Takip Edin

Sektörel Gündem

Dorçe, volumetrik yapılarıyla sürdürülebilir şehirler tasarlıyor

Dorçe Prefabrik ve İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kayaalp, Dorçe Prefabrik ve İnşaatın, volumetrik (hacimsel) modüler çözümlerde modern inşaat yöntemlerini kullanarak enerji verimli üretim, az atık ve düşük hata riski sağladığını dile getirdi.

Yayınlanma tarihi

-

2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefi doğrultusunda 2019’da İklim Değişikliği Yasası’nda yapılan düzenlemenin ardından inşaat sektörünün de karbondan arınma sürecine girdiğini belirten Kayaalp, Dünya Yeşil Bina Konseyi (WorldGBC) tarafından yayınlanan verilere göre, inşaat sektörünün dünyadaki enerji kullanım payının yüzde 36 olduğunu aktardı.

Binalar ve İnşaat için Küresel Durum Raporu’nun ( The Global Status Report for Buildings and Construction), BM Çevre Programı (UNEP) kapsamında The Global Alliance for Buildings and Construction (GlobalABC) tarafından yayınlanan referans bir belge olduğunu ifade eden Kayayalp, 2021 raporunun (Buildings-GSR), inşaat sektöründen kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyede olduğunu ve sektörün enerji ile alakalı küresel karbon emisyonundaki oranının yüzde 38 (yaklaşık 13.5 milyar giga ton karbondioksit-GtCO2) olduğunu tespit ettiğini anlattı

Dorçe’den enerji verimli üretim

Dorçe’nin volumetrik (hacimsel) modüler çözümlerinin, inşaat sürelerini kalite ve güvenlikten (emniyetten) ödün vermeden kısalttığını anlatan Murat Kayaalp, geleneksel inşaat yöntemlerine kıyasla enerji veriminin daha yüksek olmasının önemli sebeplerinden birinin imalat sürecinin fabrika ortamında kontrol altında tutulması olduğunu ifade etti. Kayaalp, şantiyenin fabrikaya taşınmasıyla sahada ekipman, makine ve iş gücüne duyulan ihtiyacın önemli ölçüde azaldığını da kaydetti.

Daha az atık politikası benimseniyor

Transparency Market Research verilerine göre, küresel inşaat atıklarının 2025 yılına kadar yıllık 2.2 milyar tona ulaşmasının beklendiğini belirten Kayaalp, Dorçe Prefabrik ve İnşaat tarafından geliştirilen ve gerçekleştirilen volumetrik modüler inşaat projelerinde tasarım ve imalat süreçlerinin kontrollü bir fabrika ortamında yönetilip gerçekleştiği için inşaat atıklarının minimize edilebildiğini anlattı. Kayaalp, “Geri dönüştürülebilir malzeme tercihleriyle de daha az atık politikası benimsenmiş olunuyor. Modern İnşaat Yöntemleri, Dorçe’nin volumetrik (hacimsel) modüler çelik yapılarının üretim süreçlerinde İmalat ve Montaj için Tasarım (Design for Manufacturing & AssemblyDfMA) ve Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling – BIM) gibi modern inşaat yöntemleri kullanılmasıyla malzeme gereksinimi net olarak belirlenirken harcanan zaman ve hata riskini en aza indiriyor” ifadelerini kullandı.

Volumetrik (hacimsel) modüler yapı çözümleriyle, Yeşil Bina ve Sürdürülebilirlik kapsamında BREAM, LEED ve DGNB gibi üst düzey sertifikasyon ve standartların entegrasyonunu çok daha etkili ve verimli gerçekleşebildiğini belirten Murat Kayaalp, Dorçe Prefabrik ve İnşaatın, eksi 50 derecelere varan sert hava koşullarının hüküm sürdüğü Kazakistan’ın maden sahalarında konaklama şehirlerinden, +60 derece hava koşullarına sahip Katar’da yer alan ve 4 bin kişi kapasiteli bölgenin en büyük pandemi kompleksini tamamlamış bir şirket olduğunu dile getirdi. Kayaalp, “İsviçre’deki modüler anaokullarından, Doğu Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yer alan ve yüz binlerce mültecinin konakladığı entegre mülteci tesislerine kadar konut, hastane, askeri tesisler gibi birçok farklı projeye ve sektöre hizmet ediyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Huawei’nin yeni akıllı saati “Watch Ultimate” Türkiye’ye geliyor

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek.

Huawei açıklamasına göre, Huawei Watch Ultimate’in oluşturulmasında kullanılan bazı özellikler, üst düzey tasarım ve malzemelerle birlikte pazardaki akıllı saatler için yeni bir çıta belirliyor.

Birinci sınıf zirkonyum bazlı sıvı metal kasa, nanotech seramik çerçeve ve safir saat kadranı gibi dayanıklı malzemelerle tasarlanan cihaz, kullanıcıları her türlü açık hava macerasına (kara, yüksek tepeler veya denizin altında) veya önemli sosyal etkinliklere hazırlamak için lüks estetik ve akıllı özellikler sunuyor.

Üst düzey lüks saatlerde ve hassas cihazlarda bulunan yenilikçi yeni bir malzeme olan zirkonyum bazlı sıvı metal, Huawei Watch Ultimate ile ilk kez akıllı saatlere giriyor. Akıllı saat, kayalık araziler, sıcak çöller, akşam yemekleri ve günlük kullanım gibi her türlü ortama karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor.

Genellikle geleneksel üst düzey saatlerde bulunan benzersiz üç düğmeli kurulumla ilk kez donatılan saat, bu özelliğiyle işlevselliğinin kapsayıcılığını, işçiliğin karmaşıklığını ve gelişmiş etkileşimli deneyimi temsil ediyor.

Huawei Watch Ultimate, açık hava sporları ve su geçirmezlik performansıyla pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilirlik iş birliği

Kibar Holding grup şirketlerinden otomotiv tedarik sektörü üreticisi Assan Hanil, Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi Inovent ile iş birliğine giderek otomotiv endüstrisi için sürdürülebilir çözümler elde etmek adına önemli bir anlaşmaya imza attı.

Yayınlanma tarihi

-

Ar-Ge ve inovasyon odağındaki çalışmaları sonucu araç hafifletme, enerji verimliliği, biyoplastik hammadde gibi kritik alanlarda projeler üreten Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi Inovent arasındaki danışmanlık anlaşmasına yönelik toplantı Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, Sabancı Üniversitesi TÜMER (Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi) CEO’su Devrim Özaydın ve Akademik Direktörü Doç. Dr. Burcu Saner Okan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu iş birliği ile birlikte otomotiv endüstrisine yönelik yeni nesil polimer malzeme geliştirilmesi, karbon ayak izinin inovatif çözümlerle azaltılması ve araç hafifletme için çözümler sunulmasına ilişkin ortak projeler üretilmesi ve sektöre dair sürdürülebilir çözümler elde edilmesi hedefleniyor.

“Sektörümüzün geleceğini sürdürülebilirlik faaliyetleri belirleyecek”

Otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna katkı sunmaya devam ettiklerini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, “Artan faaliyetlerimiz ve üretimimizle doğru orantılı bir şekilde sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi de çeşitlendiriyor ve geliştiriyoruz. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliklerine son derece önem veriyoruz.

Sektörümüzün geleceği sürdürülebilirlik faaliyetleriyle belirlenecek. Biz de bu vizyon ışığında ürettiğimiz, özellikle hafifletme odaklı, verimlilik sağlayan ve sürdürülebilirliğe katkı sunan teknolojilerimizi kararlılıkla geliştirmeye devam edeceğiz.

Bugün Sabancı Üniversitesi Inovent ile başlattığımız bu değerli iş birliği ile de hem sektörün hem de ülkemizin sürdürülebilirlik yolculuğuna ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan