Takip Edin
#

İş Güvenliği

DOĞRU ELDİVEN KULLANIMI İŞ GÜVENLİĞİNİ VE İŞ PERFORMANSINI ETKİLİYOR

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Fiziki güç gereken ya da el becerisine dayanan her iş bir çift yüksek kaliteli iş eldivenini hak ediyor. Günümüzde iş eldiveni seçeneklerinin sınırsız olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, en iyi iş eldiveninin seçilmesi için çalışan ve şirketlere rehber niteliğinde bilgiler paylaşıyor.

 Yorucu ve yıpratıcı işler zaten yeterince zor. Bir de üzerine ellerde kesikler, yanıklar, sıyrıklar ve sinir hasarlarının oluşma riskleri, çalışanları iyice yorabiliyor. El becerileri gerektiren işlerde hem iş sağlığının hem de iş performansının doğru ve kaliteli eldiven kullanımından başladığını belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, bir işte gereken en doğru iş eldiveni seçiminin nelere dikkat edilerek yapılması gerektiğini sıralıyor.

1. Doğru malzeme seçimini yapın. Uygun iş eldiveni bulmanın ilk adımı doğru malzemeyi seçmektir. Çalışmalara bağlı olarak, farklı görevleri yerine getirmek için farklı türde malzemelere ihtiyaç duyulabilir. Yapılan işlerde kesilme ve delinme riskleri çoksa ve inşaat işleri, çevre düzenlemesi, marangozluk, metal işleme gibi alanlarda bulunuluyorsa delinmeye ve kesilmeye karşı dayanıklı eldivenlere ihtiyaç duyulacaktır. Ağır makineler ile bir arada çalışılan ya da çalışanların ellerine malzeme düşme riski yer alan ortamlarda çalışılıyorsa darbeye dayanıklı eldivenler kullanılmalıyken, herhangi bir kimyasalın kullanımını gerektiren işlerde ise süreçte yer alan kimyasallara dayanıklı eldivenler gerekir. Ayrıca elektrik işi veya uygulamalı mühendislik içeren herhangi bir iş, elektrik çarpmasına neden olabilir. Bu durumda da elektrik çarpması olasılığını azaltmak için deri veya kauçuk gibi yalıtkan malzemeleri içeren ve aynı zamanda konforlu eldivenler tercih edilmeli. Bu faktörlere bağlı olarak da eldiven üretiminde kullanılan poliüretan ve nitril gibi hammadde çeşitleri ve eldivenlerin örülme sıklığından üzerlerindeki kaplamaya kadar diğer değişkenler sayesinde kullanıcılara zengin alternatifler sunulabiliyor.

2. Doğru beden seçimi yapın. Boyutlandırma ve uyum, eldiven rahatlığında büyük bir fark yaratır. Yoğun çalışma günlerinde iş eldivenleri uzun süre kullanılacağı için eldivenlerin rahat bir şekilde ele oturduğundan emin olmak çok önemlidir. Eldivenlerin tasarımı söz konusu olduğunda da göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunların arasında dış dikişlerin daha rahat ancak çabuk yıpranabileceği, iç dikişlerin dayanıklı ancak cildi tahriş edebileceği, avuç içi boyunca uzanan dikişlerin ise daha fazla konfor sağlayacağı gibi gerçekler bulunuyor. Ayrıca uygun olmayan eldivenlerin rahatsızlıktan daha fazlasına neden olacağını ve çalışmalar sırasında hareketi kısıtlayabileceği ve su toplaması, kas krampları gibi uzun süreli yaralanmalara neden olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Harika bir iş eldivenin sadece malzeme ve kesimden daha fazlası olabileceğine de dikkat çeken Murat Şengül, eldivenlerin iş için mükemmel olduğundan emin olmak için parmaksız ya da yarım parmak, kauçuk kavrama veya dokunmatik ekran pedi olup olmadığının yapılan işlerde fark yaratabileceğini aktarıyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Güvenliği

DEMİRDÖKÜM’DEN 5 DUYU ETKİNLİĞİ

Yayınlanma tarihi

-

DemirDöküm, şirket içinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Euroline OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) iş birliği ile Bozüyük Üretim Tesisleri’nde “5 Duyu Etkinliği” düzenleyen DemirDöküm, çalışanlarının beş duyu organının önemine dikkat çekti.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, iş sağlığı ve güvenliği hedefleri doğrultusunda çalışanlarını bilinçlendirerek, farkındalıklarını artıracak aktiviteler düzenlemeyi sürdürüyor. 

YARIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DemirDöküm bu kapsamda Bozüyük Üretim Tesisleri’nde Euroline OSGB iş birliğinde “5 Duyu Etkinliği” gerçekleştirdi. 5 Duyu Etkinliği’nde DemirDöküm çalışanlarına sahip oldukları dokunma, görme, duyma, işitme ve koklama duyularının önemine dikkat çeken deneyimler yaşatılırken, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine göstermiş olduğu ilgiyi artırmak ve kişisel koruyucu donanım kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandı.

Bine yakın sayıda DemirDöküm çalışanının katıldığı aktivite sonunda iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir yarışma da gerçekleştirildi. Yarışma sonunda en başarılı sonuca ulaşan çalışanlar, çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.

Devamını oku

İş Güvenliği

Sigortam.net’in sokak röportajları sosyal medyada büyük ilgi gördü

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, “2022’ye girerken neyinizi sigortalatmak isterdiniz?” diye sordu, birbirinden keyifli yanıtlar aldı. Sosyal medyada büyük ilgi gören sokak röportajlarında, hayat enerjisini sigortalamak isteyen de var, gelecekteki kız arkadaşını garantiye almak isteyen de… 

Müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek teknolojilere yatırım yapan Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, teknoloji severleri mutlu edecek yılbaşı kampanyası kapsamında yaptığı sokak röportajlarında, “2022’ye girerken neyinizi sigortalatmak isterdiniz?” diye sordu. Sosyal medyada büyük ilgiyle karşılanan röportajlara katılanların çoğu, maddi varlıklarından çok manevi değerlerini sigortalatmak istediğini belirtti.

Genci yaşlısı pek çok kişinin katıldığı röportajlarda torununu, sağlığını, yüzünü, saçlarını, en yakın arkadaşını, gitar çalışını, gelecekteki kız arkadaşını, hayat enerjisini, aklını, hayallerini ve Sezen Aksu’nun sesini sigortalatmak isteyenler öne çıktı.

Sigortam.net, sosyal medyadaki videoyu izleyenleri, yeni yılı teknoloji ürünleriyle karşılamak isteyenlere cazip çekiliş fırsatı sunan yılbaşı kampanyasına katılmaya davet ediyor. Sigortam.net’in 31 Aralık’a kadar sürecek yılbaşı çekilişine katılacaklar arasından 22 kişi, 2 iPhone 13, 4 iPad Mini, 6 Apple Watch ve 10 Airpods’tan birini kazanma şansına sahip olacak. Sigortam.net’in internet sitesindeki formu dolduranlar bir çekiliş hakkı kazanırken, sigorta teklifi alanlar da bir çekiliş hakkına sahip oluyor. Poliçe satın alan müşteriler ise aldıkları poliçenin her 50 TL’si için bir çekiliş hakkı kazanıyor.

Devamını oku

İş Güvenliği

İş Kazaları Araştırma Merkezi (İKAM) Kuruluyor

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından bugün yayınlanan duyuru metninde iş kazalarının teknolojik imkanlarla simüle edilerek, iş kazalarının gerçek kök nedenlerinin bulunması ve tekrar yaşanmasını önlenmek üzere gerçekçi önlemlerin alınmasını amaçlıyor.

İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin yasal dayanağını, kurum yapılanmasını, kurumsal kapasite ihtiyaçlarını ve çalışma prensiplerini çalışma gruplarınca değerlendirmek üzere bir İSGGM tarafından düzenlenen Çalıştay ‘da İSGGM, İSGÜM, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Kamu Kuruluşları yer aldı. Açılış konuşmasını İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Doç. Dr. Muhittin Bilge gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Muhittin Bilge konuşmasında, ülkemizdeki iş kazası sayılarına değindi ve bu kazaların birçoğunun alınacak basit tedbirlerle önlenebilir olduğunu vurguladı. İşyerlerinde meydana gelen kazaların nedeninin araştırılması ve gerekli analizler neticesinde bu kazaların bir daha yaşanmaması için önlemlerin belirlenmesi, benzer koşullardaki işyerlerinde yaşanması muhtemel kazaların da önüne geçecektir diyen Bilge, İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin özelliklerine değindi. Bilge, “İKAM’ın iş kazalarını teknik olarak inceleyebilecek, sebep-sonuç ilişkisinde kazaların önlenmesine yönelik çalışmaları yürütecek, risk yönetimi bilincine sahip, kazalar sonucunda oluşabilecek çevresel etkileri inceleyebilecek ve önceden gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilecek bir merkez olmasını planlıyoruz” dedi. İş sağlığı ve güvenliği ülkece sahiplenmemiz gereken bir konudur diyen Bilge, Çalıştay’a ülkemizin birbirinden değerli ve önemli kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından İSGÜM Başkanı Gizem Naz Dölek tarafından çalıştay katılımcılarına “İKAM Kurulum Süreci İçerisinde Yapılanlar” hakkında sunum gerçekleştirilmiş ve akabinde İş Kazaları Önleyici Araştırmalar Bölüm Sorumlusu Şehmus Ünverdi tarafından “İKAM Yapılanması ve Grup Çalışmalarından Beklentiler” aktarılmıştır. Kısa bir aranın ardından Şehmus Ünverdi moderatörlüğünde “Kurumsal Yapı ve İşleyiş – Bağlı Olunan Kurum / Personel Yapılanması”, “Kurumsal Yapı ve İşleyiş – Teknik Yapılanma” ve “Kaza Seçim Kriterleri ve Kaza İnceleme Süreçleri” oturumlarında katılımcılara sorular yöneltilmiş ve katılımcıların konu hakkındaki cevapları kayıt altına alınmıştır. Oturumların ardından katılımcıların son görüşleri alınmış ve çalıştay tamamlanmıştır.

İşyerlerinde meydana gelen kazaların araştırılarak, gerçek kaza kök nedenlerinin ortaya konulması ile iş kazalarını tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması ve benzer başka iş kazalarının tekerrürünün önlenmesi hedefiyle kurulacak olan İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin bir diğer hedefi de yerli ve milli bir kaza araştırma metodu oluşturmaktır. Oluşturulan kaza metodunun standartlaştırılarak tüm İSG profesyonellerinin kullanıma sunulması sağlanacaktır. Kaza araştırmaları sonucunda ise iki milyon işyeri ve yirmi üç milyon çalışana ulaşılması hedeflenmektedir.

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish