Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

ÇOBANTUR BOLTAS TÜRKİYE’YE YENİ CFO

Yayınlanma tarihi

-

ÇOBANTUR BOLTAS TÜRKİYE’YE YENİ CFO

Türk-Alman lojistik ağı Çobantur Boltas’ın Türkiye’deki Mali İşler Direktörlüğü (CFO) ve İcra Kurulu Üyeliği’ne Süleyman Alper Yemez getirildi. Kariyerine PwC Türkiye’de Danışman olarak başlayan Yemez, daha önce de birçok şirkette üst düzey görevlerde bulundu.

Çobantur Boltas Türkiye yönetim kadrosunu sektörün deneyimli isimleriyle güçlendirmeye devam ediyor. Süleyman Alper Yemez, şirketin Türkiye yapılanmasında Mali İşler Direktörü (CFO) ve İcra Kurulu Üyesi olarak atandı.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlayan Yemez, iş yaşamına 1996 yılında PwC Türkiye’de başladı. Kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası birçok firmada finans ve mali işler yöneticiliği yapan Süleyman Alper Yemez, son olarak Sertrans Uluslararası Nakliyat’ta Mali İşler Direktörlüğü görevini yürütüyordu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

MAN’IN ASLANLARI ÖNGÖRÜLÜ YENİ TEKNOLOJİLERİ İLE HEP İLERDE

Yayınlanma tarihi

-

MAN kamyonları yaya ve bisikletlileri tanıyor, üstün teknolojisi ile sürücüye güvenli bir sürüş desteği sağlıyor

MAN kamyonlar, geliştirilen yeni teknolojik özellikleri ile fark yaratıyor. MAN’ın yeni “FrontDetection” güvenlik sistemi; yaya ve bisikletlileri tespit ederek, en savunmasız yol kullanıcıları için bile tehlikeli olabilecek durumları etkisiz hale getiriyor. Trafik işareti tanıma, lastik basınç göstergesi ve elektronik yarı-römork bağlama yardımcı sistemleri ile sürücüleri uzun vadede stresli işlerinden kurtaran MAN, IAA 2022’den bu yana daha da güçlenmiş yeni PredictiveDrive fonksiyonu ile yakıt açısından daha verimli hale gelmiş D26 motoru, iyileştirilmiş aerodinamik ve yeni akslarıyla birlikte yüzde 6’ya varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Ayrıca MAN PowerMatic şanzıman ile MAN TGL ve TGM’ler aşınma olmadan ilk harekete başlayarak, vites değişimlerini de daha verimli hale getiriyor.

  • Yaya ve bisikletli tespiti yapabilen yeni nesil asistan sistemler, MAN kamyonlarını özellikle savunmasız yol kullanıcıları için daha da güvenli hale getiriyor.
  • MAN GPS destekli Cruise Control- hız sabitleyici, PredictiveDrive ile daha da ekonomik bir sürüş sağlıyor.
  • Yeni MAN PowerMatic tork konvertörlü otomatik şanzıman da MAN TGL ve TGM’de vites değişimlerini daha verimli hale getirip, herhangi bir aşınmaya da fırsat vermiyor.

Kamyon sürücülerinin, sürüş esnasında yaşadıkları en önemli sorunların başında kör noktalarda yeterli görüş açılarının olmaması geliyor. Özellikle şehir içinde teslimat, nakliye sahasında manevra yaparken ya da belirsiz geçiş durumlarında veya döner kavşaklara girerken; yayalar veya bisikletliler, doğrudan aracın önündeki görülmesi zor alana geçebiliyor. Bu alana geçen yaya veya bisikletliyi de sürücü hemen fark edemeyebiliyor.

MAN’ın yeni “FrontDetection” güvenlik sistemi; kalkış durumlarında ve 10 km/saate kadar düşük hızlarda yayaların veya bisikletlilerin doğrudan aracın önünde görülmesi zor alanda olup olmadığını algılayarak, sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Bu yenilik; özellikle en savunmasız yol kullanıcıları için şehir trafiğindeki bu gibi riskli durumları etkili bir şekilde tehlikesiz hale getiriyor. Yeni güvenlik fonksiyonu; MAN’ın üçüncü nesil Acil Durum Fren Asistanı- EBA- uyarı ve frenleme stratejisine dâhil edilmiş durumda. Bu sistem, doğrudan kamyonun önündeki şeritte bulunmayan ancak potansiyel olarak karşıya geçebilecek diğer yol kullanıcılarını 10 km/s gibi düşük bir hızdan itibaren algılayarak, olası bir çarpışma durumuna karşı sürücüyü uyarıyor ve gerekirse otomatik olarak acil durum frenini uyguluyor.

MAN, yeni geliştirmelerle beraber tehlikeli sürüşü algılayarak, sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyaran MAN AttentionGuard dikkat uyarı sistemini de güncelledi. Önceki sürüme kıyasla daha da geliştirilen MAN AttentionGuard, sürücünün şerit takip istikrarını ve direksiyon müdahalelerini sürekli olarak değerlendiriyor. Buna ek olarak, sistem; sürücünün dikkatinde bir azalma tespit ederse sürücüyü şerit çizgisini ihlal etmeden önce uyarabiliyor. Özellikle görüş mesafesinin düşük olduğu durumlarda ve gece sürüşlerinde, mesafe uyarı sistemi de uzun yolculuklarda güvenliğe katkı sağlıyor. Sürücü, önündeki araçla arasındaki yasal minimum mesafenin altına düşerse, sistem hemen kendisini uyarıyor. Doğru mesafeyi bağımsız olarak koruyan mesafe kontrollü hız sabitleyici ACC’nin etkinleştirilmediği durumlarda, öndeki araca olan gerçek mesafenin metre cinsinden gösterilmesi de doğru mesafenin yeniden belirlenmesine ve korunmasına yardımcı oluyor. Böylece mesafe uyarısı ve ACC, önleyici bir tedbir olarak, arkadan çarpma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Reklam

MAN’ın geliştirdiği tüm bu yardım fonksiyonlarına hızlı merkezi erişim ise; donanıma bağlı olarak, çok işlevli direksiyon simidi üzerindeki ya da gösterge panelindeki yeni bir düğme ile sağlanıyor. Böylece şerit değiştirme ve dönüş yardımı, MAN uzun mesafe trafik asistanı CruiseAssist ya da yaya ve bisikletli algılama FrontDetection gibi fonksiyonlar, menü sapmaları olmadan kolayca devreye alınabiliyor. MAN’ın önleyici yol güvenliğine yönelik bir diğer katkısı da nefesteki alkol içeriğini ölçen ve yalnızca sürücü araç kullanabilecek durumdaysa motorun çalıştırılmasına izin veren alkol ölçer bağlantısı ön donamımı olarak öne çıkıyor. Böylece alkole bağlı trajik kazaların da önlenmesine önemli bir katkı sağlanıyor.

Her gün araç kullanan sürücüle daha fazla destek

MAN Trucks, ayrıca çok sayıda aktif uyarı veya önleyici güvenlik sistemine ek olarak, sürücüyü günlük işlerinde önemli ölçüde rahatlatan ve böylece dolaylı olarak güvenliğe daha fazla katkıda bulunan yeni sistemleri de sunuyor. Bunlardan biri yeni trafik işareti tanıma sistemidir. Sürüş durumunda geçerli olan trafik ve hız düzenlemelerinin gerçek zamanlı gösterimi, sürücünün işini kolaylaştırıyor ve uyması gereken trafik kısıtlamalarını gözden kaçırma endişesi duymadan tamamen sürüş görevine ve trafiğe odaklanabilmesine yardımcı oluyor.

MAN’ın sürüşü kolaylaştıran bir diğer yeniliği ise, sensörlerle donatılmış römork ve yarı römorkların lastik basınç ve sıcaklık verilerini gösterebilmesidir. Doğru lastik basıncı; tüketimi ve aşınmayı azaltmasının yanında, aşırı ısınma nedeniyle olası lastik patlamalarını ve yangın çıkma riskini de azaltıyor.

MAN, ayrıca yenilikleri ile geri sürüşleri de daha güvenli hale getiriyor. Bu yenilik ise, standart bir seçenek olarak sunulan ve arka alana yerleştirilmiş kamera aracılığıyla Reversing Motion System- Geri Vites Hareket Sistemi olarak adlandırılan yenilikçi teknoloji ile destekleniyor. Geri vitese takıldığında, araç arkasından gelen görüntü eğlence sistemi ekranında otomatik olarak gösteriliyor ve sistem; herhangi bir zamanda gösterge panelindeki bir düğme ile manuel olarak da etkinleştirilebiliyor. Bu şekilde, sürücünün gözü her zaman aracının arkasında, olup bitenlerin üzerinde olabiliyor.

Reklam

Sürücü güvenlik ve konforu için geliştirilen bir diğer önemli sistem de sensörlerle donatılmış beşinci tekerlek bağlantısı. Beşinci tekerlek plakasındaki bir yarı römork sensörü, kaplin kilidindeki bir dingil pimi sensörü ve erişim koruması üzerindeki bir kilitleme sensörü, bağlantı sürecini izleyerek; bilgileri doğrudan dijital gösterge aracılığıyla sürücüye iletiyor. Böylece sürücü, beşinci tekerleğin doğru kilitlendiğini doğrudan sürücü mahallinden görebiliyor. Bu da özellikle gece koşullarında önemli bir konfor ve güven sağlıyor.

MAN, bunlarla birlikte geliştirdiği yeni havalı süspansiyon kontrolü ile de yarı römorkun çekiciye bağlanması işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu yenilik, sürücü koltuğunun yanında konumlandırılmış olan ergonomik, kablolu uzaktan kumanda ile sağlanıyor. Treylerin havalı süspansiyonunu kontrol etmeyi mümkün hale getiren bu yenilik; aynı zamanda havalı süspansiyon fonksiyonlarının çok-fonksiyonlu direksiyon simidi ve yerleşik menü aracılığıyla da kullanılmasına fırsat veriyor. Bu da römorkun kaldırma ve indirme sürelerini yüzde 50’ye varan oranda azaltarak, zamandan önemli bir tasarruf sağlıyor.

MAN’ın hayata geçirdiği yeniliklerden bir diğeri ise; sürücü kartı ile yeni ses tanıma sistemi. Sürücülerini farklı dillere göre kolayca kendi ayarlarına yönelik değişim yapmasını sağlayan bu yenilik; iki standart dil olan Almanca ve İngilizce’ye ek olarak, RIO platformu üzerinden MAN Now ile 28 dilin daha ücretsiz olarak indirilmesine imkân veriyor. Dil Tanıma, Dil Paketi, Idle Shutdown (uzun süre gereksiz yere rölantide çalışmaları azaltan sistem), sürüş verimlilik sistemleri; MAN EfficientCruise ile MAN EfficientRoll; sürüş süresi denetimi sistemleri; MAN TimeInfo ve MAN TimeControl gibi özelliklerin yanı sıra MAN TipMatic şanzıman için sürüş programları da doğrudan araca uzaktan yazılım indirme fonksiyonu ile 2022 modellerinden itibaren sonradan montaj olarak da sunuluyor.

MAN’dan daha fazla performans, verimlilik ve kullanım optimizasyonu

MAN Truck & Bus, sürücüleri desteklemek amacıyla güvenlik güncellemelerine ek olarak hem performans hem de yakıt tasarrufunu artıran yenilikler ile de rekabeti daha ileriye seviyeye taşıyor. Yeni D26 motor, IAA 2022’den bu yana önemli dahili geliştirmeler sayesinde fazladan 10 HP ve 50 Nm sunmanın yanında, fark edilir derecede daha az yakıt tüketiyor. Özellikle kabin aralığı geçişlerinde, ön cam, yan ve tavan rüzgârlıklarında yapılan aerodinamik iyileştirmelerinin yanında, yeni düşük sürtünmeli aks dişli yağıyla hafif tahrik aksları ve daha da proaktif çalışan MAN EfficientCruise ile yakıttan yüzde 6’ya varan oranlarda tasarruf sağlanıyor. Yeni entegre edilen PredictiveDrive fonksiyonu ile GPS hız sabitleyicisi daha da verimle hale getirilirken; öngörülü sürüş için ilerideki topoğrafyaya göre optimum hız eğrisini planlıyor ve bunun için vites seviyesini dikkate alarak, yakıt açısından en verimli motor çalışma noktasını seçiyor. Üstelik bunu da sadece 30 km/s hıza çıkmasından itibaren yapıyor.

Reklam

MAN’ın TGL ve TGM serilerinde ise, aktarma organları alanındaki en önemli yenilik olarak, yeni şanzıman öne çıkıyor. Yeni MAN PowerMatic, MAN TGL ve TGM’nin vitesleri çok daha verimli şekilde değiştirmesini sağlıyor. Aynı zamanda otomatik şanzımandaki tork konvertörü ile özellikle aşınmasız ilk hareket ve çok yüksek hızlanma sunuyor. Bu da şehir içi operasyonların yanı sıra itfaiye gibi kurumlara ait uygulamalar için bu teknolojinin kullanımını daha da ideal hale getiriyor.

TGX, TGS, TGL ve TGM için hâlihazırda sipariş edilebilecek yeniliklerden oluşan inovasyon portföyü, boşta çalışma sırasında elektrik tüketen çok sayıda ek sistemin artan gereksinimlerini dikkate alan ve daha az önem taşıyan sistemleri kapatarak, aracın marş kabiliyetini güvenceye alan yeni bir akü yönetim sistemi ile tamamlanıyor. Özellikle IAA 2022’de Meiller TRIGENIUS damper yelpazesini yeni ürünlerle daha da genişletti. Böylece MAN’ın dört kamyon serisinin tamamı için bir kez daha fabrika teslim üst yapı çözümleri portföyü önemli ölçüde büyüyerek, müşterilerine en ideal yeni çözümleri sunmaya başladı.

MAN, kapsamı bir kez daha genişletilen MAN Mobile24 mobilite garantisi ile birlikte artık yurt dışında da randevu alma, yol yardım desteği, lastik servisi uygulamaları ve çevrimiçi detaylı durum raporları da sunan MAN ServiceCare ile sürücülere ihtiyaç duyacakları pek çok desteği bir arada sağlıyor. “Simplifying Business” iddiası doğrultusunda MAN, yeni inovasyonlarını içerin özel paketi müşterilerinin beğenisine sunarak, radyatör ızgarasında aslan bulunan kamyonları daha fazla sürücü ve müşteri odaklı, daha verimli ve kullanıcı dostu, her şeyden önce daha güvenli hale getiriyor.

TKUMAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

UTİKAD Lojistik Sektörü Raporu 2022 Yayınlandı

Yayınlanma tarihi

-

UTİKAD, 2022 yılı sektör raporuyla 4. sektörel raporunu yayınladı. Rapor; Türkiye’deki uluslararası lojistik sektörünün faaliyetlerini, taşımaları, kapasiteyi, önemli gelişmeleri ve ilgili mevzuatı bir araya getirerek sektörün geleceğine ışık tutuyor.

Türkiye’nin dış ticaretinde ve dolayısıyla ekonomisinde önemli rolü olan lojistik sektörü hakkında temel bilgileri içeren UTİKAD Lojistik Sektörü Raporu 2022, durum tespitinin yanı sıra sektörün önündeki bazı önemli engellere dikkat çekiyor ve Türkiye’nin lojistik sektörünün gelecekteki potansiyeline vurgu yapıyor.

Ticaret rotaları değişti

Pandemi sonrası hızla toparlanmaya başlayan küresel ekonomiye ve lojistik sektörüne 2022’de en büyük darbeyi Rusya-Ukrayna savaşının vurduğu belirtilen raporda, savaşın enerji krizinden küresel ticaret rotalarının değişimine kadar önemli bir etki yarattığı anlatılıyor. Rapor, enerji kaynakları, tahıl ve gıda gibi birçok emtianın ihracatında dünyanın iki önemli ülkesi olan, dış ticaret faaliyetlerinin büyük bir bölümünü denizyolu taşımacılığı ile gerçekleştiren Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaşın, ambargoların da etkisiyle lojistik operasyonların aksamasına, tedarik zincirlerinin bozulmasına neden olduğunu vurgularken bu durumun küresel ticaretin sürdürülebilirliği ve gelişimi için büyük bir risk oluşturduğunu ve oluşturmaya devam ettiğini ifade ediyor.

Lojistik pazarı 10 trilyon doları aştı

Reklam

Küresel lojistik pazar büyüklüğü 2022 yılında 10,68 trilyon ABD doları olarak hesaplanırken, e-ticaret endüstrisinin gelişiminin lojistik sektörünün gelişimine katkı sunduğu ve e-ticaret endüstrisindeki talep artışı ile küresel lojistik pazar büyüklüğünün 2032 yılına kadar yaklaşık 18,23 trilyon ABD dolarına ulaşması öngörülüyor.

10 yıllık dönemin en yüksek dış ticareti

Türkiye’nin yıllara göre dış ticareti incelendiğinde son 10 yıllık dönemde en yüksek dış ticaret hacmi 2022 yılında gerçekleşti. İhracat, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,9 artarak 254,2 milyar ABD doları olurken, ithalat aynı dönemde yüzde 34 artarak 363,7 milyar ABD doları oldu. Sektör raporunda, dış ticarete konu olan ürün grupları, en büyük ihracat pazarları ve ülkelere göre ihracat-ithalat verilerine detaylı olarak yer verildi.

Ulaştırma modlarının yük paylaşımı

Türkiye’nin dış ticaretinde ulaştırma modlarının son 10 yıldaki taşıma hacimlerine dair detaylı bilgilerin yer aldığı raporda; 2022 yılında ulaştırma ve haberleşme sektörünün, Türkiye’nin toplam yatırım planında en büyük payı aldığı belirtildi. Raporda yer alan bilgilere göre; Son 10 yıllık

Reklam

dönemde denizyolu taşımacılığı hem ithalatta hem de ihracatta Türkiye’de taşınan malların değeri bazında en büyük paya sahip. Karayolu taşımacılığı değer bazında ikinci sırayı alırken, havayolu taşımacılığı üçüncü sırada yer aldı. Demiryolu taşımacılığı ise Türkiye’nin dış ticaretinde en düşük paya sahip taşıma türü oldu.

Son 10 yıllık dönemde Türkiye’nin ihracat taşımalarında denizyolu tonaj bazında payını artırırken, değer bazındaki payı artmadı. Karayolu ile ihracat taşımalarında 2013 yılında yüzde 35,66 olan en yüksek değere 2022 yılında da ulaşılamadığı belirtildi. Türkiye’nin transit taşımacılıktaki rolünün incelendiği bölümde, TEU bazında 2012 yılında limanlarda elleçlenen yüklerin yaklaşık yüzde 12’sinin transit yük olduğu, 2022 yılının sonunda bu oranın yaklaşık yüzde 16’ya yükseldiği belirtilerek, TEU bazında transit yüklerin oranının 10 yılda yüzde 127 arttığı kaydedildi.

Orta Koridor için fırsat doğdu

Kuzey Koridoru boyunca Çin-AB sevkiyatlarının, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana yüzde 40 azaldığı belirtilirken, bu durumun Türkiye üzerinden geçen Orta Koridor girişiminin cazibesini artırdığı vurgulandı. Türkiye’nin transit taşımacılıktaki rolünü güçlendirme şansı yakaladığı, bunun için Orta Koridor’un aktive edilmesi konusunda geçiş ülkelerinin mevzuat, gümrük ve altyapı sistemlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği ifade edildi. Yaşanan bölgesel gelişmeler ışığında Türkiye demiryolu ağının geliştirilmesinin ve modlar arası entegrasyonun öneminin de ortaya çıktığı kaydedildi.

Orta Koridor için UTİKAD önerileri

Reklam

• Bölgedeki ülkeler ile mevzuat ve altyapı uyumluluğunun sağlanması,
• Kars Lojistik Merkezi ile Ahılkelek arasında yeni hat yapımı,
• Ülkelerin gümrük sistemlerinin birbirine uyumlu hale getirilmesi,
• Marmaray’ın yük geçişleri için kapasitesinin arttırılması,
• Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden demiryolu geçişinin sağlanması.

E-ticaret hacmi 3 haneli büyüyor

E-ticaretin ayrı bir başlık olarak ele alındığı sektör raporunda, Türkiye’de e-ticarette en çok tercih edilen ürünler arasında beyaz eşya, giyim, elektronik, mobilya, dekorasyon, çiçekçilik yer aldığı belirtilirken; Türkiye’nin e-ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 116 artarak 2022 yılında 348 milyar TL olduğu kaydedildi.

TKUMAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

DAF Trucks, Birleşik Krallık Fleet News Awards’ta üst üste ödüller kazandı

Yayınlanma tarihi

-

DAF Trucks, Londra’daki prestijli Fleet News Awards 2023’te üst üste ödüller kazandı. LF dağıtım kamyonu ve çok yönlü XD serisi, sırasıyla 12 tona kadar ve 12 tonun üzerinde kategorilerinde “Best Rigid Truck” ödülüne layık görüldü. Buna ek olarak DAF, “Fleet Manufacturer of the Year” ödülünü alırken jüri, DAF’ın elektrikli taşımacılığa geçiş yapan müşterilere verdiği mükemmel destekten söz etti.

Yıllık Fleet News Awards töreni, kamyon filosu sektöründe en iyi performansı gösteren şirketleri ve kamyonları onurlandırmak üzere her yıl düzenlenerek bağımsız bir profesyonel jüri tarafından değerlendirilir.

“Fleet Manufacturer of the Year”

DAF, son 2 yılda piyasaya sunulan ve verimlilik, güvenlik ve sürücü konforu konusunda yeni standartlar belirleyen uzun yol, dağıtım ve mesleki uygulamalar için tasarlanmış tamamen Yeni Nesil kamyonları sayesinde “Fleet Manufacturer of the Year” seçildi. Jüri ayrıca filoların elektrikli araçlara geçiş aşamasında DAF’ın destek ve çabalarından da bahsetti. DAF’ın mükemmel yol yardımı desteğinden de söz edildi: “Mükemmel bayi ağı desteği ve DAF’ın benzersiz yol yardımı hizmetleri gibi girişimlerle DAF, filo ve taşımacılık yöneticileri için en iyi ürün ve servis tekliflerini sunmakta olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.”

“Best Rigid Trucks”
DAF, popüler LF ve XD modelleriyle hem 12 tona kadar hem de 12 tonun üzerinde kategorisinde “Best Rigid Trucks Award” ödülünü aldı. Jüri şunları söyledi: “LF, 7,5 tonluk standartları belirleyen bir modeldir ve aynı kategorideki her araç bu modelle karşılaştırılır. Dar dönüş çapı, iyi boyutlandırılmış kabin ve alçak giriş özelliği, sürücüler için mükemmel bir seçim olmasını sağlarken yüksek yük kapasitesi, mükemmel toplam sahip olma maliyeti ve kasanın fabrikada takılma imkanı, Birleşik Krallık’taki en iyi bayi ağıyla desteklenen bu modeli; filolar için en iyi çok yönlü araç haline getirir.”

Reklam

“International Truck of the Year 2023” ödülünü kazanan DAF’ın çok yönlü XD serisi, yeni bir standart belirlemesiyle övgü aldı. “Kabin güvenliği ve görüş alanı gibi USP’ler, kamyonun şehir içinde ideal olmasını sağlarken iyi yakıt verimliliği ve sürücüler için mükemmel kabin tasarımı, ödülü sonuna kadar hak ettiğini kanıtlar.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan