Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

ÇOBANTUR BOLTAS PROJE TAŞIMACILIĞINDA FARK YARATIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Türk-Alman lojistik ağı ÇOBANTUR BOLTAS, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da gerçekleştirdiği proje taşımalarıyla fark yaratmaya devam ediyor. Şirketin Türkiye Lojistik Direktörü Cumhur Erzurumluoğlu, uluslararası yapıları ve deneyimli ekipleri sayesinde büyük yüklerin üstesinden başarıyla geldiklerine dikkati çekti. Erzurumluoğlu, ülkelerin yasal prosedürlerini çok iyi bildiklerini ifade ederken, yeni yatırımların da etkisiyle bu alanda 2 yıl içinde yüzde 25 büyüme hedeflediklerini açıkladı.  

Proje taşımacılığında uzun yıllara dayanan tecrübesiyle öne çıkan Türk- Alman lojistik ağı ÇOBANTUR BOLTAS, bu alanda verdiği hizmetlerle fark yaratıyor. Gabari dışı olarak da tabir edilen, boyut ve ağırlık açısından standart taşıma kabına sığmayan yüklerin ulusal ve uluslararası lojistiği konusunda uzman ekibiyle hizmet veren şirket, bu alandaki yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor.

ÇOBANTUR BOLTAS Türkiye Lojistik Direktörü Cumhur Erzurumluoğlu, bu taşıma organizasyonlarını her şirketin yapamayacağına dikkati çekti. Proje taşımacılığındaki sırrın, sürece yön veren yönetim ve ekip olduğunu ifade eden Erzurumluoğlu “Çalışanlarımızın alanında deneyimli olması başarımızı artırıyor. Ekibimiz, taşınacak yük ile ilgili daima bilgi sahibi olmaya özen gösteriyor. Ülkelerin bu alandaki yasal prosedürlerini de çok iyi biliyoruz. Köprüleri, yolları santim santim hesaplıyoruz.” dedi.

Riski En Aza İndiriyor

Erzurumluoğlu, proje taşımacılığında riski azaltmak adına farklı disiplinlerle hareket ettiklerini vurgulayarak, “Güzergâh analizi, izin belgeleri, bürokratik süreçler, yol bakım çalışmaları gibi birçok detay üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Taşıma sigortasına büyük önem veriyoruz. Aynı zamanda tedarikçilerimizi olabildiğince sınırlı tutarak riski daha da azaltıyoruz.” diye konuştu.

30 tonluk bir yükün belge süreçlerinin bazı ülkelerde 2 ayı bulabildiğinin altını çizen Erzurumluoğlu, ÇOBANTUR BOLTAS olarak Avrupa’nın en iyi danışman şirketiyle iş birliği yaptıklarını, dolayısıyla yasal prosedürleri zorlanmadan aşabildiklerini ifade etti.

Low-Bed Yatırımları Devam Ediyor

Proje lojistiği operasyonlarını kendi ekipmanlarıyla gerçekleştirmeye özen gösterdiklerini söyleyen Erzurumluoğlu, mevcut filolarına 5 adet low-bed daha eklediklerini aktardı.  Erzurumluoğlu, “Bu yatırıma ek olarak 6-8-10 akslı yeni low-bed alımıyla Avrupa’ya da kendi araçlarımızla proje taşımacılığı yapmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki iki yıl içinde proje taşımacılığında yüzde 25’lik bir büyüme öngörüyoruz.” bilgilerini paylaştı.

“Kombine Çözümler Üretiyoruz”

Avrupa ile Türkiye arasındaki proje taşımalarının önemli bir kısmını kombine taşımalar ile organize ettiklerini anlatan Erzurumluoğlu,“Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek yükleri öncelikle Almanya, Fransa ya da İspanya’dan kiraladığımız low-bed araçlar ile Trieste Limanı’na yönlendiriyoruz. Denizyolu ile Türkiye’ye taşıdığımız yükleri kendi araçlarımızla son teslimat noktasına ulaştırıyoruz. İhtiyaca göre kiralama yoluna da gidiyoruz. Türkiye’den Avrupa ülkelerine taşınan yüklerde ise bu işlemlerin tam tersini uyguluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dev kazanlar hedefe ulaştı!

ÇOBANTUR BOLTAS yakın zamanda 5,20 metre yüksekliğinde 4,80 metre çapında büyük kazanların taşımasını gerçekleştirdi. Şirket, Kocaeli Yarımca Limanı’ndan kiralanan vinç ve gemi ile önce Bandırma Limanı’na ardından da low-bedler ile Kütahya’ya son taşımayı yaptı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

Arkas Lojistik 38.5 milyon euroluk yatırımla lokomotif alacak

38,5 milyon euroluk yatırımla beş Euro Dual model lokomotif si¬parişi veren Arkas Lojistik, ilk etapta 2025 yılında lokomotiflerin üç tanesini teslim alacak.

Yayınlanma tarihi

-

Arkas Lojistik CE­O’su Onur Göçmez, demiryolun­da tarifeli seferlerle taşıma yapa­bilmek için lokomotif alınmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Göç­men, “Türkiye Demiryolu Ulaştır­masının Serbestleşmesi Kanunu ile özel sektöre lokomotif yatırımı yap­ma imkanı verildi. Uzun yıllardır demiryoluna hem ekipman hem de kara terminali konusunda yatırım yapan bir şirket olarak sektörde bir ilki gerçekleştirerek, Arkas Rail şir­ketimizin çatısı altında üç tanesini 2025 yılında teslim almak üzere beş lokomotif yatırımıyla tüm sektöre hizmet vermeyi planlıyoruz.

Bunun yanı sıra 700 adet öz mal vagonumu­za ek olarak 100 adet daha vagon alı­mı için çalışmalar yapıyoruz. Böyle­ce Arkas Rail halihazırda demiryo­lu ile taşımalarını gerçekleştirdiği Kayseri, Konya, Ankara, Gaziantep, Eskişehir gibi Türkiye’nin önde ge­len sanayi şehirlerinden yine Tür­kiye’nin en büyük limanlarına itha­lat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak” diye konuştu.

Devamını oku

Haber

Arkas, 38.5 Milyon Euro’luk Lokomotif Yatırımı Yaptı

Yayınlanma tarihi

-

Arkas, Türk lojistik  sektörüne bir yenilik getirerek lokomotif alıyor. 38,5 milyon Euro’luk yatırımla beş Euro Dual model lokomotif siparişi veren şirket, ilk etapta 2025 yılında lokomotiflerin üç tanesini teslim alacak. Çevreci lokomotiflerle Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden yine Türkiye’nin en büyük limanlarına ithalat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak. Anadolu şehirlerinin demiryoluyla limanlara bağlanmasının yerinde üretimi teşvik edeceğine inançla hareket eden ve 20 yıldan fazla süredir yatırımlarını bu doğrultuda yapan Arkas, “Lojistiğin Arkasındaki Güç” mottosu ile lojistik sektörünü geliştiren öncü yatırımlar yapan Arkas Lojistik çatısı altında kurduğu Arkas Rail ile ‘Arkas Anadolu Projesi’ kapsamında Cumhuriyet’in 100. yılında Anadolu’yu demiryolunun avantajını da kullanarak uygun maliyetlerle limanlara ve dünyaya bağlamak üzere ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Arkas Rail, 38,5 milyon Euro yatırımla Stadler Rail Valencia S.A.U. firmasından beş adet Euro Dual model, dizel ve elektrik ile çalışan lokomotif siparişi verirken 100’e yakın vagon alımı için de planlama yapıyor. Şirket, böylece müşterilerine daha düşük maliyet avantajlı, daha hızlı ve daha güvenli bir taşıma hizmeti sunmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, “Demiryolunda tarifeli seferlerle taşıma yapabilmek için lokomotif alınması çok önemliydi. Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Kanunu ile  özel sektöre  lokomotif yatırımı yapma imkanı verildi. Uzun yıllardır demiryoluna hem ekipman hem de kara terminali konusunda yatırım yapan bir şirket olarak sektörde bir ilki gerçekleştirerek, Arkas Rail şirketimizin çatısı altında üç tanesini 2025 yılında teslim almak üzere beş lokomotif yatırımıyla tüm sektöre hizmet vermeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra 700 adet öz mal vagonumuza ek olarak 100 adet daha vagon alımı için çalışmalar yapıyoruz. Böylece Arkas Rail halihazırda demiryolu ile taşımalarını gerçekleştirdiği Kayseri, Konya, Ankara, Gaziantep, Eskişehir gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden yine Türkiye’nin en büyük limanlarına ithalat-ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak. Diğer yandan Türkiye ile Avrupa arasında özellikle Almanya, Polonya gibi ülkeler ile artarak devam eden demiryolu konteyner taşımalarında karşılıklı blok tren seferleri ile hizmet verecek. Türk lojistik sektörüne yeni bir hizmet olarak sunacağımız bu yatırım liman lojistiği yani konteyner trafiğe odaklı, Kuzey’de Kartepe’de Railport ve Güney’de Mersin Yenice’de kara limanlarını destekleyecek bir faaliyet” diye konuştu.

 

Çevreci Lokomotifler

Lokomotiflerin en önemli özelliği ise çevreci olmaları. Sıfır karbon salınımı yapan elektrikli lokomotiflerin dizel motorunun da olması sayesinde elektrik bulunmayan demiryolu hatlarında veya elektrik hatlarında bir arıza oluşması halinde elektrik motorundan dizel motora geçerek taşımalarına kesintisiz olarak devam edebilecek.

Rota tarifeli seferlerle Avrupa ve demir İpek yolu

Son yıllarda önemi daha da artan komple lojistik uygulamalarının en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen,  Arkas’ın  Avrupa’nın en büyük intermodal lojistik terminali işletmecisi duisport ortaklığı ile  Kartepe’de kurduğu  kara terminali Railport’un 2024’te faaliyete geçmesi planlanıyor.  Railport, Avrupa’dan gelen ve Avrupa’ya gidecek trenlerdeki yükün tahliye edilip tekrardan elleçlenebileceği bir aktarma terminali olurken Arkas da Avrupa taşımalarını kendi lokomotifleri ile Kapıkule’ye kadar buradan gerçekleştirecek. Diğer yandan 2017 yılında BTK (Bakü-Tiflis-Kars) demiryolu hattında ilk demiryolu taşımasını başlatan Arkas Lojistik, geçtiğimiz yıl çatısı altında kurduğu şirketi Arkas Rail ile Çin-Türkiye Demir İpek Yolu’nda Marmaray bağlantısı ile transit olarak Avrupa’ya yük taşıyor. Yeni açılan bu taşımacılık koridorları Türkiye’nin ihracat yüklerini demiryolu ile başka yeni ülkelere taşıma imkânı sunarken, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle Avrupa ve Asya arasındaki transit yüklerin de Türkiye üzerinden taşınmasına, Türkiye’de demiryolu taşımalarına taleplerin artmasına, dolayısıyla yeni nesil lokomotif ve vagon yatırımlarının hızlanmasına olanak sağlıyor.

TKÜMAGAZİN

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

OYAK’tan Alman deviyle liman yatırımı

Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı şirketlerinden Alman devi Oldendorff, Türkiye’nin en önemli gruplarından OYAK ile ortaklığa imza atıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

OYAK Denizcilik, Alman Oldendorff’un iştiraki olan Iskolden Gmbh ile ortaklık kararı aldı. Yeni işbirliğiyle OYAK ve Alman ortağı Iskolden Taşımacılık ve Ticaret adlı şirkette ortak kontrol sahibi olacak.

Iskolden, İskenderun Körfezi’nde, dünyanın en büyük ve en üretken yüzen kömür aktarma terminallerinden birini işletiyor. 1921 yılında kurulan Alman devi Oldendorff, 60 ülkeden 4.500 çalışana sahip. Dünya genelinde 21 ofisi bulunan şirketin filosunda 700’den fazla gemi bulunuyor. Yıllık 5 milyar dolar ciro yapan şirket, filosundaki gemilerle her yıl yaklaşık 380 milyon mt dökme ve birim kargo taşıyor.

Hatırlanacağı üzere OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri, 2018’de Japonya’nın en büyük denizcilik şirketlerinden Nippon Yusen Kaisha (NYK) ile ortaklık kurmuş ve 110 milyon dolarlık yatırımla otomotiv odaklı OYAK Port projesini yapmıştı.

Devamını oku

Trend olan