Takip Edin

Sektörel Gündem

DAF Trucks 6 Avrupa ülkesinde ve çekici segmentinde Avrupa pazar lideri

Yayınlanma tarihi

-

2022’de DAF Trucks: Zorlu bir yılda üstün performans

Avrupa ağır kamyon pazarında %17,3’lük pazar payı ve toplam 68.000 adetlik üretimiyle DAF Trucks, 2022 yılında yeni rekorlar kırdı. Bu mükemmel başarılar, güçlü bir ekonomi sayesinde taşımacılığa olan yüksek talebin yanı sıra Yeni Nesil DAF XD, XF, XG ve XG serilerinin etkileyici başarısını yansıtmaktadır.

DAF, 2022 yılında yeni nesil dağıtım ve mesleki araçları temsil eden Yeni Nesil DAF XD serisini tanıttı. Çok yönlü DAF XD; güvenlik, verimlilik ve sürücü konforu konusunda yeni standartlar belirlemektedir. Sonuç olarak, XD kamyon; bir yıl önce uzun yol modeli DAF XF, XG ve XG⁺’a verilen “International Truck of the Year 2022” ödülünün başarısını devam ettirerek önde gelen Avrupa taşımacılık gazetecilerinden oluşan bağımsız bir jüri tarafından verilen “International Truck of the Year 2023” ödülünü aldı.

DAF, IAA kamyon fuarında 500 kilometrelik “sıfır emisyon” sürüş mesafelerine sahip ve Nisan 2023’te üretime girecek olan tamamen yeni nesil akülü elektrikli XD ve XF kamyonları tanıttı. Eindhoven’da yepyeni bir Elektrikli Kamyon Montaj tesisinin inşası tamamlandı.

68.000 kamyonluk rekor üretim


Geçen yıl otomotiv sektörünün tamamını etkileyen malzeme eksikliklerine rağmen DAF üretime devam etmekle kalmayıp üretim oranlarını da artırdı. Bu sayede geçen yıl rekor üretim hacimlerine ulaşıldı. 2022 yılında yaklaşık 56.000 adet orta ve ağır hizmet tipi CF, XF, XG ve XG+ kamyonun (2021’de 49.000) ve 12.000 adet LF dağıtım kamyonunun (2021’de 11.000) üretim hattından çıkmasıyla yeni bir üretim rekoru kırıldı.

Altı Avrupa ülkesinde pazar lideri


DAF, 16+ ton segmentindeki Avrupa pazar payını rekor kırarak %17,3’e (2021: %15,9) çıkardı ve Birleşik Krallık (%31,1), Hollanda (%32,5), Belçika (%23,6), Polonya (%22,4), Macaristan (%24,4) ve Bulgaristan’da (%26,4) pazar liderliğine ulaştı. DAF, Avrupa ağır hizmet tipi çekici segmentinde pazar liderliğini sürdürmektedir ve Almanya’da lider ithalat markasıdır. Hafif yük segmentinde DAF, %9,7’lik (2021: %10,1) bir pazar payı elde etti ve Birleşik Krallık’taki pazar liderliğini sürdürdü (%37,5).

 

Avrupa dışındaki satışlar


DAF, 2022 yılında Avrupa Birliği dışında 7500’den fazla kamyon sattı. DAF, Tayvan’da Avrupa üreticileri arasında ağır hizmet tipi pazar lideri olmaya devam etti. İsrail, Kolombiya, Ekvador ve Avustralya’da rekor kamyon satışları elde edildi.

Bileşen Satışlarında %20’lik artış

2022’de DAF, dünya çapında lider otobüs, şehirler arası otobüs ve özel araç üreticilerine 2700’den fazla PACCAR motoru satışı gerçekleştirdi. Bu miktar, 2021 (2250 motor) ile karşılaştırıldığında %20’den fazla artışı temsil eder. DAF, Belçika Silahlı Kuvvetleri’ne 2025 yılına kadar teslim edilecek olan balistik kabinli veya kabinsiz toplam 879 adet dört çeker araç siparişindeki ilk CF Askeri araçların teslimatına başladı.

“Yine rekorlar!”

Pazarlama ve Satış sorumluluğuna sahip DAF Yönetim Kurulu üyesi Richard Zink, “DAF MultiSupport onarım ve bakım sözleşmesi ile rekor sayıda yeni kamyon teslim edildi. Bu, daha fazla müşterinin hem maliyetler hem de araç kullanılabilirliği açısından maksimum çalışma süresi desteğini tercih ettiği anlamına geliyor.” şeklinde açıkladı. Aynı nedenle, rekor sayıdaki 1100 nakliye operatörü de PACCAR Parts Fleet Services’ın mükemmel servislerine güveniyor. Ayrıca PACCAR Financial, rekor sayıda ikinci el araç satışıyla rekor bir portföy boyutuna ulaştı.

2023 umut vaat eden bir yıl


DAF Trucks başkanı Harald Seidel, “2023 yılında 16+ ton pazarındaki Avrupa kamyon sektörü kayıtlarının 270.000-310.000 kamyon aralığında olacağı tahmin ediliyor. Yeni Nesil DAF XD, XF, XG ve XG⁺ kamyon serimizin tamamı ve kapsamlı Elektrikli kamyon serimizle DAF, bir yıl daha mükemmel bir konumda. Sektör lideri kamyonlarımız, birinci sınıf servislerimiz, harika çalışanlarımız ve profesyonel bayilerimiz sayesinde başarı yolundaki bir sonraki adımımıza hazırız.” şeklinde açıkladı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan