternatif sürdürülebilir iki ayrı ham maddeye (yenilenebilir yakıt ve karbon siyahı) dönüştürülmesine katkı sağlıyor.

Proje kapsamında 13 ton ham petrol tüketiminin önüne geçildi

 Yenilikçi projede Laska’nın geliştirdiği iklim teknolojisi sayesinde toplamda 16 ton karbon emisyonunun ve 8 ton yenilenebilir yakıtla aynı miktarda fosil yakıt tüketiminin önüne geçen MNG Kargo, aynı zamanda karbon siyahı üretiminden kaynaklanan yaklaşık 13 ton ham petrol tüketimini de önlemiş oldu.

“Toplumsal sorumluluklarımıza odaklanarak hareket ediyoruz”

Reklam

 Laska iş birliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunanMNG Kargo Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Veysi Armağan Kesen, “MNG Kargo olarak, toplumsal sorumluluklarımızın bilincinde çalışmalar hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda attığımız önemli adımlardan bir tanesi de Laska ile hayata geçirdiğimiz ve birinci yılını tamamladığımız proje oldu. Taşımacılık süreçlerinde eskiyen araç lastiklerini Laska’ya teslim ederek atık lastiklerin sebep olduğu kirliliğin önlenmesine destek oluyoruz. Bu sayede karbon ayak izimizi küçültürken döngüsel ekonomi anlayışını kullanarak atık lastiklerin çevresel bir sorun ve ekonomik bir kayıp olmaktan kurtarılmasına katkı sağlıyoruz. Projenin ilk yılında, kullanım ömrünü tamamlamış toplamda 18.240 kilogram ağırlığındaki araç lastiğini geri dönüştürülmek üzere ayrıştırdık ve geri kazanım sürecinin ardından, kullanılmış lastiklerin temiz ve sürdürülebilir iki ayrı ham maddeye (yenilenebilir yakıt ve karbon siyahı) dönüştürülmesine katkı sağladık. Projenin ilerleyen dönemlerde de başarılı sonuçlar getireceğine inanıyoruz.” dedi.

 

Girişimlerinin faaliyetlerine dair açıklamada bulunan Laska kurucusu ve CEO’su Onur Güdü, Laska olarak tüm üretim faaliyetlerini ekonomi ve ekoloji arasındaki dengeyi merkeze alan sosyal girişimcilik anlayışı ile yürüttüklerini belirterek, “Dünyanın kirli ve maliyetli üretim/tüketim alışkanlıklarını ancak üretim süreçlerine bütünsel bir bakış açısı ile yaklaşan ve etki yaratma fikrine odaklanan projelerle değiştirmek mümkündür. Bugünün kurumsal firmaları kâr maksimizasyonu yerine kâr optimizasyonuna odaklanarak topluma ve çevreye faydalı projelerle ilgilenmektedir. Bu noktada MNG Kargo’nun bizimle bu yolu eş zamanlı olarak yürüme sorumluluğunu kendi iş modeline entegre etmesi daha sürdürülebilir bir dünya için oldukça önemlidir.” dedi.

Onur Güdü, atık lastik yönetiminde köklü değişim için kendi sektöründe öncü adımı atarak atıklarını düzenli olarak Laska’ya teslim eden MNG Kargo’ya sürdürülebilirlik faaliyetlerine sağladığı katkı, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında atık lastiklerin çevre dostu yöntemlerle geri kazanılması için gösterdiği çaba ve bir sosyal etki girişimi olarak çalışmalarına gösterdiği destek için teşekkür ettiklerini belirtti.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan