Takip Edin

Sektörel Gündem

Dünya fuarcılığının parlayan yıldızı Türkiye

TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı Cihat Alagöz, “2022 yılında ülkemizde düzenlenen pek çok uluslararası fuarın tam dolulukta düzenlenmesi, mevcut yerleşim planlarına 2023 yılında yeni salonların da eklenmesi ile sonuçlandı” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Pandeminin ortaya çıktığı döneme kadar istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olan fuarcılık sektörü, 2021 yılı itibariyle normalleşme sürecine girdi. TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı Cihat Alagöz, “2021 yılında düzenlenen bölgesel ve ulusal nitelikteki fuarlarımızın önemli bir bölümü pandemi öncesindeki katılımcı ve ziyaretçi sayılarına yeniden ulaştı. Uluslararası nitelikteki fuarlarımız da hedef ülkelerdeki ziyaretçi kitlelerinin kayda değer ölçekte ilgisine mazhar oldu” dedi.

TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı Cihat Alagöz, sektörü şöyle değerlendirdi: Pazarını korumak isteyen ilgi gösterdi Türkiye Fuarcılık Sektörü 2022 yılına büyük umutlarla başladı. Pandeminin kontrol altına alınması, geçmiş dönemde üzerimize çöken sis bulutunun 2022 yılında tamamen dağılmasını sağladı.

Türk özel sektörü geçmiş tecrübeleri ışığında mevcut pazarını korumak ve başkalarından boşalan pazarlara da nüfuz edebilmek amacıyla, daha fazla görünür olmayı tercih ederek 2022 yılında fuar katılımına daha fazla yöneldi. Avrupa ülkelerinin vize politikaları Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin Avrupa fuarlarına katılım ve ziyareti negatif yönde etkilemeye devam ederken, Rusya-Ukrayna savaşı da bu ülkelerdeki uluslararası fuarların katılım desenini değiştirdi. Ülkemizin yakın coğrafyasında yaşanan bu gelişmeler yabancı fuar katılımcısı ve ziyaretçisinin yönünün önemli ölçüde Türkiye’ye yönelmesini sağladı.

2023’te çok daha başarılı olacağız

Tüm bu gelişmeler, 2022 yılında ülkemizde düzenlenen pek çok uluslararası fuarın tam dolulukta düzenlenmesi, mevcut yerleşim planlarına 2023 yılında yeni salonların da eklenmesi ile sonuçlandı. Yurt içinde düzenlenen pek çok ulusal nitelikteki fuarın uluslararası statüye kavuşturulması çalışmaları büyük ivme kazandı.

2023’te çok daha başarılı olacağız 2022 yılında yaşanan bütün bu olumlu gelişmeler Türkiye’yi, dünya fuarcılık sektörünün parlayan yıldızı haline getirdi. Yeniden özgüvenini kazanan sektör, Türkiye’de düzenlenen başarılı fuarlarını yurt dışına da taşıma çalışmalarını hızlandırdı.

TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisimizin 2022 yılında gündeme taşıdığı pek çok konu başlığı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun öncülüğünde ilgili bakanlık ve kamu kurumları nezdinde çok süratli bir biçimde sonuca ulaştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un vizyoner ve yenilikçi yaklaşımıyla fuarcılık sektörünün de içerisinde yer aldığı “Hizmetler Sektörü”ne yönelik yürürlüğe konan yeni teşvik mekanizması da büyük bir mutlulukla karşılandı.

Türkiye Fuarcılık Sektörünün başarılarına büyük katkı

KOSGEB Fuar Teşvik rakamlarında gerçekleşen artışlar KOBİ’lerin fuar katılımlarının önemli ölçüde teşvik edilmesini sağladı. Türkiye Fuarcılık Sektörünün başarılarına büyük katkı sağlayan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt’a sektör adına teşekkürlerimizi sunar, dünya fuarcılık sektörünün parlayan yıldızı Türkiye’nin 2023 yılında çok daha büyük başarılara imza atacağı inancımı vurgulamak isterim.

Fuarlarla 20 milyar dolar katkı

Medyafors AŞ Genel Müdürü Hakan Ömer Gider, “Geçtiğimiz 2 yıllık dönemde hayatımıza giren kavramlardan bir de online kelimesi oldu” diye başladı söze. Fuarcılık için deneyimsel olarak ilk başlarda “sanal fuar”lar her ne kadar gündem olduysa da gerekli ilgiyi görmediğini anlatan Gider, “Fuarların kendine has bir tılsımı vardır. Bunu ancak katılanlar görür…” ifadesini kullandı. Medyafors AŞ Genel Müdürü Hakan Ömer Gider şu bilgileri verdi: “Bayim Olur musun?

Franchising & Markalı Bayilik Fuarı” olarak biz de katılımcı markaları nitelikli yatırımcı adayları ile dört gün boyunca bir araya getirmekteyiz. “Bayim Olur musun? Franchising & Markalı Bayilik Fuarı” doğru ve başarılı yatırımcıların bulunması için doğru bir buluşma ortamıdır.

Fuar Yenikapı Fuar Merkezi’nde yapılmaktadır. Bu yıl da yurt dışı “Franchising Fuarları”nın temsilciliklerini yapmaktayız.

30 milyonun üzerinde alıcı datasına sahip

21-23 Mart 2023’de yapılacak “VERSOUS Franchise Forum ve Fuarı” için firmaları Rusya Moskova’ya davet ediyoruz. CNR Holding AŞ CEO’su Ceyda Erem sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Fuar organizasyonları yüzlerce ürünün birebir görülebilmesini, yetkililerle yüz yüze görüşülmesini, ürünle ilgili detaylı bilgilerin alınmasını doğrudan sağlayan bir işleve sahiptir.

CNR Holding, fuarlara gelen yabancı alıcı sayısını artırmak amacıyla hayata geçirdiği Global Pazar İstihbarat Sistemi’ni (Business Intelligence Agency-BIA) etkin bir şekilde kullanıyor. 10 farklı dilde, yıllık 500 binin üzerinde çağrı gerçekleştiren CNR Data – B2B ekibi, 30 milyonun üzerinde alıcı datasına sahip.

4 farklı şehirde CNR Holding, 2022 yılında ekonomiye 20 milyar dolarlık katkı sağladı. Düzenlediği uluslararası fuarlarla Türk fuarcılık sektörünün küresel pazarda söz sahibi olmasını sağlayan CNR Holding, yurt içi fuarlarını, İstanbul, Ankara, Antalya ve Mersin olmak üzere 4 farklı şehirde hayata geçiriyor. Yılda ortalama 20 fuar düzenleyen CNR, yurt dışı fuarlarına da ağırlık vermeye devam ediyor.

Fuarların kendine has ‘tılsımı’ vardır

Medyafors AŞ Genel Müdürü Hakan Ömer Gider, “Geçtiğimiz 2 yıllık dönemde hayatımıza giren kavramlardan bir de online kelimesi oldu” diye başladı söze.

Fuarcılık için deneyimsel olarak ilk başlarda “sanal fuar”lar her ne kadar gündem olduysa da gerekli ilgiyi görmediğini anlatan Gider, “Fuarların kendine has bir tılsımı vardır. Bunu ancak katılanlar görür…” ifadesini kullandı. Medyafors AŞ Genel Müdürü Hakan Ömer Gider şu bilgileri verdi:

Bayim Olur musun?

Franchising & Markalı Bayilik Fuarı” olarak biz de katılımcı markaları nitelikli yatırımcı adayları ile dört gün boyunca bir araya getirmekteyiz. “Bayim Olur musun? Franchising & Markalı Bayilik Fuarı” doğru ve başarılı yatırımcıların bulunması için doğru bir buluşma ortamıdır.

Fuar Yenikapı Fuar Merkezi’nde yapılmaktadır. Bu yıl da yurt dışı “Franchising Fuarları”nın temsilciliklerini yapmaktayız. 21-23 Mart 2023’de yapılacak “VERSOUS Franchise Forum ve Fuarı” için firmaları Rusya Moskova’ya davet ediyoruz

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Deprem Acil Destek Kredi Programı genişletilmeli

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Programa ilişkin değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım programın sektörel kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Hatay ziyareti sırasında açıkladığı KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı iş dünyasından olumlu geri dönüşler alıyor fakat krediye ilişkin ek talepler de bulunuyor.

Bu taleplerden biri de Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, “KOSGEB’in deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve afetten etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsayan ilk 12 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli sıfır faizli kredi programını oldukça olumlu buluyorum ancak programdan sadece imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmelerin yararlanabiliyor olması ekonomik aktivitenin canlanması için yetersiz kalacaktır.

Özellikle hizmet sektörüne ait tüm NACE kodları ve perakende sektörü tüm alt dalları ile kapsam dâhiline alınmalı. Ayrıca destek kapsamına alınan mimarlık faaliyetleri de güncellenerek tüm alt sektörleri de kapsayacak bir hale getirilmeli” dedi.

30 bin KOBİ’yi kapsıyor

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlatmıştı. Program, deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsıyor. Bu durumdaki işletmelere ölçeklerine bakılarak 1 buçuk milyon liraya kadar hızlı finansman imkânı sağlanacak. Kredi programı ile 11 milyar liralık kredi hacmi ortaya çıkacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Yani işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanacak.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Huawei’nin yeni akıllı saati “Watch Ultimate” Türkiye’ye geliyor

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek.

Huawei açıklamasına göre, Huawei Watch Ultimate’in oluşturulmasında kullanılan bazı özellikler, üst düzey tasarım ve malzemelerle birlikte pazardaki akıllı saatler için yeni bir çıta belirliyor.

Birinci sınıf zirkonyum bazlı sıvı metal kasa, nanotech seramik çerçeve ve safir saat kadranı gibi dayanıklı malzemelerle tasarlanan cihaz, kullanıcıları her türlü açık hava macerasına (kara, yüksek tepeler veya denizin altında) veya önemli sosyal etkinliklere hazırlamak için lüks estetik ve akıllı özellikler sunuyor.

Üst düzey lüks saatlerde ve hassas cihazlarda bulunan yenilikçi yeni bir malzeme olan zirkonyum bazlı sıvı metal, Huawei Watch Ultimate ile ilk kez akıllı saatlere giriyor. Akıllı saat, kayalık araziler, sıcak çöller, akşam yemekleri ve günlük kullanım gibi her türlü ortama karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor.

Genellikle geleneksel üst düzey saatlerde bulunan benzersiz üç düğmeli kurulumla ilk kez donatılan saat, bu özelliğiyle işlevselliğinin kapsayıcılığını, işçiliğin karmaşıklığını ve gelişmiş etkileşimli deneyimi temsil ediyor.

Huawei Watch Ultimate, açık hava sporları ve su geçirmezlik performansıyla pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan