Takip Edin

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

CMİ Mühendislik İnşaat’ta Durmak Yok

Yayınlanma tarihi

-

1997 yılında yenilenebilir enerji sektöründe proje geliştirici yerel ve uluslararası firmalara imalat, montaj ve servis konularında çözüm ortağı olarak kurulan Genba Grup’un firmalarından  CMİ Mühendislik İnşaat, temel faaliyet alanları AR-Ge ve enerji sektörü olmakla birlikte; sektörün teknik malzeme, mühendislik ve kaliteli hizmet ihtiyaçlarını da karşılamakta.  Her geçen gün büyümekte olan şirket, yurtdışında da Fas, Romanya, Pakistan, Hollanda ve Sırbistan’da toplamda 250’i aşkın çalışanı ile hizmetlerine devam ediyor. CMİ Mühendislik İnşaat İş Geliştirme Koordinatörü Can Özkan’la firması hakkında konuştuk.

Açıklamalarında rüzgar endüstrisine değinen firmasının bu alandaki faaliyetleri hakkında bilgi veren Özkan; “Küresel rüzgâr endüstrisi için 2020, yıllık %53 büyüme ile tarihteki en iyi yıl olmuştu. Hem küresel tedarik zincirini hem de proje süreçlerini kesintiye uğratan zorlu pandemi döneminde bile bir yılda 93 GW’tan fazla rüzgâr enerjisi kurulumu, rüzgâr endüstrisinin inanılmaz dayanıklılığını kanıtladı. 93 GW’lık yeni kurulum küresel birikmiş rüzgâr enerjisi kapasitesini 743 GW’a çıkardı. Bu, yılda 1,1 milyar ton CO2 azaltımı anlamına geliyor. Bütün bunlar özellikle Paris Anlaşması ve COP 26’da belirtilen, 2025 ve 2030 hedeflerine ulaşım için çok iyi gelişmeler ancak Climate Action Tracker’ın mayıs 2021’de yayımladığı analizine göre, bildirilen planlar yüzyılın sonuna kadar 1,5 dereceden daha çok ısınmaya yol açacak. Hatta planların tamamen uygulandıkları durumda bile 2,4 derecelik bir artış olacak. Bu tahmin Rüzgar sektörünün belirtilen hedeflerin çok daha üstünde bir büyümeye sebep olacağını ve Türkiye’nin hem yetişmiş insan kaynağı hem de jeopolitik konumumuz sayesinde küresel sektörün kilit bir noktası haline geleceğini gösteriyor. Genba olarak ülkemizde sektörün ilklerinden olarak yine bu büyümeyi desteklemeye ve öncülük etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında firmasının 2022 yılı hedeflerine de değinen Özkan; “2022 yılı için öncelikle üretim alanımızı 2’ye katlayarak müşterilerimizin taleplerine daha rahat karşılık verebileceğiz. Her zaman inovasyonun önce kalite ve sürekli iyileştirme çalışmalarıyla olduğuna inandığımızdan hali hazırda mevcut olan ISO 9001 ve diğer sertifikalarımızın yanında kalite sistemimizin kapsamını IATF 16949 sertifikasını da alarak genişletip firma değerlerimiz arasında bulunan “Sıfır Hata Yaklaşımını” pekiştireceğiz.  Buna ulaşmak için bütün üretim sistemimizi tekrardan ele alıp dijitalleşme çalışmalarına ve yalın üretim çalışmalarına hız verdik. Bu kapsamda proseslerimizi anlık takip edecek ve maksimum verimlilikle en değerli kaynağımız olan insan kaynağımızı en verimli şekilde kullanmayı planlıyoruz. Her geçen gün ekibimize yeni katılan ekip arkadaşlarımız ve mevcut personelimiz için devamlı eğitimler planlıyoruz. Üst yönetimimizin en çok üzerine titrediği konulardan biri motivasyonu hep üst seviyede tutmak, dolayısıyla mevcut personel motivasyon sistemimizi geliştirmek de 2022 planlarımız arasında.” ifadelerini kullandı.

 

Enerji Odaklı Online Mağaza

Küresel ısınma ile mücadele ve daha yeşil, sürdürülebilir bir gelecek çabasına ulaşmak için sadece rüzgâr türbinleri, güneş enerji santralleri, hidroelektrik santralleri ya da biyo-yakıt tesisleri gibi büyük ve endüstriyel çözümler yeterli değildir aynı zamanda bireysel önemler de önemlidir. Bunun için 2023 yılına aktive edeceğimiz enerji odaklı online mağazamızı hazırlıyoruz. Burada kişiler solar aydınlatma çözümleri gibi yenilenebilir enerji sistemleri ile çalışan teknolojilere tek adresten ulaşacak ve Türkiye’nin her yerinden yeşil enerji ile çalışan ürünlere sahip olabilecekler.  Yenilenebilir enerji tamamıyla geleceğe yapılan bir yatırımdır. Bir söz vardır “ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi ikinci en iyi zaman bu gündür” diye. Bu bakış açısıyla Genba olarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın AB projesi olan Re-You (Renewable Youth Energy / Yenilenebilir Gençlik Enerjisi) projesine elimizden gelen her türlü desteği vermekteyiz.

Özkan sözlerine şu şekilde son verdi; “Son olarak firmamızdan bahsederken üstünden geçtiğim gibi Ar-Ge bizim için çok önemli. Bunun için yeni üretim alanımızı inşa ederken aynı zamanda Ar-Ge merkezimizi de kurarak projelerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Mevcutta zaten bir ekibimiz Balıkesir Teknokent’te bulunan ofisimizde çalışmalarına devam etmektedir. Bu projelerin de 2022 yılı içinde tamamlanacak olanlarını tamamlandıklarında sizlerle paylaşıyor olacağız.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish