Takip Edin

Son Dakika

ÇOBANTUR BOLTAS’TAN TÜRKİYE ALMANYA ARASINDA YENİ DEMİR YOLU YATIRIMI

Yayınlanma tarihi

-

ÇOBANTUR BOLTAS’TAN TÜRKİYE ALMANYA ARASINDA YENİ DEMİR YOLU YATIRIMI

Türkiye’nin köklü lojistik şirketi Çobantur Boltas, Türkiye-Almanya hattındaki gücünü Halkalı-Münih arasında başlattığı blok tren taşımaları ile taçlandırıyor.

21 Ocak’ta Almanya-Münih’ten yola çıkan ilk tren 26 Ocak’ta Halkalı’ya ulaştı. Şirketin Türkiye Operasyon Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Cumhur Erzurumluoğlu, 6-7 günlük sürelerle kara yolu taşımalarına alternatif bir hat yarattıklarını, ithalat ve ihracatçılara daha uygun maliyetli alternatif bir taşıma seçeneği sunacaklarını belirtti.

Türk-Alman lojistik ağı Çobantur Boltas, İstanbul Halkalı’dan Almanya’nın Münih şehrine blok tren ile haftalık seferler düzenlemeye başladı. Yeni devreye alınan hattın ilk seferi 21 Ocak’ta Münih’ten yola çıkarak, yüklerini 26 Ocak’ta Halkalı’ya ulaştırdı. 29 Ocak’ta ise hattın karşı yönlü ilk seferi için yükleme hazırlıkları tamamlanarak Halkalı’dan Münih’e ulaşmak üzere yola çıktı.

Çobantur Boltas Türkiye Operasyon Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Cumhur Erzurumluoğlu, bu hatla birlikte ithalat ve ihracatçılara kara yolu taşımalarına alternatif ve daha uygun maliyetli bir seçenek sunduklarını vurguladı. İlk aşamada haftada gidiş-dönüş olmak üzere 1 sefer gerçekleşeceğini aktaran Erzurumluoğlu, sefer sayısını kademeli olarak artıracaklarını dile getirdi.

“Kara yoluna göre Yüzde 15 Navlun Avantajı sağlayacak”

Erzurumluoğlu, bu hattın mevcut hatlarına alternatif olarak kurulduğuna işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:

“Kapıkule sınır kapısındaki bekleme süreleri 3-4 günü buluyor. Bu nedenle kara yolunda termin süreleri 6-7 güne çıktı. Hatta geçtiğimiz hafta olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul’a tırların girişi mümkün olamadı. Oysa lojistiğin yavaşlaması uluslararası ticaretin yavaşlaması anlamına geliyor. Biz bu hat ile hava koşullarından, geçiş sorunlarından etkilenmeden kara yolu taşımacılığı ile hemen hemen aynı sürelerde ve yüzde 15 daha düşük maliyetle Avrupa’ya ulaşıyoruz. Kara yolundaki taşımalarımızın bir kısmını bu hattımıza yönlendirmeyi planlıyoruz. Bu sayede ithalat ve ihracatçı firmalara uygun maliyetli alternatif sunabileceğiz. 2022 mottomuzda belirttiğimiz gibi #ileriye gitmek için seçeneklerimizi artırmaya devam edeceğiz.”

Seferlerde Almanya’nın önemli demir yolu şirketlerinden Deutsche Bahn’a ait vagonları kullandıklarını söyleyen Erzurumluoğlu, bu şirketin alt kuruluşu olan Kombiverkehr’den de acentelik hizmeti aldıklarını anlattı. Erzurumluoğlu, bu sayede Avrupa’da oldukça kolay hareket edebildiklerine dikkati çekti.

 

“Yeni hat Avrupa Yeşil Mutabakat hedefleriyle de uyumlu”

Halkalı-Münih treninin Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye güzergahını kullanacağını belirten Erzurumluoğlu, bu güzergâhtaki ülkelerden kara yoluyla geçildiğinde farklı belge süreçleri ve ekstra maliyetlerin ortaya çıktığının altını çizerek, “Bu hat ile kapılarda bekleme ve geçiş belgesi problemlerini de ortadan kaldırıyoruz.” dedi.

Erzurumluoğlu, Halkalı-Münih hattının aynı zamanda Avrupa Yeşil Mutabakat hedeflerine uyum kapsamında atılmış bir adım olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Uzun yıllardır Ro-Ro ve demir yolu çıkışlarımız ile minimum karbon salımı hedefiyle ilerliyoruz. Şimdi de blok tren hattımız sayesinde ekonomik ve çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir çözüm sunuyoruz. Kara yolu kullanmadan 2000 kilometrelik yolu aşıyoruz. Karşılıklı bir sefer tamamlandığında 80 ton karbon salımını azaltıyoruz. Yeşil lojistik kavramını tüm yönleriyle yansıttığımızı söyleyebilirim.” açıklamasında bulundu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

UTİKAD’DAN DEPREMZEDELERLE ANLAMLI BULUŞMA

Yayınlanma tarihi

-

UTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve üye firmaların temsilcileri, Büyükçekmece Belediyesi’nin 8 Mart etkinliği kapsamında 500 depremzede kadınla Kaya İstanbul Fair & Convention Oteli’nde düzenlenen yemekte bir araya geldi. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, depremzede ailelere umut aşılayan kısa bir konuşma yaptı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında on bir ilde meydana gelen büyük yıkım birçok aileyi evsiz bıraktı. Bölgeden tahliye edilen aileler büyük şehirlere ya da çevre illere nakledilerek misafir ediliyor. Bu belediyelerden biri de Büyükçekmece Belediyesi…

UTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve üye firmaların temsilcileri, deprem bölgesinden İstanbul’a gelen ve Büyükçekmece Belediyesi’nin misafirhanelerinde konaklayan 500 kadın ve çocukları için Büyükçekmece Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediği yemekli organizasyon programında depremzede ailelerle bir araya gelerek acılarına ortak oldu.

Yemeğin ardından kürsüye çıkan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, depremzede aileleri İstanbul’da ağırlamanın hem insani hem de kurumsal olarak görevleri olduğunu dile getirirken destek veren kuruluşlara teşekkür etti. Buluşma sonrasında yaptığı kısa konuşmada duygularını ifade eden Ayşem Ulusoy; “İnancımız, geleneklerimiz ve milletçe sahip olduğumuz dayanışma duygusu zor günlerde omuz omuza durabilmeyi, acıların paylaşıldıkça azalacağını öğretti bizlere. Bugün Büyükçekmece Belediyesi’nin siz değerli misafirleriyle böylesine anlamlı bir organizasyonda bir araya gelmekten, tüm üyelerimizin dayanışma duygularını ve selamlarını sizlere iletmekten çok memnunuz. Yalnız olmadığınızı sizlere hissettirebilmek adına buradayız, yanınızdayız, yasınızdayız…” dedi.

UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin de WCA (World Cargo Alliance) Vakfı’nı temsilen Büyükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe katıldı. WCA’nın destek mektubunu Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e sundu. Erkeskin, Büyükçekmece Belediyesi’nin depremzede kadınlar için gerçekleştirdiği bu anlamlı organizasyona katılmaktan memnuniyet duyduğunu, gelecek günlerde de depremzedelere destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

TKÜ MAGAZİN

Devamını oku

Haber

SEYAD 2022 Yılı Mali Genel Kurulu gerçekleştirildi

Yayınlanma tarihi

-

Sektörel yayıncılık alanında faaliyet gösteren firmaları tek bir çatı altında toplayan Sektörel Yayıncılar Derneği’nin (SEYAD) 2022 Yılı Mali Genel Kurulu, 28 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

GÜNDEM HAKKINDA DEĞİŞİKLİKLER GÖRÜŞÜLDÜ

SEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Kul’un açılış konuşmasıyla başlayan, ardından yoklama ve saygı duruşu ile devam eden Genel Kurul’da, SEYAD’ın Kongre Başkanlık Divanı seçimi gerçekleştirildi. 2000 yılında kurulan ve üyelerinin yayımladığı 65 sektör dergisiyle Türkiye’de faaliyet gösteren yayıncıların yaklaşık yüzde 60’ını temsil eden derneğin Genel Kurul’unda, gündem hakkındaki değişikliklerin görüşülmesinin ardından önceki dönem faaliyet raporu ve gelir-gider bilançosu beyan edilerek onandı. Geçmiş dönem denetim kurulu raporlarının okunmasıyla devam eden Genel Kurul’da, tahmini bütçe de görüşülerek onaylandı.

SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN KONULAR MASAYA YATIRILDI

2022 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un sektörel yayıncılar üzerindeki etkilerinin de gündeme getirildiği Genel Kurul’da, sektörü ilgilendiren birçok konu masaya yatırıldı.

TKÜ MAGAZİN

Devamını oku

Son Dakika

KALAYCI: DENİZÜSTÜ RES’LERDE 2030 HEDEFİMİZ EN AZ 10 BİN MW OLMALI

Yayınlanma tarihi

-

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Başkanı Alper Kalaycı: “Denizüstü RES’lerde 2030 hedefimiz en az 10 bin MW olmalı. Başta Avrupa olmak üzere tüm ülkeler hızla denizüstü rüzgâr enerjisi strateji belgelerini açıklıyor. Avrupa’nın 2030’a kadar 200 bin MW kurulu güç hedeflediği bir alanda Türkiye’nin en iyimser hedef 10 bin MW olmalı. Kamu otoritemizin bu hedefi dile getirmesi ile Türkiye yabancı yatırımcı akınına uğrayacak” dedi.

 

Türkiye’nin sıfır noktasında olduğu Denizüstü Rüzgar Enerji Santralleri, 75 bin Megavat potansiyel kurulu gücü ile yakın gelecekte enerji sektörünün baş aktörü olmaya hazırlanıyor.

 

YABANCI YATIRIMCILARIN GELMESİ İÇİN MEVZUATIMIZIN HAZIR OLMALI

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Türkiye’nin Ekim 2022 ayı itibarıyla 103 bin 275 MW seviyesinde olan kurulu gücü içinde karada kurulan RES’lerin 12 bin MW paya sahip olduğunu hatırlatarak, “Bu sektörde kazandığımız bilgi birikimi, ana ve yan sanayimizin becerisi, türbinlerin tüm aksamlarını yapabilen güçlü üretim altyapımız ve rüzgârımızın bereketi birlikte düşünüldüğünde, ülkemizin Akdeniz ve Karadeniz havzasının en büyük üretim ve ihracat üssü olmasının önünde hiçbir engel yok. Danimarka ve Almanya’da yaptığımız temaslarda, ülkemizin bu alandaki üstünlüklerinin çok yakından takip edildiğini gördük. Tek eksiğimiz ulusal hedeflerimizi ilan eden politika dokümanlarımızın ve mevzuatımızın hazır olmaması. Bu eksikliğimiz, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelmelerine engel olan bir numaralı faktördür.” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DÜNYA DEVLERİ POTANSİYELİMİZİ BİZDEN DAHA İYİ BİLİYORLAR

AB ülkelerinin, Rusya – Ukrayna savaşının etkisi ile yenilenebilir ve temiz enerji sektöründe yatırımların önünü tamamen açtıkları bilgisini veren Kalaycı, sadece denizüstü RES’lerde 2030’a kadar 200 bin MW kurulu güç hedefi açıklandığını belirtti. Türkiye’nin mevcut üretim altyapısı ile bu pastadan en iyimser tahminle yüzde 5 pay almayı hedeflemesi gerektiğini kaydeden Alper Kalaycı, şu değerlendirmeyi yaptı: Bu da 2030’a kadar en az 10 bin MW kurulu güç hedefi demektir. Bizler sektör temsilcileri olarak bunun çok üzerinde potansiyelimiz olduğunu zaten biliyoruz. Ancak bu hedef bile dünya devlerinin Türkiye’ye ilgisinde ciddi artış yaşatacaktır. Yurt dışında yaptığımız temaslarda, ülkemizin denizüstü RES’lerde stratejik hedeflerinin henüz açıklanmaması ve politika belgelerinin uluslararası yatırımlar için uyumlu olmaması temel eksiklik olarak sürekli karşımıza çıkıyor. Dünya devleri dört gözle bu hedeflerin açıklanmasını, mevzuatın uluslararası sisteme uyumlu hâle getirilmesini bekliyor. Dünyada yenilenebilir ve temiz enerjide söz sahibi ülkelerinin, maalesef bizim potansiyelimizi bizden daha iyi bildiklerini belirtmem gerekiyor. Başta Enerji Bakanlığımız olmak üzere kamu otoriteleri ile bu düşüncelerimizi ve izlenimlerimizi paylaşıyoruz. Kısa sürede bu hedeflerin dünyaya ilan edilmesi noktasında umutluyuz.”

Devamını oku

Trend olan