Takip Edin

Sektörel Gündem

Eximbank’ın desteği önemli yatırım kredileri de açılmalı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe, Eximbank kredilerinde ihracatçıya 70 milyar TL ek desteği ‘olumlu’ bulduklarını belirterek, “Asıl beklentimiz Merkez Bankası’nın reeskont kredilerine dönük. Yatırım kredilerinin açılmasını bekliyoruz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN

Türkiye ihracatının önemli kalemlerinden hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü buğdayda hasat dönemi startını Silivri’de verdi. Hasada katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçıların döviz artsın gibi bir beklentiden çok sürdürülebilir ve enflasyon oranında artan bir kur politikası istediğini söyledi.

Eximbank kredilerinde ihracatçıya 70 milyar TL ek desteği ‘olumlu’ olarak yorumlayan Gültepe, “Asıl beklentimiz Merkez Bankası’nın reeskont kredilerine dönük. Yatırım kredilerinin açılmasını bekliyoruz” dedi.

“Avrupa’da daralma olmazsa ihracatta artış sürer”

2028’de 400 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydeden Gültepe, ihracatın yarısının Avrupa’ya yapıldığını ve büyük bir pazar olduğunu vurguladı. Gültepe, “Son bir yılda Avrupa Birliği tarafında biraz talepte daralmalar yaşanıyor.

Reklam

Özellikle Rusya ve Ukrayna savaşının etkilerinden dolayı ve Türkiye’de maliyetlerin artması ile hem talepte düşme var hem kayma var. 2023’ün ilk 6 ayında Avrupa’ya yüzde 2,6’ya yakın bir artış var. Ama önümüzdeki dönemlerde hem siyasi ilişkiler gelişir talepte de bir daralma, ekonomide de bir durgunluk olmazsa ihraat rakamlarının özellikle temmuz-ağustostan sonra artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

“13 milyar doları tutturacağız”

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Y Başkanı Kazım Taycı, Türkiye’de ciddi bir üretim artışı olduğunu ve bu yıl 21 milyon ton buğday rekoltesi beklendiğini duyurdu. Bu yıl arpa tarafında da 8.5 milyon tonluk bir rekolte beklediklerini belirten Taycı, “Otorite, buğday tarafında ton başına bin TL’lik bir sübvansiyon desteği verdi. Arpayla ilgili de 500 TL.

Bu tabii çiftçinin son derece hoşuna giden destekler. Bundan dolayı görüyoruz ki tahıl ürünlerinde her geçen yıl ekim alanları daha fazla genişlemekte ve büyümekte. Bu da bizim ihracat şansımızı daha fazla artırmaktadır” ifadeleri kullandı.

Haziran sonu itibariyle 5.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdikleri bilgisini paylaşan Taycı, “Yılın ikinci yarısı ilk yarısından her zaman biraz daha hareketli ve yüksektir. Dolayısıyla 13 milyar dolarlık hedefi yakalayacağımız kanaatindeyiz Yani her yıl yaklaşık yüzde 8’lik bir büyüme performansını devamlı korumaktayız” açıklamasında bulundu.

Reklam

Türkiye’nin en stratejik sektörünün tarım olduğunu söyleyen İMİB Başkanı Rüstem Çetinkaya da “Yerin altını da üstünü de planlayarak, stratejik değerlendirelim. Yoksa, zengin toprakların, fakir bekçileri olmak zorunda bırakılırız” şeklinde konuştu.

“Ekmek fiyatlarında zam beklemiyoruz”

Kazım Taycı, son günlerde gündeme gelen ekmek fiyatlarına zam konusunu değerlendirdi. Taycı, “Şu anda zaten TMO ekmeklik buğdayda sübvanseli fiyat veriyor. Buğday fiyatları ve ekmek fiyatlarının yukarıda olmasının en temel sebebi enflasyon ile genel giderlerin ve girdi maliyetlerinin yüksek olması. Şu anda TMO dünya piyasalarının üzerinde bir buğday fiyatı açıkladı. Yıl sonuna kadar bakliyat ve hububat dahil tüm ürünlerde fiyatların stabil gideceğini öngörüyoruz. Fiyatlarda yükseliş beklemiyoruz. Çünkü hem dünyada hem de Türkiye’de ürün fazlamız var” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku

Trend olan