Takip Edin

Sektörel Gündem

Demir – çelik sektörünün altı aylık ihracatı geriledi

Demir-çelik sektörleri, yılın ilk altı ayında 13,6 milyar dolarlık ihracata imza atarak Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 12,7’sini üstlendi. Ancak geçen yıla göre düşüş var.

Yayınlanma tarihi

-

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), Türkiye’nin haziran ayı ihracatının yüzde 10,5’lik düşüşle 20,9 milyar doları, yılın ilk 6 aylık döneminde ise yüzde 1,8 düşüşle 123 milyar 377 milyon doları bulduğunu bildirdi.

Haziran ayındaki düşüşte 9 günlük bayram tatili etkili olurken demir ve demir dışı metaller ile çelik sektörleri bayram sürecinden olumsuz etkilenerek düşüş gösterdi.

Demir-çelikte ihracat rakamları

Demir ve demir dışı metaller sektörü haziran ayında yüzde 18,8’lik düşüşle 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, çelik sektörü yüzde 42,1’lik azalışla 1,3 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Demir ve demir dışı metaller ihracatı Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 6,1 pay alırken, çelik ise yüzde 7,3’lük paya sahip oldu.

Reklam

İki sektör, yaşadığı düşüşlere rağmen aldığı payı büyüterek Türkiye’nin haziran ayı ihracatının yüzde 13,4’lük kısmını üstlendi.

ADMİB de haziran ayında benzer düşüşler gösterdi. Demir ve demir dışı metaller sektörü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5’lik azalışla 64 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ayda çelik ihracatı ise yüzde 46,4’lük düşüşle 143 milyon dolar oldu.

6 ayda 13,6 milyar dolarlık katkı

Ocak-haziran ayları toplam ihracat rakamlarına göre, Türkiye geneli demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 16,8 azalışla 6,5 milyar dolar, çelik sektöründen yapılan ihracat ise yüzde 39,2 azalışla 7,1 milyar dolar oldu.

Yılın ilk 6 ayında ADMİB Genel Sekreterliği’nden yapılan ihracat rakamlarına göre de demir ve demir dışı metaller sektöründen yapılan ihracat yüzde 14,5 azalış ile 399 milyon dolar, çelik sektöründen yapılan ihracat ise yüzde 55,1 azalış ile 675 milyon doları buldu.

Reklam

Yılın ilk yarısında demir ve demir dışı metaller sektörü, Türkiye ihracatından yüzde 6, çelik sektörü yüzde 6,7’lik pay aldı.

İlk sırada Almanya var

Haziran ayında Türkiye’nin demir-çelik ihracatında ilk sıradaki ülke 213,4 milyon dolar ile Almanya oldu.

Bu ülkeyi 133,2 milyon dolar ile İtalya, 117,5 milyon dolar ile Romanya izledi. ADMİB’in ihracatında ise Romanya’nın 28,5 milyon ile ilk sırada olduğu görüldü. Bu ülkeyi 14,4 milyon dolarla Irak ve 13,2 milyon dolarla Almanya takip etti.

Yılın ilk yarısında ise Türkiye’nin demir-çelik ihracatında ilk sıradaki ülke 1,3 milyar dolarla yine Almanya olurken, bu ülkeyi sırasıyla, 779,1 milyon dolarla İtalya, 624,4 dolarla İsrail izledi.

Reklam

ADMİB’in ocak-haziran dönemi ihracatında ise ilk sırayı 80,2 milyon dolarla Almanya aldı. Bu ülkeyi sırasıyla, 79 milyon dolarla Irak ve 73,8 milyon dolarla Romanya izledi.

‘Talepteki hareketlilik rakamlara da yansıyacak’

ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, özellikle demir-çelik sektöründe küresel talepteki daralmadan kaynaklı düşüşlerin olumsuz etkisinin devam ettiğini kaydederek 9 günlük bayram tatilinin de etkisiyle haziran ayında istedikleri performansı yansıtamadıklarını belirtti.

Tosyalı, şunları kaydetti: “Bu gelişmelerin neticesinde Türkiye genelinde çelik sektörümüz haziran ayında yüzde 42,1’lik, demir ve demir dışı metaller sektörümüz ise 18,8’lik düşüşler yaşadı. Ancak, haziran ayında yaşadığımız bayram tatilinin negatif etkisini temmuz ayında hissetmeyeceğiz. Bunun yanına azalmaya başlayan enerji maliyetleri, talepte hareketliliğin başlaması gibi faktörleri eklediğimizde daha iyi bir sonuç elde edeceğimizi düşünüyorum.”

ABD ekonomisinde toparlanma sinyallerinin güçlenmesinin yanı sıra, ASEAN bölgesinde de turizmde canlanma beklenildiğini ifade eden Tosyalı, orta vadede inşaat projelerinin artması ve buna bağlı olarak talebin de canlanmasının beklendiğini aktardı.

Reklam

Tosyalı, “Yılın ikinci yarısının daha iyi geçeceğine inanıyoruz. Talepteki kıpırdama ile birlikte Türkiye geneli demir çelik sektöründe yıl sonunda 30 milyar dolarlık ihracatı yakalamaya ve hatta üzerine çıkmaya çalışacağız. Hedefimiz, yaşadığımız her türlü zorluğa rağmen Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışır bir ihracatla ülkemize katkı sunmak.” açıklamalarında bulundu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan