Takip Edin

İş Güvenliği

DOĞRU ELDİVEN KULLANIMI İŞ GÜVENLİĞİNİ VE İŞ PERFORMANSINI ETKİLİYOR

Yayınlanma tarihi

-

Fiziki güç gereken ya da el becerisine dayanan her iş bir çift yüksek kaliteli iş eldivenini hak ediyor. Günümüzde iş eldiveni seçeneklerinin sınırsız olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, en iyi iş eldiveninin seçilmesi için çalışan ve şirketlere rehber niteliğinde bilgiler paylaşıyor.

 Yorucu ve yıpratıcı işler zaten yeterince zor. Bir de üzerine ellerde kesikler, yanıklar, sıyrıklar ve sinir hasarlarının oluşma riskleri, çalışanları iyice yorabiliyor. El becerileri gerektiren işlerde hem iş sağlığının hem de iş performansının doğru ve kaliteli eldiven kullanımından başladığını belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, bir işte gereken en doğru iş eldiveni seçiminin nelere dikkat edilerek yapılması gerektiğini sıralıyor.

1. Doğru malzeme seçimini yapın. Uygun iş eldiveni bulmanın ilk adımı doğru malzemeyi seçmektir. Çalışmalara bağlı olarak, farklı görevleri yerine getirmek için farklı türde malzemelere ihtiyaç duyulabilir. Yapılan işlerde kesilme ve delinme riskleri çoksa ve inşaat işleri, çevre düzenlemesi, marangozluk, metal işleme gibi alanlarda bulunuluyorsa delinmeye ve kesilmeye karşı dayanıklı eldivenlere ihtiyaç duyulacaktır. Ağır makineler ile bir arada çalışılan ya da çalışanların ellerine malzeme düşme riski yer alan ortamlarda çalışılıyorsa darbeye dayanıklı eldivenler kullanılmalıyken, herhangi bir kimyasalın kullanımını gerektiren işlerde ise süreçte yer alan kimyasallara dayanıklı eldivenler gerekir. Ayrıca elektrik işi veya uygulamalı mühendislik içeren herhangi bir iş, elektrik çarpmasına neden olabilir. Bu durumda da elektrik çarpması olasılığını azaltmak için deri veya kauçuk gibi yalıtkan malzemeleri içeren ve aynı zamanda konforlu eldivenler tercih edilmeli. Bu faktörlere bağlı olarak da eldiven üretiminde kullanılan poliüretan ve nitril gibi hammadde çeşitleri ve eldivenlerin örülme sıklığından üzerlerindeki kaplamaya kadar diğer değişkenler sayesinde kullanıcılara zengin alternatifler sunulabiliyor.

2. Doğru beden seçimi yapın. Boyutlandırma ve uyum, eldiven rahatlığında büyük bir fark yaratır. Yoğun çalışma günlerinde iş eldivenleri uzun süre kullanılacağı için eldivenlerin rahat bir şekilde ele oturduğundan emin olmak çok önemlidir. Eldivenlerin tasarımı söz konusu olduğunda da göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunların arasında dış dikişlerin daha rahat ancak çabuk yıpranabileceği, iç dikişlerin dayanıklı ancak cildi tahriş edebileceği, avuç içi boyunca uzanan dikişlerin ise daha fazla konfor sağlayacağı gibi gerçekler bulunuyor. Ayrıca uygun olmayan eldivenlerin rahatsızlıktan daha fazlasına neden olacağını ve çalışmalar sırasında hareketi kısıtlayabileceği ve su toplaması, kas krampları gibi uzun süreli yaralanmalara neden olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Harika bir iş eldivenin sadece malzeme ve kesimden daha fazlası olabileceğine de dikkat çeken Murat Şengül, eldivenlerin iş için mükemmel olduğundan emin olmak için parmaksız ya da yarım parmak, kauçuk kavrama veya dokunmatik ekran pedi olup olmadığının yapılan işlerde fark yaratabileceğini aktarıyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Dakika

Makineye Sıkışan İşçi Hayatını Kaybetti

Yayınlanma tarihi

-

Kocaeli’nin Başiskele ilçesindeki bir metal geri dönüşüm fabrikasında bulunan makineye sıkışan işçi, yaşamını yitirdi.

Karadenizliler Mahallesi Başyiğit Caddesi’nde bir metal geri dönüşüm fabrikasında çalışan yabancı uyruklu C.T. (27) henüz belirlenemeyen nedenle makineye sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, C.T’nin hayatını kaybettiğini tespit etti.

Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Devamını oku

İş Güvenliği

YAZIN GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Yayınlanma tarihi

-

Yaz yaklaştıkça ve günler uzadıkça, sıcak havalarda dışarıda ya da kapalı ortamlarda çalışmanın tehlikeleri de artıyor.

Özellikle vücut sıcaklığı kontrol edilemediğinde ortaya çıkan sıcak çarpması, çalışanlarda ciddi rahatsızlıklara neden oluyor. Sıcak havalarda nasıl güvenli çalışılacağını bilmenin ve gerekli önlemleri almanın önemine dikkat çeken Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, yaz aylarında çalışanlarda ısı stresi yaralanmalarını ve sıcak çarpmasını önlemeye yardımcı olabilecek ipuçlarını sıralıyor.

Yaz mevsimi tatil yapacaklar için deniz, kum ve güneş üçlüsünü getirirken sıcak havalarda veya ortamlarda çalışanlar için ise birçok riski ortaya çıkarıyor.  Güneşe ve ışınlarına direkt maruz kalınması, sıvı kaybının önlenememesi, çalışılan ortamın aşırı sıcak ve hava akımının yeterli olmaması ile çalışanların kalın ve sentetik kıyafetler giymesi gibi nedenlerin sıcak çarpmasına yol açtığını aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, çalışanların aşırı sıcak havalarda rahat çalışabilmeleri için işverenlerin bazı önlemleri erken dikkate alması gerektiğini, aksi takdirde sıcak çarpmalarında can kaybı oranlarının çok yükseldiğini belirtiyor.

Sıcak Çarpması Ölüme veya Kalıcı Sakatlığa Neden Olabiliyor

Havalar gittikçe ısınıyor ve sıcak havalarda çalışmak ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bu koşullara maruz kalındığında ise genellikle 36°C ile 38°C arasında olan vücut sıcaklığı normalin üzerine çıkıyor ve vücudun iç sıcaklığını kontrol edememesi ısı stresine yol açabiliyor. Özellikle vücut ısısının 10 ile 15 dakika içinde 41 derece veya daha yükseğe çıkmasının acil tedavi sağlanmazsa çalışanlarda sıcak çarpmasını meydana getirdiğini de aktaran Murat Şengül, ölüme veya kalıcı sakatlığa neden olabilen bu tehlikenin önüne geçmek için işletmelerin ve çalışanların dikkat etmesi gereken ipuçlarını sıralıyor.

1. Çalışma ortamı klimatize edilmeli. Çalışma ortamı klimatize edilmeli ve iklimlendirmesi olmayan bölgelerde doğal hava akımı sağlanmalıdır. Çalışılan bölgeye direkt güneş ışınlarının gelmesi engellenmelidir. Dış ortamlarda çalışan personelin de daha serin saatlerde çalışması sağlanmalı, ağır işler mümkün olduğunca daha az sıcak günlere kaydırılmalıdır.

2. Çalışan kıyafetleri ortama uygun olmalı. Çalışma kıyafetleri rahat, ince ve ısı tutmayan nitelikte olmalı, sentetik kıyafetler giyilmemelidir. Özellikle ayakkabı, tulum, baret ya da eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanların çalışma ortamındaki sıcaklık derecesine uygun özellikli olanları seçilmeli, aşırı sıcak nedeniyle çalışanların emniyet ekipmanlarından vazgeçmelerine olanak tanınmamalıdır.

3. Sıvı kaybı önlenmeli. Günlük sıvı tüketimi artırılmalı, kişiler susama hissi olmadan su içmeye teşvik edilmelidir. Vardiyalar normalden daha sık aralıklarla mola verilecek düzene göre ayarlanmalıdır.

4. Çalışan sağlık durumu takip edilmeli. Hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması gibi metabolik rahatsızlığı olanlar, astımlılar ve diğer kronik hastaların tedavileri gözden geçirilmeli ve doktorlarıyla bağlantı kurmaları, kullandıkları ilaçları kontrol ettirmeleri istenmelidir. 

5. Yiyecek tüketimine dikkat edilmeli. Yemek verilen iş yerlerinde hafif, sindirimi kolay, mevsime uygun menüler hazırlanmalıdır.

Devamını oku

İş Güvenliği

DEMİRDÖKÜM’DEN 5 DUYU ETKİNLİĞİ

Yayınlanma tarihi

-

DemirDöküm, şirket içinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Euroline OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) iş birliği ile Bozüyük Üretim Tesisleri’nde “5 Duyu Etkinliği” düzenleyen DemirDöküm, çalışanlarının beş duyu organının önemine dikkat çekti.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, iş sağlığı ve güvenliği hedefleri doğrultusunda çalışanlarını bilinçlendirerek, farkındalıklarını artıracak aktiviteler düzenlemeyi sürdürüyor. 

YARIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DemirDöküm bu kapsamda Bozüyük Üretim Tesisleri’nde Euroline OSGB iş birliğinde “5 Duyu Etkinliği” gerçekleştirdi. 5 Duyu Etkinliği’nde DemirDöküm çalışanlarına sahip oldukları dokunma, görme, duyma, işitme ve koklama duyularının önemine dikkat çeken deneyimler yaşatılırken, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine göstermiş olduğu ilgiyi artırmak ve kişisel koruyucu donanım kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandı.

Bine yakın sayıda DemirDöküm çalışanının katıldığı aktivite sonunda iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir yarışma da gerçekleştirildi. Yarışma sonunda en başarılı sonuca ulaşan çalışanlar, çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.

Devamını oku

Trend olan