Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

Diyarbakır Lojistik Merkezi için imzalar atıldı

Yayınlanma tarihi

-

Diyarbakır’ı Ortadoğu ve Orta Asya pazarına açacak olan “Diyarbakır Lojistik Merkezi” imza töreni yapıldı. Ali Emiri Kongre Merkezinde düzenlenen törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, proje çalışmalarının 2012’de başladığını söyledi.

Göreve başladığı andan itibaren çalışmaları hızlandırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Karaloğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından bölgenin fizibilitesi ile ilgili çalışmalarının bitmesiyle ihale aşamasının tamamlandığını aktaran Karaloğlu, 1 milyar 150 milyon liraya bedelle yapılan ihalenin şeffaf bir süreçle yönetildiğini kaydetti.

Pandemi sürecinde lojistiğin öneminin daha çok ortaya çıktığını aktaran Karaloğlu, tedarik zincirinin en kritik aşamasını lojistiğin oluşturduğunu ifade etti.

Lojistiğin üretim maliyetlerini etkilediğini belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda dünya çok önemli mal sıkıntısı çekiyor. İşte her şeyde ciddi bir pahalılık var. Bunun temelinde yetersiz lojistik var. İngiltere’de petrol istasyonlarının önünde kuyruk var. İngiliz hükümetinin diyor ki, ben tanker bulup nakledemiyorum. Yani aslında lojistikten bahsediyor.”

Lojistik altyapısı güçlü ülkelerin rekabet bakımından diğer ülkelere avantaj sağlayacağını ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti:

“İnşallah Diyarbakır’da Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birisini yaptığımız bu projeyi sağlıklı bir şekilde hayata geçirdiğimizde hem ülkemiz hem bölgemiz ve şehrimiz çok ciddi bir rekabet avantajı sağlayacak.”

Diyarbakır çok önemli ticaret yolları üzerinde

Projenin hem ülke hem de Diyarbakır için önemine dikkat çeken Karaloğlu, şunları aktardı:

“Diyarbakır çok önemli ticaret yolları üzerinde, hem Ortadoğu’ya hem Orta Asya coğrafyasına yakın. Oralara ticareti güçlü bir şehir karayolu, demiryolu ve havayolu güçlü bir destinasyon olan lojistik merkezimizin içerisinden tren yolu geçiyor. İnşallah tren yolu indirimi boşaltması olan depolar olacak. Bu bile Diyarbakır lojistik köy’ün farkını ortaya koymuş olacak.”

Diyarbakır’da işler iyi gidiyor

Lojistik merkezin tamamlanmasıyla birlikte hem ülke hem de şehir ekonomisine de çok ciddi katkıları olacağını ifade eden Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşallah Diyarbakır’ın bu ve benzeri yatırımlarla hemen yanı başında tekstil kent çok hızla devam ediyor ki birbirini çok destekleyecek. Hemen diğer yanı başında organize sanayi bölgemiz çok hızla ilerliyor. Hemen yakınında Karacadağ organize sanayi bölgemiz büyüyor. Diyarbakır’da işler iyi gidiyor. İnşallah Diyarbakır’da yakalamış olduğumuz bu pozitif gündemi devam ettirdiğimiz sürece Diyarbakır’ın önü açık inşallah bu yaptığımız çalışmalarda bu pozitif gündemin güçlendirecek diyorum.”

Vali Karaloğlu, konuşmanın ardından ihaleyi alan firma ile sözleşmeyi imzaladı.

Lojistik Merkezi

Güneydoğu’da da bir ilk olacak olan Lojistik Merkez, 217 hektar üzerine kurularak Türkiye’nin en büyük lojistik üssü haline gelecek. Lojistik Merkezde 5 şeritli bir demiryolu terminali de yer alacak.

Demiryolu yanaşmalı 11 bin metrekarelik 16, demiryolu yanaşmasız 12 bin 500 metrekarelik 8,5 bin 600 metrekarelik 11, 2 bin 900 metrekarelik 23 depo yer alacağı merkezde, 161 bin 500 metrekarelik lisanslı depo silo alanı, demiryolu terminali, 700 araçlık tır parkı, akaryakıt istasyonu da bulunacak.

Lojistik Merkezin kurulması ile bölgenin en önemli ticaret yollarının kesişim noktalarında bulunan Diyarbakır’ın istihdamına da büyük oranda katkı sunması hedefleniyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

Depremin ardından büyük yangın çıkmıştı: İskenderun Limanı’ndan kötü haber

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yangının başladığı İskenderun Limanı’nda durum kötü. Dün başlayan yangın gece boyu sürdü, halen devam ediyor. Limanda yapısal hasar olduğu bildirildi.

Yayınlanma tarihi

-

İskenderun Limanı’nda dün depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın sürüyor. Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sırasında dün henüz belirlenemeyen nedenle konteynerlerde çıkan yangın gece boyunca devam etti.

Çevreye yayılması nedeniyle büyüyen yangından yükselen dumanlar, İskenderun ilçesinin birçok noktasından görülüyor.

TCSG Yaşam gemisinin de destek verdiği ekiplerin alevleri kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

“Yapısal hasar söz konusu”

Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden Maersk’ten, İskenderun Limanı’ndaki son duruma ilişkin bir açıklama geldi.

Bloomberg’in haberine göre şirket depremlerin İskenderun Limanı’nda operasyonel etki yarattığını belirtti. Habere göre şirket konteynerleri diğer merkezlere yönlendirecek.

Limak Şirketler Grubu’ndan yapılan ilk açıklamada, Limakport İskenderun Limanı’nda kısmi hasar olduğunu belirtmişti.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Denizcilik Genel Müdürlüğü açıkladı: Boğazlar için yeni düzenleme

Denizcilik Genel Müdürlüğü, boğazlardan geçecek petrol ürünü taşıyan gemilerden 6 Şubat’tan itibaren sigorta teyit mektubu talep edecek.

Yayınlanma tarihi

-

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Türk boğazlarından yüklü olarak geçecek petrol ürünleri taşıyan gemilerin sigorta kuruluşlarından, gemi detayı, yükü ve seferinin yer aldığı ve P&I sigortasının bu gemi, sefer ve yük için geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir bir mektup almaları ve bu belgeyi Seyir Planı’na eklemeleri gerektiği belirtildi.

Kurum Aralık başında boğazlardan geçen ham petrol tankerlerinden, sahip oldukları sigorta poliçelerinin taşınan her cins petrol ve her boğaz geçişi için geçerli olduğunu gösteren ek bir teyit mektubu istemeye başlamıştı. Böylece bugünkü adımla petrol taşıyan tankerlerdeki uygulama petrol ürünü taşıyan gemiler için genişletilmiş oldu.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlı uçağı 2030’da teslim edecek

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtla çalışan ticari uçakların teslimatının 2030 yılına kadar gerçekleştirileceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Şirket ticari havacılık sektörünün 2050 yılına kadar küresel sivil havacılık operasyonlarında net sıfır karbon emisyon hedefine ulaşmaya yönelik taahhüdünü de destekliyor. Boeing’ten son çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada uçak teslimatlarına ilişkin veriler de paylaşıldı. Boeing 2022 yılında havayolu şirketlerine toplam 480 ticari uçak teslim ederken, havayollarından 808 adet sipariş aldı. 4 bin 500’ün üzerinde ticari uçakla birlikte toplam şirket rezervi 404 milyar dolara yükseldi

376 yeni sipariş aldı

Açıklanan verilere 737 programındaki üretim oranı ayda 31 uçak olarak istikrarlı hale gelirken, bu oranın 2025-2026 yıllarında ayda yaklaşık 50 uçak seviyesine çıkması planlanıyor. Ayrıca, 787 programındaki üretim oranı düşük seyretmekle beraber, bu oranın 2023 yılı sonlarında ayda 5 uçak, 2025-2026 yıllarında ise ayda 10 uçak seviyesine ulaşması hedefleniyor. Şirket, bu çeyrekte, aralarında United Airlines’ın verdiği 100’er adet 737 MAX ve 787 siparişlerinin bulunduğu toplam 376 net uçak siparişi aldı. Ticari Uçaklar rezervinde toplam değeri 330 milyar dolar olan 4 bin 500’ün üzerinde uçak bulunuyor. Boeing Başkan ve CEO’su Dave Calhoun, “Sağlam bir dördüncü çeyrek performansı gösterdik ve 2022, toparlanma sürecimizde önemli bir yıl oldu. Tüm portföyümüze yönelik güçlü bir talep var. 2023 yılı ve sonrasındaki taahhütlerimizi gerçekleştirmek üzere, faaliyetlerimizde ve tedarik zincirinde istikrarı sağlamaya odaklanıyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish